Буряки-чемпіони: гібриди Вetaseed стали найкращими на Західноукраїнському чемпіонаті

567

У селі Настасів Тернопільської області на полях ПАП «Агропродсервіс» 15 жовтня провели вже п’ятий Західноукраїнський чемпіонат з визначення найкращого гібрида кукурудзи та буряку цукрового. Культури вирощували в однакових умовах, тож кожна з компаній, кожен гібрид (а висіяно було 33 гібриди буряку цукрового) мали рівні шанси на перемогу. Та у будь-яких змаганнях має бути переможець!

Цьогоріч найліпшим гібридом буряку цукрового став БТС 705 від компанії Betaseed, який здобув призові місця відразу у двох номінаціях: «найвища залікова врожайність» – 783,53 ц/га, та «вихід цукру з гектара» – 14,46 т/га. Гібрид БТС 4770 посів друге місце у номінації «вихід цукру з гектара» – 14,32 т/га, разом із високим показником цукристості – 19,20%.

В Україні насіння американської селекції Betaseed представляє ТОВ «Агроскоп Інтернешнл» – міжнародна компанія, яка вже багато років працює з українськими агровиробниками та забезпечує безперебійну роботу господарств упродовж усього циклу вирощування культур. Компанія активно впроваджує інноваційні комплексні рішення, надає високопрофесійні агрономічні консультації, постачає перевірені часом та якістю продукти (насіння, ЗЗР, мікро- та макродобрива).

Про це розповів заступник комерційного директора ТОВ «Агроскоп Інтернешнл», доктор с.-г. наук, заслужений працівник сільського господарства Юрій Іоніцой.

– Для вітчизняних аграріїв ми пропонуємо збалансований портфель насіннєвого матеріалу, в якому кожен, хто вирощує буряк цукровий, може знайти відповідний гібрид для своїх умов. Цей портфель ми постійно оновлюємо, максимально задовольняючи потреби ринку загалом і окремих регіонів зокрема. У 2019 році портфель Betaseed поповнився новими гібридами БТС четвертого покоління: БТС 1965, БТС 4770, БТС 1605, які поєднують у собі високу продуктивність і стійкість до церкоспорозу та кореневих гнилей. На сезон 2020 року із нових гібридів ми пропонуємо нематодотолерантні БТС 4905N, БТС 9975, БТС 7160, БТС 1730, – розповів Юрій Серафимович.

– У чому унікальність гібридів компанії Betaseed, зокрема гібрида-переможця?

– Згідно з дослідженнями, продуктивність буряку цукрового може бути покращена шляхом попередньої обробки насіння: для підвищення швидкості проростання насіння, відсотка проростання і, мабуть, найголовніше – рівномірності росту рослин. Цей процес активізує ранні стадії проростання, але не допускає проростання самого зародка. Таку технологію активації насіння розробили та запатентували у компанії Betaseed, вона має торговельну назву UltiPro®.

У складних умовах активоване насіння (наприклад, за нестачі продуктивної вологи в посівному шарі ґрунту тощо) швидше сходить, рослини більш потужні, вони ліпше розвиваються і на 2–3 дні швидше переходять у фазу формування коренеплоду та накопичення пластичних речовин. Це не тільки зберігає густоту стояння, а й допомагає досягти раннього та рівномірного змикання рядків, без пропусків і вогнищ бур’янів, що позитивно впливає на подальше формування врожаю і якість продукції.

Ми дуже задоволені результатом вирощування гібрида БТС 705 UltiPro.

Водночас технологи компанії Betaseed рекомендують використовувати цей гібрид для пізніших строків збирання, оскільки йому властиве безперервне збільшення цукристості та досить інтенсивне наростання маси коренеплоду – аж до моменту збирання. Для максимального розкриття потенціалу гібрида БТС 705 UltiPro копати коренеплоди (залежно від ситуації) варто в максимально пізній термін.

– Які основні характеристики гібридів БТС 705 UltiPro® і БТС 4770?

– БТС 705 UltiPro® – це диплоїдний гібрид урожайного типу, N-типу. Характеризується високою стійкістю до церкоспорозу, толерантний до парші та інших кореневих гнилей. Коренеплід великий, овально-конічної форми, повністю заглиблений у ґрунт. Рекомендується для середніх та пізніх строків збирання.

– БТС 4770 – гібрид нормально-цукрового типу з відмінними технологічними показниками (NZ-тип). Забезпечує високий вихід цукру, завдяки оптимальному співвідношенню високої продуктивності, цукристості та відмінній якості соку. Має високий рівень стійкості до церкоспорозу, а також середній рівень стійкості до афаноміцетних гнилей, парші та борошнистої роси. Строки збирання ранні та середні.

Betaseed – високий урожай незалежно від погодних умов

Компанія Betaseed – найбільший у Сполучених Штатах Америки виробник насіння буряку цукрового,  лідер у галузі селекції гібридів, стійких до основних захворювань коренеплодів. Більш ніж 40 років компанія розробляє інновації та наполегливо працює, щоб забезпечити потреби господарств, які вирощують буряк цукровий, та цукрової промисловості Північної Америки.

Починаючи з 2011 року, Betaseed розвиває свій портфель гібридів також і в Україні.

Про це повідомив комерційний директор компанії Betaseed у Центральній та Східній Європі Олександр Гражданкін.

«Стійкість до захворювань – одна з відмінних особливостей продукції компанії Betaseed. Гібриди буряку цукрового мають стійкість одразу до кількох найпоширеніших у нас захворювань цієї культури, зокрема до церкоспорозу, ризоманії, рамуляріозу, борошнистої роси, кореневих гнилей, включаючи Fusarium і Aphanomyces та ін.

Одним із напрямів селекційної роботи є стійкість гібридів буряку цукрового до посухи. Кілька років тому у Betaseed запровадили спеціальну програму селекції стійких до посухи гібридів, які споживатимуть на третину менше води, ніж тепер. Американські гібриди Betaseed легко відрізнити від будь-яких інших за кольором, формою і кількістю листя. Листя яскраво-зелене, не таке велике та лапате, як у більшості гібридів, його поверхня не плоска, а нерівна, хвиляста, «гофрована». Такий листовий апарат добре пристосований до умов посухи, економно витрачає вологу.

Насіння американської селекції буряку цукрового компанії Betaseed на українському ринку з’явилося недавно. Гасло компанії Betaseed – «Simply different», або «Просто інший». Його використовують у країнах Західної та Східної Європи, акцентуючи на північноамериканському походженні та звертаючи увагу тих, хто вирощує буряк, на єдиного неєвропейського селекціонера та постачальника насіння цієї  культури», – повідомив Олександр Миколайович.

«Агроскоп Інтернешнл» та «Агропродсервіс»: плідна співпраця, перевірена часом

Технолог із вирощування сільськогосподарських культур компанії «Агроскоп Інтернешнл» Володимир Петрунів: «Із ПАП «Агропродсервіс» ми тісно та плідно співпрацюємо вже майже 15 років. Щороку на демонстраційних ділянках підприємства висіваємо лінійку буряку цукрового від компанії Betaseed, проводимо досліди, які відповідають найвищим науковим стандартам. Робимо це для того, щоб  з’ясувати, які гібриди показують найкращі результати на території України, зокрема в Західному регіоні, та допомогти агровиробникам обрати гібриди, які ідеально підійдуть для їхніх ґрунтових і погодно-кліматичних умов.

На цьому полі представлено лінійку гібридів від компанії Betaseed. Є гібриди, які вже не один рік вирощують в Україні, вони зарекомендували себе як високопродуктивні, високоврожайні, з високим вмістом цукру в коренеплодах.

Ба більше, цього року ми випробовували низку нових гібридів, які «на голову вищі» від тих, що вже добре знайомі вітчизняним аграріям. Ці гібриди мають додаткову стійкість проти кореневих гнилей та хвороб листкового апарату, поширених на території країни.

Тож сьогодні можу сказати, що результатом ми дуже задоволені. Переможців визначали за такими показниками:  найвища цукристість коренеплодів, найбільша врожайність і найвищий вихід цукру з гектара. І хоча загальна врожайність з демополя є не дуже високою, адже цей рік був складним для буряку цукрового, наші два гібриди здобули перемогу у двох номінаціях, і це свідчить про те, що ми все робимо правильно!».

Анна Артим