Сiємо майбутнє. Вирощування гiбридiв озимого рiпаку компанiї KWS на українських широтах

278

Ми підготували цікавий матеріал – інтерв’ю зі заступником керівника бізнес-напряму олійного ріпаку в Європі компанії KWS Хосе Мануелем Бустосом (Jose Manuel Bustos, Німеччина), під час його перебування на Міжнародних Днях поля в Україні (International Field Days Ukraine) 20-22 червня у смт Дослідницьке Київської області. Компанія KWS є однією з провідних світових компаній, яка займається селекцією та виробництвом насіння сільськогосподарських культур і має представництва у більш ніж 70 країнах.

Хосе Мануель Бустос, заступник керівника бізнес-напряму олійного ріпаку в Європі компанії KWS (у центрі), Станько Євген Іванович, директор відділу зернових культур (зліва), Кірічек Олександра, продакт-менеджер із ріпаку (справа)

– Хосе, розкажіть, будь-ласка, про компанію KWS. Відомо, що компанія існує уже більше 160 років. А скільки ж років займається селекцією ріпаку?

– Так дійсно, компанії KWS уже 162 роки, селекцією ріпаку ми займаємося останні 25 років. У компанії працює приблизно 5 тисяч співробітників, 40% з яких займаються науковою діяльністю, приблизно 200 співробітників – селекцією ріпаку.

– У яких країнах розташовані ділянки розмноження гібридів ріпаку?

– Найбільші ділянки розмноження гібридів ріпаку розташовані на півдні Франції, крім того – в Італії, Іспанії, Нідерландах, Німеччині.

– На що направлена селекційна програма виробництва насіння гібридів озимого ріпаку?

– Селекційні ділянки гібридів озимого ріпаку зосереджені на території Німеччини та на півдні Франції. Ці країни суттєво відрізняються погодно-кліматичними умовами. Це дозволяє нам створювати пластичні гібриди, придатні для різних умов вирощування. Найбільші зусилля нашої селекційної програми направлені на підвищення врожайності гібридів.

– Підвищення врожайності – це єдиний напрямок у створені нових гібридів озимого ріпаку?

– Ні. Селекційна програми нашої компанії має три найбільш вагомі напрямки. Перший напрямок, звісно, це збільшення врожайності, другий – підвищення зимостійкості, а третій – підвищення стійкості до хвороб.

Скільки років KWS працює на території Франції?

– З того часу, як почали займатися гібридами ріпаку, пройшло більше 20 років. До цього ми вели селекцію сортів ріпаку, але гібриди більш продуктивні, мають вищу врожайність, тому нині ми в основному займаємося селекцією гібридів озимого ріпаку. Насправді південна частина Франції має сприятливі погодно-кліматичні умови щодо вологозабезпечення та температурних показників, тому цей регіон є оптимальним для виробництва насіння цієї культури.

Які переваги селекційної програми KWS порівняно з іншими компаніями?     

– На сьогодні головною перевагою є те, що декілька років тому компанія KWS придбала французьку компанію «Momont». Тому зараз ми можемо схрещувати батьківські лінії гібридів ріпаку двох компаній. Це дозволяє нам виділяти значно більшу кількість ліній, які за врожайністю та іншими показникам переважають вихідні популяції та відбирати кращі з кращих.

– У компанії KWS є гібриди, які мають стійкість до таких хвороб як фомоз та склеротиніоз?

– Так, наші нові гібриди мають стійкість до фомозу за допомогою гену стійкості Rlm 7. Зі склеротинією, трішки складніше, але останнім часом у нас з’явилися гібриди, які мають резистентність до цієї хвороби.

– Знаємо, що компанія KWS входить у п’ятірку світових лідерів із виробництва насіння. Яку долю ринку компанія займає в Європі?

– Дійсно, якщо у світовому масштабі ми в п’ятірці найкращих, то серед європейських країн входимо у трійку компаній-лідерів із виробництва насіння сільськогосподарських культур. Якщо розглядати Європу загалом, то наша доля ринку складає 10%. У таких країнах як Великобританія, Польща та інших країнах Східної Європи доля ринку збільшується і може сягати 50-60%.

– На півдні України, і не тільки, через високі температури та відсутність опадів у період сівби ріпаку, аграрії не можуть своєчасно отримати сходи культури. Чи працює компанія KWS у напрямку підвищення посухостійкості гібридів?

– Так, наша селекційна програма включає питання підвищення посухостійкості гібридів ріпаку. У нас є селекційні ділянки з посушливим кліматом, піщаними ґрунтами і це допомагає нам проводити селекцію на стійкість до посухи. Слід пам’ятати, що підвищити схожість насіння можна й, застосовуючи препарати, які стимулюють ріст. Проте, важливо розуміти, що однією з ефективних складових отримання сходів є правильне виконання технологічних операцій: ґрунт повинен бути своєчасно підготовлений, ретельно вирівняний. Ці питання багато в чому залежать від агронома. Адже до збереження вологи треба підходити відповідально. Обробіток ґрунту потрібно проводити одразу після збирання попередника, а не через тиждень або два, коли відбулися значні втрати ґрунтової вологи.

– Деякі аграрії вважають, що ріпак сильно виснажує ґрунт і є поганим попередником у сівозміні. Хосе, а що Ви можете сказати стосовно цього?

– Ріпак має досить потужну стрижневу кореневу систему, яка глибоко проникає у ґрунт і руйнує плужну підошву. Восени погодні умови сприяють цьому, коли ґрунт достатньо зволожується на велику глибину після дощів. Звісно, що для вирощування цієї культури потрібна достатня кількість поживних елементів, але за умови внесення відповідної дози добрив, тобто, повернення винесених культурою мінеральних елементів з ґрунту, ніякого виснаження не відбувається.

– Стосовно норми висіву, маємо до Вас таке запитання. Раніше норма висіву озимого ріпаку складала 1-1,5 млн шт. на 1 га, нині завдяки кращому гілкуванню, польовій схожості та перезимівлі рослин, норма зменшилася до 400-500 тис./га. Яку норму висіву Ви рекомендуєте на території України?

– Так, на сьогодні гібриди ріпаку добре гілкуються, ми багато працюємо в цьому напрямку. За умов точного землеробства норма висіву може становити 25-35 рослин на 1 м². Звісно, що за такої норми висіву, повинні бути оптимальні як погодні умови, так і агротехнічні. Але треба враховувати ще й потенційне пошкодження сходів шкідниками або птахами, які можуть знищувати проростки. У такому випадку доречно збільшувати норму висіву. Проте, остаточна кількість рослин на одному метрі квадратному не повинна перевищувати 50 шт.

– У компанії KWS є генетично модифіковане насіння?

– У нас немає такої селекційної програми в жодній країні. Навіть у тих країнах, де генетично модифікована продукція дозволена. Наш ринок – це переважно європейські країни, у яких продукція ГМО заборонена законом. Ми навіть не збираємося працювати в цьому напрямку.

Розкажіть, будь ласка, про співпрацю з виробниками органічної продукції рослинництва. Чи може компанія KWS забезпечувати органічних виробників якісним насіннєвим матеріалом? Адже це насіння не повинне бути оброблене ніякими хімічним речовинами, воно має бути вирощене без застосування хімічних засобів захисту рослин тощо.

– Так, ми можемо виробляти і запаковувати насіння гібридів озимого ріпаку для органічних товаровиробників. І ми це вже робимо для європейських країн на замовлення.

– Які перспективи розвитку компанії KWS в Україні?

– Для нас ринок ріпаку в Україні є досить цікавим. Ми, звичайно, хочемо бути лідерами цього ринку. Перш за все тому, що маємо гібриди ріпаку, які заслуговують на увагу. Площі вирощування ріпаку в Європі не є стабільними. Через погодні умови вони дещо коливаються з року в рік. Тому для нас ринок Східної Європи є досить перспективним, особливо в таких країнах як Латвія, Литва, Республіка Білорусь і особливо Україна, та навіть Росія. Тому ми зацікавлені в співпраці і прагнемо до подальшого розвитку.

– Що Ви побажали б українським товаровиробникам?

– Перш за все, розвитку передових технологій, оскільки погодно-кліматичні умови України дозволяють отримувати врожаї озимого ріпаку на рівні 55 ц/га. Вирощуючи гібриди озимого ріпаку компанії KWS, можна отримувати навіть більшу врожайність і мати високий прибуток від вирощування цієї культури.

Хосе Мануель Бустос, заступник керівника бізнес-напряму олійного ріпаку в Європі компанії KWS (зліва), Станько Євген Іванович, директор відділу зернових культур (справа), Кірічек Олександра, продакт-менеджер із ріпаку (у центрі)

Спілкувалася Наталія Негуляєва