Ранньостигла озима пшениця – запорука стабільної врожайності якісного зерна в посушливих умовах

233

Кордін Олександр, канд. с.-г. наук, Тарасенко Олександр, канд. с.-г. наук,

компанія Saaten-Union Romania

Цьогорічний сезон для озимих культур загалом видався досить вдалим для отримання максимальної зернової продуктивності, втім значне підвищення середньодобових температур повітря в червні все ж внесло свої корективи. Аномально спекотні дні співпали з найбільш критичною фазою для озимої пшениці – «налив зерна» і це призвело до суттєвого зменшення показників маси 1000 зерен і натури зерна. В цих умовах відбувався «кастинг» сортів на посухо- та жаростійкість і велику роль зіграла група стиглості самого сорту. У ранньостиглих сортів налив почався раніше, тож і зерно формувалося раніше, більш ефективно використовуючи наявні запаси ґрунтової вологи. Середньостиглі та пізні сорти навпаки – більше постраждали від посухи, формуючи меншу кількість зерен у колосі з мінімальною масою, що значно знизило генетично обумовлений потенціал їхньої продуктивності.

На основі проведеного добору, наукових та виробничих випробувань, оцінки екологічної адаптації та ступеня поширення сортів озимої пшениці в Румунії (а також Молдові, Болгарії та Угорщині), де традиційно є недостатня кількість продуктивних опадів та частий прояв посушливих явищ, що типово для клімату центральної та південної частини України, зроблено обґрунтовані припущення щодо перспективності вирощування цих сортів і на території Степу України. Компанія «Заатен-Уніон» продовжує формування лінійки ультраранніх та ранньостиглих сортів з метою розширення ареалу їх вирощування у центральних областях та на півдні України, де традиційно розповсюджені місцеві сорти.

До раніше зареєстрованих сортів Фелікс та Атлон, ми отримали державну реєстрацію 2-х нових сортів – Катаріна та Центуріон і починаємо впровадження та продаж насіння для господарств. В Україні на цю посівну компанію в наявності є перша репродукція сортів Фелікс та Атлон, а для двох інших – Катаріна та Центуріон – виробничі програми з розмноження першої репродукції з еліти починаємо з цього сезону.

Сорт ФЕЛІКС – (різновид лютесценс) ультраранній сорт, у якого налив та дозрівання зерна відбувається раніше, дозволяючи максимально ефективно використовувати весняну вологу до настання посушливих умов. Зимостійкість добра, висота рослин 62–65 см, довжина колосу 7–8 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зерен, стійкий до проростання зерна в колосі, стійкий до посухи. Характеризується дуже високими показниками якості зерна – вміст білка 14,0%, клейковини – 29,6%, сила борошна – 330 а.о., об’єм хліба 990–1010 мл. Сорт віднесено до категорії сильних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напівінтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні залежно від умов зони вирощування.

Сорт АТЛОН – (різновид лютесценс) середньоранній сорт із стабільно високою продуктивністю у всіх кліматичних зонах вирощування озимої пшениці. Зимостійкість добра, висота рослин 75–80 см, довжина колосу 8–9 см, гарна озерненість і стійкість до вилягання та посушливих явищ. Характеризується досить високими показниками якості зерна – вміст білка 13,4–13,6%, клейковини – 27,9%, сила борошна – 270 а.о., об’єм хліба 1000–1030 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних технологій і отримання максимального врожаю, норма висіву 3,5–3,8 млн га, строки сівби – оптимальні або наприкінці оптимальних / допустимо пізні для зони вирощування.

Сорт КАТАРІНА – (різновид лютесценс) ранньостиглий напівкарликовий сорт, має швидкі темпи росту з відновленням весняної вегетації, забезпечує відмінні результати в посушливих умовах вегетації. Зимостійкість добра, висота рослин 55–60 см, довжина колосу 8–9 см, гарна озерненість та висока маса 1000 зерен, стійкий до хвороб колоса. Характеризується високими показниками якості зерна – вміст білка 13,3%, клейковини – 27,6%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 920–1000 мл, сорт віднесено до категорії цінних пшениць. Рекомендуємо для степової та лісостепової зон вирощування, для напівінтенсивних технологій, норма висіву 4,0–4,2 млн га, строки сівби – ранні або оптимальні для зони вирощування.

Сорт ЦЕНТУРІОН – (різновид еритроспермум) середньоранній остистий сорт для отримання максимальної продуктивності в посушливих умовах. Зимостійкість добра, висота рослин 70–75 см, довжина колосу 7–8 см, має високий коефіцієнт загального та продуктивного кущіння та хорошу стійкість до осипання. Характеризується відмінними показниками якості зерна – вміст білка 13,5–13,9%, клейковини – 28,5%, сила борошна – 260 а.о., об’єм хліба 950–990 мл, сорт віднесено до категорії філер. Рекомендуємо для всіх кліматичних зон, для інтенсивних та напівінтенсивних технологій і отримання максимального врожаю, особливо в посушливих умовах. Норма висіву 3,2–3,7 млн га, пластичний до строків сівби.

В таблиці наведено  результати демонстраційних полігонів у зоні Степу.

Таблиця

Загалом отримані результати повністю підтверджують гіпотезу – «ранньостигліші форми забезпечили в середньому більший урожай, ніж сорти з тривалішим періодом вегетації». Середньоранні сорти Атлон та Трубліон сформували в середньому 6,27–6,30 т/га, а більш ранні форми Фелікс, Катаріна та Центуріон – 6,41–5,57 т/га. Разом з тим, варто взяти до уваги той факт, що в статті зроблено порівняння даних врожайності зерна ранньостиглих форм із середньоранніми, адже проти середньостиглих сортів різниця у зерновій продуктивності була б ще відчутнішою.

Отже, застосування сортів з раннім цвітінням, наливом і достиганням може сприяти підвищенню врожайності та якості зерна в посушливих умовах вирощування, отриманню більш стабільних валових зборів. Під такі сорти потрібно відводити не менше 30–40% площ у господарстві, а на іншій частині вирощувати більш пізньостиглі форми.

Svitlyk+

Світлик Михайло Іванович, директор СФГ «Іванково», Криничанський р-н, Дніпропетровська обл.:

«У нас в обробітку приблизно 900 га. Озиму пшеницю вирощуємо щорічно на площі майже 300 га. Ми використовували декілька сортів різних груп стиглості імпортної та української селекції, та в останні роки зауважили тенденцію до зниження продуктивності середньостиглих сортів через посухи. Цього року на частині площ спробували ранньостиглі сорти Фелікс та Атлон селекції «Заатен-Уніон». Результатом цілком задоволені: ультраранній сорт Фелікс забезпечив найкращий показник – 7,6 т/га, а Атлон зібрали з урожайністю 6,7 т/га».

Krohmal+

Крохмаль Сергій Миколайович, керівник ТОВ «Агропартнер ЛТД»,  Знамянський р-н, Кіровоградська обл.:

«Маємо успішний досвід вирощування гібридів соняшника та кукурудзи селекції «Заатен-Уніон», тож спостерігали останні 3 роки за випробуванням їхніх нових ранньостиглих сортів озимої пшениці в дослідах біля Кропивницького. Одразу з моменту реєстрації сортів Фелікс та Атлон, активно включилися в роботу щодо розмноження сортів та виробництво першої репродукції. Сорти перевірені та цілком адаптовані до умов степової зони, де є велика потреба у високоякісному зерні ранньостиглої пшениці. Цього року отримали врожайність сорту Фелікс 6,5 т/га та приблизно 6,0 т/га сорту Атлон. Місцеві сорти збирали з продуктивністю на 1,0–1,5 т/га менше».

Ukhanov

 Уханов Вячеслав Вікторович, партнер ТОВ «Південний Насіннєвий Завод»,  Овідіопольський р-н, Одеська обл.:

«Минулого року ТОВ «Три Да» та ТОВ «Агрі-Лан» розпочали спільний проєкт із розмноження насіння озимої пшениці та ячменю для південної частини України. Маючи великий досвід вирощування насіння сільськогосподарських культур, основою успіху вважаю правильний підбір сортів для конкретної кліматичної зони та специфіки господарства. На основі досвіду наших партнерів із «Заатен-Уніон Румунія», де в південній частині подібний клімат, вибрали до розмноження ранньостиглі сорти Фелікс та Атлон. Рік був складний – лише 85 мм опадів за вегетацію, однак запланована врожайність вже кондиційного насіння 5 т/га була більшою на 20–25%. Вибрані сорти мають значний потенціал продуктивності – понад 10 т/га, але більш важлива їхня висока посухостійкість та здатність формувати стабільний урожай завдяки ефективному використанню наявної вологи. З метою отримання якісного насіння вирішили також інвестувати кошти в сучасне очисне обладнання. У липні змонтували та ввели в експлуатацію першу лінію для виробника насіння ТОВ «Південний насіннєвий завод» із сучасним турецьким обладнанням для доробки насіння».

image002

Консультації та більш детальна інформація про сорти:

[email protected]

+38-0676330819

+38-0503216622