Росторегуляція посівів. Досвід з полів

342

Зазвичай, коли говоримо про ретарданти, перші асоціації, які виникають в уяві – це зменшення висоти рослин і запобігання виляганню посівів. Однак, це лише невелика частина тих змін, які легко візуалізувати. Насправді зміни набагато глибші та вагоміші. Ми звернулися до аграріїв з різних куточків України, щоб вони поділилися своїм досвідом щодо особливостей застосування регулятора росту з ретардантними властивостями Медакс® Топ, виробництва німецької компанії BASF.

Цей продукт обрано не випадково, а тому що він серед ретардантів для зернових колосових, які представлено на ринку України, має найширше «вікно» і є найпластичнішим щодо технології застосування. Офіційно Медакс® Топ зареєстрований до внесення – протягом вегетації. Проте фахівці компанії BASF виділяють три ключових періоди його ефективного застосування: початок кущення (ВВСН 21-23), початок виходу в трубку (ВВСН 31-32) і фаза прапорцевого листка (ВВСН 37-39). Застосовуючи Медакс® Топ на різних етапах органогенезу зернових колосових, можна вплинути на розвиток кореневої системи, закладання додаткових продуктивних пагонів і вирівняти їх за продуктивністю з головним, підвищити озерненість колоса та покращити налив зерна, оптимізувати архітектоніку посіву, зміцнити соломину та зменшити її довжину, запобігти виляганню, зменшити втрати під час збирання.

Та все ж звернемося до товаровиробників.

Максимишин Зеновій

Максимишин Зіновій, директор ПП «Агрофірма «Дзвони», с. Болотня, Перемишлянський р-н, Львівська обл.:

Медакс® Топ легко інтегрується у систему захисту посівів

«Майбутнє за інтенсивними технологіями, і без регуляторів росту гарного результату не буде, тим більше у нашому регіоні, де поширені малородючі ґ‎рунти. Препарат Медакс® Топ має широкий діапазон температур, за яких він працює. Особливо цінним це є для озимого ячменю, адже дуже важливо почати обробку полів регуляторами росту за нижчих температур. За допомогою регулятора росту Медакс® Топ нам вдалося збільшити стійкість зернових до вилягання та значно підвищити урожайність, завдяки збільшенню кількості продуктивних стебел».

Казєєв Євген

Казєєв Євгеній Михайлович, директор з рослинництва компанії HarvEast:

Препарат, що дозволяє розширити часові та температурні рамки у процесі виробництва, – це Медакс® Топ

«Наша компанія розташована на південному сході України, а це степи, де не завжди буває весна. Наприклад, 2018 року весна була всього лише протягом шести годин. Тож, через дефіцит вологи, щоб спровокувати кущення та запобігти втратам врожаю, нам потрібні регулятори росту із широким діапазоном застосування відносно температурного режиму. Ми обрали Медакс® Топ, який можна вносити від +5-7°С і до +20°С».

Баран Володимир

Баран Володимир Дмитрович, головний агроном ТОВ «Маяк», с. Денисівка, Білогірський р-н, Хмельницька обл.:

Використання Медакс® Топ не залежить від інтенсивності сонячної інсоляції, він дуже гнучкий у використанні

«Однією з найбільших проблем у процесі вирощування зернових є забезпечення рослин вологою. Осінній брак вологи надзвичайно шкодить появі сходів озимої пшениці. Ми використовуємо Медакс® Топ приблизно у ВВСН 23, тобто коли рослина вийшла ослаблена зі зими і їй потрібна допомога, щоб отримати більше пагонів. Завдяки вчасному внесенню препарату, ми забезпечуємо рослину тими речовинами, які вона використовує для формування  коріння та закладання додаткових пагонів.

Високопродуктивні рослини дуже схильні до вилягання, особливо відразу після виколошування. Це призводить до того, що їхній потенціал може реалізуватись лише на 40%. Інші 60% реалізації потенціалу рослини ми можемо забезпечити, використовуючи такі регулятори росту як Медакс® Топ. Це дуже потужний препарат, який, крім того, що запобігає витягуванню клітин, ще й збільшує діаметр соломини та щільність клітин, сприяє утворенню будівельного матеріалу в рослині – лігніну. Через це соломина стає набагато міцнішою та може витримати такі негативні погодні впливи, як пориви вітру та сильні зливи».

Корогод Олександ

Корогод Олександр, заступник директора з рослинництва, СТОВ “ОЛСТАС-льон”, Чернігівська обл.:

Ми зупинили свій вибір на препараті Медакс® Топ, інших варіантів для нас не існує!

«Минулого сезону у нас була досить жорстка  осінь: надто багато дощів, які перейшли у дуже сніжну зиму. А на останок ми мали досить коротку весну. Зрозуміло, що перелічити всі проблеми, які ми отримали через погодні умови, важко. Та завдяки регулятору росту Медакс® Топ, ми їх вирішили. Препарат ми тепер використовуємо на максимум, оскільки побачили беззаперечний результат його роботи: більше колосків, менше стресу для рослини, відсутність вилягання пшениці, а отже, відсутнє недоотримання врожаю, особливо, як порівняти з іншими ретардантами. Для себе я вирішив: за Медакс® Топ майбутнє мого бізнесу».

Кедич Андрій

Кедич Андрій Петрович, головний агроном ФГ «П’ятигірське», с. П’ятигірське, Здолбунівський р-н, Рівненська обл.:

Правильний вибір регулятора росту – інвестиція на роки вперед

«Рістрегуляція завжди відіграє важливу роль у вирощуванні зернових культур. Через те, що вона впливає на кущення. Всі ми розуміємо: якщо не буде гарного стеблостою – не буде гарного врожаю. Медакс® Топ у цьому питанні забезпечує дуже гарний результат. Препарат є дуже м’яким. Навіть недосвідчені агрономи, які тільки-но прийшли з навчального закладу, ніколи не нашкодять ним рослині.

До того ж, завдяки препарату Медакс® Топ, ми цілком вирішили питання вилягання посівів. Проблема надзвичайно актуальна для нас, оскільки площі не рівні, пагорби. Використовуємо Медакс® Топ вже 2 роки і дуже задоволені його роботою».

Білан Олег

Білан Олег Миколайович, головний агроном «Вітагро», м. Волочиськ, Хмельницька обл.:

Медакс® Топ – м’який препарат, що чудово змішується з іншими пестицидами, і яким можна працювати за різних температур: від +5°С до +20°С. А це те, що потрібно нам як великому підприємству

«Медакс® Топ асоціюю із ростовими процесами, тобто з потовщенням першого міжвузля у зернових колосових, а також з перерозподілом поживних речовин у самій рослині, що відбувається від головного пагона до другорядних. Використовуючи Медакс® Топ, ми отримуємо вирівняні посіви та більш налиті колоски. Препарат впливає на формування стеблостою, оскільки він сприяє перерозподілу поживних речовин між головним продуктивним стеблом і другорядними. Як результат, другорядні стебла більш розвинені й такого самого розміру, як головний пагін.

Ми регулярно стикаємося з проблемою вилягання посівів. На Західній Україні часто бувають зливи, рельєф не рівнинний, а схиловий, тож за сильного вітру та сильного дощу маємо вилягання посівів. Медакс® Топ у таких умовах зменшує негативний вплив на наші посіви, а в результаті нам набагато легше збирати врожай.

Тож не потрібно використовувати флекс-жатки, а можна збирати звичайними зерновими».

Савченко Володимир

Савченко Володимир Миколайович, директор ТОВ “Юрівка”, с. Юрівка, Конотопський р-н, Сумська обл.:

Медакс® Топ може покращити кущення у півтора рази

«Минулого року була засуха. Незважаючи на це, ми отримали непоганий результат урожайності озимої пшениці. Регулятори росту – це, перш за все, допомога рослині у виході зі зимового періоду, коли вона зріджена, це збільшення кущення, стимуляція росту та покращення розвитку рослини, це більший стеблостій.

У нашому господарстві ми використовуємо Медакс® Топ у фазу кущення та виходу  в трубку одноразово у нормі 1 л/га і результатом дуже задоволені. Такі застережні дії допомогли нам попередити проблеми та майже повністю уникнути вилягання, у півтора рази покращити кущення. А отже, втримати та підвищити урожай і суттєво полегшити збирання. Головне – не чекати проблем, а вносити Медакс® Топ профілактично, щоб попередити їх!».

Косендюк Анатолій

Коcендюк Анатолій, головний агроном ТОВ «КПК Агро Інвест», с. Гніздичів, Жидачівський р-н, Львівська обл.:

На ділянці, де було внесено Медакс® Топ 0,6 л/га, ми побачили не пшеницю, а казку

«Медакс® Топ працює протягом всього вікна внесення: від кущення і до прапорцевого листка. Діючі речовини препарату дуже швидко проникають у рослину й одразу зупиняють її ріст, блокуючи фітогормон гіберелін, що відповідає за видовження стебла, та активуючи ауксини та цитокініни. Що важливо, Медакс® Топ не зменшує урожайність. Якщо інші препарати внести у більшій нормі, можна знизити врожай чи призвести до пустоколосся, отримати щупле зерно. Медакс® Топ таких проблем не створює, а навпаки сприяє збільшенню врожайності. Загалом різниця в урожаї на 35 гектарах була 6 центнерів. На окремих полях різниця сягала й 8 центнерів, залежно від сорту пшениці.

З використанням Медакс® Топ рослини дійсно розкущуються, дають багато бічних пагонів і вся пшениця вирівняна, ніби під лінієчку підстрижена. Він дійсно розвиває кореневу систему. Ми спеціально викопували рослини, щоб порівняти, і не вірили власним очам: коренева система практично у три рази більша, ніж на контролі. Це супер-препарат, ми й надалі використовуватимемо його на всій пшениці проти вилягання посівів».

Паламарчук Юрій

Паламарчук Юрій, головний агроном ПАТ “Дашківці”, с. Дашківці, Літинський р-н, Вінницька обл.:

Я рекомендую використовувати препарат Медакс® Топ на інтенсивних посівах, де використовуються вносять великі норми азотних добрив

«Технології вирощування озимої пшениці тепер настільки інтенсивні й ми даємо настільки багато азотних добрив, що ризик вилягання озимих культур підвищується в рази. Тому, відповідно до цього, ми зрозуміли, що потрібно застосовувати рістрегуляцію.

Пробували використовувати різні препарати, і на основі досліджень, випробувань, пошуку інформації ми зупинили свій вибір на Медакс® Топ. Чому саме він? Знову ж таки на основі випробувань, досліджень. Наприклад, цього року, коли була сильна засуха в нашій зоні, він спрацював так, що підвищилось кущення зернових, не було абортації бічних пагонів, так, як це бувало з іншими регуляторами росту. У посушливих весняних умовах препарат не нашкодив зерновим культурам, що є найголовнішим. Використовуючи Медакс® Топ, ми помітили подовження міжфазних періодів, завдяки цьому рослини продукували більше пластичних речовин. В результаті ми отримали врожай зерна високої якості».