Agro Рlus 2019: все буде Україна!

270

На Вінниччині, у селі Сальник Калинівського району, 29 серпня провели День поля Agro Plus 2019. Цей насичений подіями захід організували вперше, і вперше – у незвичному, як для останніх років, в Україні форматі.

– Ідея провести День поля за досить новим сценарієм зявилася рік тому, – говорить директор ТОВ «Агромаш-Калина» Юрій Васківнюк. – Наша молода команда дуже напружено працювала, аби реалізувати задум. Головна його філософія – зібрати в одному місці фермерів разом із представниками саме українських виробників, яких, без сумніву, можна сміливо назвати одними з лідерів аграрного ринку України. Для обміну досвідом, для діалогу, для демонстрації в роботі вітчизняних зразків техніки, для детального ознайомлення з вирощеними тут з насіння українських селекціонерів гібридів кукурудзи, соняшника зі застосуванням систем захисту та живлення рослин теж від української компанії.

Свою роботу, свою продукцію на Agro Plus 2019 демонстрували селекційні компанії «Селекта» і ВНІС (Всеукраїнський Науковий Інститут Селекції). Із технологіями живлення соняшника та кукурудзи, які застосовували тут же, вирощуючи ці культури, знайомила учасників група компаній «Ярило». Широкий асортимент техніки для обробітку ґрунту, для посіву продемонструвало підприємство «Агромаш-Калина». Ці чотири компанії є засновниками Agro Plus 2019, а втілила в життя усі ідеї компанія, що займається організацією бізнес-заходів – ТОВ «Даніта».

Досягти ефекту зацікавленості, живого діалогу організаторам вдалося і на панельній дискусії, де зібралися всі учасники Agro Plus 2019.

Українська селекція повертає втрачені позиції

Віталій Мельник, заступник генерального директора компанії «Селекта», кандидат с.-г. наук, наголосив на тому, що українська селекція отримала в останні роки друге дихання. У 90-і, як зазначив пан Мельник, вітчизняні селекціонери практично стали нікому не потрібними. Агроринок заполонило імпортне насіння. Тепер ситуація змінилася. Якщо ще 5 років тому 85% посівних площ займали іноземні гібриди кукурудзи, то нині частка вітчизняного посівного матеріалу доходить до 30%.

– Компанія «Селекта» працює вже більше 20 років, я ж займаюся селекцією кукурудзи понад 40 років.

Працюємо в непростих умовах, працюємо напружено, аби наші гібриди відповідали міжнародним стандартами. Маємо враховувати й серйозні кліматичні зміни. Якщо ще порівняно недавно кукурудзяний пояс проходив у Дніпропетровській області, то нині він пересунувся на 300 км на північ, і тепер пояс проходить по Київській, Сумській, Чернігівській областях. Зрозуміло, виводячи  гібриди, ми маємо орієнтуватися на це. Вирішуємо складне завдання – поєднати в одному гібриді і посухостійкість, і вологостійкість. Нашій компанії це вдалося, – наголосив Віталій Мельник.

Генеральний директор компанії ВНІС Мирослав Парій зосередився на тому, що нинішній захід має руйнувати стереотип, що кращі гібриди створюють зарубіжні селекційні компанії. ВНІС працює вже 25 років. У біотехнологічній лабораторії науковці працюють над створенням біотехнологічних рослин. Потужні селекційні програми діють у ВНІС за чотирма основними культурами – кукурудза, соняшник, озимий ріпак і пшениця. На Agro Plus 2019 підприємство представляє лінійку гібридів соняшника та кукурудзи, що відповідають сучасним вимогам.

Треба позбуватися стереотипів

Зрозуміло, що отримати високі врожаї сьогодні неможливо без продуманої та науково виваженої системи живлення рослин. Вітчизняний виробник добрив ТОВ «Група компаній «Ярило», за словами директора Сергія Кухаренка, теж підлаштовується у своїй роботі під зміни кліматичних умов. На сьогодні в об’ємному продуктовому портфелі «Ярило» з’явилися нові продукти, які в період росту гібридів допомагають максимально засвоїти зі землі азот, фосфор та інші макро- та мікроелементи, а також зберегти вологу.

Панельна дискусія на Agro Plus 2019 була жвавою та викликала зацікавленість у присутніх аграріїв. Особливо – виступ ще одного досвідченого фахівця, кандидата с.-г. наук Броніслава Котвицького, який більше 40 років займається системою удобрення.

Пан Котвицький зауважив, що часто аграрії втрачають десятки, а то й сотні тисяч доларів від недоотримання урожаїв. Причиною цього є недостатній рівень знань, робота в руслі стереотипів, коріння яких – ще в радянському періоді. Серед найбільш поширених стереотипів він назвав, зокрема, бажання внести максимальну кількість добрив, а рослина, мовляв, візьме скільки їй треба.

Інше хибне уявлення, що головне – азотні добрива. Згідно з дослідженнями, у тім числі й пана Котвицького, встановлено: співвідношення між азотними та фосфорними добривами має бути оптимальним.

Броніслав Котвицький надав і свої рекомендації. Для отримання пристойного врожаю потрібен розумний підхід до системи удобрення. Складові системи – чіткі знання про ґрунт, на якому працює фермер; друге – треба знати, що потребує рослина, тобто, безумовно, потрібно проводити листову діагностику.

Демонстрація українських гібридів і техніки

 «Селекта» та ВНІС продемонстрували вирощені на демополі гібриди кукурудзи та соняшника.

Віталій Мельник, заступник генерального директора компанії «Селекта», детально розповідав про всі 13 гібридів кукурудзи. Як він наголосив, вони якнайбільше підходять до агрокліматичних умов Вінниччини та прилеглих до цієї зони областей.

– Тут представлено лінійку гібридів, яка здатна дати максимальний урожай за мінімальних затрат, – ділився пан Мельник. – На Вінниччині максимальна середня урожайність складає 100 центнерів з гектара.

«Родзинкою» серед гібридів «Селекти» насамперед можна назвати Кредо (ФАО 260). Цей гібрид створено саме для північних та західних регіонів. Кредо – високорослий, посухостійкий гібрид, швидко втрачає вологу. Також швидку втрату зерном вологи, швидкий стартовий ріст має Орлан (ФАО 260). Сигирия (ФАО 260) теж демонструє високу продуктивність, а Форвард (ФАО 270) створено для отримання максимально високого врожаю у цій зоні. Ці останні три гібриди – новинка від «Селекти».

10 гібридів кукурудзи та 15 соняшника показав на Agro Plus 2019 Всеукраїнський Науковий Інститут Селекції. За словами агронома цього підприємства Володимира Скорика, який і представляв гібриди, кукурудза здатна давати врожай від 10,5 до 17 тонн з гектара. Наприклад, Тесла (ФАО 350) – гібрид створено для високої, інтенсивної технології вирощування. Формує крупне зерно. Його врожайність у Вінницькій області – 16, 5 т/га.

Гібрид Амарок (ФАО 220) за умови гарного забезпечення мінеральним живленням тримають урожай 15-17 т/га. Амарок невибагливий до ґрунтів і придатний до вирощування за мінімальною та нульовою технологіями обробітку. Його можна вважати топ-гібридом за врожайністю у своїй групі стиглості…

Відверто про переваги та недоліки

– AGROKALINA сьогодні наймолодша компанія. Це 150 співробітників, об’єднаних метою якісно задовольняти попит аграріїв на техніку українського виробництва, і не тільки в Україні. Ми поставляємо продукцію в Молдову, Румунію, Польщу, – розповідає директор ТОВ «Агромаш-Калина» Юрій Васківнюк. – Маємо власне конструкторське бюро. Ми – інноваційна компанія, націлена на випуск новинок. AGROKALINA першою в Україні стала виробляти посівні комплекси. Ми вважаємо це великим переломом. Загалом у нашій лінійці є всі знаряддя, потрібні фермеру для якісного обробітку ґрунту.

На Аgro Plus 2019 вітчизняний виробник представив широкий набір агрегатів, починаючи від найпростіших і закінчуючи посівним комплексом. Відвідувачі могли не тільки детально ознайомитися як з перевагами кожного агрегата, так і з певними недоліками – представники виробника відверто говорили про них, та як працюють над їх усуненням. Потужною була й демонстративна частина – дозволила побачити в роботі котки, борони ротаційні та пружинні, культиватори, дискатори, глибокорозпушувачі тощо. І, нарешті, – посівний комплекс Galaxi, до нього була особлива увага учасників Дня поля.

У програмі Agro Plus 2019 – також розіграш лотереї зі цінними призами, тест-драйви автомобілів світових брендів, неформальне спілкування. Організатори обіцяють, що наступного року програма Дня поля на Вінниччині буде ще ширшою.

Про те, що перший млинець не вийшов гливким, а навпаки, говорили й гості з інших держав. Зокрема, Георгій Скотару, співвласник компанії «Салктум АГ» (Кишинів, Молдова):

«Ми приїхали на цей захід на запрошення компанії «Агромаш-Калина», з якою почали працювати 2017 року. Тоді нам потрібна була ротаційна борона, і знайшли ми її якраз у калинівського виробника. З цього й стартувала співпраця.

Дуже добре, що День поля  вирішили проводити якраз у такому форматі – коли техніку, насіння, добрива представляють саме ваші, українські виробники. Хочу  сказати з досвіду нашої роботи, що ця продукція сьогодні складає гідну конкуренцію світовим брендам. У Молдові середні господарства мають по 500-600 гектарів землі, а 1000-1200 гектарів уже вважають великим підприємством. Ми спостерігаємо, що останні два роки молдовські фермери переорієнтовуються, зокрема й на українських виробників с.-г. техніки. Вони все більше довіряють їм, та й велику роль відіграє розумне співвідношення ціни та якості. У нашій співпраці ми бачимо доволі велику перспективу».

Анатолій Гаркуша