Насичена подорож українцiв до Бразилiї: завод Stara Brasil та водоспади Ігуасу

508

11 979 кілометрів. Саме така відстань відділяє столицю України від бразильського міста Нан-Мі-Токі (Não-me-toque) центру точного землеробства та передових розробок сільгосптехніки. Адже саме тут знаходиться офіс та виробничі потужності найбільшого виробника сільгосптехніки Південної Америки – компанії Stara Brasil.

Відстані у десятки тисяч кілометрів представникам ПМП «Наутилус» (офіційному дилеру обприскувачів Stara Brasil) та їхнім клієнтам не страшні. Особливо якщо попереду – майже невідома Бразилія з її лідерськими позиціями у світовому експорті сільськогосподарської продукції, а ще – зі схожими до нас політичними та інфраструктурними питаннями. Не говорячи вже про найкращу бразильську каву, запальні карнавали та одні з найбільших водоспадів у світі.

Щороку команда українських аграріїв на чолі з ПМП «Наутилус» вирушає до Бразилії, щоб на власні очі познайомитися з процесом виробництва техніки Stara Brasil, обмінятися досвідом з місцевими аграріями, а також відпочити на водоспадах Ігуасу.

2018 рік не був виключенням. Принаймні, для представників господарств ФГ «Мричко», «Агро Млин», «Нива», «Зелечанське», «Агро Інвест», «Зуєнко», ТОВ «Золота Нива». Початок грудня 2018 р. для них був надзвичайно насичений та по-бразильському теплий.

Завод Stara Brasil

Stara Brasil – це сімейний бізнес, історія якого бере початок далекого 1949 року, коли після Другої світової війни голландська родина фермерів Стапельброк переїхала до Бразилії та започаткувала свій перший кооператив. Трохи пізніше сім’я Стапельброк переїздить до міста Нан-Мі-Токі та разом з родиною Рауверз відкриває першу фабрику зі збору імпортованої сільгосптехніки. Необхідність адаптації імпортних машин до локальних потреб бразильського ринку підштовхують підприємців до власного виробництва та заснування компанії Stara Brasil, де слово Stara – перші літери прізвищ двох родин – Стапельброк та Рауверз.

Українська делегація відвідала виробничі потужності Stara та познайомилася з процесом виробництва бразильської техніки. Демонстрація роботи самохідних обприскувачів дала змогу нашим аграріям на власні очі побачити і порівняти, як працюють різні моделі обприскувачів, у чому їхні відмінності та яких новинок чекати від Stara Brasil 2019 року.

Клієнти високо оцінили технічні можливості Іmperador 3.0 – самохідного обприскувача з функцією розкидання мінеральних добрив з бункеру та можливістю посіву сидератів через штанги, захоплюючи одразу ширину посіву в 30 метрів. Адже саме така техніка дає максимальний результат на вкладені кошти: однією машиною ви зможете проводити обприскування, внесення мінеральних добрив та посів сидератів. Це – унікальна розробка Stara Brasil, аналогів якій немає у світі. Зараз сільгоспвиробники Бразилії активно переходять саме на таку модель самохідного обприскувача.

Демонстрація закінчилася тест-драйвом самохідних обприскувачів. Це та частина програми, на яку чи не найбільше чекали клієнти. Це – можливість самостійно відчути роботу кожної з машин, безпосередньо сидячи за кермом обприскувача.

Сiльське господарство Бразилiї

Перше, що тут кидається в око – колір бразильських ґрунтів. У Бразилії ви не знайдете чорноземів. Ґрунти тут – червоні: глинясті з надзвичайно високим вмістом заліза. Проте, на такій землі можна не тільки займатися сільським господарством, але й отримувати досить високі врожаї сої, кукурудзи, кави.

Досвідом місцевого землеробства поділився з українською групою один із бразильських фермерів, візит до якого був важливою частиною програми поїздки. Соя є однією з його основних культур, що дуже типово для Бразилії. Адже у 90-х рр. ХХ ст. соя та її похідні продукти стали головним джерелом доходу країни, витіснивши з першого місця кавові боби. Сьогодні частка Бразилії у світовому виробництві сої – 30%, вона поступається лише США, які тримають 42% світового виробництва. Посіви сої у Бразилії займають приблизно 29 млн гектарів, а щорічний врожай складає від 66 до 94 млн тонн соєвих бобів. Бразильська соя користується значним попитом завдяки вищому вмісту протеїнів, ніж у виробників з інших країн. Значна частина сої в Бразилії – не ГМО, а тому продається дорожче аналогів конкурентів. Стратегічна мета Бразилії – до 2040 р. збільшити експорт сої до 140 млн тонн на рік як за рахунок розширення площ сільськогосподарських земель, так і завдяки покращенню показників врожайності.

Під час візиту дізналися, що у Бразилії все більше набуває поширення технологія нульового обробітку ґрунту – саме так обробляють майже 90% сільськогосподарських земель Бразилії. Це допомагає бразильцям не пошкоджувати верхні шари ґрунту, краще зберігати воду та запобігати водній і вітровій ерозії. Крім того, тут зараз бум точного землеробства – лише за останні роки аграріям вдалось суттєво збільшити врожайність зернових із одночасним зменшенням собівартості продукції. Stara Brasil є одним із лідерів ринку точного землеробства, щороку інвестуючи значні кошти у дослідження та розробку. Техніка Stara Brasil дозволяє контролювати розвиток культур у просторі та часі, оперативно виявляти проблеми та миттєво регулювати подачу насіння, добрив і ЗЗР для конкретної ділянки поля.

Бразилія – потужний виробник сільськогосподарської продукції, темпи росту якого невпинно зростають. Для бразильських обсягів експорту сільськогосподарської продукції наразі не вистачає інфраструктури, як, наприклад, силосів. А тому часто зібраний урожай зерна доводиться просто зберігати на землі. Також не вистачає потужностей перевалки в портах: тому час від часу виникають міжнародні скандали, спричинені затримкою у поставках сільгосппродукції до інших країн.

Бразильське сільське господарство – це не лише соя та кавові боби. Левову частину займає виробництво та експорт м’яса – яловичини та курятини. На сьогодні Бразилія – світовий лідер експорту замороженої курятини, займає 40% світової торгівлі цим продуктом (Україна – на восьмому місці).

Великої рогатої худоби в Бразилії більше ніж людей (хоча тут населення малим не назвеш – 209.3 млн осіб). Яловичина дешева, і споживають її у великих кількостях. Популярними є ресторани з фіксованою платою за вхід та безлімітною їжею. Адже в Бразилії люблять їсти багато і смачно.

Водоспади Ігуасу

Дводенний відпочинок на водоспадах Ігуасу – приємний бонус кожної поїздки клієнтів до Бразилії з ПМП «Наутилус». Розташовані на кордоні з Аргентиною, водоспади Ігуасу – вважаються наймальовничішими у світі, хоча другими за розміром, після водоспаду Вікторія. На території Бразилії 20% водоспаду, решта – в Аргентині. Але саме з Бразилії відкривається захоплюючий краєвид на весь каскад водоспадів. Недарма бразильці кажуть, що у аргентинців є водоспад, а у них, бразильців, – краєвид. Ігуасу включає приблизно 275 водоспадів, і найбільший з них – Горло диявола, розташований в Аргентині.

Поряд з водоспадами – величезний парк пташок, де можна побачити туканів, рожевих фламінго, колібрі, папуг ара на відстані витягнутої руки, а також крокодилів та велетенських ящерів. Українська делегація не оминула і це місце.

Втомлені, але щасливі, з думками про український борщ та вареники (бо все ж таки наша кухня – найсмачніша) повернулися додому. А ще – з новими бізнес-ідеями та купою корисної інформації про ведення сільського господарства в Бразилії.