Озима пшениця – нові сорти. Ділимося досвідом

1153

Зазвичай Полісся та Лісостеп – зони умовно достатнього зволоження для вирощування озимої пшениці. Тут господарства використовують середньостиглі високопродуктивні сорти та орієнтовані на отримання максимально можливої продуктивності на рівні 8-10 т/га та більше. Проте, навіть у цих умовах, із поступовою зміною клімату, є певна нестабільність опадів: посуха в період цвітіння та наливу зерна та  надмірність опадів у відповідальний період збирання. Застосуванням нових сортів, зокрема ранньостиглих та середньоранніх, можливо значно зменшити вплив погодних умов на продуктивність: розширити технологічні можливості, завдяки розширенню періоду строків посіву, оптимізації норм висіву для кожного конкретного сорту, зменшити втрати від перестою, уникнути погіршення якісних показників, оптимізувати роботу комбайнів (бо ранні сорти збирають на 1-2 тижні раніше), знизити кількість рослинних залишків, якщо це потрібно в сівозміні. Це в цілому допоможе підвищити та стабілізувати продуктивність в господарстві, покращити рентабельність вирощування культури.

Тобто, застосування сортів з раннім цвітінням, наливом та достиганням може сприяти підвищенню врожайності та якості зерна, отриманню більш стабільних валових зборів зерна. Під такі сорти потрібно відводити не менше 20-25% площ у господарстві, а іншу частину – під більш пізньостиглі форми.

Компанія «Заатен-Уніон»  продовжує формування лінійки ультраранніх та ранньостиглих сортів для розширення ареалу вирощування передусім у Центральних та Південних областях, але, безперечно, для них же місце і в Західних та Північних регіонах, що підтверджено нашими дослідженнями та результатами з демонстраційних полігонів.

До раніше зареєстрованих сортів Фелікс та Атлон, ми отримали державну реєстрацію 2-х нових сортів – Катаріна та Центуріон, і починаємо впровадження та продаж насіння для господарств. В Україні на цю посівну кампанію є в наявності перша репродукція Фелікса та Атлона, а для сортів Катаріна та Центуріон виробничі програми з розмноження першої репродукції з еліти починаємо з цього сезону.

Сорт ФЕЛІКС – (різновид лютесценс) ультраранній сорт, у якого налив та дозрівання зерна відбувається раніше, дозволяючи максимально ефективно використовувати весняну вологу до настання посушливих умов. Зимостійкість добра, висота рослин 62–65 см, довжина колоса 7–8 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зерен, стійкий до проростання зерна в колосі, стійкий до посухи. Характеризується дуже високими показниками якості зерна: вміст білка 14,0%, клейковини – 29,6%, сила борошна – 330 а.о., об’єм хліба 990–1010 мл. Сорт належить до категорії сильних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напівінтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні залежно від умов зони вирощування.

Сорт АТЛОН – (різновид лютесценс) середньоранній сорт із стабільно високою продуктивністю у всіх кліматичних зонах вирощування озимої пшениці. Зимостійкість добра, висота рослин 75–80 см, довжина колоса 8–9 см, гарна озерненість і стійкість до вилягання та посушливих явищ. Характеризується досить високими показниками якості зерна: вміст білка 13,4–13,6%, клейковини – 27,9%, сила борошна – 270 а.о., об’єм хліба 1000–1030 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних технологій і отримання максимального врожаю, норма висіву 3,5–3,8 млн га, строки сівби – оптимальні або наприкінці оптимальних / допустимо пізні для зони вирощування.

Сорт КАТАРІНА – (різновид лютесценс) ранньостиглий напівкарликовий сорт, має швидкі темпи росту з відновленням весняної вегетації, забезпечує відмінні результати в посушливих умовах вегетації. Зимостійкість добра, висота рослин 55–60 см, довжина колоса 8–9 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зерен, стійкий до хвороб колоса. Характеризується високими показниками якості зерна: вміст білка 13,3%, клейковини – 27,6%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 920–1000 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напівінтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні для зони вирощування.

Сорт ЦЕНТУРІОН – (різновид еритроспермум) середньоранній остистий сорт для отримання максимальної продуктивності в посушливих умовах. Зимостійкість добра, висота рослин 70–75 см, довжина колоса 7–8 см, має високий коефіцієнт загального та продуктивного кущіння та хорошу стійкість до осипання. Характеризується відмінними показниками якості зерна: вміст білка 13,5–13,9%, клейковини – 28,5%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 950–990 мл, сорт віднесено до категорії філер. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних та напівінтенсивних технологій і отримання максимального врожаю, особливо в посушливих умовах, норма висіву 3,2–3,7 млн га, пластичний до строків сівби.

У таблиці наведено результати демонстраційних полігонів у Західних та Центральних областях.

В умовах достатнього зволоження в середньому всі сорти забезпечили гарну продуктивність більше 8,5 т/га. Дещо кращу продуктивність показали середньоранні Центуріон – 8,81 т/га та Трубліон – 8,71 т/га, які мають вищий потенціал, ніж ультраранні форми. Своїми гарними якісними показниками виділився сорт Атлон, зерно якого практично на всіх точках випробування відповідало показникам 1-2 класу.

А тим часом ми після збирання комерційних площ у 2019 р. отримали перші коментарі та враження:

Косюк Василь Якович, головний агроном ТОВ «Агрокрай», Красилівський р-н, Хмельницька обл.:

«Цього року спробували у виробництві новий середньоранній сорт Атлон від «Заатен-Уніон Румунія», придбали еліту для комерційного розмноження першої репродукції за ліцензією. Посіяли поле 42 га, технологія – високоінтенсивна, норма висіву 4,0 млн зерен на га. В цілому отримали чудовий результат – 8,4 т/га, тоді як середня продуктивність озимої пшениці в господарстві – 7,5 т/га за однакової технології. До того ж, маса 1000 зерен Атлона склала 46 г, що є високим показником для цього року. Приємною несподіванкою була дуже висока якість отриманої пшениці: 15,6% білка та 31% клейковини, що відповідає першому класу».

Горбунов Богдан Ігорович, начальник з розвитку продуктів та агрономічної підтримки ТОВ «Агросем»:

«Продукти від компанії «Заатен-Уніон» завжди вирізняються на ринку стабільністю та високою урожайністю. Практично кожен агровиробник в Україні знайомий зі сортами пшениці селекції «Заатен-Уніон». ТОВ «Агросем» спільно з насіннєвим партнером ПП «НВАП «Ель Гаучо» минулого року вибрали для розмноження в умовах Західної України нові сорти пшениці від селекційної компанії «Заатен-Уніон Румунія», а саме Атлон та Фелікс. Ці два сорти є дуже унікальними для ґрунтово-кліматичних зон України. Хоча їхня селекція розрахована на посушливі регіони, де вони показують неперевершений результат і складають конкуренцію за урожайністю багатьом сортам, але свій повний потенціал вони дуже добре реалізовують в умовах Північної та Західної України. Є дані з демоділянок за 2 роки, де Атлон та Фелікс показували результат за 100 ц/га та мали 1 і 2 клас якості зерна. Цього року результати аналогічно високі – сорти Атлон і Фелікс достигають раніше, не осипаються у разі невчасного збирання і дуже стійкі до спеки та посухи. З цими сортами можна легко отримувати стабільні врожаї та високі прибутки».

Джурик Любов Василівна, агроном-консультант ПАП «Агропродсервіс», Тернопільський р-н, Тернопільська обл.:

«Упродовж багатьох років ПАП «Агропродсервіс» висіває демонстраційний полігон, на якому понад 60 нових сортів як української, так і зарубіжної селекції. Це дає змогу краще вивчити різні сорти, оцінити їхню «поведінку» у наших кліматичних умовах, з нашою технологією вирощування.

Привертають увагу  ультраранні та ранньостиглі сорти компанії «Заатен-Уніон Румунія». Два роки поспіль Фелікс займає перше місце серед усіх сортів, висіяних на демополігоні нашої компанії: урожайність озимої пшениці сорту Фелікс 2018 року склала 11,41 т/га, а 2019 року цей показник склав 9,39 т/га. Урожайність сорту Катаріна 2018-го – 10,75 т/га, 2019-го – 9,24 т/га  (третє місце з усіх).

Загалом інші сорти «Заатен-Уніон Румунія», як-от: Катаріна, Атлон та Центуріон входять у першу десятку сортів за продуктивністю. Якість отриманого зерна – 1 та 2 клас, не залежно від сорту, це гарний показник для Західної України.

Також ми цього року мали насінницькі посіви еліти озимої пшениці сорту Фелікс на площі 42 га та зібрали врожай на рівні 7,37 т/га кондиційного насіння з масою насіння 38,0 грам. Підвищений попит та інтерес до сортів з боку виробників спонукає до  збільшення площ виробництва  першої репродукції озимої пшениці сортів Фелікс та Катаріна».

Сорока Анатолій Петрович, регіональний директор Центрального регіону ТОВ “Сервіс-Агрозахід”, Тернопільський р-н, Тернопільська обл.:

«Ми  дистриб’ютором компанії «Заатен-Уніон Румунія» – соняшнику, кукурудзи та пшениці. Як тільки отримали державну реєстрацію сорти озимої пшениці Атлон та Фелікс, одразу пішов попит та замовлення від виробників. Оскільки розмноженого насіння в Україні цих сортів ще не було до минулорічної посівної, то постачали першу репродукцію імпортного виробництва. Зараз 100% компаній, що придбали насіння дуже задоволені результатами врожайності та замовляють насіння і цього року».

Кордін Олександр, канд. с.-г. наук,

Тарасенко Олександр, канд. с.-г. наук, компанія SaatenUnion Romaniа

Консультації та більш детальна інформація про сорти:

[email protected]

+38-0676330819, +38-0503216622