Цукровий буряк: від сівби – до збирання. У ПП «Західний Буг» збирають солодкі коренеплоди

1133

В Україні розпочався сезон збирання цукрових буряків. Зокрема, у ПП «Західний Буг», який разом з компанією «Сесвандерхаве-Україна» – провідним бельгійським виробником насіння, є учасником  спільного проєкту журналу «АгроЕліта», що має назву «Цукровий буряк: від сівби до збирання».

Нагадаємо, загалом на полях ПП «Західний Буг» посіяно 14 000 га цієї культури. Під гібриди селекції «Сесвандерхаве» виділили 1600 га (це більше 10% від загальної площі). Свій вибір підприємство зупинило на гібридах нового покоління: Балі, Тапір, Сіу, Маніту, Ігуана.

11 вересня наша редакція знову побувала на полі підприємства поблизу села Берездівці Миколаївського району Львівської області, де якраз планують розпочинати збирання.

Володимир Крупак, агроном-аналітик ПП «Західний Буг»

Як розповів агроном-аналітик ПП «Західний Буг» Володимир Крупак, копати цукровий буряк на Львівщині почали з 1 вересня, уже зібрали врожай у п’яти підрозділах (Сокальський, Бродівський, Миколаївський, Золочівський, Жидачівський райони).  Викопали орієнтовно 1000 га. Весь зібраний урожай відправили на Радехівський цукровий завод – один зі заводів, з яким співпрацює господарство. У структурі ТзОВ «РадехівЦукор» є ще Хоростківський та Чортківський виробництва, але вони розпочнуть переробку пізніше.

– Як на підприємстві проходить процес збирання цукрового буряка?

– Особливих труднощів не було, останні опади були більше двох тижнів тому. Єдине, ми розуміли,  що розпочинаємо трохи зарано, але, оскільки на Радехівський цукровий завод припадає досить великий об’єм цукрового буряка, довелося «стартувати» швидше.

Для збирання використовуємо бурякозбиральні комбайни ROPA Tiger, потім буряк проходить через  навантажувач-очищувач Ropa euro-Mouse, після чого цукровий завод забирає наші буряки власним вантажним транспортом.

– Минулого разу ми були у вас у гостях у липні. Чи проводили ще якісь заходи на полях після нашої останньої зустрічі?

– У зв’язку з тим, що в липні були сильні дощі, на деяких полях ми не встигли вчасно провести другий обробіток фунгіцидами проти церкоспорозу. Внаслідок цього інфекція засіла занадто «глибоко», і потрібно було 4 фунгіцидні обробки.

Але навіть там, де більш-менш вчасно обприскували і перший, і другий раз – тиск збудника настільки серйозний, що абсолютно чистих полів, як в минулі роки, – немає.

– Це якось вплинуло на врожайність солодких коренеплодів?

– На врожайність цей фактор наразі вплинув незначно, але «постраждала» цукристість. Зараз середня цукристість коренеплодів, які завозимо на завод, становить 15,7%, та, судячи з даних за початок вересня, у більшості господарств цей показник переважно ще нижчий.

– А ще якісь чинники вплинули на формування цукристості, чи лише інфекція церкоспорозу?

– Важливу роль відіграли й погодні умови. Ми аналізували метеодані, зокрема, суму активних температур, які були за період вегетації культури:  станом на кінець серпня цей показник на 7% менший проти минулорічного.

– Як загалом виглядають коренеплоди?

– У цілому сам буряк виглядає непогано, проте, сильні липневі дощі спричинили переущільнення ґрунту, і це призвело до того, що буряк не мав змоги рости повноцінно
та формувати потужний корінь, він почав «випирати». Але на сьогодні це не є суттєвою проблемою, оскільки оператори комбайнів підлаштовують їх за потреби. Великих втрат не
очікуємо: буряк ми почали копати рано, він довго не лежить на полі, що дозволяє уникнути гниття, одразу відправляємо на завод.

– Прокоментуйте результати врожайності буряка, що вже зібрали.

– Поки що результати менші очікуваних – у межах 45-50 т/га. Маємо надію, що збирання після 20 вересня покаже кращі результати, адже погода сприяє, і це має позначитися
і на цукристості і на врожайності. Крім того, сподіваюся, що ми недаремно внесли додатковий фунгіцид і змогли зупинити інфекцію. Листки мають можливість асимілювати сонячну енергію, формувати цукор і запасати його в коренеплодах.

– Як себе показують гібриди «Сесвандерхаве»?

– Збирання гібридів «Сесвандерхаве» ми ще не проводили, плануємо їх копати цього тижня, адже гібрид Тапір, що посіяний на цьому полі, виглядає повністю готовим до збирання. Загалом, усі гібриди селекції «Сесвандерхаве» досить непогано себе показали: коренеплоди добре наростають, немає сильного ураження кореневими гнилями. Тож тепер очікуємо результатів урожайності, щоб оцінити, наскільки вони реалізували свій  потенціал.

– Наостанок, плануєте якось змінювати чи коригувати технології вирощування наступного року?

– Цього року ми, як і багато інших бурякосійних господарств, на частині площ вдалися до зменшення інтенсифікації (здешевлення) технології. Сьогодні важко сказати, яка стратегія буде більш правильною чи більш вигідною економічно наступного року, адже погодно-кліматичні умови кардинально змінюються. А оскільки цукровий буряк – це затратна культура, то потрібно зважати на багато форс-мажорних  чинників, щоб не зазнати втрат.

Скажу напевне – наступного сезону  продовжуватимемо наші досліди за технологією Strip-Till, оскільки цього року випробовували цю технологію на 30-ти гектарах і отримали цікавий досвід.

Також велику роль матиме аналіз урожайності – як в цілому, так і дослідних ділянок. Лише проаналізувавши ці результати, зможемо вирішити, які зміни в технології варто впровадити і, звичайно, які гібриди вибрати для посіву в 2021 році.

Сергій Горобець, комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»

Сергій Горобець, комерційний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна», розповів про гібриди «Сесвандерхаве» та про співпрацю з ПП «Західний Буг»:

– Як в цілому виглядають гібриди «Сесвандерхаве» на полях ПП «Західний Буг»?

– Як виробник насіння цукрового буряку та зважаючи на погодні умови, які склалися в цьому сезоні, гібриди «Сесвандерхаве» виглядають дуже добре. Значну увагу приділяємо наявним проблемам виробничників цукрових буряків. Лише завдяки спільним зусиллям аграріїв і виробників насіння можна наблизитися до подолання викликів, які, на жаль, мають місце у виробничому процесі. Основним завданням для нас, як виробника насіння, у співпраці з ПП «Західний Буг» було правильно підібрати гібриди, котрі могли б показати гарні результати врожайності й цукристості, не зважаючи на наявність збудників кореневих гнилей. Вважаю, що з цим завданням ми впоралися. Загальний стан полів цукрових буряків зі селекцією «Сесвандерхаве» – на високому рівні. Але, як то кажуть, «комбайн усе покаже». Дочекаємося результатів і тоді робитимемо остаточні висновки.

– А як щодо гібрида Тапір, який посіяний на цьому полі?

– Спершу хотів би зауважити, що за останні три роки селекція «Сесвандерхаве» на українському ринку істотно оновилася. За вищевказаний термін зареєстровано понад 10 нових гібридів цукрових буряків, які у свою чергу були зареєстровані в тій чи іншій європейській країні. Тапір – один із них. Нам дуже подобається підхід фахівців ПП «Західний Буг» до вибору гібридів. Це люди, які готові до швидких рішень і не бояться випробовувати нове. Підтвердженням цього є те, що всі гібриди, замовлені для посіву у виробничих полях ПП «Західний Буг», – найновіші. Селекціонери компанії «Сесвандерхаве» добре попрацювали та надали оновленому складу насіння більшу толерантність до різних хвороб, зокрема й до кореневих гнилей. Тапір, який представлений на досліджуваному полі, показує себе дуже добре. Більше зможемо сказати лише після збирання врожаю, маючи на руках дані по врожайності та цукристості. Але, вже тепер помітно, що результат буде на високому рівні.

– У чому переваги гібридів «Сесвандерхаве» над іншими селекціями?

– Про одну з переваг я вже згадав, відповідаючи на попереднє запитання: це постійне оновлення та покращення гібридного складу насіння цукрових буряків. Також серед переваг і майже двохсотлітній досвід.

Бельгійська селекція «Сесвандерхаве» – провідний виробник насіння цукрового буряку у всьому світі і представлена в усіх бурякосійних країнах. На українському ринку селекція працює вже понад 25 років. Варто зазначити, що сьогодні «Сесвандерхаве» – це єдина компанія в світі, діяльність якої націлена лише на сферу цукрових буряків (наукова діяльність щодо селекції та лабораторних досліджень, вирощування насіння цукрового буряку, виробництво дражованого насіння і т.д.), що дозволяє максимально об’єднати ресурси та передові технології, необхідні для гарантії лідерських позицій серед інших селекційних компаній. Ще, як мінімум з десяток переваг можна вказати, але хотілося б зазначити, що компанія «Сесвандерхаве» вірить у майбутнє, і доказом цього є бельгійські інвестиції у насіннєвий завод на території України, а також інвестування понад 20 млн євро у сучасний Інноваційний центр, що працює тільки для цукрової галузі. Сума цих усіх позитивних факторів і відображає перевагу селекції «Сесвандерхаве» над гібридами інших компаній.

– Чи задоволені ви співпрацею у напрямі вирощування буряків із ПП “Західний Буг”?

– Звісно, так. ПП «Західний Буг» є основним виробником цукрових буряків на Західній Україні, його досвід неоціненний. Ми вражені підходом фахівців ПП «Західний Буг» до вибору гібридів: вони вивчили асортиментний склад насіння селекції «Сесвандерхаве» на ринку Європи, ознайомилися з доступними даними результатів виробництва цукрових буряків у Європі, порівняли ці дані зі своїми випробуваннями на власних полях тощо. А, враховуючи, що все насіння цукрового буряку селекції «Сесвандерхаве», яке представлено на українському ринку, попередньо зареєстроване у тій чи іншій країні Європи, це допомогло нам порозумітися і поглибити співпрацю. Надіємося, що насіння цукрового буряку селекції «Сесвандерхаве», яке задіяно у виробничих процесах ПП «Західний Буг», виправдало очікування виробничників і принесло позитивний результат. А позитивний результат – це позитивний досвід.

Анна Артим

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here