FAST: менші витрати на добрива, більша врожайність

414

Американські аплікатори FAST для внесення рідких мінеральних добрив на полях України працюють уже четвертий рік, і зарекомендували себе як продуктивні, високотехнологічні й економічні. Використання техніки FAST дозволяє значно скоротити або й зовсім відмовитися від дорогих сухих азотних добрив на користь дешевших і ефективніших рідких. У залежності від виду рідких добрив, витрати на їхню купівлю на 20-40% менші, аніж на сухі. Використання технології міжрядного підживлення рідкими добривами шляхом внесення їх у ґрунт дозволяє зменшити витрати на добрива та збільшити врожайність, адже забезпечує ефективніше споживання азоту рослинами та мінімізує його втрати.

В агрофірмі “Козацька”, що у с. Козацьке Конотопського району Сумської області, два аплікатори FAST працюють уже рік. “АгроЕліта” вирушила на Сумщину, щоб розпитати у власників, як себе зарекомендувала нова техніка.

Диференційоване внесення, автоматичне відключення секцій

ТОВ «АФ «Козацька» – господарство чимале, в обробітку має 12 тис. гектарів, вирощує такі культури, як-от: соняшник, кукурудзу, озиму та яру пшеницю, гречку, багаторічні трави для ВРХ, трохи сої, гороху, рижію, льону, сафлору. Словом, роботи чимало й підхід тут серйозний, тому й техніка вся іноземна: John Deere, New Holland, Case, сівалки зі внесенням добрив KINZE. Торік добавили ще й два аплікатори FAST для внесення рідких добрив. Один попередньої комплектації, інший – більш сучасний, зі складанням штанги над баком, що дає цій машині неабияку перевагу під час транспортування.

Тепер ці два аплікатори вже відпрацювали сезон і очікують подальших завдань. За словами Олексія Бондаря, торгового представника FAST Global Solutions в Україні та країнах СНД, машини в агрофірмі “Козацька” найпростішої комплектації – з власними консолями управління, можуть працювати з будь-яким трактором, оскільки тут є все своє – власний контролер виливу, власний радар, консоль. Проте більшість машин на український ринок поставляють з можливістю під’єднання до комп’ютера трактора й управління аплікатором через інтерфейс трактора. До речі, FAST – єдиний виробник, який постачає агрегати з контролерами виливу, які забезпечують диференційоване внесення й автоматичне відключення секцій. Це дає значну економію: диференційоване внесення економить до 20% робочої рідини, автоматичне відключення секцій – до 5-7%, а це неабияка перевага, особливо на великих площах від 3-5 тис. гектарів.

«Основна відмінність нового аплікатора FAST від старої модифікації – це форма бака, яку розроблено так, щоб зверху на нього можна було складати штангу, – розповідає Олексій Бондар. – Цей агрегат широкозахватний – 18 метрів штанги на 24 рядки, і коли штанги складено зверху на баку, то транспортна ширина аплікатора становить всього 3,40 м, тоді як у найближчого конкурента – 5,50 м. У машин зі шириною більше 4 метрів дуже великі проблеми з транспортуванням – їм важко переїжджати з поля на поле. Відтепер на український ринок ми поставляємо тільки машини нового зразка, їх уже більше 10 одиниць.

Завдяки спеціальній формі баку, центр ваги на метр нижче, ніж у конкурентів, що дозволяє впевненіше працювати на схилах, машину не зносить з міжряддя.

Серед 24-рядних підживлювачів аплікатори FAST цього року зайняли 100% ринку, конкуренти навіть не завозили 24-рядні аналоги.

До речі, у компанії FAST є патент на ці баки, ми виробляємо їх для себе самостійно».

Купили аплікатор, бо дощів стало вдвічі менше

«У нашому регіоні значно зменшилася кількість опадів, а від них же залежить і врожай, – розповідає Михайло Гончаренко, головний агроном агрофірми “Козацька”. – Раніше було 450-460 мм на рік, а тепер їхня кількість зменшилася удвічі. Ми вносимо мінеральні добрива під усі культури, і якщо не вистачає вологи, то й уражай не радує. Дійшло до того, що вже збираючи пшеницю, спостерігаємо, що не всі добрива розчиняються, особливо фосфорно-калійні. Ми довго розмірковували, придивлялися, як люди роблять, та вирішили і собі купити аплікатор для внесення рідких добрив FAST. Тим більше, що тепер маємо власне виробництво КАСу та повністю себе забезпечуємо.

Тож рік тому купили два агрегати, почали підживлювати якраз у сезон, по 3-4 листку кукурудзи, з нормою виливу 200 л/га. Цьогоріч заклали експеримент: на різних ділянках внесли КАС один раз, двічі, а на одній узагалі нічого. Подивимось, який буде результат, можливо, наступного року збільшимо норму  внесення.

Тепер плануємо підживлення озимої пшениці, а весною вже не збираємося трусити по мерзлоталому селітрою та карбамідом, а повністю перейдемо на рідкі добрива».

За словами головного агронома, це прекрасні машини, «бігають» швидко, до 10 км/год. За годину дві машини обробляли разом 19 га, а в день – до 500 га. Отже, за перший рік роботи обробили  4 тис. і господарі цілком задоволені, нарікань немає жодних. Щоправда, фільтр швидко забивався, чистили його раз у зміну.

Особливості експлуатації в Україні

І це вже особливості експлуатації в українських умовах, зазначає представник компанії FAST. За його словами, виробник розглядає варіант поставляти в Україну машини з додатковими фільтрами, оскільки в нас є проблеми зі забрудненим КАСом, і той фільтр тонкого очищення, який є у аплікаторі, дуже часто забивається. Тому тепер завод розглядає можливість ставити два фільтри: один грубого очищення, другий – тонкого, для того, щоб працювати навіть зі забрудненими рідинами.

За словами Олексія Бондаря, є також інші суто українські особливості експлуатації. Люди хочуть максимально глибоко зарити свої добрива, і від цього виникають проблеми – гнуться захисні планки, забиваються форсунки, зношується ступиця та її підшипники, псується інше обладнання. Зокрема, бували  випадки, коли ступиця і сезон не відпрацювала, тоді як має працювати 3-4 сезони. Диски зношуються швидше, їх доводиться змінювати. Наприклад, у господарстві ТОВ «Кищенці» (Маньківський р-н, Черкаська обл.), де аплікатор працює з 2016-го, диски замінили тільки цього року. Якщо ж працювати на великій глибині, то аплікатор може і кілька сезонів не відпрацювати, а замінити 25 дисків з усіма робочими деталями може «влетіти» у «круглу» суму. Це надто дорога ціна бажання якомога глибше закопати добрива, щоб не втратити азот.

Тому для любителів глибокого внесення замість форсунок, які працюють на глибині 8-12 см для передпосівного внесення рідких добрив і підживлення упродовж вегетації, краще поставити долота, якими можна вносити також і аміачну воду на глибину до 15 см.

Ще одна додаткова опція, на яку є попит в Україні – це змішувач для додавання у КАС будь-яких речовин, які потрібно внести, його встановлюють позаду аплікатора. Кілька господарств уже замовили такі змішувачі, щоб додавати макро- та мікроелементи в робочу рідину.

Всі машини, які FAST постачає в Україну, вже оснащено додатковими опціями: змінною шириною колії – від 2 до 3 метрів з кроком 10 см, з гідропритисканням штанги: два гідроциліндри дотискають сошники, щоб на швидкості диски не вискакували зі землі, постійно тримали однакову глибину внесення добрив.

Олексій Бондар наголошує, що ці машини з гідропритисканням можуть працювати навіть за системами No-till і Strip-till, коли все поле чи міжряддя не обробляють. Якщо на таких полях працювати без гідропритискання, то крайні секції просто не зайдуть у тверду необроблену землю, а ще є велика кількість рослинних решток, які треба порізати. Тобто, господарства, які обробляють землю за системою мінімального обробітку, використовують тільки ці аплікатори FAST.

«Єдиний недолік наших агрегатів у тому, що вони дорожчі, ніж у конкурентів, але люди розуміють ті переваги, які ми пропонуємо, – підсумовує Олексій Бондар, торговий представник FAST Global Solutions в Україні та країнах СНД. – Зрозуміло, що ці опції коштують додаткових грошей, та вони себе виправдовують, бо часом господарства змінюють ширину міжряддя і хочуть працювати на різних культурах з міжряддям 50, 70. Тому ця опція ніколи не буде зайвою».

Олександр Черняєв, регіональний представник Titan Machinery, дилера FAST:

«Ми усвідомлюємо, що продаючи аплікатори FAST, ми продаємо не просто залізо, а сучасні технології живлення, які господарства використовують у своєму виробництві та досягають гарних результатів. До речі, у Сумській області FAST це взагалі перші аплікатори, які з’явилися у господарствах. Цьогоріч ми провели чимало демопоказів, і я впевнений, що наступного року їх на наших полях стане більше».

Ще трохи цифр:

  • Об’єм бака машин – 7 тис. літрів. Є модифікації і на 10 тис. літрів, але для них уже рекомендують шасі на гусеничному ходу. Також гусеничний хід рекомендують для роботи на схилах до 15 градусів.
  • На аплікаторах встановлено відцентрові гідравлічні насоси американської компанії Асе, які використовують на більшості самохідних обприскувачів. Їхня продуктивність від 150 до 300 л/год, норма виливу, в залежності від розміру форсунок, на цьому агрегаті може коливатися від 10 до 1000 л/га. Стандартна комплектація передбачає три види форсунок, які можуть виливати від 50 до 500 л/га.
  • Рекомендована швидкість – до 15 км/год, господарства працюють у середньому зі швидкістю 10-12 км/год.
  • Середньодобова продуктивність агрегата за норми виливу 100 л/га – до 250-300 га/день.

Ольга Соломка