Ситуація на полях: нестандартні умови – нестандартні рішення від Vitagro Partner

715

Зимово-весняний період поточного року продовжує ставити перед аграріями запитання, на які немає стандартних відповідей. Ключова проблема – чергування теплої погоди з холодною, зі заморозками в нічні години, у поєднанні зі жорсткою ґрунтовою посухою. Такі умови вимагають від агрономів нестандартних підходів у плануванні заходів щодо захисту озимих зернових. Стратегії догляду, які використовували впродовж попередніх років, на жаль, втратили свою актуальність.

Огляд стану посівів

Хоча територією України пройшла перша довгоочікувана хвиля життєдайного дощику, негативні погодні умови попередніх місяців, особливо в південних областях, уже спричинили невідворотні фізіологічні процеси в рослинах озимини.

Коливання температури повітря, коли максимальна температура підвищувалася до +17 – +19 °С, а мінімальна знижувалася до -5 – -7 °С у нічні години, зумовили підмерзання рослин озимих культур і сходів ярого ячменю. Додайте до цього ще сильні поривчасті вітри 15–30 м/с, які інтенсивно видували вологу з верхніх шарів ґрунту та, водночас, зумовили «шліфування» молодих листочків культур. Поєднання таких несприятливих чинників в умовах низької вологозабезпеченості, уже зумовило часткову редукцію (скидання) пагонів на добре розкущених посівах зернових культур.

Погано розкущені посіви аграрії старалися «витягнути» підвищеними дозами азоту, проте, за нестачі вологи, на жаль, ніякі дози та форми азоту не допоможуть.

Ще одна поширена помилка агрономів – це сприйняття симптомів неінфекційних уражень (фізіологічні реакції на температури та стрес після обробок, нестача або важкодоступність певних елементів живлення) за інфекційні (наприклад, іржасті хвороби, піренофороз або бактеріози тощо). Варто пам’ятати, що для розвитку грибкових хвороб і бактеріозів поки що недостатньо високі температури (необхідні стійкі середньодобові в межах +18 – +25 °С з денними-нічними перепадами не більше 5–7 градусів. До того ж, грибкові інфекції та бактеріози не шкідливі в умовах посухи. Профілактичні фунгіцидні обробки за таких умов не забезпечують очікуваний ефект.

Однак, ситуація кардинально погіршиться за перших же травневих дощів. Річ у тім, що, за даними спостережень агрономічної служби Vitagro Partner, на 30 – 50 % площ озимих пшениці та ячменю виявлено ознаки початкового ураження грибковими захворюваннями: борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, плямистостями, якими уражено 5–12 % рослин на ранніх добре розвинених посівах. Також фіксували буру листкову іржу, кореневі гнилі. Очікуємо «вибуховий» інтенсивний розвиток цих хвороб після травневих дощів і температури повітря в межах +16 – +25 °С у поєднанні з рясними росами. У загущених посівах із високим рівнем азотного удобрення можливий епіфітотійний розвиток хвороб. Крім того, на Тернопільщині виявлено ураження озимого ячменю карликовою іржею – до 10 % рослин.

Тому максимальної ефективності набуде оздоровлення посівів під час виходу в трубку (за інтенсивності ураження плямистостями 1 %, септоріозом листя – 5 %) через обприскування фунгіцидами.

На добре розвинутих посівах, де є більше 450 стебел на метр квадратний, уже зараз потрібно застосовувати комплекси мікроелементів з амінокислотами – для зменшення негативної дії посухи та низьких температур. За більшого зрідження таке внесення, швидше за все, економічно не виправдане. Якщо стеблостій понад 600 стебел, внесення амінокислот також недоцільне, в умовах посухи процес редукції (скидання) пагонів уже триває. На таких розвинених посівах краще застосувати такі препарати трохи пізніше, ближче до прапорцевого листка.

Взагалі, варто розглядати кілька варіантів подальшого розвитку ситуації на полях. Зокрема, якщо опади будуть незначні аж до збирання – це найгірший сценарій, тому що запланований урожай знизиться на 20–50 %, проте якість зерна буде високою. Матимемо передчасне дозрівання і збирання. Крім того, такі умови зумовлять значний розвиток вірусів через високу активність комах-переносників (цикадки, попелиці). Нестача вологи позначиться і на просапних культурах, яким вологи для нормального росту та розвитку не вистачає вже тепер.

Якщо опади перемістяться на другу половину вегетації, то вони ніяк не допоможуть урожаєві колосових (кількість продуктивних стебел і зерен у колосі вже не змінити). Проте підвищиться ризик хвороб листя та, особливо, колосу. А у разі рясних опадів під час збирання, як мінімум матимемо зараження зерна пізніми інфекціями (фузаріоз, альтернаріоз, септоріоз), як максимум – ензимо-мікозне ураження та виснаження зерна.

Пшениця озима, сорт Ріверо, ТМ Semelita Пшениця озима, сорт Турандот, ТМ Semelita

Зважаючи на ситуацію, допомогти впоратися з описаними вище проблемами може фунгіцидний захист препаратами Bayton™, які є власною торговою маркою компанії Vitagro Partner. Bayton™ – це сучасні інноваційні препарати на основі ефективних формуляцій нового покоління, що мають профілактичну, лікувальну та викорінювальну дію проти широкого спектру хвороб сільськогосподарських  культур, і гарантують дійсно тривалий захист.

Пшениця озима, сорт Мескаль, ТМ Semelita Ячмінь озимий, сорт Наомі, ТМ Semelita

© Сучек Микола Миколайович,

керівник відділу R&D ТОВ “Вітагро Партнер”

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here