ГК «UKRAVIT» відкрила «Інститут здоров’я рослин»

293

7 червня у Черкасах відбулося відкриття Науково-дослідного інституту «Інститут здоров’я рослин», засновником якого стала ГК «UKRAVIT» – вітчизняний лідер із виробництва високоякісних засобів захисту рослин та мікродобрив.

Надсучасна апаратура, аналогів якій немає в Україні

Компанія, яка за 18 років свого існування майже з нуля створила одне з найбільших підприємств у Європі, вклала у заснування нового наукового закладу $7 млн, зібравши на його площах передове обладнання виробництва Японії, Швейцарії, Німеччини і США.

– За ці роки ми співпрацювали з багатьма науковими інститутами країни. «Інститут здоров’я рослин» не є альтернативою державним установам, – зазначив на відкритті  власник ГК «UKRAVIT» Віталій Ільченко. – Ми і надалі ефективно співпрацюватимемо з державою, адже прагнемо, щоб наші науковці працювали в Україні на найкращому світовому обладнанні, створювали унікальні продукти, нові проекти, знаходили цікаві рішення для аграрної галузі. «Інститут здоров’я рослин» – це, насамперед, новий стандарт якості продукції «UKRAVIT», новий стандарт якості для всього аграрного сектора України. Зараз соромно пишатися експортом сировини –  треба створювати своє!

Діяльність нового інституту дозволить українським аграріям будувати свій бізнес на основі інноваційних наукових технологій. В установі поєднуватимуть  фундаментальні та галузеві дослідження, агробіологічний сервіс та навчально-наукову роботу.

Проводячи екскурсію Інститутом, Віталій Ільченко наголошує, що апаратура, яка тут працює, – надсучасна, аналогів якій немає більше ніде в Україні. Це газові і рідинні хроматографи, атомно-емісійні спектрометри, спектрофотометр.

На цьому обладнанні можна проводити комплексні аналізи і досліджувати насіннєвий і рослинний матеріал, робити агрохімічний аналіз ґрунту, розгорнутий аналіз води, визначати хімічний склад агрохімікатів, залишкову кількість пестицидів у продукції, ґрунті та воді, а також здійснювати синтез діючих речовин. Аграрії зможуть перевірити всіх своїх постачальників засобів захисту рослин, зробити повний аналіз усіх речовин і переконатися, чи відповідає якість продукту, заявлена постачальником, ціні на нього.

Один із нових напрямків розвитку ГК «UKRAVIT» – це створення мікродобрив для вирощування рослин методом аеропоніки, коли поживні речовини потрапляють до рослини у вигляді аерозолю. Цей метод сприяє пришвидшенню росту рослин, що дозволяє збирати 3-4 врожаї за рік. Нині тут розробляють нову лінійку препаратів для вирощування рослин у закритому ґрунті.

Розробки тестуватимуть в унікальному демоцентрі. Це – комплекс підземних теплиць, фітотронних кімнат та кліматичних камер, що дозволяє вирощувати культури в реальних умовах упродовж всього року. Наприклад, кліматична камера дозволяє моделювати різні кліматичні умови – від мінус 10 до плюс 60 градусів. Такі можливості також дозволять працювати ще в одному напрямку – виробництва кріопротекторів для збільшення стресостійкості рослин у зимовий період.

Протестовані препарати запускатимуть у виробництво на «Фабриці агрохімікатів».

Створення Інституту має державне значення

Відкриття потужної науково-технічної бази науковці сприйняли з піднесенням, адже у вчених з’явилася надія реалізовувати свій потенціал не деінде, а на рідній землі. Тут створено всі умови для наукових досліджень і впровадження їх одразу у виробництво.

– Нині фінансування української академічної науки нульове, все перебуває у стадії розвалу, молоді фахівці не мають можливості й бажання залишатися тут і їдуть за кордон, – констатує невтішні факти Олександр Акулов, міколог і фітопатолог, доцент кафедри мікології та фітоімунології Харківського національного університету. – І тут раптом приватний бізнес за свої кошти, за свої кредити створює Інститут, обладнаний сучасною апаратурою, будує лабораторії, які можуть вирішити чимало проблем! У багатьох іноземних виробників є власні інститути, які готують наукове підґрунтя для виробництва, а в Україні нічого подібного не було. Виробнику доводилося постійно купувати чужі технології, або звертатися до науковців. Але вони мало що могли зробити на голому ентузіазмі без відповідного обладнання. І я дуже радий, що в Україні є виробник, який вкладає кошти в науку. Вважаю, що це перший крок до того, що в Україні з’явиться виробництво настільки потужне і сучасне, що ми будемо якщо не світовими лідерами, то, принаймні, самі забезпечуватимемо себе продукцією, створюватимемо робочі місця для українців, і вироблятимемо продукти світового рівня.

Ліон Штейнберг, науковий керівник «Інституту здоровя рослин», впевнений, що поява цього закладу має велике державне значення. І не лише тому, що це стане початком створення на базі Інституту великого наукового кластера, де працюватимуть вчені з різних країн:

– Ми готуємося брати участь у багатьох проектах, у тому числі міжнародних. Але навіть ті конкретні завдання, які перед нами ставить виробництво, можуть перерости в серйозні державні програми і стати поштовхом до прийняття серйозних державних рішень. Приміром, щодо виявлення контрафактної продукції та інших дій недобросовісних конкурентів. Адже це не просто складності певного виробника, а загальнодержавна проблема. За даними статистики, у Європі є 15-20% підробок агрохімічної продукції, а в нас же цей показник доходить, за деякими підрахунками, аж до 40%. Через це галузь просто вбивають… Таких недобросовісних виробників потрібно виявляти.

Всі технології вирощування потрібно зробити безпечними

В «Інституті здоров’я рослин» розробляють проект повернення і переробки тари з-під пестицидів, чим, згідно чинного законодавства, має займатися будь-який виробник і експортер агрохімікатів, але мало хто робить. Тож Україна вже наповнена не просто пластиком, а ще й отруйним пластиком. Тому Інститут працюватиме у форматі «Green Chemistry» («зелена хімія»), який передбачає дбайливе ставлення до природи і максимальне зменшення використання шкідливих компонентів.

– Потрібно зробити всі технології вирощування культур безпечними, – переконує власник ГК «UKRAVIT» Віталій Ільченко. – Наше завдання я вбачаю у тому, щоб, по-перше, аграрії отримали гарний врожай, по-друге – щоб у продуктах не було шкідливих залишків. Поки що основним постачальником добрив і ЗЗР є Китай, і там не надто переймаються питаннями здоров’я українців, використовують технічний концентрат, де є домішки важких металів чи діоксинів. Потім це все потрапляє в землю чи рослини, і страждають люди. Але варто пам’ятати, що ми не отримали землю не в спадщину від наших батьків – ми позичили землю у наших дітей. Тому ми несемо спільну відповідальність перед майбутніми поколіннями. Ми прагнемо, щоб наша земля і надалі була родючою і здоровою, щоб наші науковці працювали на найкращому обладнанні та створювали багато цікавих продуктів і рішень для аграрної галузі.

У найближчих планах ГК «UKRAVIT» – відкрити філії НДІ «Інститут здоров’я рослин» у кожній області України і створити науково-практичний центр для студентів, щоб у них була гарна база для проходження практики. Втім, досвідчені агрономи теж можуть приїздити і проходити практику, спостерігати, як створюються речовини, перевіряти їхній склад і робити певні висновки.

Особливістю Інституту є також те, що тут аграріям пропонують комплексний підхід. Зазвичай аграрій використовує продукцію різних виробників. «UKRAVIT» же бере відповідальність за результати на себе, пропонуючи повну технологію вирощування на основі власних препаратів від передпосівної обробки і до збору врожаю. Тим більше, що запропонувати є що: тут  виробляють 150 найменувань продукції, щороку виводячи на ринок від 5 до 7 нових позицій. А завдяки тому, що вже цього року на виробництві відкриється ще шість нових цехів, кількість продукції збільшиться з 8 до 16 тис. тонн на рік.

Ольга Соломка