Майбутні врожаї – і загроза, і можливість для українських аграріїв

265

Grain Ukraine 2019 1

Торговий конфлікт між Сполученими Штатами та Китаєм, що майже рік перебував у стані стримання, переходить до активної фази й обіцяє бути довгим, без очевидного переможця. На жертовник великої політики приноситься економіка, зокрема продовольча торгівля. Паралельно скорочуються світові запаси зерна: незважаючи на зростання врожаю, цього року споживання сягає нового максимуму. Українські виробники вже кілька років поспіль нарощують обсяги продажів і розширюють географію поставок, стають важливим гравцем світового ринку зерна. Як отримати максимум із можливостей, що відкриваються? Чи зможе Україна поліпшити свої позиції проти інших гравців Чорноморського регіону?

Перспективам чорноморського зерна в сезоні 2019/2020 присвячена програма IV Міжнародної конференції Grain Ukraine 2019, яка відбудеться 24-25 травня в Одесі. За словами директора-керівника TRADAIDE та модератора аналітичної та торгової секцій конференції Іванни Дориченко, чорноморське зерно є в досить привілейованому стані, оскільки вже зайняло серйозну нішу на міжнародних споживчих ринках і продовжує покращувати свої позиції, часто обходячи своїх одвічних конкурентів — Європу, Штати й Австралію. Тому сьогодні, як ніколи, важливо втримати перевагу на вже лояльних ринках і продовжувати розширювати географію поставок.

Grain Ukraine 2019 5

Експерти та аналітики ринку надали частину прогнозів щодо України, які детальніше обговорюватимуть під час Grain Ukraine.

Хоча економіка Китаю зростає більш ніж на 6% на рік, гігант залишається чутливим до цін, що на руку українським зернотрейдерам. «Ринок Китаю є для нас одним із найперспективніших, — коментує Президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачов. — У ситуації торгової війни між США та Китаєм ми, як постачальник зерна, знаходимося у виграшному становищі. Наш основний спосіб та інструмент конкуренції — це ціна!».

Міріам Морат, старший економічний аналітик International Grains Council (IGC), також бачить перспективи для українського ріпаку: «В українських аграріїв з’являться нові можливості, якщо китайська влада надасть фітосанітарний дозвіл на імпорт українського ріпаку. З ускладненням торговельних відносин зі США потребу Китаю в сої закрили постачальники з Бразилії. Однак попит з боку Китаю сповільнюється через спалах африканської чуми свиней».

«Постачальники з Південної Америки та Чорноморського регіону виграють у результаті торгової війни, але яку ціну доведеться заплатити?», — розмірковує Енцо Мерлуцці, аналітик Avere Commodities SA. На Grain Ukraine 2019 він поділиться своїм прогнозом для світових ринків кукурудзи та пшениці на 2019/2020 роки. «Гарний врожай кукурудзи та пшениці стане домінантою сезону 2019/2020, але несприятливі погодні умови можуть змінити баланс сил, під загрозою — посіви кукурудзи у США. — прогнозує пан Мерлуцці. — Загроза для українських аграріїв криється в прогнозі стабільності майбутніх врожаїв, особливо врожаю кукурудзи. Чи зможе Україна повторити вражаючий результат, який ми бачили раніше? Чи спостерігаємо ми структурні зміни у продуктивності, як у США чи Південній Америці, чи це була випадковість?».

Можливість для України аналітик вбачає у відкритті нових експортних напрямків, бо імпорт кукурудзи з ЄС в сезоні 2019/2020 різко скоротиться.

«На тлі рекордного попиту та незначного збільшення пропозиції прогнозують третє поспіль вичерпання світових запасів зерна, для відновлення яких знадобиться три врожайних сезони», — прогнозує Міріам Морат. Як в цих умовах Україні сформувати ціну на зерно та отримати максимум, укладаючи міжнародні контракти? Це питання обговорять на конференції учасники торгової панелі генеральний менеджер регіону Дунай/Україна Cargill Васіле Варварой, старший трейдер Promising International Trading Co. DMCC  Хазем Сакер, Black Sea трейдер Olam International Роман Русаков і директор Engelhart CTP Ukraine Олена Зирянова.

Міріам Морат серед найбільших перешкод для розвитку українських зерновиробників і трейдерів називає інфраструктуру. Ключові кроки з розвитку логістики обговорюватимуть під час інфраструктурної панелі Grain Ukraine 2019, модератором якої виступає Микола Горбачов. Учасники панелі —  заступник міністра інфраструктури України з питань європейської інтеграції Віктор Довгань, генеральний директор групи терміналів Risoil S.A. Максим Широков, директор департаменту стратегічного розвитку та інвестиційної політики «Укрзалiзниця» Антон Саболевський, директор з логістики компанії Kernel Микола Мірошниченко та заступник директора з логістики компанії Wilmar International Валерій Ткачов — серед іншого поговорять про державно-приватне партнерство для вирішення проблем зі залізничними перевезеннями. 16 травня голова правління АТ «Укрзалізниця» Євген Кравцов заявив, що підприємство підтримує лібералізацію залізничних перевезень, і відкриття ринку відбудеться за 4-5 років.

Фінансову панель цього року присвячено перспективам фінансування українського агросектору в контексті політичних ризиків і невизначеності. На питання модератора панелі Владислави Магалецької-Рутицької, віце-президента SigmaBleyzer в Україні, дадуть відповіді заступник директора в Україні ЄБРР Марина Петров, керівник діяльності IFC в Україні Олена Волошина, інвестиційний директор фонду IFU Олексій Пархомчук, начальник управління роботи з підприємствами «Укрексімбанк» Дмитро Татарко, директор департаменту корпоративного бізнесу «Укргазбанк» Олександр Існюк, директор корпоративного бізнесу «Райффайзен Банк Аваль» Руслан Співак і директор центру роботи з великими корпоративними клієнтами агропромислового комплексу UKRSIBBANK BNP Paribas Group Артем Гавришин.

Як агрокомпаніям заробляти більше? Про інновації поговорять під час аграрної панелі в.о. міністра аграрної політики і продовольства України Ольга Трофімцева, керівник проекту «АдампольСоя» компанії АТК Дмитро Мотузко, начальник відділу з інновацій МХП Андрій Кияненко, заступник генерального директора з інновацій ІМК Богдан Кривицький і засновник Smart Farming Артем Бєлєнков. Модерує панель директор Advanter Group Андрій Длігач.

На учасників чекає не лише насичена офіційна частина, але і традиційно яскрава нетворкінгова складова на Міському ринку їжі. Цього року до неформального спілкування додають також візит на новий зерновий термінал MV Cargo. Гостям продемонструють новітнє обладнання і передові потужності найбільшого інвестиційного проекту в агросекторі України за останні роки. А на самій конференції керівник будівництва проекту MV Cargo Сергій Федорик розповість про виклики в управлінні проектуванням і будівництвом у рамках цього масштабного міжнародного проекту.

Grain Ukraine 2019 6

Зареєструватися на Grain Ukraine можна тут grain-ukraine.com.

Організатор — група компаній ТІС, співорганізатор — компанія IdeasFirst. Рrimary sponsor — компанія GSI, офіційний спонсор — СIM Bank.

Конференція Grain Ukraine — міжнародна галузева платформа для діалогу найбільших представників агроринку, керівників українських агропродовольчих компаній, комерційних та інвестиційних банків, а також технологічних трендсеттерів у агросфері. Тут обговорюють останні тенденції аграрного ринку, а також розвиток стійких бізнес-моделей і впровадження технологічних агроінновацій.