Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин на 1 березня 2019 року

179

Погодні умови звітного періоду характеризувалися плюсовими показниками вдень та незначними приморозками вночі. Переважала хмарна та малохмарна погода. Опади відмічалися у вигляді дощу та мокрого снігу.

Як повідомляє Держпродспоживслужба, майже кожного дня спостерігалися тумани та димка. Негативних явищ, які могли б спричинити загрозу посівам озимих культур не спостерігалося. Стан посівів озимих культур характеризується переважно як добрий та задовільний, проведено ІІ тур відбору монолітів озимих зернових культур для визначення життєздатності рослин.

У західних, центральних та південних регіонах танення снігу призвело до затоплення 20-60% нір мишоподібних гризунів, особливо у понижених місцях рельєфу (Закарпатська, Луганська, Полтавська, Хмельницька, ін. обл.). Популяція гризунів знаходиться у пригніченому стані та характеризується низькими показниками життєдіяльності. Лише, у прикрайових смугах окремих полів Вінницької, Волинської, Київської, Херсонської, Чернівецької областей дещо підвищена, зокрема в озимині 4-5,

багаторічних травах 5-10 жилих колоній на гектар.

Надалі розвиток мишоподібних гризунів залежатиме від погодно кліматичних умов, сприятливе поєднання яких зумовлюватиме збільшення чисельності та шкідливості ссавців. За середньодобової температури +5ºС відновиться розмноження та переселення гризунів у посіви озимих зі скирт

соломи, інших стацій. Посіви зі щільністю понад 3-5 колоній на гектар потребують захисту через внесення в жилі нори дозволених до використання родентицидів.

Сприятливі агрокліматичні умови звітного періоду в південних, центральних, подекуди західних областях, переважно на добре розвинених посівах озимих пшениці, ячменю та жита стимулювали слабкий розвиток борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, де збудники цих хвороб

збереглися на 2-6% рослин. В осередках Київської, Полтавської, Черкаської, Чернігівської областей на 3-6, макс. 10% (Волинська обл.) рослин озимини розвивається снігова пліснява.

За потепління через високий рівень ураженості рослин озимини можливий масовий розвиток хвороб. Тому, ефективним заходом оздоровлення рослин та покращення стану посівів буде ранньовесняне

боронування з прикореневим підживленням мінеральними добривами.

Фітоекспертизою насіння ярих зернових та зернобобових культур встановлено зараженість його збудниками альтернаріозу, гельмінтоспоріозу, фузаріозу, аскохітозу, бактеріозу, плісені тощо в межах 1-6%, в окремих партіях 10% (Вінницька обл.), що свідчить про обов’язкове оздоровлення насіння шляхом протруювання його за 2-3 тижні до сівби  препаратами відповідного спектра фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.

Повсюди спеціалісти фітосанітарної безпеки проводять обстеження зерносховищ та складських приміщень усіх форм власності на наявність комірних шкідників. Так, в окремих партіях продовольчого та фуражного зерна у Кіровоградській, Тернопільській областях виявлені комірні

довгоносики, борошняний хрущак, кліщі, гороховий зерноїд. За виявлення зараженості зерна шкідниками проводять обов’язкове знезараження збіжжя через фумігацію дозволеними фумігантами.

В лабораторних умовах спеціалістами було визначено стан перезимівлі сисних шкідників та яблуневої молі.

Перезимівля пройшла задовільно. При огляді гілок плодових дерев виявлено зимуючий запас яблуневої попелиці 5 яєць/10 см гілки, бурого плодового кліща 3 яєць/10 см гілки. Загинуло в середньому 5% зимуючої стадії шкідників.

За оперативною інформацією про хід робіт із захисту рослин, наданою Головними управліннями Держпродспоживслужби в областях на 1 березня 2019 року забезпеченість сільгосппідприємств засобами захисту рослин для проведення робіт із захисту посівів сільськогосподарських

культур збільшилась і становить понад 17,5 тис. тонн пестицидів, або 57% до потреби в І півріччі 2019 року, в тому числі – 11,6 тис. тонн гербіцидів, або 58% до потреби в них, що на рівні аналогічних показників минулого року.

Забезпеченість сільгоспвиробників препаратами для передпосівної обробки насіння ярих культур урожаю поточного року майже повна і становить 587 тис. тонн або 95% до потреби в протруйниках насіння.

Захист сільськогосподарських угідь від мишоподібних гризунів шкідників проведений на площі: всього 829 тис. га (в 2017 р. – 639 тис. га), з яких озимих зернових культур оброблено 523 тис. га (в 2017 р. – 422 тис. га).

Найбільше захист сільгоспугідь від мишоподібних гризунів проведений в господарствах Тернопільської (139,2 тис. га) та Хмельницької (133 тис. га) областей. Також за тиждень збільшилися обсяги оброблених площ від мишоподібних гризунів у Херсонській (до 113 тис. га), Одеській (до 100 тис. га) та Запорізькій (до 66,4 тис. га ) областях.

Хімічними родентицидами оброблено 714 тис. га, біологічними – 83 тис. га сільгоспугідь.

Догляд за посівами озимих культур та багаторічними насадженнями триває.