Різнобарвне меню

1150

Не секрет, що чим більше ми споживаємо овочів і фруктів, тим міцнішим стає наше дорогоцінне здоров’я. Ці плоди різноманітні за своїм вмістом мінералів і вітамінів і по-різному поживні. І мало хто знає, як впливає колір городини чи фруктів на саму поживність.

7 кольорів у нашому меню

1. Безбарвне або біле забарвлення

Овочі, які забарвлені у білий колір, містять флавоноїди (природні сполуки, що захищають клітини від дії вільних радикалів) – розріджують кров, мають протизапальні властивості. Джерелом флавоноїдів є часник. Також він містить фітонциди – леткі речовини, які вбивають багато небезпечних хвороботворних мікроорганізмів.  А ось у цибулі є безліч  активних речовин, які підвищують імунітет. Вітаміни С і Е захищають серце та зберігають організм молодим, тобто захищають від  передчасного старіння. Редька  захищає нас від простуди, у ній містяться терпени й ефірні масла.

Гострий, пряний смак хрону не всім до вподоби, проте корінь цієї рослини має безмежну кількість корисних властивостей. Його активні речовини нормалізують тиск, усувають біль від артриту. До його складу входять фітонциди – це хімічні речовини, які є природними антибіотиками. Хрін застосовують за захворювання дихальних шляхів. Він здатен допомогти  за  хвороб серця та гіпертонії, поліпшує обмін речовин і роботу травного тракту, лікує радикуліт, ішіас. Також хрін застосовують для лікування цукрового діабету, нирок і циститу, роблять косметичні лікувальні маски для тіла та обличчя проти пігментних плям.

2. Помаранчеве забарвлення

Помаранчеві плоди багаті на бета-каротин – хімічна речовина, яка є противником ракових клітин. Бета-каротин і є причиною забарвлення овоча чи фрукта у помаранчевий колір і саме він є вітаміном А. Такий веселий колір є надзвичайно важливим для людського організму. Без  вітаміну А наш організм не може  нормально функціонувати. Він бере активну участь у формуванні скелета, відповідає за нормальний ріст організму та синтез статевих гормонів. А для прекрасної половини людства – це просто диво вітамін! Це вітамін краси. Завдяки ньому відбувається нормальне функціонування слизових оболонок, він гарно впливає на: кістки, шкіру, зуби, ясна та волосся. І ще, плоди з яскравим оранжевим забарвленням бережуть нервову систему та зміцнюють імунітет. Бета-каротин і бета-криптоксантин (речовина, яка запобігає  активності запальних  захворювань) є антиоксидантами, що  борються з вільними радикалами, які є причиною розвитку ракових клітин і запальних процесів.

3. Червоний колір

Залежно від кількості антоціану овочі та фрукти мають той чи інший колір: червоний, фіолетовий чи синій. Він не тільки забарвлює плоди, але й є потужним антиоксидантом – перший ворог злоякісних пухлин. Антоціани впливають на зміцнення пам’яті та зору, є захисниками сечостатевої системи від інфекцій та зміцнюють серцево-судинну систему.

Пігмент лікопен, який міститься у великій кількості у червоних овочах, має здатність боротися з розвитком ракових захворювань, катарактою і хворобами серцево-судинної системи. Найбільше його міститься у помідорах.  Крім лікопену, в помідорах багато й інших корисних речовин – вітаміни: А, В1, В2, В3, В6, В6, Е, К і РР. Найбільше в них міститься вітаміну С. Ще помідори багаті на різноманітні мінерали: магній, йод, цинк, натрій, марганець, калій, залізо.

Червоний буряк є провідником здорового життя без раку. Бетаїн, який міститься у буряку, нейтралізує гомоцистеїн – амінокислоту, яка викликає розвиток серцево-судинного захворювання. Цей червонобокий господар городу має  велику кількість: йоду, заліза, вітамінів групи В і рідкісного вітаміну U, який сприяє гарній роботі травної системи.

Редиска – червонощока панянка багата на: клітковину, пектин, мінеральні солі, залізо та на вітаміни В1, В2, С і РР. Редиска підвищує апетит і покращує травлення. Людям, хворим на діабет і ожиріння, цей овоч особливо корисний.

Червонокачанна капуста – досить потужне джерело рослинного білка, тому люди, які регулярно вживають червонокачанну капусту, мінімізують ризик захворювання нирок, щитовидної залози та кровотворного процесу. Також, завдяки вмісту вітамінів К і U, цей вид капусти допомагає  лікуванню виразки шлунка та дванадцятипалої кишки. Містить вітаміни групи В, D, РР, А і Н. Фітонциди й антоціани борються з вільними радикалами, білокрів’ям, радіацією та туберкульозною паличкою.

4. Жовті плоди

Багаті на біофлавоноїди. Найкорисніші вони у сирому вигляді. Людям похилого віку та вагітним рекомендовано споживати сонячні плоди першочергово. Вони збагачені вітаміном С, який найперше потрібен для нормальної діяльності організму. Завдяки вітаміну С нормалізується робота нервової системи й ендокринної залози. Він ще є потужним антиоксидантом. Бета-каротин і бета-криптоксантин також містяться у жовтих плодах.  Бета-каротин у організмі перетворюється у вітамін А, що дозволяє зміцнити зір, сприяє покращенню травлення, нормалізує роботу сечовивідних речовин, покращує стан шкіри. Бета-криптоксантин (жовтий перець) сприяє зміцненню дихальних шляхів, знижує ризик розвитку раку легенів і артритів.

5. Зелені представники овочів

Ці яскраві плоди можуть похвалитися основним компонентом у своєму складі – хлорофілом. Саме він є незамінним у процесі очищення крові, печінки, носової порожнини. Також хлорофіл має здатність поліпшувати травлення. Зелені овочі та фрукти потрібно їсти у сирому або злегка відвареному вигляді.

Боби, які в списку зелених представників, мають властивість підвищувати стійкість нашого організму до агресій навколишнього середовища. У бобах є пігмент кверцетин, він захищає судини та серце, бореться з онкологічними хворобами й алергією.

А ось панянка броколі з усіх зелених овочів є рекордсменом у боротьбі з раком. Також її вплив на організм дещо схожий з бобовими. У ній міститься хлорофіл, який захищає клітини від агресії навколишнього середовища. Хімічна формула хлорофілу практично ідентична формулі гемоглобіну, він насичує кров киснем і наш організм легше реагує на стресові ситуації. Також хлорофіл сприяє виведенню з організму токсичних речовин і відновлює пошкоджені мембрани.

Зелена спаржа, інша її назва – нирковий овоч. Причина в тому, що спаржа нормалізує діяльність нирок і має легкий сечогінний ефект. У результаті, виводить з організму всю надлишкову рідину, запобігає та позбавляє надмірної ваги та набряків.

А ось, хто хоче мати здорову шкіру та гострий зір – додайте побільше шпинату в своє меню. У ньому міститься багато каротиноїдів. Завдяки регулярному вживанню цього зеленого овоча, можна позбутися хронічних запорів. Велика кількість кальцію у складі шпинату пришвидшує ріст малюків.

6. Королівський колір – фіолетовий

Для нас – українців, фіолетове забарвлення продукту може викликати деяку недовіру та підозру на присутність штучних барвників чи втручання генетики. Та все зовсім не так! Саме овочі такого кольору рятують людей від тяжкого захворювання – раку товстої кишки. Пігмент антоціан, який відповідає за колір, перешкоджає утворенню вільних радикалів, що і є причиною захворювання. Американські вчені з’ясували, що найбільш активні борці з раковими клітинами є фіолетові плоди: кукурудза, чорниця і  чорноплідна горобина (аронія).

Екзотична фіолетова картопля. Бачити у себе на столі пюре фіолетового кольору дещо не звично. Проте, якщо запропонувати дитині таку картоплю, її не прийшлося би довго просити все з’їсти. Це у нас цей вид картоплі – дивина, а в таких країнах, як США, Німеччина, Шотландія, Франція, Швеція, це вже звичний щоденний продукт. Батьківщиною фіолетової картоплі є Південна Америка. Як і в інших представників такого забарвлення, у ній міститься велика кількість антиоксидантів – у 4 (!) рази більше, ніж у білій картоплі, а їхня дія підвищена у 6-7 разів. Також така картопля містить багато флавоноїдів, що нейтралізують вільні радикали, захищаючи клітини від руйнування мембран і внутрішньоклітинних структур.

Фіолетова капуста. Ця королівська красуня не просто гарна з вигляду, а й надзвичайно корисна для нашого організму. У ній містяться у великій кількості харчові волокна, вітамін С і звісно ж – антоціани, які гальмують процес згортання крові та захищають від розвитку серцево-судинних захворювань.

“Заборонений” рис.  Цей рис  родом із Китаю і є одним із видів чорного рису. За легкої термічної обробки його колір змінюється на темно-фіолетовий. Він багатий антоціанами, вітаміном В, вітаміном Е, ніацином, магнієм, кальцієм, залізом і цинком. Вважають, що  назва «заборонений» дісталася йому через те, що колись цей вид рису був дозволений тільки імператорській сім’ї.

7. Магічний чорний колір

Не так давно американські селекціонери запропонували покупцям помідор-індиго. Велика кількість антоціану придає помідору чорне забарвлення. На смак абсолютно не відрізняється від звичайного помідора, хоча й схрещений він з ожиною. Має високий вміст вітаміну С і антиоксидантів.

Всім відомо, що чорна редька містить не тільки корисні, а й лікувальні речовини. Вона багата на: білок, вуглеводи, мінеральні речовини, ферменти, клітковину, вітаміни групи В, половину таблиці Менделєєва й амінокислоти. Вона активно бореться з симптомами простуди, виліковує дихальні шляхи, піднімає імунітет. З давніх-давен чорна редька славилася ще й провідником до довголіття: вважали, що регулярно вживаючи редьку, людина значно довше проживе. Наприклад, японці не уявляють свою щоденну трапезу без чорної редьки та саме їй вдячні за  довгі роки життя.