Cільське господарство Ізраїлю. Інновації в овочівництві

208

У науковому поприщі нашої країни існує один головний недолік – науковці дослідних установ самостійно формують запити, наукові тематики фундаментальних та прикладних наук, самі ж і намагаються відшукати відповіді на поставлені запитання. І все це відбувається за обмеженого державного фінансування. В умовах стрімкого розвитку інформаційних технологій та новітніх світових технічних засобів українська наука і досі не може розірвати це «порочне» коло, тому зв’язок з сільськогосподарськими товаровиробниками достатньо лімітований. Виробники продукції змушені власноруч набувати свій досвід шляхом проб та помилок, що дуже часто призводить до значних збитків.

Питання глобального потепління, які сьогодні є актуальними не лише для науковців, а й виробників сільськогосподарської продукції, щорічно змушують їх застосовувати адаптивні технологічні елементи для вирощування продукції рослинництва.

Поки світові науковці сперечаються стосовно питання глобального потепління, нам доводиться особисто спостерігати за стійкою тенденцією підвищення температури, яка за прогнозами синоптиків, й далі ростиме. Кількість опадів, навпаки, буде зменшуватися, випаровування підвищуватися, а коефіцієнт арідності знижуватися.

Враховуючи вищенаведене, чи не настав час для того, щоб перейняти досвід високорозвиненої країни, яка навчилася у посушливих умовах пустель (Арава, Негев) вирощувати с.-г. продукцію за інтенсивними технологіями та експортувати продукцію до країн, які досить прискіпливо ставляться до якості, й де імпорт регламентовано Європейською системою стандартів?

DSC_9883 – копія

У сучасних умовах, на прикладі Ізраїлю, сільське господарство функціонує та активно розвивається на основі нових завдань, які формує ринок. Сільськогосподарські виробники дуже мобільні, вони постійно тримають «ніс поверху» з точки зору того, як влаштований ринок. Оскільки він весь час варіює, то й агрокомпанії автоматично налаштовуються на інтенсифікацію сільськогосподарського виробництва. Ринок Ізраїлю миттєво реагує на запити зовнішнього споживача, що й спонукає виробника до інтенсивного розвитку техніко-технологічних інновацій.

В Ізраїлі овочівництво закритого ґрунту займає площу понад 16 тис. га. Головними культурами є томати, перець, дині та кавуни.

IMG_1139 – копія

Пустеля Арава є головним районом вирощування експортної продукції неґрунтовим способом. За такого способу вирощування, подача всіх необхідних елементів живлення здійснюється залежно від потреби рослини та її фази росту й розвитку, яка визначається за допомогою специфічних вимірювальних приладів. Тому в рослинництві широкого застосування набули датчики різних параметрів, зокрема й процесу фотосинтезу.

Томати та перець вирощують на субстратах, різних за своїми властивостями. Головним критерієм вибору субстрату є час утримання ним вологи та строк експлуатації. Деякі субстрати придатні до промивання, в такому разі термін їхнього використання необмежений.

Якщо порівняти врожайність томатів та перцю в умовах відкритого та закритого ґрунту, то можна побачити значну перевагу технології вирощування в теплицях. Урожайність перцю відкритого ґрунту становить 60-70 т/га, закритого – 120-150; томатів – 80-120 відкритого та 400-500 т/га закритого ґрунту. Так і огірки формують продукцію 60-80 та 250-350 т/га відповідно.

Умови захищеного ґрунту дають можливість повністю контролювати клімат. Запилення культур здійснюється за допомогою роботи джмелів.

DSC_9822 – копія

Зверху теплиці вкрито сітчастим покриттям, яке захищає рослини від граду, більшості шкідників та птиці, що значно зменшує витрати на систему захисту рослин. Також це захищає від зайвих сонячних променів.

Головними складовими теплиць є системи провітрювання, опалення та охолодження. Найбільш витратною частиною є система охолодження. Система провітрювання складається з природного та штучного провітрювання, адже повітря у теплиці має змінюватися до 40 раз за годину.

Теплична продукція не є органічною, проте за системою Global GAP відповідає екологічним критеріям якості.

Питання автоматизації процесів вирощування, збирання та сортування продукції регулюється на державному рівні. За рахунок спеціальних державних програм, виробнику повертають 40% вартості технічного засобу для роботизації процесів у сільському господарстві. Окупність таких роботизованих установок складає 3 роки. Це дуже гарний показник, на відміну від застосування роботизованих процесів у промисловості – 10 років. Визначною перевагою роботизації є можливість здійснювати робочі процеси 24 години на добу.

Післязбиральне сортування плодів здійснюють за допомогою спеціальних сортувальних ліній, які окуповуються за рік. Під час сортування томатів, коли плоди рухаються по транспортеру, відбувається їхнє сканування до 10-12 разів, після чого вони пофракційно й автоматично розподіляються в ящики. Під час сортування перцю кожен плід сканується до 32 раз.

Вирощена продукція має прекрасні смакові властивості та товарний вигляд. Окрім привабливого зовнішнього вигляду плодів, високої товарної якості, купівельну спроможність покупців підвищує їхнє екзотичне різноманіття, тобто широкий асортимент продукції різного кольорового забарвлення.

Питанням реалізації продукції в Ізраїлі займаються спеціальні кооперативи з продажу вирощеної продукції, які об’єднують виробників однотипної продукції, наприклад, овочевої, плодової, зелені тощо.

Стрімкому розвитку сільського господарства в Ізраїлі сприяє система тісної взаємодії консультантів Міністерства сільського господарства, наукових установ та виробників. Наприклад: щорічно на дослідних станціях, за участю наукових спеціалістів, фахівців консультаційної служби Ізраїлю та фермерів відбуваються наукові конференції. Готуючись до їхнього проведення, організатори збирають дані та опитують фермерів щодо актуальної проблематики, яка існує в регіоні. Під час конференції методом голосування і визначається об’єкт та предмет досліджень.

Витратна частина на дослідження складається з коштів, які виділяє держава та які надходять зі спеціального бюджету товаровиробників. Цей бюджет (менш ніж 1% від вартості 1 т) формується з відрахувань кожної тонни реалізованої продукції. Наприклад, від реалізації зелені до бюджету надходить 1 млн шекелів за рік. Отже, успіх фермерських господарств, у тому числі, полягає у високій організації та кооперації.

Україна, звісно, не Ізраїль, ні за кліматичними показниками, ні державним управлінням. До того ж, площа Ізраїлю (22072 км2) більш ніж у 27 разів менша за Україну і майже рівна площі Львівської області (21831 км2). Тож побудувати таку інноваційну систему господарювання с.-г. діяльності, навряд чи вдасться, але взяти на озброєння певні організаційні принципи, підходи та техніко-технологічні елементи завжди доречно.

До того ж, приватні консультаційні фірми Ізраїлю з радістю готові проводити тематичні навчально-практичні заняття з поєднанням туристичних екскурсій по країні за умови набору груп виробників однієї спеціалізації не менше 10 осіб.

На фото – автор статті, можливий організатор навчально-практичних курсів підвищення кваліфікації українських аграріїв на території Ізраїлю.

Н. Негуляєва, к. с.-г. н., с.н.с

[nggallery id=222]