IV Міжнародний конгрес «Органічна Україна 2020». Онлайн-формат

456

«Органічний продукт харчування на столі кожного українця»

візія організаторів заходу, Громадська спілка «Органічна Україна»

Пристосовуючись до викликів сьогодення, у новому форматі – онлайн, 2 – 4 квітня провели IV Міжнародний конгрес «Органічна Україна 2020»: «Перезавантаження. Актуалізація органічних брендів». Це захід під патронатом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України за ініціативи та підтримки учасників ГС «Органічна Україна».

Режим онлайн-спілкування тривав три дні, упродовж яких обговорювали 7 ключових тем, було залучено майже 70 спікерів. Конгрес поєднав у собі політичний діалог, експертні дискусії, професійні тренінги, міжнародні обговорення та наукову-практичну конференцію: «Наукові дослідження для органічного бізнесу. Тваринництво заради ґрунту».

Органічному виробництву бути! Україна має перспективу, адже внутрішній ринок тільки починає формуватися. З одного боку цьому сприяють пріоритети українців, що націлені на споживання більш екологічної продукції та бажання дотримуватися принципів здорового харчування. З іншого боку підвищується обізнаність виробників як продукції рослинництва, так і тваринництва стосовно сільськогосподарської діяльності, яка направлена на збереження навколишнього середовища.

«Кожен учасник сьогодні впевнений, що Україна має «органічну» перспективу й усім нам потрібно об’єднати наміри, підсилити один одного, знайти свою ефективну нішу в органічному бізнесі – саме для цього ми й зібралися», – зазначила Олена Березовська,  президент спілки «Органічна Україна».

Розпочали конгрес політичним діалогом «Органічний ринок: пріоритети та показники України та світу».

Заступник Міністра Мінекономіки Сергій Глущенко у своїй доповіді: «Органічне виробництво – важливий напрям у розвитку сільського господарства України» зазначив, що Україна 2018 р. посіла четверте місце в світі з експорту органічної продукції до країн ЄС. Основними країнами-імпортерами української органічної продукції є Нідерланди, Німеччина, США, Швейцарія, Франція, Угорщина, Румунія, Бельгія, Болгарія, Литва, Канада, Данія. Українські виробники також експортують органічну продукцію в Австралію та азіатські країни.

Нагадаємо, що виробництво та переробка органічної продукції у нашій країні регулюється Законом України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який введено в дію 2 серпня 2019 р. Окрім цього, розроблено та прийнято 12 підзаконних актів, що регулюють діяльність підприємств, які виробляють органічну продукцію.

Держава зі свого боку сприяє розвитку органічного виробництва, проте треба докладати ще більше зусиль, щоб підтримувати агровиробників і мотивувати їх до виробництва екологічно-чистої продукції, адже розвиток органічного виробництва потрібно регулювати та стимулювати саме на державному рівні.

Генеральний директор Директорату безпечності харчових продуктів, Мінекономіки, Микола Мороз доповів стосовно реформування системи шкільного харчування. Звернув увагу на кроки забезпечення простежуваності, а саме звідки надходить продукція, через кого здійснюється її постачання, як вона потрапляє на стіл учнів, на якість продукції та розповів, як працювати на локальному, місцевому рівні та з  органами влади. Виробникам з метою реалізації виробленої органічної продукції дуже важливо об’єднувати зусилля, адже разом легше розробити стратегію, вийти на діалог з обласною владою.

Безумовно, ГС «Органічна Україна», яка об’єднує органічних  виробників, та ГО «Федерація органічного руху» можуть зіграти досить активну роль стосовно залучення органічних виробників до продажу органічної продукції у шкільні заклади.

Сергій Галашевський, директор ТОВ «Органік Стандарт», презентував дослідження розвитку органічного ринку в Україні. Згідно з представленими статистичними даними, у десятку експортованих органічних продуктів з України впродовж 2018 року ввійшли: кукурудза, пшениця, соя, соняшник, олія соняшникова, ріпак, яблучний концентрат, чорниця заморожена, спельта лущена, яблука свіжі. Також для виробників є цікавою статистика першої десятки експортованих перероблених продуктів за 2018 р. На першому місці – олія соняшникова, далі – яблучний концентрат, пшоно, крупа вівсяна, сік березовий, мед, пластівці вівсяні, спельта лущена, томатна паста, олія соєва.

Якщо розглядати експортовану органічну перероблену с.-г. продукцію з України в ЄС за категорією «Фрукти, свіжі та сушені» за 2018 р., то перше місце займає чорниця заморожена, на другому місці – яблука свіжі, далі – бузина заморожена, ожина заморожена, малина заморожена, горобина чорноплідна заморожена, брусниця заморожена. Незначну частку обсягу також займає терен, обліпиха, суниця садова та лісові сушені ягоди, кавуни тощо.

 На внутрішньому ринку України поряд із продуктами рослинного походження на полицях супермаркетів розширюється асортимент продуктів, вироблених зі сировини тваринного походження, а саме: молоко, кефір, сир кисломолочний, йогурт, масло, сметана, ряжанка, сир твердий, напої кисломолочні, маса сиркова солодка, бринза.

Експорт органічних продуктів з України в 2018 р. розподілився за такою відсотковою часткою: Європа – 83%, Північна Америка – 13%, Азія – 3%, Австралія та Океанія – менше 1%.

Наталія Прокопчук, координатор органічного компоненту Швейцарсько-української програми: «Розвиток торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах України», розповіла про програму, яку фінансує Швейцарська конфедерація і впроваджує FiBL – Дослідний інститут органічного сільського господарства, загальною метою якої є зростання торгівлі з вищою доданою вартістю в органічному та молочному секторах на внутрішньому та експортному ринках, шляхом досягнення підвищення якості та безпечності продукції та підвищення торговельного потенціалу. Досить цікавим є те, що Україна поступово перетворюється на експортера органічної продукції з вищою доданою вартістю, тобто реалізацію сировинної продукції поступово витісняє готова продукція. У рамках програми передбачена допомога виробникам, переробникам, надавачам послуг, а також співпраця з державними організаціями в органічному секторі для того, щоб допомогти операторам органічного ринку розширити свої можливості на основі українського законодавства.

У програмі конгресу – експертні дискусії: «Що та як продають у світі? Успішна країна. Успішний продукт. Успішний канал збуту» та «Чи є потреба купувати? Який взаємовигідний обмін».

Торальф Ріхтер, експерт із розвитку органічного ринку Дослідного інституту органічного сільського господарства (FiBL, Швейцарія), поділився успішним досвідом торгівлі органічною продукцією. У своєму прогнозі він вбачає, що зміни клімату й екологічна ситуація на планеті здатні змінити ставлення населення до продуктів харчування в бік надання переваги місцевій (національній) продукції. Все більшого значення набиратимуть процеси діджиталізації та послуги доставки продукції додому. Органічна продукція на внутрішньому ринку вже й сьогодні має попит, а в майбутньому прогнозують, що органічні продукти можуть зайняти достойне місце у споживчому кошику українців. Також очікується перехід до споживання більш веганських продуктів.

Марія Шевчук, перший заступник директора державної установи Офісу з просування експорту України, розповіла про роботу організації, яка  створена задля надання допомоги бізнесу у досягненні успіху органічних операторів на закордонних ринках шляхом розвитку експортної компетентності українського бізнесу, промоції українських товарів і послуг за кордоном. Організація також допомагає у налагоджені співпраці між українськими та закордонними бізнес-структурами в органічному напрямі.

Зокрема, через сайт epo.org.ua  на сорсинговій платформі можна знайти партнерів, які зацікавлені в українських товарах і послугах. На цьому сайті, за допомогою послуги Enterprise Europe network можна отримати інформацію про потенційних партнерів із 65 країн світу, виставки, торгові місії, стосовно консалтингу та впровадження спільних дослідних розробок. Завдяки інформаційній підтримці бізнесу можна відстежувати ситуацію з переміщенням товарів і останніх змін у торгівлі.

У другий день конгресу провели три тренінги: «Фінанси в органічному бізнесі»,  «Сертифікація в органічному землеробстві. Як забезпечити вимоги відповідно до міжнародних стандартів» та «Агротехнології в органічному сільському господарстві».

Під час тренінгу з агротехнологій фахівці провідних вітчизняних компаній-виробників біологічних препаратів  торкнулися питання відродження родючості ґрунтів в Україні, надали рекомендації щодо повноцінного живлення с.-г. культур в органічних господарствах, насіння та зберігання продукції.

Конгрес «Органічна Україна 2020» провели в запланованому форматі перезавантаження: організатори й активні учасники мали можливість за умов економії часу та фінансових ресурсів у форматі онлайн-спілкування обмінятися інформацією, оскільки у сучасному світі можна обходитися і без живих зустрічей. У майбутньому світ пристосується, тренди адаптуються, але зміниться логістика, споживання. Для українських компаній, особливо органічних, переосмислення цінності життя і здоров’я людини є пріоритетним напрямом діяльності. Нині активно зростає онлайн-торгівля, тож у подальшому прогнозують підвищення попиту в сфері доставки продукції безпосередньо  до споживача.

Декілька слів стосовно того, як бути успішним гравцем на органічному ринку. Передусім потрібно бути відданим своїй справі, готуватися до того, що після кризи попит на органічну продукцію значно зросте. Успіх продажу органічної продукції закладений у передбачені тенденцій, в інвестиції у тісні ділові відносини. Трейдери чекають на найкращу продукцію. Українським виробникам треба пам’ятати, що експортер інвестує в довгострокові відносини, тож їх бажано особисто запрошувати у свої господарства, намагатися побудувати партнерські та дружні відносини з ключовими особами, які приймають рішення. Нині створені нові можливості для розвитку сільськогосподарської діяльності, адже є час для вдосконалення знань шляхом онлайн-навчання.

Підводячи підсумок, звертаю увагу на відомий вислів: «Усе що не відбувається, те до кращого». І дійсно це так. Організаторам конгресу «Перезавантаження. Актуалізація органічних брендів» таки вдалося у скрутних, не звичних для нас умовах, а саме заборони організації масових заходів, зорієнтуватися, об’єднатися і переналаштуватися на режим онлайн-спілкування, передачу та обмін цінною інформацією.

© Наталія Негуляєва, канд. с.-г. наук, с.н.с.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here