Ефективність – означає рентабельність. Проєкт FreeFarm у дії

1011

29-30 січня компанія «Агротерра», яка відома своїм масштабним проєктом FreeFarm, провела конференцію «Живлення рослин. Інноваційні агротехнологічні рішення». Ділилися багаторічним досвідом американських та українських фермерів – у боротьбі за вологу, оптимізації польових операцій, підвищенні прибутку та, водночас, зменшенні ризиків. Як виявилося, кліматичні зміни та їхній вплив на аграрний бізнес в Україні – це вже привід не для дискусій, а для рішучих дій. Та й не тільки у цих змінах справа: використання якомога більших можливостей для контролю виробництва – це суттєва перевага в його економічній ефективності.

Ключові інструменти для агрономічного контролю

Валерій Білоконь,  керівник проєкту FreeFarm і Олег Пелипенко, керівник агрономічного супроводу, розповіли про особливості ефективного живлення основних культур в умовах кліматичних змін, зокрема й управління вегетацією рослин за допомогою правильного живлення. Ключову роль у цьому відіграє доступність добрив, а численні досліди та виробнича практика свідчать, що рослини краще засвоюють елементи живлення з рідких добрив.

Порівняння сходів кукурудзи, посіяної за класичною технологією (ліворуч), і з використанням рідкого старту (праворуч)

Перевагою також є можливість їхнього точного дозування та виготовлення індивідуальних сумішей для потреб кожного господарства. Компанія «Агротерра» пропонує вузол для приготування рідких комплексних добрив «KASSMOS» ВПРД 25. Він дозволяє просто та зручно отримати розчини з різними комбінаціями добрив і мікроелементів для внесення у ґрунт або для листкового живлення.

Наступна складова у технології живлення FreeFarm – це правильне внесення добрив. На конференції про це детально розповів Грег Саудер, президент американської компанії «360 Yield Center», яка практикує вирощування кукурудзи у регіонах з різними ґрунтово-кліматичними умовами та є виробником серії різного обладнання для живлення. Зокрема, система 360 Y-DROP дає можливість вносити азот у прикореневу зону, на відстані 2-4 см поруч зі стеблом, що дозволяє рослині засвоїти на 25% більше цього елементу. Як результат, у порівнянні зі звичайним удобренням – урожайність більша, а витрати на азот, завдяки точному дозуванню – менші. Що важливо, ця система показує ефективність, навіть у посушливих умовах.

Новим продуктом компанії, про який розповів Грег Саудер, є 360 Wave Closing System. Це додаткове обладнання на сівалку, місія якого – забезпечити рівномірну схожість насіння та дати оптимальне стартове живлення на початкових етапах росту. Це досягається завдяки створенню «хвилі» вологого ґрунту, яким закривається насінина, що значно підвищує відсоток одночасного проростання. Також первинна коренева система проростків фактично з першого дня росту може поглинати доступний фосфор, азот і сірку зі стрічки на відстані 2-4 мм поруч із насінням. Добрива застосовують у рідкій формі. Обладнання виходить на ринок США у другій половині 2020 року, і згодом буде доступним і для українських аграріїв.

Ще один гість зі США, який виступив на конференції – Джо Базет, президент компанії «Dawn Equipment». Він презентував агрегат для стрічкового обробітку ґрунту з одночасним живленням Black Dawn One, що має низку унікальних особливостей. По-перше, він пристосований до роботи в різних умовах, в осінній та весняний періоди, на сухих і перезволожених ґрунтах.  Система гідропневмопритиску дозволяє чітко контролювати задану глибину обробітку ґрунту незалежно від його щільності. По-друге, агрегат за один технологічний прохід також проводить розчищення смуги обробітку, локалізуючи у міжрядді післяжнивні рештки та покривні культури. По-третє, Black Dawn One є універсальним і гнучким: дозволяє рівномірно вносити як рідкі, так і сухі добрива, легко налаштовувати різні конфігурації роботи.

Другий день конференції був присвячений виступам українських аграріїв із різних регіонів, які ділилися успіхами та труднощами у практиці застосування  технологій живлення і ґрунтового обробітку, реалізованих в унікальних умовах кожного господарства. Сміливість експериментів у їхній виробничій практиці дала цікаві результати та викликала гарячі дискусії серед колег.

ТОВ «Атіс»: практика зберігання вологи на спекотному Півдні

ТОВ «Атіс» розташоване у Кривоозерському районі Миколаївської області. Загальна площа землекористування – 2500 га. Вирощують зернові культури, соняшник, кукурудзу, ріпак і сою. Зрозуміло, що південний регіон завжди не був щедрим на опади, але зі загальною тенденцією зміни клімату ситуація стає все більш критичною. За даними господарства, на їхніх полях у квітні 2019 року випало 40 мм дощу, у травні – 20 мм у вигляді туманів, а наступні 30 мм опадів були аж у серпні. Накопичити запас вологи у ґрунті в таких умовах, здається, нереально. На щастя, у господарстві впроваджена система технологій, яка дозволяє отримувати результати, що не розчаровують.

Як розповів Руслан Лазарєв, керівник підприємства, пошук ефективних технологій та експерименти в господарстві розпочалися зі застосування ноу-тіллу, який добре себе показав на зернових і сої, але на решті культур не виправдав очікувань. Знайомство з компанією «Агротерра» стало початком нового етапу: 2014 року впровадили технологію стріп-тілл. У господарстві «Атіс» вона реалізована системно з такими складовими:

 • картографування врожайності;
 • агрохімічний аналіз;
 • глибоке рихлення один раз на 4 роки на глибину 40-45 см (аби розбивати плужну підошву, що утворилася на тлі класичного обробітку);
 • смуговий обробіток із диференційованим внесенням мікродобрив у смугу посіву (восени);
 • посів у смугу з рідким стартом;
 • позакореневі підживлення за схемою.

Вже в перший рік використання цієї системи у господарстві отримали низку переваг, зокрема збільшення врожайності, покращене вологозабезпечення, ефективніше використання добрив, більш раціональне застосування техніки й оптимізацію технологічних операцій, що в сумі дало відчутну економічну вигоду.

Агрегат для стрічкового обробітку ґрунту PLURIBUS Strip-Till, компанія «Dawn Equipment»

Технічне устаткування ТОВ «Атіс» – це комбайни, трактори, сівалка та лінійний глибокорозпушувач, агрегат для стрічкового обробітку ґрунту PLURIBUS Strip-Till, система дозування мінеральних добрив Montag GEN II. Разом зі спеціалістами компанії «Агротерра» деякі одиниці техніки модифікували. Наприклад, на сівалці встановили розгортачі, що видаляють верхній сухий шар ґрунту під час посіву навесні, а також поставили більш вузькі колеса для точного проходження за слідом агрегата PLURIBUS. Це сприяє рівномірній глибині посіву у кожному рядку. Для всіх агрегатів у полях є єдина технологічна колія. Техніка працює на точному сигналі RTK.

Всі ґрунтообробні операції та основне внесення добрив у ТОВ «Атіс» роблять восени. Навесні – тільки посів у вже готову стрічку. Посів, як і внесення добрив – диференційовані. До речі, щодо добрив: як розповів Руслан Іванович, багато років він був незадоволений якістю та економічною доцільністю використання сухих добрив. Зацікавився рідкими, придбав установку для їхнього приготування у компанії «Агротерра». Це дало можливість краще зберігати вологу, забезпечити швидкий доступ рослини до поживних речовин і готувати розчини відповідно до потреб культури та вмісту поживних речовин у ґрунті. Розчини роблять також і для листкового підживлення.

У ТОВ «Атіс» продовжують експериментувати з технологіями, випробовуючи нові на дослідах. Зокрема 2019 року випробували експрес аналізатор нітратного азоту 360 SOILSCAN®, що визначає вміст азоту у ґрунті, рівень pH і дає рекомендації щодо потреби додаткового підживлення, залежно від фази розвитку рослини та запланованої урожайності.

«Агрофірма «Хліб України»: від консервативності – до експериментів

ТОВ «Агрофірма «Хліб України» обробляє 3000 га у Тетіївському районі Київської області. Вирощують більше 2000 га кукурудзи, решта площ – зернові з невеличкою частиною кормових культур. До сих пір у господарстві застосовували традиційну технологію обробітку ґрунту за схемою: оранка, закриття вологи, культивація, посів, підживлення упродовж вегетації. Але з 2020 року мають чіткі плани переходу на стріп-тілл.

 «Взагалі-то фермер – зазвичай, людина консервативна, яка погодиться змінювати вже відпрацьовану технологію тільки у разі критичної потреби. В останні роки ми дійсно відчуваємо таку потребу, адже використовувати плуг, коли маємо 300-350 мм опадів, означає зменшувати врожайність власними руками. Минулого року я вперше відвідав семінар компанії «Агротерра», захопився представленим обладнанням YDROP, придбав його та почав робити досліди. Це обладнання змінило моє уявлення про якісне удобрення», – Юрій Демцюра, керівник ТОВ «Агрофірма «Хліб України».

Отож, навесні 2019 року у господарстві провели дослід: самохідним обприскувачем зі системою Y-DROP (28 рядів) підживили 1600 га кукурудзи у фазі 7-8 листка – до викидання волоті. Цю площу розділили на експериментальні ділянки, де вносили КАС-32 у різних нормах (від 150 до 500 л/га) із додаванням тих чи інших елементів, наприклад, сірки, цинку, мікродобрив і їхніх комбінацій. Також досліджували результат дворазового живлення з перервою 10-14 днів: по 150 л/га КАС-32 + мікродобрива 1 л/га + цинк 0,5 л/га + тіосульфат амонію 9 л/га. Урожай на цій ділянці отримали вищий, ніж на інших – 12 т/га. Загалом, за новою технологією підживлення прибавка врожаю склала від 0,4 до 1,2 т/га, а економія на закупівлі КАСу – приблизно 900 грн/га.

360 Y-DROP, компанія «360 Yield Center»

На решті площ класичне внесення сухих добрив навесні дало неприємний результат: у червні вони досі лежали в ґрунті незасвоєними. Тож вирішили: повний перехід виключно на рідкі добрива. Одразу придбали дві сівалки з рідким стартом, які запрацюють у новому сезоні.

ТОВ «Рост Агро»: історія адаптації технологій

ТОВ «Рост Агро» працює на 10 000 га землі у Глобинському районі Полтавської області. 1100 га – зі зрошенням. Основа бізнесу в підприємстві – виробництво насіння кукурудзи, пшениці та сої, мають потужний насіннєвий завод. У сівозміні також присутні соняшник, бобові (соя, горох, нут, квасоля) і пшениця. Керівники господарства – батько та син – Михайло та Максим Бернацькі.

 «Наша історія – це адаптація технологій до умов господарства. Ми дуже багато експериментуємо та творчо підходимо до сільського господарства», – Максим Бернацький.

Поштовхом для пошуків нових технологій та експериментів з ними стало спостерігання за зміною кліматичних показників. Як зазначив Максим Бернацький, кожного місяця рік від року знижується рівень вологозабезпеченості. Особливо проблемним є серпень – уже кілька років не випадає понад 9 мм опадів. Зважаючи на ці показники, територія, на якій розташоване їхнє господарство, до Лісостепу вже давно не належить. Це впливає на вибір технологій та культур. Задля збереження вологи у ґрунті в господарстві сіють покривні культури та рівномірно розподіляють на полі післяжнивні рештки.

За майже 20 років у «Рост Агро» випробували майже всі технології обробітку ґрунту: оранку, дискування, чизельний обробіток, міні-тілл, ноу-тілл. Але критично підійшовши до питання збереження вологи, 2012 року спробували стріп-тілл, з 2013-го почали повноцінне його впровадження. Ключовий у цій технології – агрегат смугового обробітку ґрунту PLURIBUS від американської компанії «Dawn Equipment». У господарстві вважають його універсальним і високопродуктивним, працюють із ним восени та навесні. Пшеницю та ячмінь вирощують за технологією нульового обробітку.

Тривалий час у господарстві застосовували здебільшого сухі гранульовані добрива, які вносили суцільно розкидачами під основний та передпосівний обробіток ґрунту, а також під час посіву культур, на глибину 8-10 см, але з часом зрозуміли, що це помилка. Річ у тім, що міграція фосфору та калію у глиб ґрунту дуже повільна. У результаті швидкого пересихання верхнього шару ґрунту ще у весняний період ці елементи стають відрізаними від рослини. Тому тепер у господарстві їх вносять за допомогою агрегата смугового обробітку ґрунту PLURIBUS або глибокорозрихлювача з одночасним внесенням добрив на глибину 18-20 см.

Максим Бернацький виділив такі особливості використання технології стрічкового живлення:

 • зональний обробіток ґрунту;
 • обов’язкове використання GPS і картографування врожайності поля;
 • звільнення посівної зони від рослинних решток із метою хорошого прогрівання;
 • зміщення решток у міжряддя задля уповільнення проростання бур’янів;
 • інтервал між обробітком ґрунту та посівом навесні.

Переваги технології стріп-тілл за досвідом «Рост Агро»:

 • скорочена кількість операцій;
 • мінімізація кількості техніки;
 • зменшення кількості механізаторів;
 • економія пального;
 • якісне внесення добрив;
 • сприятливий температурний режим для виходу в поле;
 • покращення якості ґрунту, зокрема за показником pH.

ТОВ «Колос»: ключовий інструмент – це комплексний моніторинг

ТОВ «Колос» розташоване в Олександрійському районі Кіровоградської області, обробляє 6000 га. Вирощують зернові, кукурудзу та соняшник. Аналогічно ситуації колег, регіон не має достатнього зволоження, запобігають втраті вологи різними методами, зокрема – залишають рослинні рештки на полі. Як заявив заступник керівника господарства Едуард Резніченко, плуг вони не використовують вже протягом останніх 20 років. Натомість є глибокорозпушувачі, чизельні та дискові агрегати. В останні роки почали випробовувати технологію стрічкового живлення, і це дало суттєву економічну вигоду.

2019 року в підприємстві побудували вузол для приготування рідких добрив «KASSMOS» ВПРД 25. Почали робити досліди. Відповідно до потреб ґрунту, згідно з результатами агрохімічного аналізу, додавали ті чи інші макро- та мікроелементи. Після посіву навесні регулярно здійснювали супутниковий моніторинг, визначаючи індекс NDVI, та робили обліт полів дронами для візуального контролю стану рослин. Едуард Резніченко підкреслив, що моніторинг цих показників у комплексі з використанням датчиків картографування врожайності є дуже важливим для формування ефективної (диференційованої) системи живлення культур. До того ж, ці інструменти дають можливість корегувати систему живлення під час вегетації, залежно від погодних умов і потреб культур. Ключове спостереження у живленні, яке зробили в господарстві, є таким: прямої залежності врожайності та дефіциту якогось мікро- чи мікроелементу немає, урожайність краща там, де є баланс усіх елементів. Цьогоріч планують продовжувати досліди з використання рідких добрив і випробовувати дробне внесення азоту з допомогою системи 360 Y-DROP.

Керівник проєкту FreeFarm Валерій Білоконь +38050 377 96 50

Керівник агрономічного супроводу Олег Пелипенко +38050 44 28 341

© Тетяна Бєлінська

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here