Як аплікатор FAST для внесення рідких добрив збільшує врожаї

1121

На полях України вже четвертий рік працюють аплікатори для внесення рідких добрив від американської компанії FAST. З огляду на зміну клімату та посуху, які загрожують українському фермеру,  ця технологія міжрядкового підживлення завойовує все більше прихильників. Цього року, на початку квітня, ми побували на демо-показі причіпного аплікатора Fast для внесення рідких добрив – на полях Приватного підприємства «Прайд-Агро» біля села Пужайкове Балтського району Одеської області.

Економія добрив, грошей і зусиль

Демонстрували роботу машини на ділянці озимої пшениці. Олексій Бондар, торговий представник FAST Global Solutions в Україні та країнах СНД під час показу зауважив, що головна перевага цього агрегату в тому, що агроном керує процесом живлення рослин, добрива вносять тоді, коли потрібно господарству, а не тоді, коли дозволять погодні умови. Диск аплікатора прорізає щілину у міжрядді, струмінь рідкого добрива з форсунки б’є на дно щілини, у такий спосіб, доставляючи живлення безпосередньо у кореневу систему рослин. Рідкі добрива розчиняються моментально. Також  не відбувається втрат азоту, він не випаровується, як це буває із сухими добривами, а одразу ж стає доступним для рослин. До того ж, в рідких добривах коефіцієнт використання азоту на 20-30% більший, аніж у сухих. Все це разом і дає позитивний результат, підвищує врожайність.

«Сьогодні прикореневе живлення рідкими азотними добривами – надзвичайно актуальне, оскільки маємо дефіцит вологи в ґрунті, особливо тут, в Одеській області, – наголосив Володимир Єременок, агроном-консультант FAST Global Solutions. – Вносити рідкі добрива потрібно і для того, щоб зменшити стресовий стан озимої пшениці. Коли ми робимо прикореневе підживлення, то вносимо добриво рослині під корінь, і вже на 4-6 день можемо бачити явну зміну у кращий бік. Вносячи КАС у ґрунт, ми зменшуємо стрес рослини, збільшуємо засвоєння поживного азоту та робимо його легкодоступним для рослини. Також переваги у тому, що ми деякою мірою закриваємо вологу в полі. Результату обробки культур таким способом не треба чекати довго.

Показовий випадок: одне з господарств у Полтавській області придбало подібний  аплікатор FAST на 3 тис. га кукурудзи, але встигли підживити лише 1,5 тис. га. Мимоволі вийшов такий собі експеримент. Там, де внесли 100 л/га КАСу, прибавка склала 1,5 тонни на гектар. Погодьтеся, непоганий результат».

Для України техніка від Fast порівняно нова – всього чотири роки ці аплікатори працюють в господарствах України, проте і самі машини, і технологія внесення рідких добрив вже показали свої результати. Наприклад, у господарстві села Чорноглазівка Полтавського району, такий агрегат вже відпрацював чотири роки, обробляючи за рік в середньому 2 тис. га. Використовували його як для передпосівного внесення рідких добрив, так і для міжрядного підживлення культур ранньої зернової  групи, ріпаку, кукурудзи. Завдяки більш дешевим рідким добривам, господарство зменшило витрати на добрива на 20%, а врожайність, наприклад, кукурудзи збільшилася в середньому на 1,5-2 тонни. У господарстві повністю перейшли на рідкі добрива, в результаті, термін окупності цієї машини склав два роки.

«Як ми бачимо, на полях господарства «Прайд-Агро» на півночі Одещини вологи немає, тому єдиний дієвий спосіб – це заробляти добриво в ґрунт, щоб воно не випарувалося, і було ближче до коріння, – зазначає Олексій Бондар, торговий представник FAST Global Solutions в Україні та країнах СНД. Агрегатом можна працювати протягом всієї вегетації. З його допомогою можна робити весняне підживлення озимини, з одночасним закриттям вологи. Можна проводити підживлення кукурудзи чи соняшника, словом, обробляти всі технічні культури. Можна вносити й основне добриво восени, до того ж, можна змінювати робочі органи, зокрема, ставити ніж».

Найбільший у світі аплікатор Fast – у ТОВ «Кищенці»

Учасники демопоказу ознайомилися з роботою моделі з найбільшим баком – на 7100 літрів, що вміщує майже 10 тонн КАСу. За середньої норми внесення 100-150 літрів на га машина може обробляти від 70 до 100 га на одній «зарядці». Продуктивність цієї машини у господарстві в середньому приблизно 200-250 га за світловий день. Сам бак зроблено з низьким центром ваги та великим коритоподібним піддоном, його скошені стінки забезпечують стікання рідини, завдяки чому насос може постійно працювати на довгих схилах. Багато хто з агровиробників до КАСу додає ще мікродобрива, і для цього в аплікаторі є ще два змішувачі всередині бака, де можна готувати будь-яку суміш для потреб господарства.

Також цей аплікатор має кілька конкурентних переваг. На всіх машинах можна встановлювати ширину міжряддя від 25 до 100 см, залежно від культури. Зазвичай, на машинах конкурентів ширину міжряддя не можна змінити.

У базовій комплектації встановлено контролер виливу компанії Raven, що дозволяє з кабіни контролювати норму виливу, відключення секцій і у такий спосіб економити робочий розчин. Словом, усі функції, які треба виконувати оператору, він виконує, не виходячи з кабіни трактора.

Навіть у базовій комплектації цього агрегата є функція копіювання рельєфу, завдяки складному шарніру, який рухається від -7 до +15 градусів від рівня поля. Також у базовій комплектації кожної машини, яку поставляють в Україну, є система активного притискання крайньої секції за допомогою подвійного гідроциліндра, для того, щоб коли агрегат працює на швидкості, рама не відскакувала від землі. Також серед переваг можна назвати те, що у базовій комплектації усіх машин є спеціальна функція Wing Kick: коли трактор працює на високій кукурудзі на 8-10 листків, тобто на останніх стадіях, коли підживлюють культуру, крайні секції автоматично піднімаються вгору на 15 градусів для того, щоб сошниками не пошкодити на розворотах вже високу кукурудзу.

Господарство, відповідно до своїх потреб, може замовити машину з різною шириною захвату – від 9 до 36 метрів. Наприклад, на Черкащині, у ТОВ «Кищенці» Маньківського району вже три роки працює найбільший у світі (!) аплікатор рідких мінеральних добрив, створений спеціально для цього господарства. Ширина його захвату складає 36,6 м, об’єм баків –12 900 літрів. Продуктивність такого агрегату за світловий день сягає 600 га, щороку з його допомогою підживлюють більше 7000 га.

Кожен сошник виливає стільки добрива, скільки потрібно

Аплікатори FAST можуть давати норму виливу від 10 до 1000 літрів, відповідно до потреб. На машині стоїть американський насос ACE на 250 л/хв, і його достатньо для будь-яких потреб. Зазвичай, в Україні працюють з нормою від 100 до 300 літрів. Тут же просто достатньо змінити насадки форсунок, і потужність насоса дозволяє виливати й 500, і 1000 літрів. Ця особливість буде актуальною для тих, хто користується аміачною водою, і її потрібно виливати 300-500 літрів на гектар. Для таких клієнтів аплікатор поставляють зі спеціальною комплектацією, де всі металічні елементи покриті пластиковими накладками, для того, щоб захистити їх від досить агресивного середовища аміачної води.

Як запевнив представник компанії, FAST – це виробник, який постачає в Україну машини для диференційного внесення добрив, у яких на кожному сошнику встановлений окремий клапан, і відповідно до карти завдання кожен сошник може виливати стільки, скільки потрібно господарству.

Залежно від трактора і від культур, колію в усіх машинах можна регулювати так, щоб аплікатор йшов по одній колії з трактором – від 2,05 до 3,05 м. Більше того, є можливість замовити машину на гусеничному ходу, у якої є ціла низка переваг – це і втричі менше ущільнення, і більша прохідність, і вужча колія – гусениця шириною 38 см. Варто зазначити, що такий агрегат значно дорожчий.  Максимальна рекомендована швидкість – 15 км/год, зазвичай у господарствах працюють зі швидкістю 10-12 км/год.

Віднедавна в Україну поставляють машини серії “А” – це нове покоління аплікаторів, розроблене спеціально для європейського ринку. Їхня транспортна ширина не перевищує 3,40 м, а висота – 3,80 м, тоді як найближчі конкуренти вироблять машини 4,7 м та ширше. Це єдиний у світі модельний ряд широкозахватних аплікаторів рідких добрив з такою компактною конструкцією, що дозволяє швидше переїжджати між полями, набагато зручніша у транспортуванні та експлуатації.

Що говорять аграрії про аплікатор Fast та технологію підкореневого живлення

Артем Покотило, власник і директор ПП «Прайд-Агро», с. Пужайкове, Балтського р-ну, Одеської області:

«Це техніка складна та дорога, тому треба відповідально підходити до її придбання. Ми дивимося усі варіанти, вивчаємо всі можливості та переваги.  Господарство у нас середнє, обробляємо 1300 га, вирощуємо пшеницю, ячмінь, соняшник, кукурудзу, ріпак і трохи бобових.  На цих землях працюємо разом з батьком вже другий рік. Господарство було дуже запущене, відновлюємо землі після великого холдингу, який кілька років поспіль сіяв тут то соняшник, то ріпак. Оскільки земля була дуже виснажена, то треба їй «дати їсти». Клімат змінюється, тому я вважаю, що майбутнє – за рідкими добривами».

Павло Каленич, директор елітного насіннєвого господарства СТОВ АФ «Ольгопіль», Чичельницький район, Вінницька область:

«Як агроном можу сказати, що це правильна техніка, я впевнений – вона має свої переваги. Ми професійно займаємося насінням – наше господарство є базовим господарством Інституту фізіології рослин і генетики НААН України та офіційним дистриб’ютором німецької компанії, також займаємося тваринництвом. Для того, аби була висока продуктивність, рослині, окрім належних умов, треба дати ще й живлення. Аплікатори для внесення рідких добрив дають можливість добре «нагодувати» як просапні культури, так і зернові. Я побачив сьогодні аплікатор FAST і захотів випробувати його у себе в господарстві. Детально вивчатиму його роботу».

Ольга Соломка