День соєвого поля на дослідному пункті ASTARTA Select

604

Спочатку втішна інформація. Україна в останні роки завоювала лідерство у вирощуванні сої та її експорті на європейський ринок. Площі під посіви цієї досить унікальної за своїми властивостями культури постійно збільшуються. Якщо до 2000 року соя займала місце серед аутсайдерів – у 2000/2001 роках її вирощували на площі 65 тис. га, то вже у 2015/2016 роках соєва територія збільшилася просто неймовірно – 2, 2 млн га.

Це був найвищий показник. Далі спостерігали невелике падіння. У 2019 році під сою аграрії задекларували 1,8 млн га, що на 6% більше, ніж попереднього року.

У 2017/18 маркетинговому році частка європейського напрямку в загальному експорті сої з України склала 45% (2, 7 млн т).

Тепер – не зовсім втішна інформація. За різними оцінками, 30% посівів цієї культури в Україні займає ГМО-соя. Хоча деякі експерти дають іншу цифру – частка трансгенної сої на українських полях сягає 48%.

– Головна місія Асоціації «Дунайська Соя», – говорить керівниця регіонального представництва «Дунайської Сої» в Україні, Білорусі та Росії Оксана Просоленко, – сприяти вирощуванню не ГМО-сої, її подальшій переробці та споживанню. Тому основна філософія Дня соєвого поля – завдяки демонстрації вирощених сортів сої, презентації традиційної технології вирощування сприяти культивуванню в Україні саме не ГМО-сої.

Асоціація «Дунайська Соя» – міжнародна неприбуткова організація, слугує своєрідною бізнес-платформою задля налагодження контактів щодо безпечного виробництва, переробки та збуту сої без ГМО в Європі. Штаб-квартира організації, яка почала діяльність 2012 року, – у Відні. Асоціація об’єднує більше 280 європейських компаній та організацій. В Україні «Дунайська Соя» розпочала діяльність 2015 року. На сьогодні до Асоціації входять 35 компаній з України, з яких 20 – це представництва європейських компаній, 15 – українські.

Перший в Україні День соєвого поля Асоціації «Дунайська Соя» провели 12 вересня цього року у селі Кушелівка, поблизу Хмільника Вінницької області. Співорганізатором заходу, поряд із «Дунайською Соєю», став агропромхолдинг «Астарта-Київ».

«Астарта-Київ» – вертикально інтегрований агропромхолдинг з понад 25-річною історією. Головні напрями бізнесу – вирощування технічних, зернових, олійних культур, виробництво цукру та супутньої продукції, молока та м’яса. Також – вирощування та переробка сої. Компанія впроваджує засади органічного землеробства.

Спочатку для проведення Дня соєвого поля було заплановано інший майданчик – у Гаркушинцях під Миргородом. Однак свої корективи «внесла» погода: більш ніж тримісячна посуха змусила зібрати вирощену сою раніше запланованого. Проте в рамках експерименту з вирощування сої без ГМО в різних природно-кліматичних умовах «Дунайська Соя» та «Астарта-Київ» заклали поля із аналогічними сортами на дослідних ділянках ASTARTA Select у Полтавській та Вінницькій областях. Саме на Вінниччині й провели День поля.

– Як відомо, наша компанія є, насамперед, лідером у цукровій галузі. Однак і соя для нас є надзвичайно важливою культурою, – наголосив в.о. директора сільськогосподарського виробництва «Астарта-Київ» Вадим Скрипник. – Ми маємо потужний завод із переробки сої у Глобино. Звісно, там переробляємо тільки не ГМО-сою. Сьогоднішнім заходом ми хочемо продемонструвати українським фермерам переваги вирощування та переробки не ГМО-сої. Не варто забувати, що ГМО-соя – це, по-перше, незаконно, по-друге, проблема з переробкою, збутом. Натомість не ГМО-соя – це екологічно, це вигідно економічно, зокрема й тому, що виробник має справу з легальним продуктом.

На Дні соєвого поля у Кушелівці зібралося більше 300 учасників, партнерами заходу виступили понад 30 компаній. Велика кількість аграріїв, які прибули з Черкащини, Полтавщини, Житомирщини, Хмельниччини та Вінниччини свідчить про зацікавленість дізнатися більше про особливості вирощування «сої в законі». Як позитивний факт організатори відзначили й те, що сюди прибули й ті, хто вирощує ГМО-сою.

На демонстраційних полях ASTARTA Select на п’яти гектарах було висіяно 60 сортів сої.

Не ГМО-сорти демонстрували компанії «Євраліс Семенс Україна», «Заатбау Україна», «Агрітема», яка, окрім інокулянтів, представляє в Україні виробника насіння сої Sevita Genetics, «Прогрейн Укр», «Дунай Агро» – дочірнє підприємство компанії Probstdorfer Saatzucht, Інститут землеробства НААН, Інститут кормів і сільського господарства Поділля НААН.

Особливий наголос робили на необхідності інокуляції насіння сої. Фахівці компаній-постачальників інокулянтів – «Агрохімічна компанія «Вітагро», яка є офіційним дистриб’ютором інокулянтів та мікродобрив Legume Technology в Україні, та «Агрітема», зауважували, що треба добре орієнтуватися на цьому ринку, знати, які інокулянти дають найкращу віддачу. Краще – надавати перевагу тим, які пройшли відповідні дослідження. Учасники Дня соєвого поля могли ознайомитися з результатами таких досліджень.

Також для отримання бажаних урожаїв сої варто обов’язково враховувати стан ґрунту, тобто опиратися в роботі на агрохімічні дослідження тієї землі, на якій планують вирощувати сою. Зрозуміло, важливий фактор – кліматичні умови: на Полтавщині, наприклад, потрібно використовувати переважно ранньо- та середньостиглі сорти, якщо ж говорити про Західні регіони, то сорти середньої стиглості.

Врожайність сої є загалом доброю. Наприклад, на Полтавщині, навіть за посушливих умов, від ранніх сортів вдалося отримати 20-22 ц/га, середніх – 23-25 ц/га, пізніх – 28-30 ц/га.

– Соя – досить ніжна рослина, – бере слово Тарас Опанасенко, директор ASTARTA Select. – З нею й справді потрібно поводитися, немов із жінкою. Соя не прощає недбалого до себе ставлення та помилок. Це одна з причин того, що чимало фермерів перевагу віддають ГМО-сортам, бо так простіше у плані технології. Із не ГМО-соєю трішки складніше. Натомість, це не менш прибутково, набагато перспективніше в плані переробки, і в плані збуту, бо тільки для таких виробників відкритий європейський ринок. Якщо дотримуватися технології, проводити інокуляцію, то прибутки  будуть  досить високими.

У програмі Дня соєвого поля провели демонстрацію механічного обробітку бур’янів від компанії КЕТ, показ техніки від «Конкорд», «Ерідон», обприскування від CareField. Також присутні  могли спостерігати збирання сої. У цьому процесі були задіяні комбайни New Holland (дистриб’ютор «Полетехніка»), компанії Titan Machinery, Dinamica Generale.

Співорганізатори Дня соєвого поля Оксана Просоленко від «Дунайської Сої» та Вадим Скрипник від «Астарта-Київ» висловили задоволення від проведеного заходу.

– Ми показали базову технологію вирощування сої. На одній локації ми висіяли та продемонстрували гарний генетичний потенціал різних комерційних не ГМО-сортів у різних природно-кліматичних умовах. Ми дали змогу зрозуміти, яким потужним є економічний ефект від вирощування не ГМО-сої, – підсумовує пані Оксана.

Проведенням Дня соєвого поля організатори внесли свою вагому частку у зміцнення розуміння того, що соя – унікально корисний, бо багатий на білок, продукт для споживачів. Власне, соєвий захід у Кушелівці – ще один вагомий крок до усвідомлення, що соя – це енергія,  що споживання соєвих продуктів – шлях до здорового майбутнього.

Анатолій Гаркуша