Напередодні Всесвітнього дня ґрунтів зареєстровано Українське ґрунтове партнерство

179

УҐП діятиме під егідою Глобального ґрунтового партнерства і Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО)

Під час прес-конференції «Родючі ґрунти України: міф чи реальність?», 28 листопада, представлено офіційно зареєстроване Українське ґрунтове партнерство (УҐП). В Україні УҐП діятиме в унікальній організаційній формі неприбуткової Асоціації, засновниками якої виступили повідні наукові інститути та державні установи, діяльність яких спрямована на стале управління ґрунтовими ресурсами. Асоціацію створено за підтримки ФАО, вона діятиме під егідою Глобального ґрунтового партнерства як єдина національна платформа для сприяння діалогу та співпраці між міністерствами, провідними установами, дослідницькими школами та лабораторіями зі земельних ресурсів та іншими зацікавленими сторонами. Це сприятиме формуванню бази моніторингу стану ґрунтів, продуктивності земель і запасів вуглецю, відповідно до міжнародних стандартів.

«Ґрунти – вичерпний ресурс. Його споживачем є кожна людина, хоча й не всі це усвідомлюють. 98% продуктів харчування, які ми споживаємо, приходять до нас «зі землі». Продовольча безпека в усьому світі залежить від стану та якості ґрунтів. На жаль, деградація земель в Україні відбувається досить швидко», – зазначила Оксана Рябченко, координаторка проєкту ГЕФ/ФАО з інтегрованого управління природними ресурсами. За оцінками провідних українських ґрунтознавців, водна ерозія охоплює 13,4 млн га, зокрема 10,6 млн га орних земель. Ерозія безпосередньо впливає на родючість ґрунтів і сільськогосподарське виробництво, що може призвести до значних економічних утрат, понад 20 млрд гривень у рік.

Щороку у спеціалізованих наукових інститутах уже здійснюють моніторинг 750 тис ділянок. Але, як зазначає Олена Альшанова, заступниця директора департаменту аграрної політики Міністерства  розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, є ініціатива передати функцію контролю за родючістю ґрунтів від держави до інших установ/організацій або органів місцевого самоврядування.

«Особливо важливою ця тема є в рамках сьогодення, так як одним із пріоритетних завдань уряду є земельна реформа. І те, як за договірних умов зберігатиметься і забезпечуватиметься збереження родючості ґрунтів є надзвичайно актуальним», – додає пані Альшанова.

«Чорноземні ґрунти, якими так пишається Україна – не прості ґрунти, вони дуже уразливі. Ці ґрунти дуже швидко піддаються впливам природного, техногенного й антропогенного характеру. Зміни стають помітними за 5-10-20 років, за цей час уже можуть наступити незворотні зміни, – зазначає Микола Мірошниченко, голова Українського ґрунтового партнерства. – Тому першочергова функція новоствореної асоціації – донести правильні наукові знання до кожного українця, щоб відновити статус ґрунту як національного багатства нашої країни».

Платформа займатиме важливу роль у поширенні та координації ініціатив із досягнення нейтрального рівня деградації ґрунтів до 2030 року, які Україна зобов’язалася виконати, підписавши Конвенцію ООН про боротьбу з опустелюванням. Охорона родючих земель і комплексне управління природними ресурсами є національним пріоритетним напрямом співпраці між Україною та ФАО, а також частиною українського національного робочого плану боротьби з опустелюванням.

Діяльність спільного чотирирічного проєкту ФАО та ГЕФ «Інтегроване управління природними ресурсами деградованих ландшафтів лісостепової та степової зон України», у рамках якого стало можливим створення Українського ґрунтового партнерства, пов’язана з більш глобальними зусиллями, оскільки сприяє досягненню Цілі 15 сталого розвитку «Життя на землі».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here