«Поле Знань»: максимум знань на одному полі

175

Втретє на Київщині на початку серпня успішно відкрили унікальний для України майданчик для обміну накопиченими знаннями – «Поле Знань». Своєрідний одноденний фестиваль демонстрації отриманих науково-дослідним способом знань провели на землях фермерського господарства у селі Панфіли Яготинського району.

Цього разу сюди з’їхалися 240 агровиробників і спеціалістів компаній, які працюють на аграрному ринку, практично з усіх регіонів України.

 Безумовно, це дуже корисно, – поділився враженнями учасник з Миколаївщини Василь Колодійчук. – Всі, хто серйозно займається не тільки сільським господарством, а й будь-якою іншою справою, усвідомлюють: хочеш досягти успіху – постійно вчись, постійно удосконалюйся. «Поле Знань» якнайкраще служить цій меті. І суттєво, що ці знання приносять практичну вигоду.

Ідея «Поля Знань» з’явилася кілька років тому. Все починалося з бажання фахівців однієї з компаній знайти відповіді на злободенні запитання – чим найкраще обробляти насіння, чи можна сліпо довіритися пропонованим постачальниками схемам застосування гербіцидів, технології живлення тощо. Поставала й ще одна проблема: чи можна з високим рівнем довіри ставитися до результатів державних дослідницьких установ, зважаючи на недостатнє фінансування їхньої роботи.

Тобто, була потреба проводити власну науково-дослідну роботу. Спочатку це були невеличкі ділянки для дослідницької роботи в окремих господарствах, а потім все це трансформували у створення єдиного майданчику.

Ініціатори згодом зрозуміли, що є внутрішня потреба ділитися з іншими накопиченим багажем знань, напрацьованих у результаті власних досліджень. Зрештою, від цього виграють усі. Кількість клієнтів проєкту «Поле Знань» зростає. Адже аграрій отримує не тільки, скажімо, насіння, гербіциди, технології тощо, він отримує знання, підтвердженні практикою дослідницької роботи: як уникнути можливих помилок, як підвищити ефективність свого виробництва, зрештою, як збільшити свої доходи.

Унікальну науково-дослідну  платформу створили у Панфілах. Це зона достатнього зволоження Лівобережного лісостепу, дослідні ділянки розташовано на чорноземах типових легкосуглинкових.

Так у чому ж унікальність панфілівського майданчика? Насамперед, для України – це перша незалежна науково-дослідна платформа в аграрному секторі, де проводять масштабні дослідження покращення умов живлення рослин, поглиблене вивчення технологій гербіцидного захисту та елементів технологій вирощування високорентабельних культур. Це основні напрями діяльності.

Фахівці «Поля Знань» на демонстраційному полігоні, площею 5 гектарів, проводять ретельні дослідження  гібридів та сортів культур. Отримані знання трансформують у практичні рекомендації.

Цього року під час проведення «Поля Знань» його учасників знайомили з результатами різноманітних досліджень гібридів кукурудзи, сорго, нуту, соняшника.

– Ми проводимо комплексні дослідження. Ретельно вивчаємо, зокрема, технологію живлення, – говорить директор ТОВ «Поле Знань» Олександр Корецький. – У системах захисту використовуємо різні гербіциди, аби порівняти ефективність дії у нашій зоні. Так як ми маємо бур’янове розмаїття, то визначаємо на який спектр бур’янів впливає той чи інший препарат. Разом з тим, як цей препарат впливає на культурну рослину – чи підвищується рівень фітотоксичності, чи проявляється дія цього гербіциду наступного року, за яких умов це відбувається. Зрештою, ми допомагаємо фермеру уникнути помилок,  убезпечити його від серйозних втрат.

«Поле Знань» щороку суттєво нарощує масштаби своїх досліджень. Це бачимо за кількісним показником ділянок для науково-дослідницької роботи. Якщо 2017 року створили понад 600 ділянок із соняшником, кукурудзою, соєю та іншими культурами, то наступного року майданчик для досліджень зріс до 1200. Цьогоріч фахівці «Поля Знань» заклали вже понад 2000 ділянок.

– «Поле Знань» щороку насичується новими ідеями, – продовжує пан Корецький. – Звідки беруться ідеї? Життя підказує. З’являються нові продукти, удосконалюються технології, що спонукає до все нових досліджень. Сьогодні, наприклад, актуальним є вовчок соняшниковий та боротьба з цим вузькоспеціалізованим паразитом.

У цьому розрізі варто наголосити на ще одному важливому аспекті. Хімічних препаратів, зокрема для боротьби з різноманітними недугами рослин, більш ніж вдосталь. «Поле Знань» – на сьогодні єдина платформа в Україні, де на одній площі використовують для дослідження препарати різних компаній. Їх порівнюють, аналізують. На різних сортах, різних гібридах, але одночасно, в один сезон. Висновки та рекомендації надзвичайно важливі. Все це стосується і стимуляторів росту, біопрепаратів. Їх теж ретельно досліджують.

Отже, «Поле Знань» створює максимально корисний, компактний масив даних. Його показують візуально, його детально презентують, а також окреслюють шлях фермеру, керівнику чи спеціалісту аграрного підприємства, де і як він може отримати додатковий прибуток, де і як він може уникнути помилок і втрат.

Олександр Корецький зауважує, що «Поле Знань» дає можливість постійно обмінюватися даними, отриманим досвідом. Так напрацювали коло партнерів, які повністю довіряють проєкту, бо прекрасно усвідомлюють: рекомендації фахівців «Поля Знань» стали їм у пригоді. І ця вигода має конкретний вимір – більша врожайність, зрештою – більша сума прибутку.

– На сьогодні ми досить тісно, ефективно та корисно співпрацюємо з компанією «Євросем». Вона має великий портфель клієнтів, постійно звертається до нас зі запитаннями, за рекомендаціями. Це ж стосується й  іншого нашого надійного партнера, компанії «Нусід». До речі, для напрацювання максимально обєктивних результатів досліджень ми постійно контактуємо з науковими установами. Це теж наші партнери, – говорить директор проєкту.

Про масштабність досліджень на ділянках «Поля Знань» говорить ще один факт. Цьогоріч відвідувачам показували та фахово розповідали про майже 100 варіантів захисту кукурудзи та 60 варіацій для соняшника! Цікавими були дослідження і щодо захисту нуту тощо.

Посилену увагу у відвідувачів заходу викликала презентація нових гібридів, особливо соняшника.

Дмитро Шацман, директор ТОВ «Євросем»:

«Серед гібридів соняшнику ми показуємо й новинку – гібрид ТОR (NS 7749). Це ультраранній гібрид з дуже хорошим потенціалом урожайності. Одна із суттєвих його переваг – стійкість до вовчка. Соняшник має гарну стійкість до посухи, що важливо для півдня України. Господарства, зібравши ячмінь чи інші ранні культури, роблять мінімальний обробіток ґрунту, сіють соняшник та збирають з поля два врожаї».

Микола Шепеля, комерційний менеджер компанії «Нусід Україна»:

«Зупинюся на гібриді соняшника Н4ЛМ406 – це новація нашої компанії. Гібрид середньоолеїновий, має 105 днів вегетації, призначений для інтенсивної технології. Досягнута на практиці максимальна врожайність у Павлограді на Дніпропетровщині – 56 центнерів з гектара, що показує його привабливість для агровиробників».

Організатори «Поля Знань-2019» враження від заходу, його корисність підсилили спілкуванням учасників у неформальній обстановці та проведенням серед учасників лотереї з виграшем різноманітних призів.

Анатолій Дніпровий