Агропорт змінює прошивку. Настає епоха інноваційних парків

225

Підсумки форуму «Агропорт Схід Харків»: перший крок до створення агротехнопарку, семінари для агровиробників та новий символ розвитку аграрного сектору країни.

З 10 по 12 жовтня на території Міжнародного аеропорту «Харків» вшосте та в останнє провели наймасштабніший агрозахід Сходу України – XII Міжнародну агропромислову виставку та форум AGROPORT East Kharkiv 2019. Захід завершив сезон українських «Агропортів» і став першим щаблем у трансформації до інноваційних парків із постійно діючою інфраструктурою. Насичена ділова програма, що складалася з 15 заходів: семінари та круглі столи з обговорення актуальних питань аграрної галузі, тренінги для пасічників, кролівників, виробників молочної продукції, конференції для драйверів горіхового бізнесу, а також виробників і трейдерів олійно-жирового напряму. А ще – триденна виставка у терміналі аеропорту, фермерський ярмарок і заключення стратегічно важливих меморандумів зі сільськогосподарськими університетами й інститутами Слобожанщини та з групою DCH Олександра Ярославського. І унікальний проєкт #Культфермерства, що дав старт 144 театральному сезону Схід Opera.

У програмі першого  дня  форуму активну участь взяла профільна заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Інна Мєтєлєва, яка долучилась до обговорення нової стратегії розвитку «Агропорт 2020–2030». Під час стратегічної сесії озвучили пріоритетні напрями та бачення нової аграрної стратегії, що, як і галузь в цілому, потребують нових підходів і змін.

«Сучасні ринкові умови вимагають від нас нових підходів для розвитку фермерства та агросектору загалом. Ми бачимо розвиток сільського господарства та збільшення зайнятості у сільській місцевості через розвиток та підтримку малих сільгоспвиробників, їхніх об’єднань та інтеграцію в ланцюги доданої вартості», – зазначила Інна Мєтєлєва.

IMG_4547 – копія

«Агропорт» продемонстрував готовність підтримати курс на злагоджену взаємодію державних органів, регіонального бізнесу міжнародних експертів і фінансових інститутів. Як результат стратегічної сесії між «Агропорт Україна» та групою DCH підписано меморандум щодо розвитку інноваційної інфраструктури в регіоні. Саме на Харківщині заплановано створення першого «пілотного» проєкту національної мережі інноваційних парків. Проєкт розраховано на 10 років, він передбачає створення нових робочих місць, залучення до агросектору фахівців з IT-індустрії, науковців, молоді, розвиток сільських територій та фермерства. Наступну презентацію проєкту заплановано на 29 жовтня у рамках Національного інвестиційного форуму, який проведуть в Маріуполі та який присвячено програмам розвитку та розбудови Донбасу.

IMG_4894 – копія

Ввечері на учасників заходу в приміщенні ХНАТОБ / Схід Opera чекало нагородження лідерів агрогалузі Харківської області. У фойє театру під акомпанемент скрипалів номінанти  AGROPORT Awards KHARKIV 2019 та гості заходу мали можливість більш детально розглянути  виставку-трилогію  – #Культфермерства. Експозиція складається з трьох частин. Перша – фотовиставка Органічні рекорди України, яку вперше презентували наприкінці серпня у приміщенні Міністерства АПК. Друга частина – це презентація анімаційних малюнків «Органік Це…» – пародія на всім відому історію «Love Is…». Об’єднала все фотоекспозиція за участю трупи Національного балету на сімейній молочній фермі «Благодатне».

IMG_5538 – копія

На найбільшій сцені Європи назвали імена переможців AGROPORT Awards Kharkiv 2019, у церемонії нагородження взяли участь керівництво профільного департаменту та оперного театру. Переможців визначили за результатами незалежного бізнес-аудиту спільно зі репутаційним партнером YouControl. Цьогорічний перелік лідерів очолили:

  • Товариство з обмеженою відповідальністю «Лозівський агропромтехсервіс»
  • Фермерське господарство «Юпітер»
  • Приватне сільськогосподарське підприємство «Тернівка»
  • Селянське фермерське господарство Кравцових
  • Приватне акціонерне товариство «Куп’янський молочноконсервний комбінат»
  • Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківський м’ясокомбінат»
  • Приватне акціонерне товариство «Харківська бісквітна фабрика»
  • Фермерське господарство «Київська русь»
  • Харківський ринок сільськогосподарської торгівлі «1-й кілометр»

Після нагородження, у рамках проєкту #Культфермерства, на всіх присутніх чекала насичена культурно-ділова програма: прем’єра шоу-мюзикла «My Way» та ділова вечеря.

Другий день «Агропорт Харків» зустрів не менш насиченими дискусіями та діловими зустрічами. Під час ІІІ Олійно-жирової конференції обговорювали проблеми і питання розвитку галузі. До дискусій залучили як виробників і науковців, так і трейдерів, і представників IT-сектору з діджитал-рішеннями для галузі. В іншій залі працювала Міжнародна конференція з горіхового бізнесу. Там розповідали про трампліни стрибка та перспективи розвитку горіхового напряму в країні та світі, а також про новітні технології створення та обслуговування горіхових садів і шляхи збільшення їхньої рентабельності.

Третій зал став місцем, де проводили тренінги та семінари з нішових напрямів: для пасічників, представників молочної галузі, кролівників і сімейних фермерських господарств.

День третій розпочався з підписання меморандуму про співпрацю між Агропорт Україна та провідними науковими та освітніми сільськогосподарськими закладами Харківщини: Харківською державною зооветеринарною академією, Харківським національним технічним університетом сільського господарства імені Петра Василенка, Харківським національним аграрним університетом ім. В. В. Докучаєва та Національним науковим центром «Інститут ґрунтознавства та агрохімії» імені О.Н. Соколовського.

Меморандум фактично об’єднав аграрну науку та освіту навколо нової стратегії розвитку «Агропорту». Після цього було представлено історичний артефакт, який вже став символом майбутнього 10-річчя, упродовж якого захід трансформується у мережу інноваційних парків. У купі органічного перегною було заховано 120-річний плуг, що врятував кілька поколінь харківських родин від голоду. Плуг 1899 року купив на ярмарку у Коломаці хлібороб Мусій Абрамович Грінько. За кілька років у країні розпочалася колективізація, далі був Голодомор і роки Другої Світової війни. Під час страшних сторінок історії родина вимушена була ховати плуг у перегній, щоб потайки відкопувати й орати землю. Плуг став рятувальником, годувальником і символом життя для нащадків діда Мусія. Він об’єднав три важливі для аграріїв поняття: «Земля-Родина-Життя».

плуг

Першою активністю оновленого «Агропорту» стане чемпіонат зі спортивної оранки на території майбутнього парку. 2015 року змагання вже проводили у тестовому форматі на «Агропорті» в Харкові в рамках Всесвітнього року ґрунтів ФАО ООН. Тепер подібні заходи стануть традиційними, бо українська спортивна оранка має усі шанси стати прикладом для усього світу. Про що свідчить лист від Європейської Федерації оранки, генеральний секретар якої Март Баккер обіцяє допомогу у організаційних питаннях і заснуванні.

«Наступний етап перемовин щодо входження України до Європейської асоціації оранки  відбудеться в Ганновері, на виставці Agritechnica  з 10 по 16 листопада, де країну представлятиме німецький офіс «Агропорту», – повідомив Дмитро Титаренко.

IMG_4843 – копія

Довідкова інформація:

АГРОПОРТ – (agroport.ua) – щорічний масштабний захід із підтримки фермерства та сільгоспвиробників України та Східної Європи. Проводять з 2015 року за участю Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) у рамках Всесвітнього дня продовольства. З 2016 АГРОПОРТ об’єднав фермерів всієї України, його проводять у форматі Захід – Схід. Форум є комплексним і складається з виставки техніки та технологій для фермерства, інвестиційної конференції та серії семінарів, круглих столів і зустрічей бізнесу. З моменту заснування його організовують на майданчиках Міжнародних аеропортів. З 2018 року АГРОПОРТ проводять у трьох містах, він охоплює інтереси індивідуально західних, південних та східних агровиробників. З 2020 року АГРОПОРТ почне трансформацію у мережу інноваційних технопарків з пілотним проєктом у Харкові.

Agritechnica – провідна міжнародна виставка сільськогосподарської техніки та обладнання, яку проводять кожні два роки в Ганновері. Її коріння походить з виставки DLG, яку вперше провели 1887 року. 1985-го вона стала окремим шоу спершу у Франкфурті, а згодом,  1995 року, її перенесли у найбільший у світі виставковий центр у Ганновері.

Чемпіонати зі спортивної оранки в своєму сучасному вигляді включають в себе змагання між учасниками, які, кожен на своїй ділянці, прагнуть створити орну борозну, відповідно до зводу правил оранки національного або міжнародного рівня. Оранку в форматі змагань вперше провели в Ірландії 1931 року, між графством Уексфорд і графством Кілдер. З тих пір багато чого, звичайно, змінилося: кінна оранка поступилася тракторній, a ідея змагань поширилася на сусідні країни. Створили низву уніфікованих правил і організацій міжнародного рівня, а Всесвітній чемпіонат з оранки тривалістю 3 дні перетворився в один із найбільш відвідуваних заходів у світі. Чемпіонат разом із комерційними виставками та презентаціями, які об’єднують стейкхолдерів і зацікавлені сторони зі сфери сільського господарства, машинобудування, освіти, соціальних організацій та медіа створює умови для побудови діалогу між учасниками ринку. Європейська Федерація оранки включає до свого складу 13 країн (Бельгія, Чехія, Данія, Англія, Естонія, Франція, Німеччина, Нідерланди, Ірландія, Північна Ірландія, Росія, Швеція, Швейцарія).

Продовольча і сільськогосподарська Організація ООН (FAO) є міжурядовою і спеціалізованою установою ООН, до складу якої входять 194 держави-члени, два асоційованих члени і одна організація-член – Європейський союз. Штаб-квартиру FAO розташовано в Римі (Італія), а представництва організації – більш ніж у 130 країнах. Організація сприяє встановленню партнерських відносин між урядами, бізнес-об’єднаннями, громадянським суспільством і приватним сектором у сфері продовольчої безпеки та розвитку сільського господарства.