Актуально: огляд розкидачiв мiнеральних добрив

1115

Мінеральні добрива мають велике значення у «гонитві» за високими врожаями сільськогосподарських культур. Природньої кількості поживних речовин, що знаходяться у ґрунті, недостатньо для отримання хорошого врожаю, тому внесення мінеральних добрив є невід’ємною технологічною операцією у сільськогосподарському виробництві. Для поверхневого внесення гранульованих і кристалічних добрив використовують навісні, причіпні, а з недавнього часу і самохідні агрегати. З агротехнічного та економічного погляду мінеральні добрива доцільно вносити навісними розкидачами, тому що вони завдають менше шкоди поверхні ґрунту та рослинам і, як правило, дешевші в експлуатації.

Особливостi конструкцiї розкидачiв

Навісні розкидачі мінеральних добрив практично однакової конструкції. Вони складаються з металевої рами, металевого або пластикового бункера для добрив, захисних тентів, сітки, електрообладнання,  механізмів дозування, редуктора та дисків з лопатками, які, обертаючись, вносять добрива на поверхню поля. Деякі моделі навісних і причіпних розкидачів оснащені гідравлічним навантажувачем-маніпулятором, який можна використовувати для завантаження добрив у бункер розкидача. До речі, багато господарств використовують розкидачі мінеральних добрив для висіву насіння зернових і зернобобових культур, трав і сидератів.

Для рівномірної та безперервної подачі добрив бункери виготовляють у вигляді перевернутого зрізаного конусу або перевернутої зрізаної піраміди. У бункерів мінімальна кількість зварних швів та кутів, їх виготовляють зі спеціальних матеріалів або зі спеціальним покриттям.

До дискових розкидачів мінеральних добрив є такі агротехнічні вимоги: відхилення фактичної дози внесення від встановленої – до 5%; коефіцієнт варіації нерівномірності розподілу технологічного матеріалу по ширині захвату – до 20%, по ходу агрегату – до 10%; величина перекриття суміжних проходів має становити не більше 5%. Норма внесення добрив не повинна залежати від їхньої кількості у бункері, а також нахилу агрегату в поздовжньому або поперечному напрямку. Конструкція розкидача має бути міцною та розрахованою на довготривалу, безперебійну роботу. Також розкидачі мінеральних добрив повинні мати широкий діапазон налаштування норм внесення, бути зручними в обслуговуванні та простими в роботі.

В таблиці 1 представлені навісні розкидачі мінеральних добрив, що вже завоювали своїх покупців на теренах України.

Огляд найпопулярнiших моделей

Розкидачі добрив AXIS 50.2 W компанії KUHN – це найвища точність внесення за допомогою системи контролю точки падіння добрив на розкидні диски, та швидкості потоку добрив CDA. Cистема є патентом компанії, встановлюють її лише на розкидачі цього виробника. У розкидачах легке та точне налаштування норми внесення. Основні елементи розкидача виготовлені з нержавіючої сталі – мішалка, що пульсує зі швидкістю обертання 17 об/хв, не руйнує гранули добрив. Електронна система дозування добрив QUANTRON-A регулює ступінь відкриття заслінок дозатора та об’ємну витрату матеріалу, залежно від швидкості руху й заданої норми внесення мінеральних добрив.  

Завдяки датчикам обліку кінцевої кількості добрив процес перевантаження добрив у розкидач AXIS 30.2 повністю автоматизований. Добрива перевантажуються у розкидач за допомогою шнекового транспортера з гідравлічним приводом. Шнек обладнано механізмом для вивантаження з розгалуженим трубкоподібним закінченням на кожну секцію бункера дискового розкидача.

Високопродуктивний надійний розкидач мінеральних добрив MDS 19.1 від німецької фірми Rauch призначений для рівномірного внесення міндобрив за допомогою пари дисків Multi-Disc. Дно бункера, диски, лопатки, заслінки виготовлені з нержавіючої сталі. Вбудована інноваційна система розкидання забезпечує не тільки точне дозування добрив, але й рівномірне живлення культур. Залежно від особливостей конкретної моделі, змінюється робоча ширина розсівання добрив.

Концепція причіпного розкидача TWS від Rauch заснована на комбінації стандартної триточкової навіски для розкидача добрив і транспортного візка з кузовом великого об’єму. Завдяки такій конструкції навіски, вага завантаженого агрегату рівномірно розподіляється по трьох осях машинного агрегату. Встановлений блок управління TWS QUANTRON-A з автоматизованою функцією перевантаження добрив. TWS 85.1 має наскрізний карданний привід для приведення в дію розкидача добрив.

Розкидачі добрив AMAZONE це німецький продукт високої якості. Характерними особливостями моделі ZA-V є подвійний воронкоподібний бункер, а також спеціальне пристосування для точної установки необхідної кількості добрив. Управління вихідними заслінками здійснюється за допомогою двох гідроциліндрів двосторонньої дії. ISOBUS-комунікація, механізм зважування матеріалу, гідравлічний або електричний пристрій для граничного розподілу Limiter V або V+ та безліч інших опцій роблять розкидач одним із найсучасніших у своєму класі.

В розкидачі Sulky X 36 (Франція) оптимізована система розкидання гранульованих мінеральних добрив завдяки використанню розробок фірми Sulky Burel. Система Eсоvision діагностує в минулому часі односторонню дистанцію до попереднього робочого ходу та з іншого боку — до добрив, які вносять. Система оптимізує розподіл через обробку його кривої. Також додається специфічна продуктивність внесення кількості добрив (додаткова функція) і форма розкидання добрив, щоб забезпечити оптимум. До того ж, система Eсоvision вмонтована разом із граничним пристроєм Tribord і компенсує недо- або передозування добрив під час робочого ходу або на краю поля. Завдяки системі Eсоvision, розкидач мінеральних добрив самостійно підлаштовується до реальних умов.

Нові розкидачі UNIA MXL з бункером 3000 дм3 і робочою шириною до 36 м спроектовані спеціально для великих господарств, в яких особливо важливим є точність розкидання добрив і висока продуктивність роботи. Розкидачі MXL укомплектовані комп’ютером UTS. Це дозволяє розкидати добриво з використанням сигналу GPS. Версія пакету Track Leader II допускає паралельне водіння розкидача на полі, а версія пакету VRC дозволяє сіяти добриво відповідно до карти типу ґрунтів. Пріоритетним та головним завданням комп’ютера у стандартній комплектації є визначення заданої дози добрив незалежно від швидкості розкидача.

Найбільшу гаму причіпних (кузовних) розкидачів мінеральних добрив серед українських виробників пропонує ТОВ «Завод Кобзаренка». Технічні характеристики розкидачів представлено у таблиці 2.

Представлені розкидачі мають практично однакову конструкцію. Прутково-планковий транспортер забезпечує подачу будь-яких добрив, навіть злежаних, без зависання в кузові, додатково подрібнюючи можливі грудки. Привід транспортера здійснюється від колеса розкидача, забезпечуючи при цьому залежність кількості поданих добрив від швидкості руху агрегату. Для великих норм внесення добрив привід транспортера можна встановити від ВВП трактора. Два диски з нержавіючої легованої сталі (Rauch, Німеччина) стійкі до корозії та зносу. Рівномірність розкидання добрив на ширину 24 м забезпечується двома різними за величиною (400 та 600 мм) лопатками зі змінним кутом атаки. Рівномірність розподілення та дотримання постійної норми внесення добрив забезпечується гідравлічним механізмом приводу дисків через редуктори виробництва «Бондіолі і Павезі» (Італія), з регулюванням потоку оливи. Це дає змогу встановити постійну частоту обертання дисків незалежно від обертів двигуна трактора. Великий кут нахилу стінок кузова забезпечує зсув матеріалу до транспортера. Розкидачі мають механічну опору дишла з причіпним кільцем діаметром 40 або 50 мм, безресорну гальмівну вісь ADR (Італія) 80×80 мм, одно- або двоконтурну пневматичну (або гідравлічну) гальмівну систему.

Як запевняють представники компанії John Deere, навіть після завершення сезону хімічного захисту, їхні обприскувачі можуть продовжити роботу як агрегати для внесення твердих мінеральних добрив. Для цього обприскувачі серії 4 переобладнують в розкидач, встановивши замість бака для робочого розчину бункер для добрив DN456 місткістю 5,6 (або 8,4) м3. В результаті отримуємо розкидач добрив з робочою шириною захвату 32 м. Для проведення такої трансформації знадобиться приблизно 4 години і можна знову в поле. Таке переоснащення дає змогу підвищити універсальність машини, збільшити її річне завантаження і скоротити експлуатаційні витрати на обприскувач та термін його окупності.

Ще 2016 року на виставці «ІнтерАГРО» бразильська компанія Stara представила єдиний у світі обприскувач-розкидач добрив IMPERATOR 3.0. Ця машина може провести обприскування, а потім за 5 хвилин бути переналагодженою для розкидання добрив. Тобто, сільськогосподарське підприємство може виконувати дві технологічні операції за допомогою однієї самохідної повнопривідної машини. IMPERATOR 3.0 на ринок України поставляють з повною комплектацією: JPS, автопілот, телеметрія.

Для великих фермерських господарств та агрохолдингів корпорація AGCO пропонує два універсальні обприскувачі RG 1100 та RG 1300. Після установки на шасі обприскувачів пневматичного розкидача добрив AIRMax 180 вони перетворюються на повноцінні розкидачі мінеральних добрив. Ширина штанги розкидача становить 18,3 м. Можливість регулювання норми внесення – в межах від 23 до 385 кг/га. Бункер для добрив зроблений із нержавіючої сталі ємністю 4,7 м3. Система розподілення добрив складається зі штанги, в якій прокладені п’ять трубок діаметром 7,62 см, виготовлених також із нержавіючої сталі. Подання добрив здійснюється здвоєним транспортером, який може подавати окремо матеріал на праву та ліву частини пневморозподілювача.

Також на шасі обприскувачів може бути встановлений відцентровий розкидач добрив New Leader. Можливе встановлення двох моделей розкидача: L4258 з бункером на 7,8 м3 і шириною захвату 32 м, та L4330G4 з об’ємом бункера 8,5 м3 і тією ж самою шириною розкидання. На замовлення розкидач мінеральних добрив можуть укомплектувати обладнанням MultAplier, що дасть змогу вносити з різною нормою два різних види добрив за один прохід.

Конструкції сучасних агрегатів для внесення твердих мінеральних добрив ускладнюються з кожною новою моделлю. Важко слідкувати за різними новинками на ринку розкидачів. Та все ж таки кілька загальних порад можна дати майбутнім покупця цієї техніки. Якщо в своєму господарстві використовуєте технологічну колію для обробітку посівів, то бажано щоб співвідношення довжини штанги обприскувача і ширини розкидання були кратними для того аби можна було вільно рухатися вже проложеними коліями. Варто зауважити, що сучасні розкидачі мінеральних добрив, у першу чергу, орієнтовані на роботу зі системами точного землеробства. Тому бажано, щоб куплений агрегат був повністю ISOBUS-сумісним і не потребував додаткового програмного забезпечення.

На сьогоднішні диференційне внесення мінеральних добрив вважають дуже перспективним напрямом. Для цього потрібно мати карти врожайності та результати аналізу ґрунтів. Вносячи добрива у такий спосіб, можна реально зекономити або навіть відмовитися від внесення деяких. Однак, купуючи сучасний розкидач, зверніть увагу на свій комбайновий парк і його технічні можливості. Якщо збиральні машини не мають можливостей складати карти врожайності, або ви не практикуєте це взагалі, то й диференційне внесення добрив вам буде недосяжним.

Зверніть особливу увагу на класичні вимоги до міцності та надійності причіпних розкидачів. Розкидач може бути високотехнологічним, розрекламованим і навіть красивим, але не розрахованим на роботу у великому господарстві. Відповідно ваші тисячі гектарів будуть для нього непосильними. До речі, це може відноситись не тільки до розкидачів.

І насамкінець, якщо ви не можете вирішити самостійно питання купівлі того чи іншого розкидача, подивіться у ближніх або дальніх сусідів, як працює облюбована модель агрегату для внесення твердих мінеральних добрив.

Ярошенко П.М.,  
доцент кафедри “Експлуатації техніки” Сумського НАУ