Трактори потужністю 300-400 к.с. Огляд ринку в Україні

320

Сучасне сільське господарство неможливе без ефективних засобів механізації, ключову роль при цьому відіграють трактори різноманітних моделей та модифікацій. Ринок тракторів в Україні об’ємний і мобільно реагує на зміни попиту які, насамперед, залежать від розвитку аграрного сектору. Із останніх тенденцій розвитку цього сектору в Україні варто відмітити: укрупнення земельного фонду підприємств, збільшення швидкостей під час виконання агротехнічних операцій, більш масове використання широкозахватних агрегатів. Ці зміни потребують використання тракторів підвищеної потужності. Виконання зазначених вище завдань можуть забезпечити трактори потужністю 300-400 к.с. Зауважимо, що вітчизняні виробники тракторів цього сегменту не виробляють, і вони представлені лише іноземними брендами.

Одна з найважливіших характеристик, за якими обирають трактори – це їхній тяговий клас. Поділ за класами потрібен, щоб підлаштуватися під конкретні потреби – це тип ґрунту та умови експлуатації техніки. Тяговий клас трактора показує максимальний рівень тягового зусилля, яке може розвинути машина. Його значення вимірюється у тон-силах.

Визначаючи потрібний клас для господарства, враховують стандартні умови:

  • тип ґрунту (наприклад, стерня колосових);
  • 20-30% вологості;
  • твердість;
  • коефіцієнт пробуксовування;

Трактори потужністю 300-400 к.с. відповідно до колишніх ГОСТ 27021-86 чи СТ СЭВ 628-85 належать до 7-10 тягового класу, або до 4 категорії потужності за ISO 730/1 і 730/3-82.

Трактори цього класу призначені для виконання сільськогосподарських робіт: оранки, суцільної культивації, передпосівного обробітку ґрунту, лущіння, дискування, плантажу, посіву, снігозатримання в агрегаті з навісними, напівнавісними та причіпними сільськогосподарськими машинами, а також для виконання транспортних робіт. Трактори можуть бути використані на роботах з навантажувальним, бульдозерним, скреперним і снігоочисним обладнанням.

Виробники тракторів у сегменті 300-400 к.с. пропонують моделі з колісним, гусеничним та колісно-гусеничним типом ходової частини.

Гусеничні трактори мають малий питомий тиск (0,035…0,050 МПа) на ґрунт, порівняно невеликі витрати на буксування, підвищене зчеплення ходової частини з ґрунтом та поліпшену прохідність.

Колісні трактори вирізняються порівняно невеликими витратами потужності на самопересування, підвищеними швидкостями під час виконання транспортних робіт, меншою металомісткістю, але мають підвищене буксування.

Колісно-гусеничні трактори мають спрощений гусеничний рушій, кожен з яких складається з тягового колеса, опорного котка та полегшеної гусениці.

Представлені в Україні моделі тракторів мають класичну рамну конструкцію та шарнірно-важільну раму, особливістю якої є більша вага на переднюю вісь (у співвідношенні 60% на 40%), що  в порівнянні з класичними тракторами (співвідношення 40% на 60%) є вагомою перевагою. Це виключає можливість пробуксовування і «плигання» переднього мосту в разі агрегатування з важкими причіпними знаряддями.

Важливою характеристикою тракторів також є номінальне тягове зусилля – найбільше тягове зусилля, що створює трактор на стерньовому фоні середньої щільності й нормальної вологості ґрунту та буксуванні за стандартами не більше: для колісних тракторів 4К2 і 4К4 – 16 та 14%, для гусеничних – 3%.

JOHN DEERE

Лідером продажів у сегменті тракторів 300-400 к.с. уже тривалий період часу є компанія John Deere. Виробник пропонує серії тракторів: 8R (моделі 8320R, 8335R, 8345R та 8370R), гусеничні 8RT (моделі 8320RТ, 8345RТ та 8370RТ) і 9R (модель 9370R).

Серед основних переваг тракторів цієї компанії – продуктивність, кабіна з оптимальним комфортом, низька вартість експлуатації та максимальний час безперебійної роботи.

Трактори John Deere серій 8R і 8RT демонструють чудові показники ефективності зі загальним ККД до 93%. Двигуни John Deere PowerTech об’ємом 9,0 л мають кращі показники крутного моменту й економічність у будь-яких умовах. На моделі 9370R встановлено 9-літровий двигун PowerTech максимальної потужності 408 к.с. Також покупці можуть розраховувати на високу ефективність трансмісій e23, PowerShift та AutoPowr. Конструкція мосту та широкі шини, аж до групи 49 (2,15 м), забезпечують передачу більшої потужності на ґрунт.

Автоматично регульована незалежна підвіска переднього моста ILS служить для максимального збільшення передачі потужності на ґрунт. Це забезпечує більш високу продуктивність, навіть в умовах нерівної місцевості

Гусеничні трактори John Deere серії 8RT з трансмісією AutoPowr або e23 мають широкий діапазон робочої швидкості, забезпечуючи стабільну продуктивність на малих швидкостях. Доступна велика різноманітність розмірів гусениць, призначених для різних завдань.

Чотирьох-позиційну підвіску кабіни на тракторах John Deere оснащено чотирма регульованими амортизаторами, налаштованими для забезпечення оптимальної якості водіння, як під час польових, так і під час транспортних робіт, з ходом 50 мм вгору і 50 мм вниз. Вона автоматично пристосовується до умов місцевості та не вимагає програмування для руху по дорозі або по полю. Це створює ідеальні умови водіння для оператора.

VERSATILE

В асортименті тракторів VERSATILE потужністю 300-400 к.с. – трактори класичного та шарнірно-зчленованого компонування:

  • Трактори з класичною рамою – оновлена серія – моделі 320, 340, 370, 400 (від 305 до 370 к.с.);
  • Трактори з шарнірно-зчленованою рамою – моделі 2375, 2400 (375 і 405 к.с.).

Всі трактори VERSATILE обладнано двигунами компанії Cummins, що відповідають сучасним екологічним вимогам Stage IIIA (Tier 3). Потужні, економічні, з ними завжди забезпечений надійний запуск у холодну погоду, великий моторесурс, мінімальна гучність на великих оборотах, простий контроль над параметрами ходу. Гідравлічна система HydraFlow, керована реакцією навантаження, забезпечує стабільну роботу навісного обладнання.

Кабіна комфортна, з панорамним склінням і системою клімат-контролю. Трактори готові до установки автопілота будь-якого популярного виробника. Простота в обслуговуванні – ще одна характерна особливість тракторів VERSATILE, оператор з легкістю може контролювати рівень робочих рідин і має швидкий доступ для зручного очищення, заправки та контролю радіаторів двигуна, трансмісії, кондиціонера й охолоджувача палива.

Трактори VERSATILE класичного компонування укомплектовано програмованою АКПП Full PowerShift (16 передач вперед, 9 назад). Вузол агрегатування включає тяговий брус поворотного типу з автоматичною засувкою, ВВП і триточкове навішування з функцією контролю рівня заглиблення робочих органів агрегатів. Керування навішуванням (підйом, опускання, плаваюче положення) здійснюється з кабіни, але для зручності роботи продубльовано кнопками, змонтованими на крилі трактора. У базовій комплектації трактори постачають зі спаркою на задньому мосту.

Шарнірно-зчленовані трактори VERSATILE оснащено механічною трансмісією Quadshift® III 12×4 із трьома діапазонами швидкостей. За традицією, конструкція надійних мостів передбачає установку планетарних і сонячних шестерень у бортових редукторах, до яких кріпляться колеса. Тяговий брус трактора з максимально допустимим вертикальним навантаженням 2 722 кг і пальцем 51 мм (CAT IV) забезпечує найбільш ефективну роботу з причіпними знаряддями. Здвоєні колеса входять у базову комплектацію тракторів VERSATILE моделей 2375, 2400.

CLAAS

Компанія CLAAS виробляє широкий спектр різноманітної сільськогосподарської техніки преміум класу: від самохідних комбайнів і тракторів до спеціалізованого обладнання. Більшість машин виробляють на заводах у Німеччині та Франції. На ринку України компанія з 1992 року, за цей час поставлено понад 8 тисяч одиниць самохідної техніки. В Україні компанія представлена через «CLAAS Україна» і працює через дилерську мережу з філіями, розташованими у всіх областях.

У сегменті тракторів 300-400 к.с. CLAAS пропонує серії XERION (модель 4000) та AXION (моделі 920, 930 та 940), які вже зарекомендували себе на українському ринку як надійні й економічні  машини.

Скрізь, де потрібні обробка великих площ, продуктивність і економічність, XERION стане оптимальним рішенням.

Унікальність XERION гарантують такі характеристики:

  • чотири великих колеса однакового розміру на двох керованих осях;
  • цільна рама для високих навантажень;
  • безступінчатий привід руху.

Трактори серії XERION обладнано 6-циліндровим рядним 12,5-літровим двигуном Perkins (Perkins Engines є дочірнім підприємством Caterpillar), який відповідає нормі токсичності ОГ Stage IIIA (Tier 3). Двигун відомий своєю якістю і надійністю. Цільний капот трактора надає зручний сервісний доступ до двигуна.

У серії AXION під капотом працює 6-циліндровий двигун FPT (Fiat Power Train) Cursor-9 з робочим об’ємом 8,7 л. Це перевірений та економічний двигун, який відповідає вимогам стандарту токсичності ОГ Stage IIIB (Tier 4i) без мочевини. Завдяки типовим для CLAAS характеристикам двигуна, повний крутний момент доступний у широкому діапазоні швидкості обертання, що забезпечує потужність та продуктивність саме тоді, коли це потрібно.

Моделі серії AXION 900 обладнано  надійною безступеневою автоматичною трансмісією ZF Eccom. Привід поєднує у собі переваги класичних трансмісій (надійність і високу складову механічної передачі потужності) та безступеневих трансмісій (дуже просте управління та економічна витрата пального). Ручне перемикання між передачами не потрібне. Система CLAAS Power Management, що управляє обертами двигуна та передатковим відношення трансмісії СMATIC, на будь-якій швидкості та під час будь-яких робіт автоматично забезпечує найкраще тягове зусилля і економічність разом із  високим ККД.

Через монітор трактора CEBIS можна налаштовувати зони роботи обертів двигуна під навантаженням і програмувати окремо оберти для різних режимів руху. Завдяки цьому, тільки одного натискання кнопки буде досить для адаптації швидкості обертання двигуна до ситуації. Загалом управління трактором є дуже зручним та простим для оператора й автоматично забезпечує неперевершену паливну економічність  під час будь-яких робіт.

У базовій комплектації трактор CLAAS AXION оснащено 4-точковою підвіскою кабіни для забезпечення комфорту оператора та його продуктивності. Ця система є надійною і не потребує технічного обслуговування.

Особливість конструкції трактора CLAAS AXION – двигун, вбудований у міцну литу раму з інтегрованим картером. Замість двигуна всі навантаження сприймає рама. Трактор міцний, маневрений, з високим кліренсом.

Виконання багатьох елементів управління і розташування екрану CEBIS у підлокітнику схожі на дизайн комбайнів CLAAS. Управління інтуїтивно зрозуміле, особливо добре зарекомендував себе багатофункціональний джойстик CMOTION.

Наявність багатої комплектації та таких опцій як: баластування, навігація, телеметрія, пневмокомпресор і гальма причепу, амортизація кабіни – все це робить трактор CLAAS AXION відмінним вибором для аграріїв.

Особливість тракторів CLAAS – це надійність усіх вузлів і компонентів та доведена у полі багатьох господарств паливна економічність.

FENDT

Компанія Fendt, яка з 1997 року входить до концерну AGCO, завоювала світову популярність, завдяки інноваційним технологіям і високій якості своїх машин – основним принципам підвищення продуктивності.

В Україні компанія пропонує споживачам колісні трактори серії Fendt 900 Vario, серії Fendt 1000 Variо та гусеничні трактори Fendt 900 Vario МТ.

Fendt 900 Vario забезпечує високу потужність і стрімке прискорення, завдяки максимальній потужності до 396 к.с. Двигуни Deutz об’ємом 7,8 літрів забезпечують феноменальну тягову потужність.

Під капотом Fendt 900 Vario MT працює потужний та високоефективний семициліндровий двигун від AGCO Power. Цей двигун розвиває потужність до 317 кВт/431 к.с. за об’єму 9,8 л та номінальної швидкості всього 1700 об/хв. Два турбонагнітачі з незмінною геометрією, встановлені один за одним, забезпечують стабільну продуктивність.

На тракторах серії Fendt 1000 Vario встановлено двигун MAN об’ємом 12,4 л з паливною системою Common Rail, що забезпечує високий тиск вприску 1800 бар, тому двигун є надзвичайно ефективним.

Всі трактори Fendt повністю відповідають жорстким нормам стандарту Stage 4 / Tier 4 final щодо вмісту шкідливих речовин у відпрацьованих газах. Це рішення відіграє визначальну роль у економічності силового агрегату та трансмісії. Саме тому Fendt оснастив двигун системою очищення вихлопних газів, що дозволила досягти мінімальної витрати палива і каталізатора AdBlue.

Трансмісію найбільш потужних моделей, які мають понад 330 к.с., розроблено для максимально високих навантажень. У ній використано комплект з чотирьох планетарних редукторів, які забезпечують оптимальну передачу потужності та високу надійність.

Трансмісія Fendt Vario – гідростато-механічна, з розділювачем потужності. У разі підвищення швидкості збільшується частка механічної потужності, що передається через планетарну передачу. Гідростати повертаються на 45 градусів і вирізняються високою максимальною робочою потужністю (550 бар), що гарантує виняткову ефективність. У тракторах реалізовано важливі автоматизовані функції, включаючи безступінчасте перемикання передач, що дозволяють додатково оптимізувати взаємодію двигуна та трансмісії та знизити навантаження на оператора.

У тракторах Fendt усіх серій надзвичайно просторе робоче місце для оператора. За допомогою системи VariotronicTI водій може управляти всіма робочими операціями, нічого не випускаючи з уваги. Різноманітні функції автоматизації допомагають підтримувати концентрацію уваги та високу продуктивність упродовж усього робочого дня.

MASSEY FERGUSON

Ще один представник концерну AGCO – компанія Massey Ferguson, трактори якої забезпечують продуктивність, комфорт і якість.

В Україні компанія пропонує споживачам колісні трактори серії МF (моделі 8732, 8735, 8737).

Трактори Massey Ferguson оснащено двигунами нового покоління AGCO Power, що забезпечують високий рівень крутного моменту та потужності для трактора з мінімальним споживанням палива. Це шестициліндрові 8,4-літрові двигуни з діапазоном потужності 270-400 к.с., що не потребують обслуговування. SCR-технологія 3-го покоління і всі компоненти призначені для максимального терміну служби та мінімуму часу на ремонт чи обслуговування. Це економія коштів та збільшення терміну служби трактора. Зокрема, щілини клапанів не потребують обслуговування, завдяки гідравлічному штовхачу, який регулює щілину. Це значною мірою знижує витрати на обслуговування трактора.

На колісних тракторах трансмісія Dyna-VT забезпечує безступінчастий рух від 0,03 км/год до 40 або 50 км/год за будь-якої частоти обертів двигуна, що працює у двох діапазонах швидкості. Це означає, що завжди можна досягти правильної робочої швидкості для конкретного обладнання і за конкретних умов, і завжди можна досягти оптимальної частоти обертів двигуна для збільшення продуктивності та зменшення споживання палива. Частота обертів двигуна та швидкість руху не залежать одна від одної, і швидкість руху можна миттєво збільшувати або зменшувати під повним навантаженням для збільшення потужності та якості роботи.

Залежно від типу трактора трансмісією Dyna-VT можна керувати через Т-подібний контролер або джойстик Multipad на правому підлокітнику. Змінювати напрямок руху можна через важіль PowerShuttle, встановлений на рульовій колонці.

Лінійка тракторів MF 8700 S доступна у двох версіях: Efficient та Exclusive – преміум та супер-преміум умови та комплектація. Обидві версії мають широку раму та логічні, ретельно продумані елементи управління. Всі основні елементи управління розміщено справа від оператора, а всі часто використовувані розташовані на підлокітнику.

NEW HOLLAND

Компанія New Holland Agriculture є провідним світовим брендом сільськогосподарської техніки з широкою лінійкою продукції. Бренд New Holland є одним із брендів материнської компанії CNH Industrial.

У сегменті тракторів 300-400 к.с. компанія представляє серію Т8 (моделі Т8.380, Т8.410).

Традиції компанії New Holland простежуються у кожному тракторі нової серії Т8. Подовжена колісна база для кращої стійкості. Простора кабіна з кращою у цьому класі машин шумоізоляцією. Сучасний потужний двигун Fiat Power Train Cursor-9 з робочим об’ємом 8,7 л, забезпечує оптимальну продуктивність і економічність.

Трактори Т8 потужні, зі жорсткою рамою, оснащені трансмісією Full Powershift з перемиканням передач без розриву потоку потужності. Перевага моделей цієї серії – використання інтелектуальної системи управління потужністю двигуна EPM, яка здатна забезпечити їх додатковою потужністю для робіт, що вимагають великої продуктивності ВВП, гідравлічної системи, або ж для транспортування.

Трактор Т8 простий і зручний в управлінні. Це завдяки розробленому компанією New Holland модульному посту управління SideWinder™ II, виконаному у формі підлокітника. Органи управління всіма ключовими функціями легко впізнати, їх розташовано прямо під рукою оператора. Кабіна Deluxe з найменшим показником рівня шуму – 68 дБ (А) – є найбільш просторою з-поміж усіх подібних тракторів у цьому сегменті та має максимальну кругову оглядовість. На замовлення можна встановити підвіску кабіни Comfort Ride™, яка забезпечує виняткову плавність навіть під час руху по нерівній поверхні.

CASE IH

Компанія CASE IH на ринку сільськогосподарської техніки в Україні представлена більше 15 років. У сегменті тракторів 300-400 к.с. компанія пропонує серію колісних тракторів Magnum (моделі 310, 340) та серію із заднім гусеничним приводом Magnum CVT (моделі 370 і 380).

Трактори оснащено 6-циліндровим двигуном Magnum об’ємом 8,7 літрів, що спеціально розроблений для одночасного забезпечення найвищої потужності та паливної економічності.

Починаючи з 1999 року, всі моделі оснащено повністю механічною безступінчастою трансмісією CVT з функцією Active Hold Control (Активне управління утримуванням). Ця система запобігає відкочуванню трактора у випадках, коли він зупиняється на схилах під час роботи, а також дозволяє знову плавно рушити вперед, взагалі не торкаючись гальм або зчеплення.

Органи управління усіма функціями трактора Magnum розміщено у полі зору: вбудована панель управління миттєво надає всю ключову інформацію, а екран AFS™ Pro 700 об’єднує усі параметри трактора та причіпного обладнання. Новий багатофункціональний важіль управління робить керування ще простішим: він із рельєфними кнопками, які можна відрізняти на дотик, та з підсвіткою для роботи вночі.

Висновки

Як підсумок аналізу представлених моделей тракторів можна зазначити, що основним типом трактора в найбільш розповсюдженому діапазоні потужностей залишається колісний трактор традиційної комплектації, удосконалення якого ведеться з урахуванням останніх досягнень науки та техніки. За останні роки практично всі провідні виробники обновили гаму тракторів, розширивши діапазон потужностей їхніх двигунів і змістивши тим самим межі використання тракторів з шарнірно з’єднаною схемою в бік більш високих тягових класів.

Основні параметри трактора, його конструкція визначаються перш за все вимогами сільськогосподарського виробництва, які постійно розширяються з урахуванням сфери застосування техніки, умов, особливостей і структури сільського господарства. Розвиток параметрів тракторів йде по шляху збільшення робочої швидкості, підвищення тягового зусилля.

З усіх цих обґрунтувань можна дійти висновків: обираючи трактор для комплектування машинно-тракторного агрегата, бажано зупиняти свій вибір на моделі з більшою потужністю двигуна та трансмісією з більшою кількістю передач. Розвиток тракторів підвищеної потужності викликаний застосуванням широкозахватної техніки, зростанням вартості робочої сили, бажанням скоротити терміни сільськогосподарських робіт, знизити матеріальні витрати.

Олег Федірець, к.е.н., доцент кафедри менеджменту
Полтавської державної аграрної академії

Микола Зось-Кіор, д.е.н., доцент, професор кафедри менеджменту
Полтавської державної аграрної академії