Бджолиний край

348

Бджільництво – одне з найдавніших занять українців, а також одне з найбільш трудомістких, адже праця біля бджіл вимагає чимало зусиль, витримки та терпіння. Водночас це дуже благородна справа, що приносить користь людям. Про цілющі властивості медопродуктів знають усі, та й одна з найважливіших галузей економіки – аграрна – не обходиться без «допомоги» бджіл, адже багатьом сільськогосподарським культурам потрібне запилення цими комахами.

В Україні багато людей пробують займатися пасічництвом, проте не всім вдається досягти успіху, бо тут чимало нюансів та ризиків, починаючи від браку знань і досвіду, й закінчуючи нестачею коштів.

Тому останнім часом пасічники все частіше об’єднуються у сільськогосподарські обслуговувальні кооперативи. Та й їм у сьогоднішніх умовах важко справлятися самотужки. На допомогу приходять великі аграрні компанії, які розуміють цінність бджільництва для української землі.

У Західному регіоні кооперативи підтримує компанія «Контінентал Фармерз Груп».

Програму підтримки бджолярів «Контінентал» започаткував два роки тому, нині, за сприяння агрохолдингу, працюють десять об’єднань пасічників – на Івано-Франківщині, Хмельниччині та Тернопільщині.

Один із таких кооперативів – «Бджолиний край» у Підгаєцькому районі Тернопільської області – нещодавно відвідали керівники та топ-менеджери «Контінентал Фармерз Груп», а також журналісти. Під час візиту господарі продемонстрували гостям свою виїзну пасіку та почастували смачним медом.

Пасічництво – сімейна традиція

СОК «Бджолиний край» заснували 2018 року, його членами є 23 бджолярі.

Головою кооперативу є Ігор Буцик, для якого займатися бджільництвом – це сімейна традиція.

«Мій прадід був пасічником, мав до 50 бджолосімей. У мене ще й досі є обладнання, яке від нього залишилося, зокрема дев’ять вуликів. Сам я за фахом теж бджоляр. У цій справі мене підтримує й родина: працюємо на пасіці разом з дружиною і дітьми», – ділиться Ігор Степанович, показуючи свою виїзну пасіку.

«Ці 50 вуликів вивезли для запилювання соняшнику, який росте на полях Підгаєччини. Адже чим ближче до медозбору, тобто до рослин, які медують, тим більше нектару принесе бджола у вулик. Тому виїзна пасіка звична річ для бджолярів», – пояснює чоловік і з гордістю показує соти, наповнені нектаром.

«Тільки вчора поставив ці стільники, а вони вже до половини відбудовані. Це результат дуже хороший», – тішиться пан Ігор.

За словами Ігоря Буцика, важливим є питання не лише розвитку пасіки, вироблення меду, а й реалізації продукції.

Унікальна програма підтримки пасічників від компанії «Контінентал»

Гарними результатами учасники кооперативу завдячують, зокрема, і компанії «Контінентал Фармерз Груп», яка допомогла поєднати сільське господарство та медове виробництво так, аби співпраця була успішною.

Як розповів старший менеджер зі зв’язків з громадськістю кластеру «Карпати» компанії «Контінентал» Ігор Метенька, агрохолдинг одним із перших у нашій державі розпочав таку потужну співпрацю з пасічниками, адже раніше бджолярі та фермери часто перебували у протистоянні один до одного та конфліктували між собою щодо використання засобів захисту рослин на полях.

«Натомість ми для всіх – від голів сільських рад до місцевого населення – оприлюднюємо інформацію про те, коли саме, в якій фазі розвитку культур будемо вносити той чи інший препарат, яка його основна діюча речовина тощо, аби пасічники могли вчасно зорієнтуватися, чи закривати пасіки, чи випускати бджіл на обліт», – розповідає фахівець.

«У нас є унікальний фактор – інтерактивна карта, яку ми разом розробили. Вона створена для того, щоб всі зрозуміли, де й яка культура росте. Щоби бджоли були ближчими до головних медодайних культур: соняшнику, ріпаку та інших», – додає генеральний директор «Контінентал Фармерз Груп» Георг фон Нолкен.

Також «Контінентал» розробив програму виготовлення причепів та модулів до них, щоб пасіки були мобільними, що дозволяє пасічникам розташувати їх на відстані кількох метрів від медодайної культури. Все обладнання для пасік аграрії надали кооперативу безкоштовно.

У «Контіненталі» не лише розробили інтерактивну карту та виготовили причепи, а й підтримують кооперативи фінансово: організовують навчання, а початківцям дають безкоштовно ще й по п’ять вуликів.

Варто додати, що майже 80% учасників пасічницьких кооперативів – це пайовики «Контіненталу». Тут переконані: розвиваються кооперативи – створюються робочі місця – зростає добробут кожної сім’ї пайовика.

Анна Артим