Розкидачі мінеральних добрив

773

Мінеральні добрива забезпечують підвищення кількості та якості сільськогосподарської продукції. Правильне використання добрив покращує родючість ґрунтів, підтримує та покращує позитивний баланс біогенних елементів і гумусу. Майже 50 % загального врожаю отримують завдяки мінеральним добривам. Вдалий ріст і розвиток культурних рослин залежить від забезпечення їх поживними речовинами впродовж усього періоду вегетації. Зазвичай, вихідного вмісту поживних речовин у ґрунті недостатньо, отже доводиться вносити елементи для підживлення у різні строки та різними способами. Зважаючи на це, вибір розкидача мінеральних добрив надзвичайно відповідальна справа, адже від своєчасного та точного внесення добрив залежатиме остаточний результат роботи господарства.

Навісні розкидачі мінеральних добрив вважають універсальними та дешевшим варіантом машин для внесення добрив. Вони відрізняються між собою продуктивністю та точністю нормування висіву добрив.

Під час розподільчого внесення мінеральних добрив застосовують відцентрові, шнекові та маятникові розкидачі. Машини різняться конструкційним виконанням розподільчих механізмів і технологічними схемами розподілення добрив.

Розглянемо навісні відцентрові розкидачі мінеральних добрив, які виготовляють з одним або двома тукорозсівними апаратами дискового типу. Розкидачі мінеральних добрив із відцентровою технологією розподілення використовують як у фермерських господарствах, так і у великих агрохолдингах. Відцентрові дискові навісні розкидачі мають один або два диски, на яких встановлено від двох до восьми лопаток для розкидання добрив, що забезпечує рівномірний розподіл добрив по площі поля. Форма та довжина лопаток змінюється в значних межах, а кут розміщення на диску деякі виробники використовують для налаштування режимів роботи розкидачів. Відцентровій технології розподілення добрив притаманна простота конструкції агрегата, зручність у користуванні та менша вартість. Робота машин за такою технологією полягає в захопленні розподіляючими лопатами, що обертаються, порцій добрива та направленні їх по відповідній траєкторії у зону розподілення. Найважливішим чинником під час вибору розкидача є точність внесення добрив.

Теперішні розкидачі мінеральних добрив комплектують різноманітними системами та новітніми електронними рішеннями, які оптимізують внесення робочих речовин.

Далі представлено розкидачі мінеральних добрив, які використовують аграрії на теренах України.

Amazone: максимальна продуктивність

Компанія Amazone (Німеччина) є одним із лідерів на ринку України та пропонує широкий модельний ряд розкидачів мінеральних добрив. Кожний модельний ряд має свої характерні особливості. Серія Amazone ZATS відчутно завоювала вітчизняний ринок технологій внесення добрив. Максимальний об’єм бункера – до 4200 л, що в поєднанні з великою шириною захвату – до 54 м та робочою швидкістю до 30 км/год забезпечує високу продуктивність роботи.

Розкидач Amazone ZATS оснащено системою Argus Тwin. Вона за допомогою сенсорів постійно контролює якісне поперечне внесення добрив обома розкидальними дисками. Якщо відбувається відхилення розрахункових значень внесення добрив, система розкидання автоматично коригує норму внесення.

Розкидачі Amazone ZATS обладнано також системою Soft Ballistic System pro. Мішалка, дозувальні елементи та розкидальні диски адаптовані між собою, що дозволяє уберегти добрива від пошкодження у самому розподільнику. Мішалки забезпечують дбайливу рівномірну подачу добрив на розподільні диски. Ближче до центру дисків окружна швидкість нижча, що забезпечує цілісність добрива. Для налаштування розподільного пристрою на різну ширину внесення і різні види добрив розподільчу систему можна механічно або електрично повернути навколо центру дисків (концентрично). Відстань між місцем насипання добрив і центром розподільного диска завжди залишається незмінною.

Розкидачі обладнані мішалками зі сервоприводом, які обертаються з частотою 60 об./хв. Мішалки автоматично реверсно обертаються у разі їхнього блокування сторонніми предметами, які потрапили в бункер, завдяки цьому повністю виключено забивання дозувальних отворів. Шиберні заслінки зі сервоприводом забезпечують швидке відкривання й закривання дозувальних отворів під час розворотів і контролюють дозування норми внесення. Також можливе регулювання норми внесення залежно від швидкості руху – за допомогою Isobus-терміналу.

Розкидачі Amazone ZATS обладнано системою AutoTS – це інтегрований пристрій для розподілу добрив на краях поля, який активується з допомогою електроприводу. Сервопривід повертає розподільну лопатку на 10°, завдяки цьому добрива подаються на коротші  лопатки для розкидання по краях поля. На розподільниках TS вся система розподілу виконана з нержавійної сталі, що забезпечує довгий термін служби.

Розкидач добрив Amazone ZA-TS

RAUCH AXIS EMC – удвічі краще

Компанія RAUCH представляє на ринку України широку лінійку розкидачів відцентрового типу. Розкидачі добрив AXIS30.2 та 50.2 – з можливістю диференційованого внесення добрив. Максимальний об’єм бункера – 4200 л, що в поєднанні з великою шириною захвату від 12 до 50 м забезпечує високу продуктивність. Розкидачі компанії RAUCH оснащені системами, які дають змогу ефективно вносити мінеральні добрива.

AXIS EMC – це єдиний у світі розкидач добрива, який контролює та регулює витрату добрив, використовуючи дві окремі вимірювальні системи – з лівої та правої заслінки дозатора. Система EMC вимірює крутний момент кожного розподільного диска та визначає кількість і вагу добрив, які розкидає кожен диск. У разі зменшення потоку добрив на диск система автоматично відкриває дозувальну заслінку, а також дає змогу контролювати швидкість спорожнення кожної секції бункера. На відміну від системи EMC, традиційна система, з тензодатчиками, не вимірює і не забезпечує подавання різної кількості добрив на кожен диск, тож добрива машина розподіляє з меншою точністю. Система ЕМС коригує витрати добрива за лічені секунди, навіть під час несення добрива з високою точністю з допомогою планів внесення в програмах для точного землеробства.

Розкидачі добрив RAUCH AXIS ЕМС оснащено системою AXMAT duo, яка включає 54 стаціонарні радіолокаційні датчики, розміщені стаціонарно на напівкруглій дузі під двома дисками для розкидання добрив. Система AXMAT duo, використовуючи інноваційну радіолокаційну технологію, сканує рівномірність розсіювання добрив у реальному часі. Після сканування інтелектуальне програмне забезпечення миттєво визначає розташування, характер і рівномірність поширення добрив у площині розкидання. Виявляючи відхилення від заданої рівномірності внесення добрив у площині розкидання, нові налаштування для системи розкидання AXIS миттєво розраховуються та встановлюються автоматично за допомогою високошвидкісних серводвигунів SpeedServo. Рівномірність внесення добрив у площині розкидання автоматично коригується щосекунди, завдяки регулюванню точки подачі добрив на диски для розкидання з кожної сторони окремо. Система AXMAT duo відкриває нові можливості підвищення продуктивності професійного внесення добрив. Під час внесення добрива система повністю автоматично виявляє та компенсує вплив властивостей добрива та умов навколишнього середовища на рівномірність та якість внесення. Система AXMAT duo надійно працює зі широким спектром гранульованих мінеральних добрив. Вона демонструє свою найбільшу ефективність та продуктивність роботи, забезпечуючи максимальну рівномірність розкидання добрив, навіть у тих випадках, коли точне розкидання без її використання не можливе, як-от через низьку якість добрив, погодні умови, велику ширину захвату тощо. У поєднанні зі системою EMC, мрія про розкидач добрив із можливістю автоматичного налаштування стає реальністю.

Розкидачі обладнані системою керування для автоматизованого відключення і повторного включення секцій на краю поля та на поворотах (система OptiPoint та VariSpread). Вона призначена для розкидачів з електронним управлінням дозувальними заслінками з пультами управління (QUANTRON А, Е-2 або CCI 200 ISOBUS).

Розкидачі також оснащено системою TELIMAT T25/Т50, яка забезпечує можливість дистанційного керування гідравлічною системою для розкидання добрива по краю та на межі поля і точне внесення добрива з першої технологічної колії. Додатковий датчик TELIMAT відображає поточне положення на робочому терміналі та автоматично зменшує витрати добрива під час внесення добрива на межі поля.

Розкидач добрив RAUCH AXIS Н

Unia – точне дозування

Розкидачі мінеральних добрив Unia (Польща) представлено на теренах України моделями MX та MXL. Вони мають об’єм бункера: серія MX – від 850 л до 1600 л, а серія MXL – від 1200 л до 3000 л, та ширину захвату до 36 м.

У цих розкидачах робоча ширина регулюється без використання додаткових знарядь. Завдяки застосуванню болтів з кронштейнами, регулювання робочої ширини та норми висіву не створює жодних проблем. Розкидачі мінеральних добрив серії MXL обладнано шнековим дозатором, який забезпечує точне дозування добрив під час їх внесення. Для збереження точного дозування добрив, особливо під час внесення на краю поля, у розкидачах встановлено дві незалежні системи подачі добрив на лівий і правий диск.

Розкидачі обладнано комп’ютером UTS, основне якого – підтримка заданої дози внесення добрив незалежно від швидкості руху. Додатково він дає можливість змінювати величину внесеної дози, контролювати наявність добрив у бункері, контролювати швидкість обертання дисків розкидача.

Розкидач мінеральних добрив Unia MX

Німецька якість – українська ціна  

ТОВ «ЗАВОД СІЛЬГОСПМАШИН» пропонує розкидачі мінеральних добрив різних модифікацій. Це причіпні розкидачі, які обладнані системою зважування добрив і комп’ютером для управління розкидачем, і мають об’єм бункера до 11 000 м3, та навісні розкидачі мінеральних добрив, які комплектують транспортними візками, на які їх встановлюють, і можуть працювати як причіпні розкидачі. Всі розкидачі виготовляють на території України, але спільно з німецькими партнерами, в основному з німецьких комплектуючих.

Розглянемо навісний розкидач добрив ВІМ, що має максимальний об’єм бункера 4000 л. Агрегатується з тракторами потужністю 80-100 к.с. Працює від ВВП трактора з частотою обертання 540 об/хв. Розкидачі серії ВІМ працюють на швидкостях від 8 до 20 км/год. Укомплектовані двома нержавіючими дисками, на яких розташовано по дві лопатки, що забезпечують внесення добрив на ширину від 18 м до 36 м. Розкидачі оснащено редукторами у масляній ванні, які не потребують додаткового обслуговування. Мішалка, елементи дозування і розподільні диски адаптовані один до одного та забезпечують зберігання цілісності добрива під час його внесення. Завдяки відкриванню і закриванню шиберних заслінок, можна налаштовувати норму внесення для розподільних дисків незалежно від сторони. На розкидачах добрив серії ВІМ уся розподільча система виготовлена з нержавіючої сталі. Розкидачі укомплектовано тентом, який забезпечує сухість добрива у будь-яку погоду.

Розкидач ВІМ GKE7000 з комп’ютером і ваговою системою

Висновки

Розкидачі мінеральних добрив широко застосовують для підживлення посівів сільськогосподарських культур. Сьогодні аграрії все більше використовують розкидачі добрив із диференційованим внесенням. За допомогою диференційованого внесення добрив відповідно до потреб конкретних ділянок поля, на загальній площі вкладені кошти швидко окуповуються. На ділянках із низьким запасом поживних речовин, чи там, де високі показники кислотності, внесення добрив підвищує врожайність культур, а зони з достатнім забезпеченням поживними речовинами дозволяють економити певну кількість добрив, шляхом зменшення норми внесення.

Войновський Володимир, заступник завідувача відділу наукових досліджень і випробувань технічних засобів систем керованого землеробства та застосування агрохімікатів УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here