Вільне та точне землеробство: від філософії – до практики

541

Як управляти собівартістю сільськогосподарської продукції? Як використовувати кожну вкладену копійку продуктивно? Як максимально збільшити врожайність? Для цих питань вже існують готові рішення, які успішно практикуються в різних країнах, а для українських аграріїв їх представляє компанія  «Агротерра». 30 – 31 січня поблизу Києва відбулася щорічна конференція, присвячена інноваційним агротехнологічним рішенням у живленні рослин в рамках проекту FreeFarm, який динамічно розвивається вже протягом п’яти років та стає дедалі популярнішим.

Основні принципи проекту FreeFarm

Валерій Білоконь, керівник проекту FreeFarm, розповів про етапи його розвитку, починаючи з 2014 року. Останнім часом технології точного землеробства стали необхідною складовою для успіху фермера, а тим, хто відстав від них, вже стає дедалі складніше витримувати конкуренцію. Компанія «Агротерра» обрала за мету впровадження цих технологій в Україні, надихаючись досвідом США та інших країн, адже потенціал нашої галузі та ситуація на світовому аграрному ринку не залишають іншого вибору, як тільки – активний розвиток інновацій.

Валерій Білоконь, керівник проекту FreeFarm

Рік від року компанія розширювала портфоліо технологій, проводила експерименти та досліди технологій живлення за різними типами обробітку ґрунту – no-till, strip-till, chisel, vertical-till. 2018 року збудувала першу промислову установку власної розробки для приготування розчинів добрив. На сьогодні компанія розробила чітку стратегію стрічкового живлення рослин, яка передбачає такі операції:

  • максимальне поглинання добрив рослиною;
  • локальне розміщення добрив у стрічці;
  • дробове внесення азотних добрив;
  • використання індивідуальних сумішей;
  • диференційоване внесення добрив.

Якщо говорити про форму добрив, то фахівці компанії «Агротерра» рекомендують використовувати рідкі добрива, оскільки вони більш рівномірно розподіляються у ґрунті та швидше стають доступними для рослини. Наступний крок до ефективності – почати вносити добрива в стрічку, адже цей метод має важливі переваги перед суцільним розкиданням: локальне розміщення добрива на глибині 12-18 см; зменшення втрати азоту від випаровування та вивітрювання; зменшення фіксації ґрунтом фосфору та калію.

Олег Пилипенко, керівник агрономічного супроводу проекту FreeFarm, зазначив: «Технологія стрічкового живлення має велику перспективу в Україні – в різних регіонах. Вона дозволяє, з одного боку, більш ефективно використовувати добрива, які ми вносимо, та навіть зменшити їхню кількість, а з другого – збільшити врожайність. Це стосується різних макро- та мікроелементів, а на азот акцент ми робимо тому, що він завдяки своїй мобільності найбільше підлягає втратам».

Олег Пилипенко, керівник агрономічного супроводу проекту FreeFarm

Ще одна причина, чому аграріям слід замислитися над зміною технологій живлення – це суттєві кліматичні зміни в Україні. Південний регіон невпинно розширює свої права, за останні роки його умови просунулися на 400 км в бік Центру та Заходу. Відповідно, в ці регіони приходять південні шкідники та хвороби, а відсутність вологи змушує впроваджувати розумні технології управління нею та шукати шляхи продуктивного використання кожної дорогоцінної краплі, а також управляти ризиками за нерівномірної зволоженості.

Американські технології вирощування кукурудзи. Управління азотом

Вже кілька років партнером «Агротерри» є американська компанія «360 Yield Center», яка розташована у штаті Іллінойс. Компанія займається вирощуванням кукурудзи та розробкою інноваційного обладнання для живлення рослин. На конференції спікером виступив Джон Ларкін, технолог «360 Yield Center», та поділився спостереженнями і напрацюваннями. Він порівняв сільськогосподарську діяльність із грою і зазначив, що керівник агропідприємств завжди має бути у грі на полі, а не спостерігачем за матчем. Саме з цього починається можливість впливати на фактори, що формують врожайність, а особливо – попередити вплив негативних чинників. У контексті вирощування кукурудзи, підкреслив Джон, є три основних показники, які формують врожайність: довжина качана, кількість зернових рядків та вага зернини. Не існує універсальної технології, яка б дозволила отримати максимум, але існують дієві інструменти, які дозволяють визначити індивідуальний шлях до цього максимуму  в кожному господарстві.

Джон Ларкін, технолог «360 Yield Center»

Компанія «360 Yield Center» є експертом у вирощуванні кукурудзи, працює в регіонах з різними ґрунтово-кліматичними умовами. Набуваючи досвід, фахівці визначили найбільш оптимальні гібриди цієї культури: зокрема рослини мають бути не дуже високими, верхні листки повинні бути направлені догори, пропускаючи світло у нижні шари, а листки з середнього сегменту – розташовані горизонтально, аби вони працювали як сонячні батареї. Для кожного гібриду Джон рекомендує проводити експерименти, висіваючи різну кількість посівних одиниць на гектар.

Якщо говорити безпосередньо про підходи до живлення рослин, то одним із ключових його факторів у «360 Yield Center» вважають роботу деяких корисних мікроорганізмів, що населяють тканини рослин. Джон називає їх «майками» (скорочено від microorganism – ред.), що дуже розвеселило та сподобалося багатьом аграріям, у перервах тільки і чути було, що про «майкі». Справа в тому, що вони у процесі своєї життєдіяльності здатні моделювати досить немалу кількість азоту – з повітря та ґрунту. Підтримка правильної кислотності ґрунту (pH не нижче 6,4) дозволяє зберігати здорову кількість цих мікроорганізмів і таким чином отримувати безкоштовний азот.

І далі ще цікавіше. Можливо, багато хто вже знає, але небагато хто впроваджує це – азот треба вносити у потрібній кількості у потрібний час. За традиційною технологією вирощування більшість аграріїв вносять всю норму азоту одразу на початку вегетації і вважають, що до того моменту, коли рослина його максимально потребуватиме, він залишиться у ґрунті. Але азот – це  дуже активний елемент, і з вологою він може переміщатися надто глибоко туди, куди не сягає коріння рослини, ставши для неї недоступним. Інколи недалеко від деяких полів можна побачити зацвілі зелені водойми, які зреагували на надходження великої кількості азоту через ґрунтові води після промивання дощами – це водойми, заповнені марно викинутими грошима, не говорячи вже про екологічний аспект проблеми. А за недостатнього зволоження азот просто випаровується з ґрунту. До того ж, купувати його у разі потреби вийде значно дешевше.

А якщо говорити про кукурудзу, то основну долю азоту вона починає засвоювати з фази 10-12 листків. Відповідно, якщо на старті рослина отримує його найбільше, це викликає інтенсивний ріст стебла, тоді як в період формування генеративних органів рослина відчуває нестачу азоту, що негативно впливає на майбутній врожай. Тож цілком логічно організувати технологію так, щоб вносити добриво тоді, коли рослина готова його увібрати.

Саме тому, за рекомендаціями Джона Ларкіна та фахівців компанії «Агротерра», аграріям потрібно бути гнучкими та вносити азот відповідно до ситуації, коли в ґрунті є достатньо вологи для його засвоєння. Джон підкреслив, що як не можна вносити надмірну кількість азоту, так і не можна допускати його дефіциту, аби рослина не отримала стрес. Цей принцип має назву Base Plus та передбачає надання достатньої кількості азоту на початковій стадії та реагування на його дефіцит у подальшому. Він працює в рамках технології Sidedress, яку розробила компанія «360 Yield Center» та яка сьогодні широко використовується в США.

Sidedress: рослина – без стресу, фермер – без зайвих витрат

Технології, що передбачає управління вегетацією рослин,  включає кілька видів обладнання: деяке вже є знайомим українським аграріям, а деяке тільки поступило у продаж 2019 року. Спершу окреслимо дві системи, які додатково встановлюються на самохідні або причіпні обприскувачі – 360 Y-DROP® та 360 UNDERCOVER®. Механізм складається зі стійок, які монтують на штангу обприскувача, приєднуючи до виходів на форсунках. Таким чином, у кожне міжряддя заходить вертикальна стійка, яка має два елементи: 360 Y-DROP® (для прикореневого живлення рослини) і 360 UNDERCOVER® (для обробки рослини засобами захисту та живлення по всій висоті стебла).

360 Y-DROP® зі зручним регулюванням довжини  дозволяє проводити підживлення КАСом у фазі V4-V6 та V10- VТ безпосередньо у зоні до 5 см навколо стебла – прямо над кореневою системою рослини. Точне внесення забезпечує кращу ефективність використання азоту та більшу врожайність культур. Ця система показує ефективність навіть на високій швидкості (до 15 км/год). Згідно досліджень, використання цієї системи сприяє зниженню кількості нітратів у качані на 25%. І ще одна з переваг – 360 Y-DROP® є ефективною навіть в посушливих умовах.

360 UNDERCOVER® – це елемент, який монтується на вертикальну стійку, і плавно, не пошкоджуючи культури,  заходить у міжряддя для обробки засобами захисту та живлення рослини по листку. Висота його розташування на стійці коригується по вертикалі, щоб відповідати етапу росту культури. На 360 UNDERCOVER® встановлено 3-4 форсунки, які можна скеровувати у різні напрямки, що дозволяє вносити фунгіцид, інсектицид чи поживні речовини туди, де це найбільше потрібно – навіть під листок. Це забезпечує ефективний контакт препаратів з листковою поверхнею рослини, знешкоджує хвороби та шкідників. Використання системи 360 UNDERCOVER® дозволяє зменшити норми обприскування і скоротити витрати на внесення ЗЗР.

Нова інноваційна розробка, про яку розповів Джон Ларкін, – це  система 360 BANDIT®. Вона легко встановлюється на сівалку (брендів John Deere та Kinze), гарантує точність і дозволяє вносити азот у потрібне місце в потрібний час – фахівці «360 Yield Center» рекомендують вносити 30% від запланованої кількості азоту під час посіву, що гарантує максимальний ефект. В залежності від типу ґрунту та способу його обробітку, можна регулювати притиск обладнання до ґрунту. Згідно принципу Base Plus, кукурудза ні в якому випадку не має отримати стрес на початкових стадіях, тому таким важливим є точне та правильне внесення добрив на старті. Також важливим фактом є те, що 20% вологи накопичується у міжрядді, а 80% – збирає рослина у прикореневу систему, тому саме туди і потрібно вносити азот – це загальний принцип технології Sidedress. Азот поміщається на 1,5 см нижче поверхні ґрунту, що перешкоджає його випаровуванню та сприяє швидкому переміщенню в кореневу зону. Тож, система 360 BANDIT® є оптимальним варіантом для внесення азоту на ранній стадії.

Важливим інструментом у технології Sidedress є мобільна система вимірювання 360 SOILSCAN®, що визначає вміст азоту у ґрунті, рівень pH та дає рекомендації щодо потреби додаткового підживлення залежно від фази розвитку рослини і запланованої врожайності. Її перевага в тому, що вона дозволяє оперативно отримати точні дані в польових умовах і використовувати описане вище обладнання – ще раз повторимо наостанок цей принцип – у потрібний час, у потрібне місце.

Коментарі партнерів

Лила Юрій Петрович, засновник ТОВ ім. Шевченка, Черкаська обл.:

«Обробляємо приблизно 2800 га, в основному вирощуємо дві культури – кукурудзу та сою. Використовуємо здебільшого мінімальний обробіток ґрунту. Подекуди за рекомендаціями виробників деяких гібридів – оремо, але я все одно паралельно експериментую з мінімальним обробітком під той самий гібрид. З рідкими добривами я працюю вже 7 років, сухі майже не використовую. З компанією «Агротерра» познайомився минулого року. Після поїздки в США я почав шукати обладнання зі стрічковим внесенням, так і вийшов на «Агротерру». Вони дуже оперативно спрацювали, встановивши обладнання на мій причіпний аплікатор. Результат було видно одразу. Цього року, можливо, буду встановлювати ще й на обприскувач, щоб вносити азот дробно, коли це дійсно потрібно і є волога. Треба ловити момент».

Резніченко Едуард Ігорович, керівник напряму рослинництва, ТОВ «Колос», Кіровоградська обл.:

«В обробітку маємо 6 000 га землі, основні наші культури – це кукурудза, соняшник, пшениця. Щодо обробітку ґрунту, використовуємо глибоке рихлення, чизелювання, наразі цікавимося впровадженням технології стріп-тіл. Також у нас в господарстві готується до запуску установка для приготування розчинів добрив, розроблена компанією «Агротерра». Будемо співпрацювати, їхні технології є перспективними».

Підготувала Тетяна Бєлінська

За консультаціями звертайтеся:

Валерій Білоконь, керівник проекту FreeFarm

тел.:  +38 (050) 377 96 50, e-mail: [email protected]

Олег Пелипенко, агрономічний супровід проекту FreeFarm

тел.: +38 (050) 442 83 41

www.facebook.com/FreeFarmUA