ДСВ представила гібриди озимого ріпаку з покращеною генетикою

244

12 червня на базі ТОВ «Млин Агро», що у Жидачівському районі Львівської області, відбувся День поля, на якому були представлені гібриди озимого ріпаку селекційної компанії ДСВ (DSV). В обробітку господарства 3200 га землі, з них 600 га відведено під посіви озимого ріпаку, 40% цих посівів – займає гібрид Марафон компанії ДСВ.

Директор ТОВ «Млин Агро» Вадим Карп’юк розповідає, що знайомий з компанією ДСВ ось уже 10 років:

«Знайомство з сортами та гібридами цієї насіннєвої компанії відбулося на одному з Днів поля, після чого і я спробував вирощувати ріпак ДСВ. З того часу я щороку задоволений результатом співпраці з цим німецьким виробником, адже ріпак стабільно показує себе дуже добре. І тепер, окрім вже улюбленого гібриду Марафон, планую вирощувати й ще гібрид Популар, адже він найкраще показує себе в стресових умовах, таких як засуха та брак вологи.

ДСВ – дуже потужна селекційна компанія. Їхні гібриди озимого ріпаку є значно стабільнішими, ніж гібриди конкурентів. Вони підходять як для раннього, так і для пізнього терміну посіву, а за умов ранньої весни дуже швидко відновлюють вегетацію. Ці гібриди є компактними, стійкими до хвороб та розтріскування стручків, мають невелику вегетаційну масу, що полегшує збір урожаю комбайном», – так обґрунтовує свій вибір на користь селекції ДСВ директор господарства.

Отож, на Дні поля були представлені п’ять гібридів озимого ріпаку від компанії ДСВ: Династі, Рафінесс, Популар, Марафон і Далтон.

Все цінне в одному гібриді

Кожен гібрид озимого ріпаку від компанії ДСВ має власні особливі характеристики, тому вибрати гібрид, який показуватиме чудові результати, зможе для себе кожен. Детально про них розповів Іван Тимчишин, кандидат с.-г. наук, представник ТОВ «ДСВ-Україна» у Західному регіоні. Він, зокрема, поділився секретами вирощування ріпаку: оптимальне співвідношення посіву – це 30% гібридів для раннього посіву, 40-45% – середнього, а решта – для пізнього. Більшість сучасних гібридів на ринку є ефективними завдяки густоті стояння, а не завдяки одній конкретній рослині, адже саме так можна зібрати максимальні врожаї. Такий напрямок селекції розрахований на ефективніше використання добрив та площі посіву.

Гібрид Династі існує на ринку з 2014 року. Він чудово підходить для вирощування у Центральній та Південній частині України, адже є досить стресостійким. Це середньостиглий гібрид з доброю стійкістю до вилягання і має 100% збереженою стійкістю до розтріскувань стручків. Середній час відновлення вегетації у весняний період знижує вірогідність значного пошкодження ранньовесняними приморозками. За  пізнього  початку  весняної  вегетації Династі здатен швидко наростити вегетативну  масу ще до  початку  цвітіння  і  компенсувати  при  цьому  вплив негативних  погодних  умов.  Гібрид добре компенсує низьку густоту посіву відмінним галуженням окремих рослин.

Надійний вибір для ультрараннього посіву

Інший цікавий гібрид – Рафінесс. Він належить до групи середньорослих типів і характеризується дуже збалансованим і рівномірним закладанням гілок по всій довжині стебла. Відтак Рафінесс добре компенсує низьку густоту посівів. На сьогодні досягненням  селекціонерів  у  створенні  гібриду  Рафінесс є виключення ймовірності вилягання у середньорослій  групі  за  габітусом  та  набуття  високої синхронності  у  одночасному  дозріванні  стручка  і  стебла. Це  дає  можливість  провести  збирання  без  проблем  з мінімальними втратами сформованого врожаю.

Рафінесс є одним із найсильніших сучасних гібридів для ультрараннього та раннього посіву. Він ідеально підходить на ранній посів. Якщо погода в кінці липня чи на початку серпня є вологою, то гібрид з раннім строком посіву та стриманим розвитком в осінній період зійде найкраще. Таким чином агровиробник має можливість змістити посів у бік збирання попередника, ефективно використати залишкову вологу, і отримати дружні сходи рослин ріпаку. Але ранні посіви є дуже вразливими до фомозу, натомість гібрид Рафінесс від ДСВ має ген стійкості до цієї хвороби.

До того ж, Рафінесс чудово підходить для легких ґрунтів, а цим можуть похвалитися не всі гібриди. Він добре витримує зимовий період та не вимерзає, адже не видовжує стебло восени, що є однією з основних причин втрат. Навіть за умови не значного осіннього азотного живлення Рафінесс добре реагує на морфорегулятори і не витягує точки росту.

«Сучасна селекція рухається в напрямку прищеплення гібриду здатності вирішення тієї проблеми, яка існує у певному регіоні. Пріоритетний напрямок розвитку – селекція гібридів, які можуть швидко регенерувати в пошкоджених місцях. Наприклад, скидати пошкоджене внаслідок зими листя, яке в подальшому може стати джерелом поширення інфекції по всій рослині. Рафінесс є гібридом з саме такою властивістю», – зазначає Іван Тимчишин.

Також цей гібрид не вимагає великих доз фунгіцидів, що свідчить про те, що Рафінесс є фізіологічно здоровим гібридом. Він має високий вихід олії  – понад 45,6%. Усе це робить Рафінесс придатним для раннього посіву.

Гібрид ріпаку Популар представлений на ринку лише другий рік, але вже встиг чудово себе зарекомендувати. Незважаючи на його схожіть з добре відомим Марафоном за групою стиглості та термінами посіву, гібрид Популар подібний до Рафінессу за регенерацією навесні. Популар є середньорослим типом ріпаку, тому чудово компенсує низьку густоту посіву завдяки відмінному галуженню.

Популар має відмінну морозостійкість, належить до найбільш морозостійких гібридів Європи! Він характеризується одним із найшвидших темпів змикання рядків і закриття поверхні ґрунту, разом з тим не видовжує стебло. Саме завдяки цій ознаці рівень зимостійкості є винятково високим.

Популар придатний для посіву від середньоранніх до середньопізніх термінів. Інтенсивність розвитку рослин є доволі швидкою, а потреба застосування регуляторів росту низька. До того ж, цей гібрид має високу польову толерантність (стійкість до ураження 7 за 9-ти бальною шкалою) до вертицильозу – хвороби, яка провокує передчасне дозрівання ріпаку. Це свідчить про абсолютно новий напрямок у селекції ДСВ – курс на економію коштів агровиробника з турботою про довкілля та ефективність вирощування.

Фабрика врожайності

Найкомпактнішим типом озимого ріпаку є гібрид Марафон компанії ДСВ. Цей гібрид за термінами посіву ідеально підходить для оптимального періоду і придатний до пізнього посіву. Марафон є найпопулярнішим гібридом, адже він стабільно показує високі результати врожаю, ідеально витримує високу густоту стояння та демонструє чудове синхронне дозрівання.

В осінній період Марафон добре розвивається в умовах короткого дня та низьких температур, а ранньою весною він доволі швидко відновлює вегетацію, тобто гібрид є холодостійким. Він рано зацвітає, а також безпроблемно гілкується на різних густотах посіву. Покращена архітектура рослини, висота нижче середньої і галузистий тип розвитку знижують ризик вилягання до мінімуму та синхронізують процес дозрівання.

Стійкість до осипання

Найновіший гібрид компанії ДСВ – це Далтон. Минулого року він отримав реєстрацію. Гібрид формує потужну кореневу систему, завдяки чому має винятково високу посухостійкість. Далтон належить до високорослої групи зовсім нової генерації. Селекціонери генетично заклали у ньому ознаку контрольованого утворення біомаси – листя середнє, не затінює під час дозрівання стебло (воно швидко дерев’яніє), рослина продуктивніше використовує азот на формування гілок та стручків. Це вирішує проблему зелених та несухих стебел рослин ріпаку під час збирання врожаю – проблему високорослих гібридів минулого покоління.

 Далтон підходить для оптимальних та пізніх термінів посіву: швидкий розвиток потужної кореневої системи, інтенсивні темпи росту листкової маси і закриття поверхні ґрунту в осінній період робить Далтон ідеальним гібридом ріпаку на ці терміни посіву.

Цікавим у цьому гібриді є те, що, незважаючи на пізні терміни посіву, стручок є коротким, як у культур з середніми та середньоранніми термінами посіву, та стійким до розтріскувань. Стійкість до осипання – одна з беззаперечних переваг гібриду Далтон, він має найвищу міцність стручка до розтріскування. Минулоріч показав дуже хороші результати врожайності й на полях ТОВ «Млин Агро», тому цього сезону на господарстві будуть пріоритетними в посіві гібриди Марафон та Далтон.

Переваги озимого ріпаку від компанії ДСВ видно не тільки на демонстраційних полях, а й на полях фермерів-практиків. Ярослав Кінах, агроном ТОВ «Агро-Лан», що у Сокальському районі Львівської області, розповідає: «Маємо в обробітку 2000 га землі. Ріпак компанії ДСВ вирощуємо вже п’ять років. Улюбленим гібридом є Марафон, а тепер додався ще й Далтон. Вирощуємо 60 га цього нового гібриду і саме він має найкращі прогнози. Марафон сіємо вже чотири роки поспіль. Це – стабільний гібрид: щороку він показує дуже хороші результати порівняно зі своїми конкурентами, адже підходить саме для кліматичних умов нашого регіону. Минулоріч ми зібрали 46 ц/га, тож гібрид Марафон компанії ДСВ показав себе на наших полях як якісний та високорентабельний гібрид озимого ріпаку», – говорить агроном.

Автор: Северина Якубич

Представник ТОВ «ДСВ-Україна» у Західному регіоні Іван Тимчишин

Тел.: 050 410 23 32