Інноваційна ресурсоощадна технологія вирощування тютюну в польовий період

776

Вирощування тютюну у польовий період є трудомістким процесом, що включає обробіток ґрунту, садіння розсади у відкритий ґрунт, боротьбу з бур’янами, захист посадок від шкідників і хвороб.

Обробіток ґрунту в полі складається з ранньовесняної культивації та другої культивації за 10 днів до висаджування тютюну у відкритий ґрунт.

Під тютюн потрібно виділяти площі з легким складом ґрунту, які швидко прогріваються, не затримують зайвої вологи, добре пропускають повітря. Кращими попередниками тютюну, який належить до родини пасльонових, є зернові колосові, зернобобові культури, злаково-бобові сумішки однорічних трав, цукрові буряки. Необхідно враховувати, що деякі культури вражаються тими ж хворобами, що й тютюн, наприклад картопля, помідори, баклажани, перець. Тому, чергування цих культур у сівозмінах повинно бути таким, щоб вищевказані, а також і соняшник, який уражується вовчком, не розміщувалися поруч і не висаджувались вдруге на тому ж місці.

Садіння тютюну – завершальний процес весняних робіт у тютюнництві. Кращі строки садіння тютюну перша-друга декади травня, за несприятливих погодних умов (період затяжних дощів, запізніла весна) допустимий період висаджування триває від 20 травня до 5 червня. Для поливання тютюну при садінні, залежно від погодних умов, витрачається 0,5 л на кожну рослину. Приживання розсади в полі відбувається протягом 2–3 тижнів – з травня до половини червня. Варто зазначити, що навіть і достатньо загартована розсада зазнає значного стресу під час укорінення в полі. В цей період спостерігається притуплення її росту і розвитку. При оптимальних строках садіння тютюн дозріває, збирається і сушиться у більш сприятливі літні місяці, рослини менше пошкоджуються шкідниками і уражуються збудниками хвороб.

Урожай і якість тютюну залежать від густоти садіння рослин. Оптимальна густота садіння для сортів української селекції сортотипу Берлей 70х40 см або 70х50 см (ширина міжрядь 70 см і віддаль між рослинами в рядку 40–50 см), кількість рослин на 1 гектар становитиме 50-55 тис. штук. Для сортів тютюну типу Крупнолистий оптимальною є схема посадки розсади 70х30 см або 70х25 см,  кількість рослин на 1 гектар становитиме 70–75 тис. штук.

Догляд за тютюном в польовий період складається з таких агрозаходів: міжрядний обробіток ґрунту, внесення добрив, підчищення розсадних листків, боротьба з хворобами та шкідниками, вершкування та пасинкування рослин.

При правильному застосуванні добрив підвищується врожай тютюну та покращується його якість. Азотні добрива сприяють інтенсивному росту рослин, підвищують урожайність. Проте при внесенні під тютюн надмірної кількості азотних добрив затримується достигання і погіршується якість сировини. Фосфорні добрива сприяють розвитку кореневої системи, прискорюють достигання тютюну, поліпшують якість сировини. Калійні добрива підвищують морозостійкість тютюну. Оптимальним є внесення комплексних добрив. Норму фосфору і калію залишають без змін. Співвідношення поживних речовин, які вносяться у складі добрив – N60P60K60.

Кількість міжрядних розпушувань визначається залежно від погоди, типу ґрунту, забур’яненості тощо. Адже, бур’яни не тільки використовують велику кількість води і поживних речовин, але й характеризуються швидкими темпами росту, особливо в період укорінення тютюну, що призводить до сповільнення його росту і розвитку. Пригнічений бур’янами тютюн стає менш стійким до хвороб і шкідників. Тому, знищувати бур’яни необхідно з моменту їх сходів, не допускаючи укорінення та розвитку, для цього поєднують механічний і хімічний методи боротьби.

Вперше розпушують міжряддя через 7–8 днів після садіння тютюну на глибину 6–8 см, вдруге і втретє – через кожні 10–12 днів на глибину 10–12 см. При проведені наступних культивацій, глибину розпушення зменшують до 5–6 см, щоб не пошкодити кореневої системи. Після кожного дощу також слід проводити розпушування для того, щоб знищити кірку і зберегти вологу. Ручне прополювання в рядках проводять слідом за першим та другим міжрядним рихленням.

Перед другим і третім міжрядними обробітками потрібно видалити нижні пожовклі розсадні листки, оскільки вони є переносниками хвороб і деяких шкідників, їх збирають, виносять за межі поля і закопують в землю. Одночасно з прополюванням при другому міжрядному обробітку рекомендується проводити підгортання рослин, звертаючи особливу увагу на рослини, які відстали в рості. Завдяки підгортанню утворюються додаткові бокові корені, які посилюють живлення та вітростійкість.

Серед великого переліку бур’янів, найбільш шкідливими і обтяжливими для рослин тютюну, являється пирій. Механічні способи обробітку ґрунту та ручні прополювання, не гарантують 100% його знищення, тому доводиться застосовувати системні гербіциди. Опираючись на результати досліджень науково-технологічного відділу тютюнництва ТДСГДС ІКСГП НААН  за 2011–2015 роки рекомендуємо застосування проти злакових бур’янів такі гербіциди як  Пантера (1,5 л/га), Фюзілад Форте (1,5 л/га), Тарга Супер (1,75 л/га), які повністю знищують їх, унеможливлюючи повторне проростання.

У полі тютюн уражується різноманітними хворобами (пероноспороз, бронзовість томатів, біла пістриця, бактеріальна рябуха, огіркова та тютюнова мозаїка) та чисельними шкідниками (дротяники, підгризаючі совки, тютюновий трипс, капустянка, клопи, персикова попелиця).

Основними заходами захисту тютюну від шкідників і хвороб у полі є :

  • дотримання просторової ізоляції від минулорічних посадок тютюну не менше 0,5 км, сівозмін, кращих попередників, систем внесення добрив та обробітку ґрунту;
  • вирощування, зокрема, на присадибних ділянках, стійких до хвороб сортів (Тернопільський 14, Тернопільський перспективний, Галицький оригінальний, Берлей 38, Берлей 46);
  • для профілактики бактеріальної рябухи своєчасне підчищення розсадних і 2-3 польових листків з подальшим своєчасним збиранням листя;
  • обробка розсади проти тютюнового трипсу за три дні до висаджування  її в поле, одним із інсектицидів: 0,1% розчином  Бі-58 (новий) концентрат емульсії (к.е.) або 0,02% розчином  Конфідор Максі 70% водорозчинні гранули (в.г.) (1 л робочого розчину на кв. м.) та фунгіцидом РидомілГолд 0,25% розчином;
  • перед висаджуванням розсади у відкритий ґрунт, за високої чисельності ґрунтових шкідників (личинки коваликів, пластинчастовусих, чорниші, капустянка, особливо, підгризаючі совки (економічний поріг чисельності 0,5–1 екземпляр на 1 м2))  корені розсади замочують в 0,2% розчині інсектициду Актара 25 WG, в.г., експозиція – 90–120 хв;
  • обробка плантацій через 8–10 днів після завершення посадки одним із інсектицидів: Бі–58 (новий), к.е., 0,8–1 л/га, Золон, к.е., 1,6–2 л/га або Конфідор Максі 70% в.г. з розрахунку 0,15 л/га;
  • при масовому заселенні рослин тютюну попелицею (понад 10%) проводиться додатковий обробіток інсектицидом:  Сумітіон, к.е., 1–1,4 л/га, Бі-58 новий, к.е., 0,8–1 л/га,  Золон, к.е., 1,6–2 л/га, Конфідор Максі 70% в.г., 0,15л/га, але за наявності 6–7 ентомофагів на рослину обробки недоцільні;
  • листя збирають через 20 днів після останньої хімічної обробки. Восени, після збирання листя, слід провести подрібнення і заорювання стебел тютюну, що зменшить запас вірофорного трипсу і збудників хвороб в перспективі.

Бялковська Ганна, к.е.н.

завідувач науково-технологічного відділу

тютюнництва Тернопільської державної

сільськогосподарської дослідної станції ІКГСП НААН

Пащенко Володимир

науковий співробітник

Гаврилюк Олег

молодший науковий співробітник

Вельган Євгенія

молодший науковий співробітник