«Покутський равлик» — маленька ферма з великим майбутнім

868

Бізнес з вирощування равликів набуває все більшої популярності в Україні. Чимало підприємців обирають саме цей вид діяльності, адже він може принести чималий дохід. Для нас равлики – це поки що екзотичний та незвичний продукт, проте у більшості країн світу ним давно вже нікого не здивуєш, там люди полюбляють поласувати цим делікатесом.

Така «любов» до равликів пояснюється тим, що м’ясо цих черевоногих молюсків дуже корисне та дієтичне за рахунок високого вмісту амінокислот, воно не містить холестерину, жирів і інших шкідливих речовин, натомість дуже багате білком.

А останнім часом равлики починають користуватися попитом і серед вітчизняних гурманів.

«АгроЕліта» відвідала равликову ферму «Покутський равлик», що розташована у селі Копачинці Городенківського району Івано-Франківської області на мальовничій території поблизу Дністровського каньйону. Ферма створена зовсім нещодавно, її площа наразі складає лише 10 сотих, проте вона вже користується популярністю у любителів гастротуризму.

Керує нею молодий, але вже досить успішний господар Іван Паламарчук. Чоловік є співзасновником та директором ТОВ «Каньйон груп», яке й започаткувало цю справу.

Іване, розкажіть, як виникла ідея займатися розведенням равликів?, – цікавлюся.

– Ідею для відкриття власної справи я шукав вже досить давно, адже моє рідне село Копачинці, хоча і розташоване у туристично-привабливій зоні, проте мало кому відоме, воно одне з найбідніших у регіоні та дуже віддалене від райцентру. А так хочеться популяризувати рідний край, привабити туристів, дати можливість односельчанам працювати на своїй землі. Тож думок, чим би зайнятися, було багато. Якось ми з друзями подорожували до Ужгорода і дорогою потрапили на равликову ферму на Закарпатті, роздивилися, покуштували і подумали: а чому б не спробувати, адже метод для старту досить простий. По поверненні додому вивчав спеціальну літературу про цих молюсків, цікавився досвідом інших успішних равлиководів як в нашій країні, так і за кордоном, і помалу справа зрушила з місця.

– З чого розпочали свою роботу?

– У квітні цього року збудували теплицю, в травні придбали молодняк, в червні випустили його на поле, а вже з липня відкрили нашу ферму для екскурсій та дегустацій.

– Розведенням якого саме виду равликів займаєтеся?

– Видів равликів є дуже багато, проте в Європі переважно використовують у їжу сухопутних равликів сімейства Helicidae, яке має кілька підвидів: Helix Pomatia – це звичайний виноградний равлик, батьківщиною якого є Центральна і Південно-Східна Європа. Проте розводити його не дуже вигідно, адже статевої зрілості такий равлик досягає лише за три роки.

Інший підвид це Helix Lucorum, що водиться на території Східно-Середземноморського регіону.

Та ще один підвид – Helix Aspersa – здебільшого відомий як садовий. Найчастіше зустрічається в країнах Середземномор’я, Західної і Східної Європи. Поділяється на кілька підвидів: Helix Aspersa Muller і Helix Aspersa Maxima. У себе на фермі ми вирощуємо равликів підвиду Helix Аspersa Maxima.

– В яких умовах потрібно утримувати равликів?

– Обов’язковими умовами утримання равликів є перш за все достатня кількість їжі та режим вологості. В основному період вирощування равликів триває з лютого по жовтень. Равлики спарюються і через два тижні після спарювання відкладають яйця, час відкладання яєць — 12-38 годин. Інкубаційний період триває 15-25 днів. Маса мальків — близько 0,03 мг, діаметр раковини — 6-8 мм. Через два тижня вона збільшується в 3-4 рази. Після вилуплення мальки переводяться до теплиці, адже у травні у нас в регіоні ще можливі заморозки, а для цих істот мінусова температура — це вірна загибель, адже у них відсутня імунна система, внаслідок чого вони не захищені від перепадів температури навколишнього середовища. У червні равлики випускаються на поле, де випасаються до жовтня. З кінця серпня будемо збирати маточне стадо, а в жовтні — збір всього равлика.

Оскільки ми цього року пізно розпочали, то пропустили етапи відкладання яєць та інкубаційного періоду, проте вже на наступний рік плануємо збільшити площу до пів гектара і готуємо повний цикл вирощування равликів.

Чим годуєте своїх «підопічних»?

– Поле, де випасаються равлики, ми засіяли перко — це гібрид капусти пекінської і суріпиці озимої, що дає зелену масу, яка чудово підходить для равликів. Також годуємо ще спеціальним збалансованим кормом. Наразі купуємо готовий, проте на наступний рік плануємо розробляти і виготовляти свій власний.

– Равлики дуже вибагливі у догляді? З якими труднощами доводиться стикатися?

– Я б так не сказав, все, чого вони потребують: щоденно їх поливати, аби вони проявляли активність, та годувати, щоб набирали масу. А труднощі виникають переважно через нестачу коштів та часу. Бо літо швидко минає, а у нас в планах добудувати маточник та інкубатор до наступного сезону, щоб наступного року ми змогли розширитись, розбудувати равликову спільноту у нас в регіоні, що дасть змогу дешевше закуповувати інвентар для ферми та збувати продукцію по вищій ціні, адже чим більша партія, тим вигідніша ціна на неї, і тим легше її продати.

– Який прибуток плануєте отримати цьогоріч?

– Наперед сказати важко, але, думаю, ціна за зібраного охолодженого равлика становитиме приблизно 3-4 євро за кілограм. Урожай очікуємо до 3 тонн. Частину залишимо на наступний сезон для себе, частину реалізуємо як маточне стадо, решту будемо збувати.

Анна Артим