Цукрові буряки сіяти можна і треба: «Світ насіння» пропонує вигідні умови

234

Солодкий пісок – незамінний атрибут на столі будь-якої української родини, переваги продуктів переробки цукрових буряків годі й перелічувати. Попит на них формує як харчова промисловість, так і альтернативна енергетика. Проте, як показує практика, не все так просто на базовому рівні споживання цукрової сировини, а як наслідок – у вирощуванні солодких коренів.

Вітчизняна статистика звітує про щорічні коливання посівних (зібраних) площ під фабричними цукровими буряками. В Україні 2017 року всі категорії господарств висівали цю культуру на площі 316,1 тис. га, а от уже 2018 року площі скоротилися до рівня 275,8 тис. га (майже на 13%). Незважаючи на підвищення продуктивності культури (урожайність зросла з 474,9 до 497,8 ц/га), минулого року вирощено на 8,3% менше сировини, що позначилося на обсягах виробництва цукру.

За логікою економічних законів це мало би вплинути на зростання цін на готовий продукт, але цього не відбулося і до сьогодні ціна на цукор поступово знижується (до рівня 500-520 грн за мішок вагою 50 кг). Оскільки схема розрахунків за цукрові буряки між заводами та сільськогосподарськими підприємствами полягає у передачі готової продукції, а її реалізацією займаються уже самі аграрії, то «просідання» ціни негативно впливає на їхнє бажання займатися вирощуванням цукрових буряків.

За висновками експертів, це не єдина причина відмови «залучати» цю культуру у структуру посівних площ. До них можна додати й складнощі процесу викопування і транспортування коренів, умови приймання переробними підприємствами, їхню відмову приймати сировину від дрібних товаровиробників та господарств населення. Тоді виникає запитання, чи варто сіяти цукрові буряки та що робити дрібним фермерам, які готові сіяти, але не можуть виділити більшу площу, ніж 25 га (це мінімальний поріг, за якого заводи відкривають власну програму підтримки виробників товарного кредитування) під цю культуру? Звичайно, що так, адже загальний обсяг попиту на цукрову сировину існуватиме та не зменшиться до критичного мінімуму, як і ціни на цукор не матимуть постійної тенденції до зниження.

Сьогодні, за висновками експертів, існує кілька позитивних чинників, що допоможуть вирішити, що ж робити окремим категоріям виробників (фермерським та особистим селянським господарствам).

Як відомо, держава через Міністерство аграрної політики та продовольства вже другий рік запустила масштабну підтримку вітчизняного фермерства. Серед її основних напрямів є часткова компенсація вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, закупленого у фізичних осіб – підприємців та юридичних осіб, які здійснюють виробництво та/або його реалізацію.

Постановою КМУ від 30 січня 2019 р. № 126 внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для надання фінансової підтримки розвитку фермерських господарств (Постанова КМУ від 7 лютого 2018 р. № 106). Передбачено збільшити суму компенсації вартості насіння з 60,0 тис. грн до 80,0 тис. грн (без урахування сум ПДВ) на одне фермерське господарство. Загалом компенсація становитиме 80 відсотків вартості сертифікованого насіння базової категорії. Для отримання компенсації потрібно мати такі документи: сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння; сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння; платіжне доручення про оплату за насіння; накладна на придбане насіння; акт про висів придбаного насіння.

У Державному бюджеті України на 2019 рік на програму «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» виділено суму 800,0 млн грн, яку за коментарями представників відомства незабаром розподілять і для відшкодування вартості насіння. Особливістю цьогорічної підтримки є те, що в порядку не передбачено квотного розподілу між регіонами, тому в будь-якому фермерському господарстві можуть скористатися цією програмою.

До того ж, експерти ринку цукру заявляють, що на переробних заводах готові з цього року приймати солодкі корені також від особистих селянських господарств, які об’єднаються з іншими виробниками та сформують оптимальну партію для транспортування на завод.

В цих умовах функціонування вітчизняної цукрової галузі виробники насіннєвого матеріалу теж готові підтримати товаровиробників не лише якісним продуктом, але й лояльною програмою взаємодії.

Серед них є відомий бренд на ринку насіння цукрових буряків – Sesvanderhave – європейський лідер у цій сфері. Материнську компанію розміщено у Бельгії, та кілька років тому в компанії започаткували повний цикл із вирощування сировини, виробництва, підготовки та реалізації насіння на території України. Потужності з виробництва насіння Sesvanderhave розташовано у Броварському районі на Київщині, де виробляють більше мільйона посівних одиниць на рік. Таке насіння є продукцією вітчизняного виробництва та підпадає під дію програми підтримки фермерських господарств.

Загалом у лінійці компанії Sesvanderhave представлено понад 20 гібридів цукрових буряків, але існує спеціальна категорія «Фермер», до якої належать такі:

  1. врожайно-нормальні (Крокодил, Пітон);
  2. нормально-цукристі (Койот, Леопард, Плутон, Шейен, Бакара),
  3. цукристі (Імпакт).

Вони адаптовані до всіх природно-кліматичних зон вирощування – від Полісся до Степу. Кожен фермер може обрати якісне насіння залежно від потреб і умов вирощування. Належне місце у лінійці займають диплоїдні гібриди Z, NZ-типу, які є стійкими до церкоспорозу, іржі, мучнистої роси та високопродуктивними.

Крім базових характеристик, якими славиться насіння Sesvanderhave, компанія створила цілу низку рішень, що сприятимуть дрібним виробникам у вирощуванні цукрових буряків навіть на невеличких ділянках.

Для цього сегменту виробник насіння запропонував фермерську фасовку, яка дорівнює 1 кілограму (або 40 000 насінин), коли професійна (1 п.о.) складає 2,5 кг. Це дозволить практично будь-якому господарству придбати на невелику ділянку.

До того ж, важливим аспектом цьогорічної політики компанії є лояльність у ціноутворенні для «фермерського» сегменту. Це означає, що ціна насіння за 1 кг у зазначеному фасуванні буде нижчою, аніж ціна у традиційній тарі. Таке важливе рішення ухвалили з метою поширення цукрових буряків серед різних категорій господарств.

Виключне право реалізовувати цей продукт на умовах лояльної підтримки фермерів та селянських господарств матиме офіційний дистриб’ютор компанії Sesvanderhave дочірнє підприємство «Світ насіння».

За словами директора підприємства Олега Макара, ДП «Світ насіння» на ринку насіння цукрових буряків представляє бельгійський бренд більше трьох років і має широку мережу роздрібних магазинів у цілому регіоні, а також здійснює оптову торгівлю з сільськогосподарськими підприємствами, фермерськими господарствами тощо.

«На ринку Західного регіону наше підприємство працює давно та є офіційним представником світових і вітчизняних виробників насіння різних культур, ЗЗР, мінеральних та мікробіологічних добрив. Тому у питанні дистрибуції насіння цукрових буряків ми пропонуємо комплексні рішення із захисту рослин та підживлення протягом усього періоду вегетації. У ДП «Світ насіння» працюють професійні агрономи-консультанти, які готові допомогти та надати повний технологічний супровід у процесі вирощування цукрових буряків», – зазначив керівник ДП «Світ насіння».

До того ж, у разі потреби для перевірки виробничих посівів до аграріїв виїжджають фахівці компанії Sesvanderhave та надають вичерпну інформацію про особливості вирощування солодкого кореню.

Варто звернути увагу аграрних формувань і на те, що, купуючи насіння цукрових буряків у комплексі зі засобами захисту рослин та мінеральними  добривами, офіційний дистриб’ютор надає істотну знижку на продукти компанії.

У ДП «Світ насіння» переконані, що саме поєднання професійного ставлення до справи, надійне партнерство з виробниками високоякісних продуктів та індивідуальний підхід до клієнта дозволить налагодити ефективне вирощування цукрових буряків та відродити галузь, зокрема у сегменті діяльності фермерських господарств та дрібних землевласників.

Андрій Сава