Як за допомогою біотехнологій підвищити врожайність

318

На семінарі з біотехнологій аграрії дізналися як підвищувати врожайність біометодами, як ефективно поєднувати хімічні ЗЗР з біологічними, як зменшити собівартість продукції та обговорили багато інших питань. Організатор заходу – компанія «БТУ-Центр».

1 березня під Києвом відбувся безкоштовний навчальний семінар з біотехнологій для аграріїв, організований виробничою компанією «БТУ-Центр», яка вже 20 років випускає вітчизняні біологічні засоби для сільського господарства.

Цієї зими подібні семінари відбулися у десяти містах по всій Україні та ось нарешті добралися і до Києва. Науковці та агрономи-практики розповідали аграріям про ефективність біопрепаратів у різних умовах, ділилися результатами практичних і наукових досліджень.

Із препаратами від «БТУ-Центру» урожаї справді рекордні

З вітальним словом на семінарі виступила Валентина Болоховська, директор з перспективи та розвитку компанії, Лауреат державної премії України в галузі науки та техніки, канд. техн. наук. Вона розповіла про те, як 20 років тому компанія «БТУ-Центр» народилася як невеликий сімейний бізнес. А сьогодні в портфелі компанії понад 50 біопрепаратів для захисту та живлення рослин, оздоровлення ґрунтів, якими обробляють вже 3 млн га орних земель України (а це за розміром – територія Бельгії чи Вірменії). І ринок постійно розширюється – вже у 20 країнах відома ця продукція, яка, до речі, має міжнародний сертифікат Organic Standard, тобто дозволена до використання в органічному землеробстві.

Деструктор стерні можна вносити і навесні

Головний агроном компанії «БТУ-Центр» Олександр Ростоцький:

«Зверніть увагу на наш деструктор стерні Екостерн®. Окрім розкладання пожнивних решток, цей препарат знезаражує ґрунт, пригнічує розвиток патогенів, покращує структуру ґрунту, накопичує доступні мікроелементи, тому його можна і потрібно використовувати не лише восени, але й навесні. За дослідами на Тернопільщині, зафіксували збільшення врожайності, зокрема, гороху на зерно – на майже 3 ц/га, а у Чигиринському районі Черкащини зібрали озимої пшениці на 3,2 ц/га більше проти контролю. Вносити препарат можна і не щороку і його ефективність зберігається. Навіть візуально культури висаджені на поле, оброблене рік тому Екостерном®, вигідно відрізняються від рослин на контрольній ділянці.

Також заслуговує на увагу наше мікробіологічне добриво Граундфікс®, до складу якого входять азотфіксатори, мобілізатори фосфору та калію. Адже, як відомо, у повітрі є 78% азоту, який малодоступний для рослин. Граундфікс® містить вільноживучі бактерії-азотфіксатори, які частково переводять недоступний азот у доступну для рослин форму. Цей препарат збільшує коефіцієнт засвоєння вже внесених мінеральних добрив, тому, використовуючи його, можна знизити норми внесення добрив. А ще мікроорганізми, що входять до його складу, в процесі життєдіяльності виробляють чимало біологічних речовин, які стимулюють ріст кореневої системи та наземної маси рослин».

Агроном Дмитро Черненко поділився досвідом застосування мікоризного препарату Мікофренд®, основна ціль якого – збільшення кореневої системи рослини, завдяки симбіозу гриба та рослини. Мікориза активно допомагає рослинам засвоювати азот, калій та фосфор, забезпечує живленням та водою навіть у екстремальних умовах, гриб захищає рослину та блокує проникнення до кореневої система патогенів, до того ж, збільшує врожайність. Як показали досліди у Рівненському районі, обробка насіння Мікофрендом® у розрахунку 2 л/т збільшила врожай сої на 22 ц/га.

Про те, яких рекордних результатів можна досягти завдяки застосуванню гумату Гуміфренд® розповів агроном Євгеній Кожухар. У науково-виробничому об’єднанні «Укрсорго» (Рокитнянський район на Київщині) включили препарат у технологію вирощування цієї культури, і торік отримали рекордний врожай зерна – 14,43 т/га, офіційно зафіксований «Книгою рекордів України». Приріст урожайності проти контролю становив 83 ц/га.

Із інноваційною програмою «STOP Стрес» присутніх ознайомила агроном Ольга Кулініч. Цю систему розроблено для боротьби зі стресовими факторами, наприклад, для вирішення проблеми відновлення вегетації рослин після хімічного навантаження. Завдяки трьом препаратам: антистресанту Органік-баланс®, активатору росту та розвитку Азотофіт® і прилипачу Липосам® відбувається стимулювання росту та розвитку рослин, навіть після нестабільної весни. Завдяки мікроорганізмам, які у комплексі виробляють біологічні речовини, що розблоковують ростові процеси рослини, йде не просто відновлення вегетації, а ще й аграрій має значну прибавку до врожаю.

«Особливу увагу варто приділити природному прилипачу Липосам® – це продукт життєдіяльності бактерій. Його унікальність у тому, що він не завдає шкоди листовій поверхні, м’яко доносить засоби захисту на листову поверхню. Зараз чимало випадків, коли, сіючи сою, соняшник, кукурудзу, вносять ґрунтові гербіциди, і в цей час випадає чимала кількість опадів, які промивають гербіцид на глибину залягання насіння. Як наслідок – рослини пошкоджено, на деяких полях навіть до 90%. Цього можна уникнути, застосовуючи наш прилипач у кількості 0,5-0,7 л/га у баковій суміші з гербіцидами. У такий спосіб, ми фіксуємо ґрунтовий гербіцид на поверхні та не дозволяємо йому проникнути разом з опадами вглиб і пошкодити сходи», – розповів Олександр Ростоцький, головний агроном.

«Новинка цього року – біоінокулянт Андеріз®, поки що він створений для нуту. За лабораторними дослідженнями, виявлено дуже позитивні результати. Це комплексний препарат, який містить кілька штамів мікроорганізмів, та бактерію, що бере участь в мобілізації фосфору та калію, – продовжив Олександр.

– І якщо ви хочете зберегти врожай, то зверніть увагу на препарат «Липосам клей», який запобігає розтріскуванню, зокрема, такої високомаржової культури як ріпак. Обробка в межах 1-1,2 л/га допомагає протягом місяця зберігати стручки від розтріскування».

За чим прийшли на семінар аграрії та науковці

Серед учасників були і фермери, і підприємці, і науковці. Зокрема, Марія Газнюк, провідний інженер Національного Ботанічного саду ім.М.Гришка та куратор колекції пряно-смакових рослин відділу культурної флори, прийшла на семінар для того, щоб вирішити два питання: ґрунтовтоми і проблеми борошнистої роси.

«Колекції рослин у Ботсаду, як правило, ростуть на одних  і тих же ділянках без сівозміни, – ділиться проблемами науковець. – Багато рослин належать до схожих родин, виділяють у ґрунт одні й ті ж речовини, які блокують певні ґрунтові мікроорганізми. Наприклад, лаванда через 10 років починає сама себе пригнічувати. Завозити новий ґрунт у нас можливості немає, мінеральні добрива ми принципово не використовуємо, адже пряно-смакові рослини, що ростуть у нашій колекції, споживають в їжі. Тож мені цікаво було з’ясувати, які саме біологічні вітчизняні препарати можуть нам допомогти з такими проблемами. До речі, на семінарі, ми домовилася зі спеціалістами «БТУ-Центру» про закладення дослідів у Ботсаду, адже фермери останнім часом дуже цікавляться вирощуванням пряно-ароматичних культур у промислових кількостях і всім було б цікаво дослідити дієвість препаратів на цих рослинах. А загалом я вже 10 років використовую засоби від «БТУ-Центру» і агітую колег за те, щоб повністю перевести Ботсад на використання біологічних препаратів».

Микола Ящук, кризовий менеджер, який завдяки біопрепаратам від «БТУ-Центр» допоміг за два роки вивести одне сільськогосподарське підприємство на Вінниччині із важкого фінансового стану, прийшов на семінар, щоб почути про ефективні новинки.

«Фермер з розумінням поставився до моєї пропозицій використовувати препарати від «БТУ-Центр», в результаті урожайність озимої пшениці збільшили з 42 ц/га до 65 ц/га, урожайність соняшника – на тонну, – розповідає Микола Ящук. – Використання препаратів від «БТУ-Центр» – це наш свідомий вибір. Адже ми живемо в 21 столітті і маємо чималий вибір засобів, то чому ж не обрати найкраще?».

Ольга Соломка