Генерик — це далеко не оригінал!

1776

Продивляючись рекомендації маловідомих компаній, а ще їхній рекламний матеріал, дуже часто зустрічаю біля назви препарату в дужках  коментар: аналог такого-то препарату. Зазвичай це посилання на досить відому торгову марку, та ще й можуть підкреслити: навіщо платити більше, це ж аналог, а коштує дешевше. Інакше кажучи, ви плануєте придбати високоякісний автомобіль відомого бренду німецької або італійської якості, а вам несумлінний продавець пропонує китайський аналог і стверджує, що комфорт і динаміка руху, а також довговічність запчастин такі ж самі. Не варто забувати й про безпеку, адже відомі європейські виробники автомобілів гарантують набагато вищий, аніж східні компанії, рівень безпеки як для пасажирів, так і для пішоходів під час зіткнення. У нашому випадку пасажири — це агрономи, трактористи, механізатори, допоміжний персонал, а пішоходи — мешканці навколишніх сіл і міст, які дихають повітрям і використовують для пиття воду з природних джерел.

Оригінал VS генерик

Спробуємо з’ясувати значення термінів «оригінальний» і «генеричний».

Оригінальний препарат — це продукт, який вперше був синтезований, пройшов повний комплекс усіх біологічних, токсикологічних, екологічних та інших тестів. Після закінчення патентного захисту цей продукт можуть відтворювати інші компанії. Саме такі продукти отримали назву генерики. Термін «генерик» виник у 70-х роках минулого століття, коли було прийнято називати препарати-аналоги родовим (генеричним) ім’ям, на відміну від оригіналу, який продавали під спеціальною торговою назвою. Це давало змогу відрізнити такі препарати від оригінальних.

Сьогодні ж генеричні компанії продають препарати під своїми торговими назвами, що часто не дозволяє розпізнати оригінал і генерик. Водночас у більшості випадків оригінал і генерик подібні лише за наявністю однієї діючої речовини. Однак цього замало, щоб говорити про ідентичність препаратів. Окрім діючої речовини, готова формуляція має у своєму складі велику кількість допоміжних речовин, які обумовлюють ефективність хімічного засобу захисту рослин. Ці речовини забезпечують швидкість проникнення, стійкість, термін дії та зберігання, рівень розчинності у воді та багато іншого. Ще одним важливим моментом є побічні речовини, які можуть впливати на навколишнє середовище, здоров’я людей, фітотоксичність тощо. Також потрібно зважати на побічні ефекти, спричинені не тільки допоміжними речовинами, а й пакувальними матеріалами.

Не можна ототожнювати дані щодо ефективності та безпеки оригінальних препаратів і їхніх копій!

Цікаво простежити, з чого складається собівартість оригінальних медичних препаратів (приблизно така ж структура витрат характерна й для пестицидів). 80 % витрачається на дослідження ефективності та безпеки, а 20 % — на сам синтез. Розробка препарату може тривати 15–20 років, а витрати на цю діяльність наближаються до мільярда доларів. Тільки одна молекула з декількох тисяч протестованих доходить до ринку. Спрощена система реєстрації генеричних препаратів в Україні дає можливість уникнути цих витрат, хоча препарати за своїм складом зовсім не ідентичні.

І все ж, які факти? – запитаєте ви

Факт перший. Цікава ситуація виникла з гербіцидом однієї компанії-оригінатора — лідера агрохімічного ринку, назвемо його Оригінал № 1. Механічно переписуючи рекомендації компанії-виробника оригіналу щодо застосування його аналога, компанія навіть не звернула увагу, що в Оригіналі № 1 застосовується не просто металохлор, а S-металохлор, адже для них це не мало значення. Річ у тім, що саме оптичний S-ізомер має гербіцидну дію. Так, хімічна речовина дійсно практично одна й та сама, але властивості ізомерів різні. Це як зрівняти вугілля, алмаз і графіт: речовина одна — вуглець, а різницю між ними ви й самі знаєте. Під час синтезу металохлору одержуємо суміш декількох оптичних ізомерів, і тільки S-металохлор має гербіцидну дію. Компанія-оригінатор змогла відділити цей ізомер, і в такий спосіб з’явився на світ гербіцид Оригінал № 1.

Факт другий демонструємо на прикладі порівняння складу генеричного препарату на основі диквату та оригінального продукту (див. табл. 1).

Таблиця 1. Порівняльний аналіз препарату-генерика на основі диквату й оригінального десиканта на основі диквату

Хочу звернути вашу увагу, що в генеричному препараті кількість етилендиброміду вища, ніж в оригінальному, у понад 100 разів. Що ж це за хімічна речовина? Подивимося її характеристику в хімічному довіднику.

Можна виділити декілька важливих моментів впливу цієї діючої речовини на центральну нервову систему, порушення статевих функцій, канцерогенність. Хочеться мати справу з таким продуктом? Гадаю, що ні. Хочеться, щоб діти їли продукцію з такою речовиною? Переконаний, що ні.

Також часто виникають питання щодо ефективності дії препаратів-генериків у господарників, особливо, коли вони перед цим використовували оригінал і їм є з чим порівнювати.

Але що ж примушує купувати такі сумнівні продукти? Переважно – ціна. Варто пам’ятати, що причиною низької ціни генеричних продуктів є відсутність:

  • повноцінних (багаторічних) біологічних досліджень;
  • порівняльних даних із оригінальними продуктами;
  • вивчення профілю безпеки.

Після прочитання цього матеріалу, мабуть, виникне запитання: а чи потрібні взагалі препарати-генерики? На мою думку, потрібні, адже генерики стимулюють виробників до пошуку інноваційних рішень. Проте, водночас, через генерики у деяких країнах (здебільшого бідніших) стримується впровадження сучасних технологій та має місце нераціональне використання ресурсів. Ідеться про застосування недостатньо ефективних і менш безпечних засобів захисту рослин через брак фінансових ресурсів. Конкуренція між генеричними й оригінальними компаніями буде завжди, але вона має бути чесною, і в жодному разі не за рахунок здоров’я людей або погіршення екології.

Важливими перевагами оригінальних препаратів є:

  • доведена досвідом у багатьох країнах ефективність;
  • гарантований рівень безпеки;
  • інноваційність;
  • відтворюваність ефекту;
  • високий рівень контролю якості.

Отже, якщо для вас важливі ці показники, якщо ви кваліфікований господарник і хочете бути впевненим в успіху своєї діяльності, то вибір оригінальних препаратів є вигідним рішенням.

© Олександр Зозуля, к. с.-г. н., керівник підрозділу регіональної технічної підтримки, ТОВ «Сингента»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here