Факультет аграрної економіки і менеджменту ТНЕУ готує еліту України

945

За статистикою, сьогодні на ринку праці одними з найзатребуваніших є професії у галузі сільського господарства. Фахівці, в яких достатній рівень знань, умінь та навичок у цій сфері, завжди можуть знайти роботу з гідною оплатою не лише в нашій країні, а й за кордоном. В Україні є чимало навчальних закладів, де готують майбутніх спеціалістів агропромислового комплексу.

Гідне місце серед них посідає Тернопільський національний економічний університет, у стінах якого вже 45 років успішно функціонує факультет аграрної економіки і менеджменту. Серед випускників, які здобули вищу освіту за спеціальностями ФАЕМ, є чимало відомих людей нашої держави – третій Президент України Віктор Ющенко, міністр аграрної політики, народні депутати Верховної ради України, мери міст, голови територіальних селищних громад, вчені, фінансові директори, експерти, керівники підприємств, успішні бізнесмени та ін.

Аби дізнатися, чим сьогодні живе факультет аграрної економіки і менеджменту ТНЕУ та які аграрні спеціальності пропонує абітурієнтам, ми поспілкувалися з його деканом Борисом Олеговичем Язлюком.

Борис Олегович – професор, доктор економічних наук. Вже 4 роки він очолює факультет, і під його вмілим керівництвом ФАЕМ отримав «друге дихання», почав розвиватися, модернізуватися, взяв курс на міжнародні освітні стандарти.

– З гордістю можу стверджувати, що ми готуємо еліту України, – розпочинає розмову пан Борис. – Адже всі зусилля спрямовуємо на студентів, на їхній всебічний розвиток, вкладаємо у них серце та душу, аби виховати не лише професіоналів своєї справи, а й справжніх патріотів нашої держави.

– За якими спеціальностями готують студентів на ФАЕМ?

– У складі нашого факультету функціонують чотири кафедри: кафедра обліку та економіко-правового забезпечення агропромислового бізнесу; кафедра менеджменту біоресурсів та природокористування; кафедра фізичної культури і спорту та новостворена кафедра екології та агрономії (спеціальність «Екологія» і «Агрономія»).

Оскільки наука не стоїть на місці, агропромисловий комплекс постійно розвивається, мало не щодня з’являються новітні технології та інновації, ми, крім наших традиційних спеціальностей – «Облік і оподаткування», «Фізична культура і спорт», «Економіка», «Менеджмент», відкрили й нові спеціальності. А саме: вперше в Україні запровадили спеціальність «Облік і аналітика цифрової економіки», ще одна унікальна спеціальність, започаткована лише у вересні 2018 року, – «Експертна оцінка землі і нерухомого майна», і спеціальність «Геодезія та землеустрій».

В майбутньому маємо намір запровадити ще й таку популярну сьогодні спеціальність як «Туризм» в напрямку зелений туризм, так як це є актуальним для вивчення і запровадження в Україні.

– Яка зі спеціальностей є найпопулярнішою?

– Зростає кількість охочих здобути спеціальність «Експертна оцінка землі і нерухомого майна», також багато вступників обрали спеціальність «Геодезія та землеустрій». Це зумовлено тим, що на сьогодні ці професії є досить важливими та перспективними. Про їхню актуальність свідчить і той факт, що Міністерство освіти і науки України з кожним роком збільшує кількість державних місць на аграрні спеціальності.

– Як відбувається навчання? Збережено традиційний підхід чи практикуєте інновації?

– Ми повністю змінюємо підхід до навчання, запозичаємо закордонний досвід. Тому від традиційного аудиторного починаємо помалу відходити і переходимо на дуальну освіту, що передбачає узгоджену взаємодію освітньої та виробничої сфери з підготовки кваліфікованих кадрів. Так, наприклад, наші студенти протягом семестру два місяці навчаються в аудиторіях, а тиждень працюють на виробництві. Це дає дуже позитивні результати, адже, крім практичних навичок, вони ще й отримують заробітну плату. І після закінчення університету, працевлаштовуючись, вже мають досвід роботи.

Також у нас читають лекції й викладачі з інших ЗВО, зокрема й з-за кордону. Практикуємо міжнародний обмін, співпрацюємо з ЗВО Європи та Америки. Для цього дуже велику увагу приділяємо іноземній мові, збільшили кількість годин на її вивчення.

Наші студенти можуть самі обирати дисципліни, які хочуть вивчати та поєднувати навчання на кількох факультетах.

– Які можливості дає ФАЕМ своїм випускникам?

– Наш факультет тісно співпрацює з усіма великими господарствами та провідними агрофірмами як на Тернопільщині, так і в інших областях. Студенти проходять там практику, для них проводять екскурсії, аби вони мали змогу наочно побачити все те, про що їм розповідають на парах.

Керівники великих сільгосппідприємств є у нас головами екзаменаційних комісій, ми запрошуємо їх на захист магістерських робіт, і часто буває так, що студенту пропонують роботу відразу в аудиторії. Хоча, зазначу, що з працевлаштуванням у випускників ФАЕМ, зазвичай, жодних проблем немає, адже їх із задоволенням беруть у свій штат різні агропідприємства по всій Україні.

– Як старшокласники можуть про вас дізнатися?

– Щороку для абітурієнтів у ТНЕУ відбувається День відкритих дверей, де всі охочі можуть ознайомитися з нашими факультетами та спеціальностями, обрати собі фах до душі. Цього року плануємо провести його у травні. Маємо філії по всій Україні, співпрацюємо з технікумами, коледжами, звідки студенти можуть до нас вступити одразу на третій курс. Також їздимо у школи, спілкуємося з учнями, розповідаємо їм про наш факультет, про  можливості, які він дає студентам та про широкі горизонти, які він відкриває перед своїми випускниками.

P.S. Детальну інформацію про спеціальності/освітні програми, умови вступу та правила прийому абітурієнтів можна знайти на сайті факультету аграрної економіки та менеджменту ТНЕУ www.tneu.edu.ua/faculty/faem/, а також на сторінці ТНЕУ ФАЕМ у фейсбуці.

Спілкувалася Анна Артим