Технологiї в руки – на «Майстернi аграрiя» представили новi розробки компанiї «Сингента»

448

Проект «Майстерня аграрія» компанії «Сингента» розвивається рік від року, і його тематика ніколи не повторюється. Тут завжди звучать тільки найбільш актуальні питання, адже кожен сільськогосподарський сезон має свої неповторні особливості, і навіть постійні нагальні проблеми аграріїв звучать завжди по-інакшому, бо із досвідом для них стають необхідними ще й додаткові рішення. Так, гасло зимових конференцій «Майстерня аграрія» цього року «Загартовані природою». Як зробити так, аби погода не стала на заваді гарному врожаю? Редакція журналу «АгроЕліта» відвідала дві конференції, 29 січня у Львові та 19 лютого у Вінниці, і занотувала ключову інформацію, що неодмінно знадобиться успішному аграрію цього року.  

Микола Рубінський, директор Західного бізнес-регіону компанії «Сингента», розповів про зміни та нові амбіції, з якими команда розпочала рік.

«Щодо кадрових змін – по-перше, минулого року ми започаткували пілотний проект у Центральному регіоні, відкривши посаду менеджера з дистрибуції. Місія цієї людини – координувати взаємодію між дистриб’юторами та менеджерами з продажу, контролювати наявність нашої продукції у дистриб’юторів, забезпечуючи виконання домовленостей між агровиробником та менеджером. Ми побачили хороший ефект від цієї спроби, оскільки співпрацю з клієнтами та дистриб’юторами суттєво оптимізовано за продуктивністю та часом, і ми почали впроваджувати цю посаду й в інших бізнес-регіонах. Зокрема, в Західному посаду обійняв Анатолій Загородний. Також у нас в регіоні з’явився маркетолог Маркіян Ярусевич, якому я дуже вдячний за його наснагу та ентузіазм. Завдяки йому, з початку 2019 року відбулась найбільша кількість навчальних заходів для агрономів та дистриб’юторів, майже в кожному обласному центрі. До речі, ми побачили гарний ефект від цих невеликих локальних семінарів – у тісному колі з кількох десятків людей легше проходять дискусії, всі можуть встигнути поставити спеціалісту запитання та отримати відповіді. Плануємо робити більше таких заходів.

Ще одна ключова кадрова зміна – тепер у нас в кожному регіоні буде менеджер з фінансових рішень, оскільки цей проект став дуже популярним та потребує більше сил і уваги, від клієнтів надходить багато запитів на співпрацю щодо цього. Ми пишаємося, що досягли цього рівня – компанія «Сингента» на сьогодні єдина, хто має таке велике портфоліо програм фінансового страхування».

Також пан Микола зазначив, що комерційна політика компанії «Сингента» щороку модернізується, стає більш гнучкою. Наприклад, щодо співпраці з дистриб’юторами: раніше в компанії більше орієнтувалися на великі підприємства, але тепер приділяють увагу і працюють на однакових умовах зі всіма, що є зручним і для клієнтів, які звикли співпрацювати з маленькими дистриб’юторами у своєму регіоні. Також цього року компанія дуже ретельно підійшла до цінової політики на ринку, і, у підсумку, зменшила ціну на низку продуктів, які вже перевірені часом, наприклад, з лінійки Амістар®. На більшість препаратів не підвищували ціну проти 2018 року.

Минулого року в Західному регіоні було проведено так звані філ-тури для дослідження нового препарату Елатус™ Ріа: в кожній області експерти «Сингенти» об’їжджали з групою фермерів господарства, де цей препарат застосовували в товарних посівах, аби наочно побачити його реальний ефект. Як виявилося, як порівняти з іншими препаратами, Елатус™ Ріа стабільно ефективний у різних ґрунтово-кліматичних зонах.

Агрономiчний досвiд партнерства зi «Сингентою»

На конференцію у Львові запросили головного агронома ТОВ «Агросетон» Юрія Кулика, який поділився власним досвідом використання технологій компанії «Сингента». У цьому господарстві з турецькими інвестиціями, яке розташоване у Буському районі Львівської області, на сьогодні обробляють 5000 га землі. В «Агросетоні» мають великі наміри: 2020 року побудувати елеватор, 2022 – насіннєвий завод та завод з переробки круп для експорту. Вирощують в господарстві озиму та яру пшеницю, ріпак, соняшник, гречку, також в сівозміну включений пар. В майбутньому планують впровадити вирощування кукурудзи, бобових, а також еко-продукції.

Продукти компанії «Сингента» займають 62% в технологіях господарства, вони є на кожній культурі в сівозміні та мають велике значення у формуванні якісного та великого врожаю. В «Агросетоні», перед впровадженням у технологію того чи іншого препарату, завжди ретельно аналізують досвід колег-агрономів, а також у відповідь готові радо поділитись і власним досвідом, що і зробив Юрій Кулик на конференції. Зокрема він розповів, що з препаратом Амістар® Екстра на підприємстві працюють майже 5 років. Внесення 0,75 л/га на озимій пшениці протягом вегетації успішно впливає на боротьбу з септоріозом та борошнистою росою. Також у цій боротьбі завжди допомагає Тілт® Турбо.

Універсальним інсектицидом, який ефективно працює на всіх культурах, на думку агронома ТОВ «Агросетон», є Енжіо®. Зокрема, минулого сезону препарат добре усунув попелицю на соняшнику у фазі 4-5 листків. Протягом багатьох років у господарстві використовують гербіцид Фюзілад Форте® – на соняшнику, озимому ріпаку, гречці. Минулого року у технологію «Агросетону» вперше увійшов препарат Сетар® – спрацювало багато позитивних відгуків від колег. Використали на озимому ріпаку у фазі 6-7 листків, в першій половині жовтня, коли були непрості погодні умови, і позитивний ефект в усуненні хвороб не змусив довго думати щодо подальшого його застосування. Випробовували також новий фунгіцид Елатус™ Ріа, який цього року використовуватимуть у товарних посівах озимої пшениці разом з Амістаром®. Соняшник, за прогнозами експертів, цього року через погодні умови потребуватиме додаткової фунгіцидної обробки, і на думку Юрія Кулика, у цей захист обов’язково варто додати препарат Амістар® Голд.

Соя без втрат: поєднання правильного протруйника та iнновацiйного iнокулянта

Яким має бути сучасний протруйник? Це питання досліджували разом з колегами на конференції у Львові – Світлана Чоні, технічний експерт компанії «Сингента», у Вінниці – Алла Левко, технічний спеціаліст із захисту насіння.

Отож, сучасний протруйник має виконувати декілька ключових завдань: протягом початкового розвитку, коли насіння найбільш вразливе, захищати його від хвороб, від шкідників та сприяти максимальному розкриттю його життєвого потенціалу та водночас не давати ретардантний ефект. Експерти звернули увагу на протруювання сої та презентували новий протруйник компанії «Сингента»  Максим® Адванс. У складі препарату є такі діючі речовини: флудиоксоніл, металаксил-М, тіабендазол. За складом він дещо схожий на вже добре відомий аграріям протруйник Максим® XL, але в новому препараті вдвічі більше металаксилу-М. Це потрібно для ефективної дії проти аскохітозу – хвороби сої, яка досить сильно поширилася протягом останніх 4-х років і її відсоток дедалі росте. Також його дія спрямована проти пероноспорозу, який доволі розповсюджений у зонах достатнього зволоження. Інноваційна знахідка компанії «Сингента» – це включення у препарат тіабендазолу замість речовин з тріазольної групи, які мають низку негативних чинників на сої. Саме ця речовина дає змогу контролювати внутрішні інфекції та не пригнічувати рослини. Досить небезпечною хворобою є фузаріоз сої, який пригнічує схожість насіння. Контролювати його можна тільки за допомогою протруйника. Те ж саме стосується білої гнилі, яка є розповсюдженою на сої. Максим® Адванс як протруйник широкого спектру дії ефективно контролює і ці хвороби. До того ж, цей препарат є дружнім до бактерій, тому його можна вносити одночасно з інокулянтами.

Продовжуючи тему сої, виділимо ще одну новинку від компанії «Сингента» – інокулянт Атува™, який виробляє бразильська компанія «Різобактер». Кращий з її інокулянтів як ексклюзив тепер продає «Сингента». Цей продукт має низку переваг проти конкурентів: висока концентрація бактерії – 2 х 1010/мл; рідка формуляція, а це можливість одночасного внесення інокулянта та протруйника; оброблене насіння може зберігатись без втрати ефективності та втрат врожайності в майбутньому до 6 місяців. До того ж, потовщена стінка мембран бактерії (технологія ОSМО-протекшн) забезпечує високий рівень виживання бактерії в упаковці та на насінні в стресових умовах (засуха, холод, хімічний стрес). Атуву™ потрібно обов’язково вносити разом з протектором Премакс, який дає змогу рівномірно розподілити бактерії по поверхні насіння та містить невелику кількість цукрів, що важливо для оптимальної швидкості розвитку бактерій.

Соняшник: гiбриди­-лiдери

Кількість гектарів посівних площ соняшнику в Україні рік від року зростає, 2018 року площа становила приблизно 6 млн 235 тис. га. Особливо ця культура набуває поширення на території Західного регіону, де вона є відносно новою.  

Спеціалісти компанії «Сингента» – Геннадій Маліна, менеджер з маркетингу напряму олійних культур, на конференції у Вінниці, та Станіслав Горпинюк, регіональний технічний експерт у Західному регіоні, на конференції у Львові – висвітлювали критерії та особливості правильного вибору гібридів соняшнику і представили портфоліо компанії, в якому, до речі, є й кілька новинок.

Отож, обираючи гібрид соняшнику, аграрію насамперед варто враховувати його технологію вирощування, стиглість, інтенсивність, посухостійкість, стійкість до загущення та те, що вносили на попереднику. Для посіву соняшнику критично важливою є правильна густота, яку оптимально визначають залежно від вологозабезпеченості ґрунту. За збільшеної густоти посіву кошики виходять дрібнішими, зменшується маса та кількість насіння в них. Оптимальна густота для гібридів компанії «Сингента» становить в межах 51-55 тис. рослин на гектар (на момент збирання). Рівномірність посівів гарантує оптимальне використання вологи та відсутність критичної конкуренції між рослинами.

«Сингента» — незаперечний лідер у виробництві високоякісного насіння соняшнику. Компанія має велике портфоліо високопродуктивних гібридів, адаптованих до різних напрямів і технологій вирощування (класичні, високоолеїнові, Clearfield®, Clearfield® Plus, HTS, високоолеїнові для Clearfield®), різних груп стиглості — від ранньостиглих до середньопізньостиглих. Багатий асортимент гібридів дозволяє обрати необхідний гібрид для певної зони.

Цьогоріч «Сингента» пропонує три нових гібриди: СИ Едісон класичного напряму (середньостиглий помірно-інтенсивний гібрид лінолевого типу, має високу стійкість до несправжньої борошнистої роси, чудово підходить для вирощування у Західному регіоні); Суматра HTS (ранньостиглий помірно-інтенсивний гібрид, оптимізований для гербіциду Експрес™, має швидку вологовіддачу); СИ Катана напряму Clearfield® Plus (середньоранній олійний гібрид з високими показниками посухостійкості).

Страхування врожаю – гарантований прибуток

Вже загальновідомо, що тенденція змін кліматичних умов зводиться до підвищення температури, до щорічного скорочення середньої кількості опадів та їх нерівномірності, що  призводить до чергування тривалої посухи та тривалих дощів. Проблеми, викликані змінами клімату, не завжди можна вирішити агрономічним шляхом, саме тому компанія «Сингента» пропонує ефективні програми страхування врожаю, які навіть за критичних погодних умов гарантують отримання прибутку. Зокрема, за програмою «МетеоЗахист» упродовж трьох років її роботи компанія здійснила більше 50 млн грн виплат, і кожного року кількість її учасників зростає, а саму програму далі вдосконалюють.

Суть програми в тому, що аграрій має можливість захистити посіви від посухи в період цвітіння та наливу зерна або – від надмірних опадів під час збирання. Для цього достатньо придбати та застосувати пакет із 2-х або 3-х препаратів компанії «Сингента» залежно від культури на площу від 200 га. Програма покриває вартість насіння та ЗЗР компанії «Сингента» без ПДВ у розмірі до $60 на 1 га у разі посухи та до $25 на 1 га – у разі надмірних опадів. Страховий період триває 30 днів, протягом якого компанія фіксує опади та температуру (територія України умовно поділена на кліматичні сектори площею 8 на 8 км), орієнтуючись на граничні показники. Метеорологічні дані надає незалежна метеослужба. В програмі також є декілька додаткових опцій, використання яких дозволяє отримати додаткове відшкодування. Участь у «МетеоЗахисті» дуже проста – аграрію треба лише заповнити анкету і вибрати сектор метеоданих.

До того ж, 2019 року буде задіяна варіація цієї програми на Вінничині – «МетеоГрад», що передбачає захист від катастроф (град, пожежа, сильна злива, ураган, весняні заморозки) – у період від сходів до наливу зерна.

Коментарi партнерiв

Микола Кондратюк, керівник ФГ «Дніпро-М» (Погребищенський р-н, Вінницька обл.):

«Маємо в обробітку 2000 га ріллі. Вирощуємо в основному кукурудзу, пшеницю, ячмінь, соняшник. Ми випробовували насіння від багатьох виробників, і, зокрема, щодо соняшнику зупинили свій вибір на «Сингенті»: гібридах НК Неома, Субаро HTS, Суміко HTS тощо. Також цього року придбали декілька нових гібридів кукурудзи цієї компанії, оскільки чули багато гарних відгуків про них від колег. Співпрацюємо з «Сингентою» і в захисті рослин: багато років застосовуємо Примекстра® TZ Голд – на посівах соняшнику (до сходів) та кукурудзи (у фазі до 4 листків) ефект прекрасний. Також відзначу регулятор росту Сетар®, який застосовуємо на ріпаку, йому за ефективністю рівних немає. Дуже солідна компанія, вони нас ніколи не підводили».

Василь Олійник, головний агроном СТОВ «Надія» (Іллінецький р-н, Вінницька обл.):

«Господарство у нас відносно невелике – обробляємо 950 га. Вирощуємо озимі – пшеницю, ячмінь, ріпак, а також соняшник і кукурудзу – на зерно та на силос, оскільки є тваринництво. Соняшник у нас повністю представлений гібридами від «Сингенти» (НК Конді, НК Бріо, СИ Фламенко тощо), кукурудза – на 50% (НК Кобальт, цього року спробуємо СИ Фотон та СИ Аріосо), і половина засобів захисту у нас теж від цієї компанії. З улюблених надійних препаратів відзначу гербіцид Примекстра® TZ Голд, який використовуємо на соняшнику, та Елюміс® – на кукурудзі. З фунгіцидів дуже подобається Амістар® Екстра, який застосовуємо на озимій пшениці. Обробку насіння 100-відсотково здійснюємо протруйниками компанії «Сингента». І справа не тільки в надійній продукції – фахівці компанії здійснюють якісну консультаційну та технологічну підтримку, я дуже задоволений співпрацею».

Тетяна Бєлінська