Посівні комплекси на ринку України

484

Сівба є одним із важливих агротехнічних заходів, від якого залежить урожайність сільськогосподарської культури. Максимальну увагу варто приділяти якості її виконання сівалкою, оптимальним застосуванням агрегата в конкретних умовах господарювання. Якщо раніше більше уваги приділяли агрегатам для просапних культур, то сьогодні посівні комплекси для зернових також вийшли на новий рівень вимог. Зросла кількість модельних і конструктивних лінійок техніки, а це вимагає від спеціалістів і керівників господарств глибше та детальніше  орієнтуватися у технічних рішеннях.

Під час проведення сівби потрібно дотриматися рівномірного посіву по площі, рівномірної глибини загортання насіння та добрив, висіву  насіння у достатньо зволожений ґрунт, надійного загортання насіння, що унеможливлює втрати вологи у місці його закладання. Цим вимогам відповідають сучасні посівні комплекси світових виробників. Вони демонструють високу якість та ефективність сівби у різних  ґрунтово-кліматичних умовах.

Primera DMC і Cirrus від Amazone

Сівалки Primera DMC – це машини для універсального землеробства, які дають змогу вибирати найбільш оптимальну технологію. Ці унікальні високопродуктивні сівалки підходять як для прямого посіву, так і для посіву по мульчованих ґрунтах, а також для посіву після відвального або безвідвального обробітку ґрунту. Вони відмінно справляються зі своїм завданням.

Сівалки Primera DMC працюють з долотоподібними сошниками, які забезпечують потрапляння у посівну борозну лише насіння і виключають потрапляння туди соломи, полови та інших рослинних решток, а також гарантують розміщення на дні борозни лише насіння, без грудочок сухої землі. На відміну від багатьох дискових сошників, долотоподібний сошник не потребує додаткового тиску для заглиблення у ґрунт, а відтак – додаткового баласту або збільшення маси сівалки. Сошники розміщено на поздовжніх балках послідовно у 4 ряди. Завдяки цьому, вони добре пропускають солому та рослинні рештки з поверхні.

Сівалки Primera DMC обладнано спареним котком. Саме коток забезпечує оптимальне накриття висіяного насіння дрібногрудочковим шаром ґрунту. Коток обертається паралельно площині, яка розміщена під невеликим кутом до напрямку руху сівалки, забезпечується так званий кут атаки. Завдяки цьому відбувається незначне переміщення ґрунту та немає ущільнення зрізів у посівній борозенці.

Посівні агрегати Primera DMC обладнано електронними системами регулювання та контролю виконання робочого процесу. Сівалки Primera DMC  представлено моделями з шириною захвату від 3 до 12 м та бункерами об’ємом від 3000 л до 6000 л. На всіх моделях встановлено бункер для насіння та добрив. Робоча швидкість під час сівби зернових становить 10-15 км/год. Сівалки виконують сівбу рядковим способом зі шириною міжрядь 18,75 см.

Компанія Amazone пропонує на ринку також посівний комплекс Cirrus із шириною захвату від 3 до 6 м, з об’ємом бункера від 3000 до 4000 л для одночасного висіву насіння та добрив. Ці комплекси призначено для  суцільної сівби культур із шириною міжряддя 12,5 см або 16,6 см. Передпосівний обробіток ґрунту та сівба відбувається в один прохід агрегата. Двохрядна дискова борона розпушує, подрібнює та вирівнює насіннєве ложе перед укладанням насіння. Глибину обробітку дисків можна регулювати під час роботи за допомогою гідравліки. Слідорозпушувачі з кожного боку забезпечують розпушування ґрунту після проходу сівалки. Перед дисками або позаду них можна встановлювати вирівнювач Crushboard із гідравлічним регулюванням.

Дозувальні котушки разом з турбіною рівномірно постачають посівний матеріал до розподільних головок навіть під час роботи на великих швидкостях. Система дозування забезпечує роботу з усіма видами посівного матеріалу. Великі дозувальні котушки забезпечують малу окружну швидкість і не пошкоджують посівний матеріал.

Хорошої якості сівби на високих швидкостях вдається досягати за допомогою сошників RoTecpro, які чітко постачають та укладають насіння на дно борозни. Укладання та покривання посівного матеріалу ґрунтом відбувається завдяки тому, що в поєднанні з цими сошниками встановлено міцний штригель Exakt S, тиск на який регулюється незалежно від тиску на сошники. Тиск на ньому регулюється механічно за допомогою двох гвинтових тяг. На агрегаті можливе встановлення системи контролю насіннєпроводів, яка розпізнає блокування переміщення посівного матеріалу по сошнику або у насіннєпроводах. Сенсори, які встановлено за розподільними головками, контролюють потік насіннєвого матеріалу в насіннєпроводах.

Compact-Solitair 9 від LEMKEN

Модельний ряд посівних комплексів Compact-Solitair 9 від LEMKEN складається з агрегатів із шириною захвату 3, 4, 6 м. На цих сівалках встановлено бункери місткістю 3,5 та 5 тис. л. Підресорені диски пасивного ґрунтообробного знаряддя діаметром 465 мм інтенсивно проводять обробіток незалежно від наявності рослинних решток на поверхні поля. Для оптимального вирівнювання поля на агрегат додатково можна встановлювати підпружинену планку. Регулювання кута її атаки оператор проводить із кабіни трактора. За потреби між прикочувальними шинами та сошниками для висівання насіння можна додатково встановлювати спеціальний, прикочувальний, вал, що вирівнює поверхню ґрунту перед сошниками та оптимально ущільнює його.

Посівні агрегати Compact-Solitair 9 оснащено дводисковими сошниками. Діаметр дисків – 350 мм. Конструкція подвійних дискових сошників сівалки Solitair не має аналогів у світі. Оригінальність конструкторського рішення полягає у регулюванні сошників за допомогою куліси, що дозволяє через тягову лінію сошників встановлювати та витримувати точну глибину, навіть на найвищій швидкості та за складних ґрунтових умов. Від налипання ґрунту диски очищуються з допомогою гумових чистиків з металевими вставками – ефект самоочищення дозволяє без проблем сіяти ранні культури.

Прикочування посіву відбувається ґумовими колесами. Сошник і прикочувальне колесо є незалежними одне від одного, завдяки чому агрегат точно копіює поверхню поля та чітко витримує глибину висівання. Максимальний тиск на сошник складає 70 кг та досягається гідравлічною системою висівного бруса.

Компанія LEMKEN поставляє на ринок машини, які призначені не тільки для висівання насіння, а й забезпечують можливість одночасного внесення добрив під час висіву.

Внесення добрив проходить окремо від насіння. Цю операцію виконують дводискові сошники діаметром 400 мм, які розташовано перед ущільнювальними ґумовими колесами. Кожен сошник для висівання добрив забезпечує підживлення двох рядків насіння. Відстань між ними становить 33,4 см. Дозування насіння та добрив виконують два незалежні пристрої, які оператор налаштовує за допомогою бортового комп’ютера. Максимальний тиск на сошники для внесення мінеральних добрив становить 150 кг, тому добрива можна вносити навіть на глибину, що перебільшує передпосівний обробіток ґрунту.

Посівний комплекс Compact-Solitair 9 обладнано комп’ютером марки Solitronic, що встановлений у кабіні трактора. Він дозволяє трактористу одному, легко та швидко (за лічені хвилини) підготувати сівалку до посіву та самостійно стежити за процесом висіву.

Бортовий комп’ютер дозволяє встановити норму висіву (від 0,5 до 600 кг/га) або задану кількість насіння на гектар за рівномірного розподілу насіння на 1 пог. метр. Визначає межу швидкості трактора, кількість засіяних гектарів і скільки залишилося засіяти, кількість витраченого посівного матеріалу, залишок насіння у бункері, здійснює контроль витрат пального на гектар.

Maestro SW і Avatar SD від HORSCH

Пневматичну сівалку точного висіву Maestro SW розроблено для сівби соняшника, кукурудзи, цукрових буряків, сої, ріпаку. Вона забезпечує роботу зі швидкістю до 15 км/год. Агрегатується з тракторами потужністю від 280 к.с. до 360 к.с.

Сівалки представлено зі шириною захвату від 9 м до 18 м. Кількість рядів від 12 до 36. Ширина міжрядь складає від 45 до 75 см.

Бункер розділено на дві частини: 2000 л для насіння, 7000 л для добрив. Додатково можна встановити бункер об’ємом 500 л для мікродобрив. У бункері для добрив встановлено спеціальний шнек, який запобігає їхньому злежуванню. Сівалки комплектують новим типом дозуючого диска, який має не отвори, а відкриті зі зовнішнього боку пази, що забезпечує більшу точність дозування насіння під час роботи машини. У сівалках автоматична зміна тиску на сошники AutoForce. Тиск на сошники регулюється гідравлічно в діапазоні від 150 кг до 300 кг. Для безперебійної подачі посівного матеріалу на кожен модуль сівалки встановлено систему Seed on Demand. Електронна система контролю висіву, якою укомплектовано  сівалку, здатна фіксувати кількість відсутніх або попарно висіяних зерен і коефіцієнт варіації у рядах.

Посівний комплекс Avatar SD призначений лише для прямого посіву. Це перша дискова машина у цій серії, адже раніше компанія пропонувала тільки анкерні сошники.

Сівалки Avatar SD представлено зі шириною захвату 3 м, 4 м, 6 м та 8 м. Ємність насіннєвого бункера становить від 2800 літрів до 5000 літрів. Широкопрофільні шини коліс бункера зменшують тиск на ґрунт та дозволяють впевнено використовувати агрегат в умовах підвищеної вологи. Робоча швидкість сівалки складає 6-15 км/год. Агрегатуються сівалки з тракторами потужністю від 180 к.с. до 300 к.с.

Кількість висівних сошників – від 18 до 36. Відстань між сошниками – від 16,7 см, що дозволяє впевнено застосовувати агрегат на полях з великою кількістю рослинних решток. Сівалку обладнано однодисковими висівними сошниками Single Disc. На сошниках розташовано опорні ролики для ведення їх на певній глибині, що забезпечує дотримання глибини насіння за різних умов роботи сівалки. Тиск на висівні сошники становить до 300 кг. Сівалки Avatar SD також можна обладнати системою G&F, що дозволяє вносити добрива в одну борозну з насінням. Контроль і моніторинг посіву здійснюється за допомогою стандартного ISOBUS-терміналу.

Висновки

Сьогодні сільгоспвиробникам пропонують цілу низку технологій вирощування сільськогосподарських культур та посівних комплексів для їх реалізації. Перевагою посівних комплексів є централізований бункер, що дозволяє створювати різні комбіновані знаряддя, забезпечує запас насіння, що економить час на дозаправки.

Войновський Володимир, заступник завідувача відділу наукових досліджень і випробувань технічних засобів систем керованого землеробства та застосування агрохімікатів
УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого