AgroОnline: управління земельним банком господарства

530

Управляти бізнесом – як це? Питання просте та складне водночас. Люди, процеси, ресурси мають бути у контрольованому русі до чітких економічних результатів, балансуючи на хвилях ризиків – це є успішний бізнес. Із чого починається грамотне управління? Відповімо – з прозорості. Як сказав Віктор Боровик, співзасновник платформи AgroOnline: «Основа для прийняття правильних рішень – це чітке розуміння того, що відбувається».

Сервіс AgroOnline – це комплексне рішення для аграрного підприємства, де поєднано базу даних, інструменти для планування, аналітики, управління процесами, фінансової звітності тощо. За допомогою сервісу можемо зрозуміти, що відбувається з усіма ресурсами та робочими процесами в господарстві. Це онлайн-платформа, яка складається з різних блоків, інтегрованих у єдину управлінську систему. В цій статті ми детально розповімо про блок з управління земельним банком.

Контроль земельного банку – з чого почати?

Земельний ресурс – це основа аграрного бізнесу, тому починати впорядковувати господарство потрібно саме з нього. Враховуючи перспективу відкриття ринку землі в Україні, ця потреба набуває все більшої актуальності. Дуже часто на господарства, особливо ті, які досі весь облік ведуть на паперах, очікують певні «сюрпризи» після оцифрування всіх даних. Але насправді, якщо підійти до цього грамотно, привести до ладу можна все дуже швидко. Віктор Боровик розповідає, як це відбувається в AgroOnline:

«Початковим етапом нашої роботи з агропідприємством є документальний аудит – ми оцифровуємо та вносимо в систему всі дані, використовуючи, зокрема, публічні реєстри, як то публічна мапа Держгеокадастру. Після внесення інформації система AgroOnline демонструє наявні пробіли або помилки: наприклад, незареєстровані ділянки, накладання контурів, відсутність даних у реєстрах тощо. Весь цей процес дозволяє дуже швидко зрозуміти, що конкретно відбувається зі земельним банком господарства, оцінити втрати й ризики та спланувати чіткі дії. Коли всі дані зафіксовано на папері або розкидано по різних програмах, таку оцінку зробити досить складно. Був випадок, коли провівши документальний аудит у нашого клієнта виявилося, що один пай, за який він давно сплачує орендну плату, розташований взагалі поза межами його господарства і він ніколи не обробляв його. Також на цьому етапі нівелюється плутаниця з ділянками, які обробляють сусідні господарства за обміном».

Після оцифрування та оцінки даних спеціалісти AgroOnline здійснюють чітке вимірювання контурів полів за допомогою дронів і супутників. Коли цей етап завершено, компанія навчає працівників господарства користуватися платформою. Консультації та сервісна підтримка доступні для клієнтів на будь-якому етапі користування програмою. Ба більше, AgroOnline надає послугу диспетчера, який може слідкувати за всіма бізнес-процесами на господарстві й оперативно давати рекомендації.

Онлайн система ведення земельного банку

Фінансовий облік та історія всіх взаємовідносин з пайовиками

Отож, в систему AgroOnline були внесені всі дані: контури полів, паї, терміни договорів про оренду тощо. Які можливості тепер відкриваються перед господарством?

Основний інструмент у блоці з управління земельним банком – це мапа з контурами полів і паїв. Кожен із них має колір, відповідний до різних категорій термінів оренди: менше року, до п’яти, до тридцяти років або без реєстрації. Проста та чітка демонстрація паїв, з якими потрібно працювати. Ба більше, тут чітко видно співвідношення площі, яка юридично оформлена з тією, яку фактично обробляють.

Важливо зазначити, що система AgroOnline зберігає всю історію полів, тож завжди можна подивитись на зміни в історичному розрізі, зокрема – у разі зміни контурів полів.

Натискаючи на будь-який окремий пай, відкривається його індивідуальна картка. Вона схожа на своєрідний аналог CRM-системи, де зручно вести всю історію комунікації з пайовиком: характер домовленостей, соціальна допомога з боку господарства, якщо вона мала місце, і всі нюанси, які потрібно зафіксувати для подальшої успішної співпраці (навіть замітки про характер пайовика).

Також тут фіксують фінансову історію – вартість оренди, всі нарахування та виплати. За фінансовим аспектом у програмі є можливість поділяти відомості про виплату орендної плати на сегменти, наприклад – за селищною радою, юридичною особою, або за типами виплат (безготівковий, готівковий, товарний). До речі, всі розміри виплат програма автоматично прораховує згідно з внесеними у відомості даними та призначає статус наявності чи відсутності розрахунку – по всій відомості або за окремими фізичними особами. Є можливість прикріпити розрахункову виписку або будь-який інший документ. У разі товарної виплати програма задіює блок складського обліку платформи AgroOnline, у якому також чітко фіксується факт і обсяг розрахунку.

Додаток AgroOnline – глобальна аналітика у смартфоні керівника

Додаток «AgroOnline: Директор» був створений для керівників і відповідальних за аналітику менеджерів. Тут не можна вносити дані, додаток демонструє підсумки та звіти зі всіх блоків основної платформи. Всю аналітику програма автоматично виводить згідно з внесеними даними: від поточного стану матеріально-технічних ресурсів до загального економічного аналізу по завершенні сезону. Зокрема, для аналізу земельного банку в додатку представлено три індекси – умовні показники від 0% до 100%, які призначені для того, щоб швидко оцінити стан усіх площ одночасно. Можна подивитися ці індекси за конкретно взятим полем, кластером, районом або за всім земельним банком.

  • Індекс цілісності – показує, наскільки повно господарство контролює свою територію, звертає увагу на можливий розрив полів господарства чужими паями.
  • Індекс стабільності – характеризує терміни оренди паїв. Попереджає ризик втрати паїв, звертаючи увагу на рівномірність завершення строку оренди різних паїв у межах одного поля.
  • Індекс відповідності – демонструє відповідність землі, за оренду якої підприємство платить, тій землі, на якій працює. Звертає увагу на площу ділянок, за які сплачують орендну плату, але які не підлягають обробітку.
Мобільний додаток “AgroOnline: Директор”

Які ще можливості дає система AgroOnline?

«Звичайно, на ринку є й інші рішення з управління земельним банком, але особливість нашої програми в тому, що земельний блок – це тільки її частина. Якщо господарство прагне вийти на високі економічні показники, то потрібно підходити комплексно до всіх аспектів аграрного бізнесу, які й реалізовані у платформі AgroOnline», – каже Віктор Боровик.

Платформа AgroOnline це:

  • агрономія (всі операції в полях, моніторинг стану рослин, технологічні карти);
  • контроль всіх матеріально-технічних ресурсів (техніка, насіння, хімічні засоби, пальне, зібраний урожай);
  • планування виробництва (сівозміна, ресурсні витрати, зміни у виробництві);
  • аналітика фінансових і виробничих показників (загальний економічний аналіз, поточний стан справ, аналіз окремих показників).

Платформа є дуже гнучкою та зручною у налаштуванні та користуванні, з багатогранним функціоналом. Кожен співробітник має окремий доступ до блока, який входить в зону його відповідальності. Для агронома є можливість офлайн-доступу, враховуючи слабке покриття мережі Інтернет у полях. Сервіс AgroOnline побудований за останніми стандартами безпеки. Data-центри розташовані в Європі, все шифрується, конфіденційність забезпечена.

Віктор Боровик: «Звісно, навіть за такого чіткого управління аграрним бізнесом існують певні ризики, на які ми не можемо вплинути. Це, зокрема, метео-чинники, коливання цін на міжнародному ринку або певні законодавчі зміни. Втім, існує безліч факторів, на які ми вплинути можемо, і це надасть суттєвої стабільності, свідомого контролю свого бізнесу та сприятиме росту економічних показників, що у підсумку зменшить вплив зовнішніх ризиків».

Екосистема AgroOnline

Ще одна особливість системи AgroOnline в її постійному розвитку – команда регулярно втілює нові функції, інструменти та модулі, відповідно до запитів своїх клієнтів і потреб ринку. До того ж, екосистема об’єднує різні технологічні компанії, які можуть допомогти аграріям стати кращими та більш ефективними, встановлюючи датчики на техніку, використовуючи дрони, інтегруючи дані метеостанцій і багато іншого.

Як вже було зазначено, на етапі початку співпраці команда AgroOnline проводить навчання для своїх клієнтів. Нещодавно в цьому напрямі вона пішла ще далі, створивши навчальний проєкт AgroOnline Expert. Це онлайн-платформа, де акумулюється комплекс теоретичних і практичних знань щодо усіх основних складових грамотного й ефективного агробізнесу – відповідно до блоків та інструментів практичного сервісу AgroOnline. Є текстова інформація, фотографії, відео, коментарі фахівців і тестування для самоперевірки.

А тим, кого цікавлять найбільш актуальні та болісні питання галузі, рекомендуємо підписатися на YouTube-канал «Агробізнес без цензури», створений командою AgroOnline разом із партнерами. Тут говорять про найголовніше: ефективне управління фінансами в господарстві, оптимізація виробництва, грамотний менеджмент, усі нюанси та тонкощі в експлуатації техніки в полі, розкриття потенціалу поля, актуальні юридичні питання та багато іншого. Приєднуйтесь до спільноти аграрних практиків!

Тетяна Бєлінська

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here