Як вирощують український салат

800

Компанія «Галіція Грінері» була створена 2012 року інвесторами з Нідерландів. У теплицях, розташованих у місті Буськ, що за 50 км від Львова, на восьми тисячах метрів квадратних вирощують салат і пряні трави. «Поєднання голландських знань і українського клімату дає нам ідеальні умови для вирощування високоякісних свіжих овочів. Круглий  рік ми в змозі пропонувати продукцію стабільно високої якості, кожного дня можемо постачати свіжі продукти для українського ринку», – говорить директор компанії Сергій Ленчук.

«Галіція Грінері»  вирощує рослини за технологією сухої гідропоніки: листя салату не контактують ні з водою, ні з ґрунтом, який також може бути вологим. Таким чином листочки не пересихають і не гниють. У воді перебуває тільки корінець, який вбирає з неї мікро- та макроелементи.

Якщо зайти всередину теплиць, то все, що відкриється зору, буде різнокольоровим салатом. Басейни простягаються вздовж щільними рядами, у кожній теплиці таких п’ять. Кожен басейн густо засаджений салатом. Для цього використовують пінопластові лотки, що плавають на воді. У лотках є отвори, куди закладають торфовий субстрат і саджають насінину. З одного боку теплиці рослини ще зовсім маленькі, з ґрунту ледь пробиваються зелені паростки; з іншого – дозрілий салат, готовий для реалізації.

Одночасно тут вирощують партії різних видів салату, переважно це – Ромен, Лолло Біонда, Лолло Росса та Фрізе. «Народним» салатом називають вид Лолло Біонда, його вирощують найбільше. Також тут ростуть мікси салатів – дуо, тріо. Дуо – це мікс Дубка Червоного й Дубка Зеленого. Він є букетом листя зовсім різних кольорів: червоного й зеленого – але однакової форми. Продають такі букети тільки супермаркетам, в окремому пакуванні разом з коренем у торфовому субстраті, адже, коли пучок зрізати, різні кольори розпадуться.

Поки ми оглядали теплицю, із системи труб над нами раптово почав падати дощ. Полив спочатку пройшов над одним басейном, а потім перекинувся й на інші. Директор компанії «Галіція Грінері» Сергій Ленчук розповів нам, що полив вмикає комп’ютеризована система, яка регулює вологість, температуру й рівень вуглекислого газу в теплицях. Власна метеостанція також вимірює ззовні силу вітру, його напрямок, кількість сонячної радіації, температуру, а також фіксує наявність опадів. Отримавши відповідні дані з датчиків, машина самостійно обирає оптимальні показники для теплиці й керує роботою усіх систем. Вона здатна, наприклад, зачинити вікна зі східного боку, якщо виявить східний вітер, чи затінити теплицю, натягнувши штори.

Такі дії система робить для того, щоб салат не перепікався й не підгорав. Але більшу частину року теплиці навпаки додатково освітлюють. Починаючи приблизно з середини вересня, лампи над салатом працюють по кілька годин на добу, далі тривалість їхньої роботи поступово збільшується до 8-10 годин на добу і з листопада по лютий становить до 16 годин.

Якщо кількість сонячної радіації не є меншою за 1500 Дж на метр квадратний, то у «Галіція Грінері» вимикають досвітку, адже стверджують, що за таких показників рослина вже отримала достатню кількість сонця, і подальше освітлення нічого для неї не змінить. Відтак комп’ютер, знаючи, буде сонячний день чи хмарний, може вимкнути лампи. У травні додаткове світло салату вже перестає бути потрібним.

У «Галіція Грінері» в кожній теплиці є басейн для розсади та чотири басейни для кінцевого вирощування, з яких збирають врожай. Це допомагає ефективніше використовувати площу й ресурси. Якщо уникати пересаджування й одразу садити салат у кінцеві басейни, то для отримання того самого об’єму врожаю, замість одного розсадного басейну, довелося би збудувати ще три кінцеві. Відтак площа використовувалась би неефективно, знадобились би більші капітальні інвестиції, більші кошти на опалення, освітлення, а також на кінцеве вирощування тих рослин, які сформувалися неправильно. Адже на етапі пересаджування проходить відбраковка: якщо в рослини погано сформувався корінець, вона не потрапляє в кінцевий басейн.

Існує складений заздалегідь графік пересадження, відхилення від нього дозволяється не більш, ніж на 3-5 днів. «Якщо рослину невчасно пересадити, то це може мати негативні наслідки. Адже для рослини пересадження – це стрес. Рослина перебуває у воді, їй комфортно. Під час пересаджування ми витягуємо її з води, корінець підсихає, а потім знову потрапляє у воду. Салат може не встигнути правильно зреагувати. І якщо він уже завеликий для пересаджування, то почне швидко втрачати вологу. Відтак його потрібно буде додатково поливати», – розказує пан Сергій.

Умови у теплицях «Галіція Грінері» всюди однакові, навіть вода в кожному з басейнів є однаковою. Це можливе тому, що всі басейни між собою з’єднані в одну систему. В розсадному басейні перебувають маленькі рослини, у яких корінець салату тільки формується. Тому з води цього басейну забирається небагато поживних речовин. Оскільки рослина звикла до мінерального складу води в одному басейні, то після пересадження вона не повинна потрапляти у воду з іншими показниками. Навіть відмінний рівень кислотності впливає на ріст салату. Потрапляючи в інше середовище, рослині потрібен час на адаптацію до нових умов, зміну у своєму звичному обміні речовин.

Під час перекачування води система автоматично фільтрує воду від механічних домішок та регулює кислотно-лужний баланс. Для цього програма використовує сенсори, згідно зі замірами яких до води додається певний об’єм лугу або кислоти. Також ця програма контролює загальний рівень мінералізації.

Для того, щоби впевнитися, що система не дає збоїв, воду на підприємстві щодня перевіряють вручну на кислотність та електропровідність. Електропровідність води в басейнах за нормальних умов знижується, адже рослина, вбираючи воду, вбирає в себе й мікроелементи, залишаючи нижчу концентрацію їх у воді басейну. Тож якщо цей показник не відповідає нормі, то це є сигналом брати зразок води й відправляти його в лабораторію.

Додатковий спосіб догляду за салатом – постачання вуглекислого газу. Теплиця – це замкнутий простір, у якому створені оптимальні умови для рослин. Кількість салату тут дуже велика, тому й рівень вуглекислого газу низький – 200-250 ррm. На вулиці він становить приблизно 350-400 ppm, а оптимальний для салату – 600 ppm.

У Нідерландах, звідки походить технологія вирощування салату на «Галіція Грінері», дослідили, що при подачі вуглекислого газу, врожайність зростає на 25-30%. Тому між басейнами з салатом стоять трубки, через які надмухується вуглекислий газ. У теплиці їх є п’ять. Вуглекислий газ для теплиці отримують через спалення природного газу. Продукти згорання проходять через економайзер, охолоджуються. Чадний газ доокислюють до вуглекислого газу, який і подають у теплицю.

Пестицидами салати не обприскують, відтак продукція тут екологічна. Єдиним способом боротьби зі шкідниками є ентомофаги – комашки, які харчуються личинками шкідників. Ентомофаг підприємство закуповує в личинках, а далі розвішує в трикутних коробочках над салатом. Під впливом відповідної температури та вологості личинки дозрівають та розповзаються по рослинах та знешкоджують шкідників. Їм, як і людині, ці комашки не шкодять; за відсутності певної кількості шкідників популяція ентомофагів просто відмирає.

Влітку салат росте приблизно 35 днів від моменту посіву, у зимовий період тривалість росту рослини складає 52-55 днів. З них половина – у розсадному басейні. Загалом життєвий цикл салату в теплиці проходить так: одразу після посіву рослини перебувають 48 годин в інкубаторі, а далі їх переміщують у розсадний басейн. Саме над ним і звисають трубки для додаткового поливу. Після розсадника салат дозріває в кінцевому басейні, звідки його забирають і пакують овочівники.

У той час, як з одного боку басейну для кінцевого вирощування лотки з салатом забирають, з іншого боку пересаджують новий. Таким чином салат підсувається й створює зручні умови для його збору. Переважно в тиждень збирають по 3 партії салату кожного виду. Партія виду Лолло Росса, наприклад, складається з 600 букетів.

Прибутки підприємства поки що не перекрили вкладені в нього інвестиції, але воно є самоокупним. Для підвищення прибутків проект потрібно масштабувати. В планах компанії «Галіція Грінері» –залучення партнерських підприємств, товари яких можна буде пропонувати разом зі своєю продукцією ресторанам Західної України.

Северина Якубич