Цiнностi сучасного аграрiя – розмова з Петром Мельником

189

Agricom Group – це провідна українська компанія, яка займається вирощуванням, зберіганням та переробкою сільськогосподарських культур. 38 тис. га земель розташовані на території трьох кластерів: півночі Луганської області, Чернігівського району Чернігівської області та межі Рівненської і Житомирської областей. У напрямку рослинництва компанія займається вирощуванням традиційних культур, таких як пшениця, кукурудза, соняшник. У кожному з кластерів, в залежності від територіальних особливостей також вирощуються нішеві культури, наприклад біла квасоля, льон.

Компанія має два великих елеваторних комплекси місткістю близько 40 тис. тонн та 20 тис. тонн кожен – у смт. Білокуракине Луганської області та у Чернігівському районі Чернігівської області.

Agricom Group представляє власну відому торгову марку «Добродія». Навесні 2018 року  у смт. Михайло-Коцюбинське Чернігівського району було відкрито сучасний завод з виробництва пластівців із зернових культур потужністю близько 1000 т/місяць. Завод має можливість працювати і працює з будь-якими культурами, втім у відповідь на запит ринку профільними є овес (2/3 загального ринку пластівців), пшоно, пшениця, кукурудза. Виробничий комплекс працює на безвідходному виробництві.

Редакція журналу «АгроЕліта» провела цікаву розмову з виконавчим директором Agricom Group Петром Мельником – про філософію компанії, тренди в сільському господарстві, соціальну відповідальність, поточні підсумки і плани в роботі.

– Хочу розпочати нашу розмову з питання про результати поточного року та їх вплив на стратегію в наступному – поділіться, будь ласка.

– Якщо говорити загалом про результати роботи в поточному році, то хочеться сказати фразу «Я знаю, що я нічого не знаю». Мабуть я вже скоро стану філософом, це наступна стадія після фінансиста та агронома (сміється – ред.). Цей рік взагалі неочікуваний. Розчарував в першу чергу озимий клин. Декілька останніх років ми підвищували врожайність в цьому напрямку, а 2018-й приніс нам дуже погані погодні умови для озимини – в обох кластерах стояла спека у травні та червні. У зв’язку з цим переглядаємо свої плани на наступний рік – площу під озимі культури будемо значно зменшувати, аби відповідно зменшити ризики. В той самий час на складних піщаних ґрунтах на Чернігівщині, де ми сіяли кукурудзу, результат теж виявився неочікуваним, але вже з позитивним забарвленням – розраховували на врожайність 8,5 т/га в сухій вазі, а збираємо в середньому вже за 10 т/га. І третій аспект роботи – періодично, в залежності від нашої потреби та стадії розвитку рослин ми замовляємо в Taranis послугу аналізу штучним інтелектом. Вони роблять обліт дроном над необхідним полем, отримують тисячі фотографій з нього зі вказаною локацією на кожній, потім заливають в аналітичну програму, і через два дні вже є результати, де та яких поживних речовин не вистачає. І тоді ми можемо на окремих ділянках зробити відповідні додаткові обробки. Це ефективно та економно. Всі агрономи бачать одну і ту саму об’єктивну картину, виходячи з якої можна будувати точну систему роботи.

– Ще одним великим плюсом впровадження Taranis є прогнозування погоди на 90%. В компанії дуже потужна система алгоритму в метеорології. Вони мають доступ багатьох станцій та супутників, а також враховують різні особливості місцевості. Тому у нас цього року взагалі немає простоїв техніки.

Чому пiклування про екологiю – це важливо?

– Знаю, що Ви турбуєтесь з приводу екологічних проблем в світі. Які вважаєте найактуальнішими та як працюєте з цим аспектом в «Agricom Group»?

– Так, це дійсно дуже важливе для мене питання. Ми є компанією, яка планує працювати багато років, тому нам цікаве впровадження технологій на довгу перспективу. Це ефективно як з екологічної, так і з економічної точок зору.

– По-перше, ми не використовуємо на наших полях гербіциди, які мають негативний пост-ефект. До того ж, ми самі є пасічниками, і зовсім не байдужі до стану бджіл. В контролі якості хімічних речовин та обробок в компанії все суворо. По-друге, ми почали впроваджувати зміни в обробітку ґрунту – на сході користуємося безвідвальним, з цього року – вже на 100% площ. Всі плуги ми вивезли і забули, що це таке. І вже побачили, що з таким методом земля не так страждає від посухи. Запустились позитивні процеси: формування мульчі та збільшення слою гумусу, зменшення випаровування вологи.

– В тих кластерах, де цей тип обробітку ґрунту не впроваджений, використовуємо в якості збагачення ґрунту гумусом пожнивні рештки, до яких додаємо бактерії для ефективної деструкції. Родючість значно покращується рік від року.

– Крім цього, ми займаємося відродженням ріллі. Люди мають паї серед чагарів, і ми хочемо це виправити, вернути аграрній землі її призначення. За два роки рекультивували близько 1000 га в Рівненській, Чернігівській областях.

– Використовуємо технологію локального внесення добрив, яке зменшує кількість проходів техніки в полі та сприяє зниженню необхідної кількості пестицидів. Ну і звісно, суворо дотримуємося правильної сівозміни.

– Виробничий комплекс нашої торгової марки «Добродія» працює повністю на відходах з вівса у нашому виробництві (лушпиння). Ми є першими в Україні, хто використав цю технологію в такому великому масштабі. Придбали потужний котел вітчизняної компанії. Ті мінімальні відходи, які є, проходять систему очистки в декілька етапів, і у підсумку в атмосферу виходить тільки звичайний чистий пар. Це відповідає високим європейським стандартам.

Коли в команді кожен може бути лідером

– Поговорили з Вами про технології, а тепер хочеться перейти до головного – розкажіть про команду «Agricom Group». 

– Аби зібрати хорошу команду, важливо закласти правильні хороші цінності, на які будуть відгукуватися люди. Вже декілька років аби стисло сформулювати ключові цінності для нас, ми використовуємо слово «ЛІДЕР», яке розшифровуються як: лояльність, інновації, довіра, ефективність, розвиток. Найбільш приємна та найбільш складна річ – це зібрати команду, де всі будуть мати одні цінності. Тому при прийомі на роботу ми в першу чергу звертаємо увагу на моральні якості людини, а вже потім – професійні. Не щирі, не чесні люди у нас просто не  можуть працювати і йдуть – навіть не дивлячись на те, що зарплата у нас відсотків на 20 вища, ніж в сусідніх господарствах.

– Ми регулярно проводимо різноманітні корпоративні зібрання та тренінги, що допомагають людям працювати над собою, мотивують до професійного зростання, формують довіру всередині колективу. З наступного року плануємо впровадити страхування життя для співробітників у всіх кластерах. Можемо безвідсотково кредитувати наших працівників на багато років – в разі якихось складних ситуацій.

– Чи важко було зібрати справжню команду? Скільки людей працює на підприємстві?

– А людей не так багато, тому і не важко (сміється – ред.). Всього у нас працює 575 чоловік, і це не багато. Колектив формується декілька років. Проходить декілька хвиль, люди з’являються і йдуть, головне весь час тримати необхідну систему цінностей. У нас працює –відділ, який вже знає, які люди нам потрібні, як їх перевіряти. Але загалом людський фактор – це дуже непросте питання, і дедалі з ним стає складніше – це всі помічають.

«Людям треба змінюватись»

– Як Ви відноситесь до питання людського ресурсу в майбутньому? Враховуючи стрімкий розвиток сучасних технологій.

– Автоматизація та використання роботів у промисловості – це неминуче. Я багато їжджу по світу і бачу, що відбувається. Активно розвиваються безпілотні технології. Людський фактор буде трансформуватись, будуть більше потрібні якісь творчі здібності.

– Але куди діватись людям, які не можуть бути в цій ніші?..

– А людям треба змінюватись. Це те, що я намагаюсь постійно доносити до своїх співробітників в компанії. І це неможливо зробити, роблячи одне і те саме кожного дня. Тому що світ змінюється дуже швидко. А Україна насправді знаходиться далеко позаду багатьох країн в технологічному плані.

– Які, на Ваш погляд, технології потребують найскоріших змін в Україні?

– Я вважаю, що зараз дуже сприятливі умови для активного розвитку вітчизняного сільського господарства, оскільки в цю сферу іде дуже багато молоді. Це гарний знак. Але тепер розповсюджена думка аграріїв в бік держави «не заважайте» вже не працює. В першу чергу держава має втрутитись в розвиток інфраструктури. Цей рік зокрема дуже яскраво продемонстрував безлад, який відбувається в Укрзалізниці, я навіть такого не очікував. І взагалі у нас немає якоїсь чіткої концепції інфраструктури, я вважаю, що це ключова проблема. В США, наприклад, з півночі на південь вздовж річки Міссісіпі знаходиться 120 елеваторів і близько 7 тисяч шлюзів.

– Хоча я оптиміст і насправді бачу позитивні зміни. Наприклад, представники Мінагрополітики останнім часом почали активно популяризувати вітчизняні продукти та сприяти їх виведенню на світові ринки. Тому питання з інфраструктурою стає ще більш критичним, адже треба створити нормальні умови для експорту.

– А чому Вам подобається бути аграрієм?

– Кожного дня я стараюсь працювати над собою, вдосконалюватись. В аграрній сфері мені подобається те, що тут чітко видно, як змінюються результати, куди треба рухатися. Ця галузь ще має куди розвиватись протягом багатьох років вперед, і  мені подобається бути причетним до цього. Я і мріяти не міг, що буду працювати так, але життя мене декілька разів направляло в цю сферу. І я радію саме такому життю.

Спілкувалась Тетяна Бєлінська