Обсяги транспортних перевезень агропродукції у І половині 2020 року суттєво скоротилися – Ярослав Навроцький

283

За результатами досліджень науковців Інституту аграрної економіки, обсяги перевезень сільськогосподарської продукції у І півріччі 2020 року порівняно з січнем-червнем 2019 року суттєво знизилися, проінформував старший науковий співробітник відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» к.е.н. Ярослав Навроцький.

За його словами, обсяги перевезення зернових та продуктів помелу – єдиного універсального агропродукту, який перевозиться всіма видами транспорту у значних обсягах – зменшилися за цей період на 19,9 %.

При цьому обсяги перевезення зерна і продуктів перемелу найбільш затребуваним в Україні залізничним транспортом у січні-липні 2020 року знизилися на 7,5 % проти відповідного періоду 2019 року: зі 181,9 млн т – до 168,3 млн т. Протягом останніх десяти років більш високий рівень падіння (-18,6 %) спостерігався лише у кризовому 2015 році.

Нестабільною була ситуація у системі перевезень автомобільним транспортом, що здійснюються підприємствами, зауважив експерт.

Обсяги перевезення зернових зменшилися на 18,8 %. Якщо у І півріччі 2019 року автотранспортом було перевезено 7219,8 тис. т цього виду агропродукції, то у І півріччі 2020 року – лише 5861,0 тис. т.

Ще більший (-18,9 %) спад спостерігається в автоперевезеннях сирого коров’ячого, овечого й козячого молока, констатував Ярослав Навроцький. Їх обсяги зменшилися з 243,2 тис. т у січні-червні 2019 року – до 197,3 тис. т у І півріччі цього року.

Водночас обсяги перевезення живих тварин, свіжих овочів та фруктів зросли. Зокрема, за шість місяців 2020 року автомобільним транспортом перевезено 12,0 тис. т картоплі – на 15,7 % більше, ніж у січні-червні минулого року.

При цьому обсяги перевезення картоплі у міжнародному сполученні збільшилися у 14,2 разу: з 0,46 тис. т торік у І півріччі – до 6,55 тис. т за І півріччя 2020 року. У цілому за січень-червень цього року усіма видами транспорту в Україну було ввезено 232 тис. т картоплі, а експортовано – лише 1312 т. Оскільки ціни на картоплю у 2020 році зросли з мінімальної ціни 12,8 грн в лютому до максимальної ціни 16,60 грн в червні, внаслідок ввезення більш дешевої імпортної картоплі ціна вирівнялася і поступово почала спадати за рахунок урожаю вітчизняної картоплі.

Морським транспортом перевезено лише 790,4 тис. т сільськогосподарської продукції, що на 17,3 % менше ніж за відповідний період 2019 року. При експорті пшениці та суміші пшениці та жита у 5,6 млн т вітчизняний морський транспорт було задіяно у перевезенні за кордон лише 10,5 тис. т збіжжя. Загалом усіма видами транспорту було перевезено 114,4 тис. т зерна, що на 56,9 % менше, ніж за шість місяців минулого року.

Зменшення обсягів перевезення зернових, як пояснив Я Навроцький, спричинено кількома факторами.

По-перше, на перевезення збіжжя автомобільним транспортом, особливо за кордон, вплинули карантинні заходи, запроваджені у зв’язку з пандемією COVID-19.

По-друге, зменшення наявності зернових і зернобобових, які забезпечують найбільші транспортні потоки серед агропродукції. Станом на 1 липня 2020 року кількість зерна на підприємствах склала на 48,9 % менше у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року.

Найближчим часом на скорочення обсягу перевезень автомобільним транспортом будуть впливати і карантинні заходи, і зменшення на 7-10 млн т урожаю 2020-2021 маркетингового року, спрогнозував Ярослав Навроцький.

У 2021 році негативний вплив на обсяги перевезень усіма видами транспорту може виникнути внаслідок скорочення виробництва агропродукції внаслідок переходу земель сільськогосподарського призначення від одних власників до інших, вважає науковець.

В подальшому посилюватиметься вплив зміни клімату, що може спричинити зменшення врожаю та вимагатиме оптимізації технологій у ситуації, що швидко змінюється.

Залишається загроза з боку пандемії коронавірусу, що негативно впливатиме на автоперевезення в цілому, і на перевезення аграрної продукції зокрема.

При збалансованому підході держави до означених проблем, збільшенні інвестицій у будівництво та модернізацію інфраструктури, а також у розвиток власного торгівельного флоту ситуація поступово вирівняється і аграрне виробництво та обслуговуюча його транспортна система будуть працювати в оптимальному режимі, підсумував Ярослав Навроцький.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here