IV Міжнародний конгрес «Органічна Україна 2020»: конспект свідомого аграрія

497

Наше кредо: говорити мовою фактів і досліджень,

не рекомендувати неперевірених практикою та наукою рішень.

«БТУ-Центр»

Міжнародний конгрес «Органічна Україна» – основний майданчик для обговорення проблем вітчизняного органічного ринку. Тут збираються, перш за все, агровиробники, топменеджмент сертифікаційних органів, представники влади та громадські активісти. Організатор конгресу – ГС «Органічна Україна», генеральний спонсор – компанія «БТУ-ЦЕНТР». Захід проводять під патронатом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.

Цього року у зв’язку з карантином конгрес був переведений у формат онлайн, але це не завадило жвавим експертним дискусіям упродовж трьох днів заходу. Конгрес був присвячений різним питанням, що хвилюють аграрну спільноту: політичним, сертифікаційним, агротехнологічним, фінансовим тощо. Радо ділимося з вами основними тезами тренінгу «Агротехнології в органічному сільському господарстві».

Основною темою тренінгу з агротехнологій було надважливе питання – відновлення родючості українських ґрунтів. Своїм досвідом ділилися компанії «БТУ-ЦЕНТР», «Барбет», «Timac Agro», «Біохімтех» і «5 елемент».

Модератором блоку стала Тетяна Хоменко, комерційний директор компанії «БТУ-ЦЕНТР». До слова, 2020 року ця компанія, в особі генерального директора Владислава Болоховського, очолила Стратегічний комітет з відродження родючості ґрунту ГС «Органічна Україна». Метою створення комітету є інтеграція в державну політку, розробка та впровадження державних програм, які направлені на відновлення родючості ґрунту, поширення знань тощо.

І це не дивно, адже в компанії працюють над темою відновлення родючості ґрунту, завдяки застосуванню біологічних препаратів уже впродовж 21 року. За період становлення цієї української компанії та її загального визнання, «БТУ-ЦЕНТР» накопичила колосальні знання та практичний досвід саме у сфері агровиробництва. Досвідчені фахівці та науковці центру надають як консультації, так і повний супровід агротехнологій зі застосуванням мікробіологічних препаратів. Вони також супроводжують технологічні процеси в органічних господарствах, чисельність яких на сьогодні наближається до сотні. Для органічних виробників «БТУ-ЦЕНТР»  пропонує програму лояльності, що передбачає систему знижок, безкоштовну доставку та безкоштовне проведення трьох аналізів ґрунту та п’яти зразків насіння. До сільськогосподарських виробників фахівці центру застосовують індивідуальний підхід, з огляду на спеціалізацію та особливості кожного конкретного господарства, поля, теплиці чи саду.

Секція складалася з чотирьох блоків: перший був присвячений тематиці відродження родючості ґрунту, другий – повноцінному живленню с.-г. культур у органічних господарствах, третій – насінню та зберіганню продукції. Четвертий блок був присвячений хворобам і шкідникам зернових і бобових культур: діагностиці та методам боротьби.

Тетяна Хоменко, комерційний директор компанії «БТУ-ЦЕНТР»

Тетяна Хоменко, комерційний директор компанії «БТУ-ЦЕНТР» у своїй доповіді акцентувала увагу на відродженні родючості ґрунту та ролі органічного виробництва у цьому процесі. Найактуальнішою проблемою не тільки у світі, а й в Україні є деградаційні процеси: втрата гумусу та поживних речовин, як наслідок переущільнення ґрунту, погіршення структури ґрунту, ерозії, підвищення екологічного навантаження на екосистеми через застосування пестицидів, мінеральних добрив і нераціональної сільськогосподарської діяльності. Біологізовані технології та перехід до органічного виробництва продукції рослинництва є альтернативою інтенсивним технологіям вирощування.

Володимир Круть, старший мікробіолог Інституту прикладної біотехнології, у доповіді «Роль мікроорганізмів в органічному землеробстві» розповів не лише про корисні властивості мікроорганізмів, які надзвичайно важливі в органічному землеробстві, а й акцентував увагу на ролі мікроорганізмів у підтриманні життєдіяльності в екосистемі загалом. Наприклад:

 • Bacillus subtilis – ефективна проти грибних і бактеріальних хвороб;
 • Trichoderma – покращує санітарний стан ґрунту, завдяки широкому спектру дії;
 • Coniothyrium minitans – паразитує на міцелії склеротинії, попереджуючи розвиток хвороби;
 • Bacillus thuringiensis – знищує комах, які гризуть листя, і безпечна для корисних;
 • Beauveria bassiana – вражає шкідників майже на всіх фазах розвитку: імаго, лялечки, личинки, іноді яйця;
 • Metarhizium anisopliae – знищує ґрунтових шкідників, а також високоефективний проти сарани та коників.
Олександр Ростоцький, головний агроном компанії «БТУ-Центр»

Олександр Ростоцький, головний агроном компанії «БТУ-Центр», у доповіді «Мікоризація, мобілізація, деструкція – основні складові ефективного живлення» досить детально виклав науково-практичний матеріал про гриби, які утворюють мікоризу. Мікоризація – це збільшення кореневої системи, що забезпечує рослину як елементами живлення, так і вологою, з одночасним знезараженням ризосфери коренів рослин. Для мікоризації він рекомендує комплексний препарат Мікофренд®, що містить у своєму складі гриби, які відповідають за мікоризацію, і мікроорганізми, які мають фунгіцидну дію, що додатково забезпечують рослини основними елементами живлення. Важливим є і застосування ґрунтових РК-мобілізаторів. На прикладі препарату Граундфікс пан Олександр розповів, як можна підвищувати коефіцієнт ефективності мінеральних добрив і отримувати економічний ефект +100 $/га.

Застосування деструкторів стерні головний агроном називає незамінним елементом будь-якої технології. Наприклад, добре відомий на ринку Екостерн® забезпечує біоконтроль ґрунтових патогенів, зниження рівня токсичності ґрунту, збільшення доступності поживних елементів, покращення структури ґрунту та збільшення врожайності с.-г. культур. Найважливіше – усі препарати зареєстровані для екологічного органічного землеробство.

Досить корисними й інформативними були доповіді фітопатолога компанії «БТУ-Центр» Юлії Миронової та ентомолога Андрія Крижанівського стосовно моніторингу та методів захисту зернових і бобових культур від патогенних організмів і шкідників.

Деякими тезами доповідей варто поділитися та ще раз звернути увагу сільськогосподарських виробників на цінність і корисні властивості мікроорганізмів, що містять препарати ТМ «Жива Земля» виробництва компанії «БТУ-ЦЕНТР».

Мікроорганізми здатні:

 • синтезувати амінокислоти, вітаміни, які необхідні для рослин, і регулювати ростові процеси;
 • керувати ростовими процесами завдяки утворенню фітогормонів (ауксин, гіберелін, цитокінін, абсцизова кислота, етилен);
 • продукувати антибіотичні сполуки, кислоти, ферменти, які є агентами біоконтролю над патогенами, особливо збудників бактеріозів і патогенних грибів;
 • зв’язувати важкі метали, прискорювати оздоровлення ґрунту;
 • виробляти необхідні для рослин біологічно-активні речовини, які зменшують негативну дію стресових факторів, підвищують імунітет рослин;
 • здійснювати азотфіксацію та мобілізацію фосфору та калію;
 • розкладати рослинні рештки та виділяти антибіотичні сполуки, які знищують патогенні організми. Завдяки швидкому розкладанню рослинних решток, автоматично зменшується чисельність патогенних організмів, середовищем існування яких і є рослинні рештки.

І це далеко не весь перелік корисних властивостей мікробіологічних препаратів, що виробляють у компанії «БТУ-ЦЕНТР».

На завершення хотілося б подякувати організаторам конгресу «Органічна Україна 2020». Кожен виступ був змістовний, хотілося слухати далі та більше, адже розумієш, що за плечима кожного фахівця стоїть колосальний досвід і знання. Хочеться побажати кожному агровиробнику, і не тільки органічному, робити невеликі кроки в напрямку біологізації виробництва: використовувати екологічні елементи в технологіях землеробства, користуватися сучасними технологіями, як-от: деструктори рослинних решток, ґрунтові РК-мобілізатори, прилипачі, мікоризні препарати, адже наука вже давно запропонувала ці ефективні агрономічні та економічні рішення! Разом ми можемо зробити цей світ кращим місцем для життя!

© Наталія Негуляєва, канд. с.-г. наук, с.н.с.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here