Цифровізація у агробізнесі – не модна примха, а необхідність

328

17 листопада в онлайн-форматі відбувся AGROIT Forum – форум про IT-рішення та інновації в агросфері, організований Oleynik Conference. І хоча у багатьох сільське господарство досі асоціюється з архаїкою та відсталістю, проте сьогодні агросектор стає однією з найтехнологічніших галузей. Використання супутникових систем, дронів, автопілотів, ультразвукові дослідження, точне землеробство вже не є якоюсь дивиною, це звичні речі для сільськогосподарського виробника.

Сучасні системи дозволяють керувати і земельним банком, і логістикою, і витратами, і розподілом добрив.

Розробники з України, Болгарії та інших країн представляли комплексні програми з управління агробізнесом і розповідали про досвід впровадження їх у життя. Свою комплексну систему IT-рішень для управління агробізнесом представила Наталія Богачева, директор і керівник проєктів AgriChain українського агропромхолдингу “Астарта-Київ”. Серед проблем, які вона зазначила, і які потребують вирішення, – відсутність культури землеробства і сівозміни, необхідність впровадження систем контролю за використанням ресурсів, трудомісткий паперовий документообіг, низький професійний рівень спеціалістів, висока собівартість виробництва та низька маржинальність. І єдиний портал AgriChain для управління агробізнесом дозволяє керувати земельним банком, складом, закупівлями, поставками, станом посівів, аналізом врожайності, логістикою тощо. Нині працюють ще над створенням системи контролю роботи та ремонтів техніки й аналітичних звітів з роботи агропідприємства.

Велику цікавість викликала болгарська система N.E.X.T. Generation, яку представили Владимир Ніколов та Веселин Павлов з компанії Entegra. Вона призначена для управління процесами агробізнесу, що стосуються виробництва зернових культур. Це планування по полях, культурах, сортах та гібридах, розрахунок дохідності та вартості, ведення договорів купівлі-продажу. Є тут також планування закупівель, управління продажами та відносинами з клієнтами, система, що розраховує розподіл добрив, препаратів і насіння тощо.

Як IT-технології зменшують негативний вплив людського чинника

Кібербезпека в агро – одна з найактуальніших тем сьогодення, зазначила Ірина Кравець, член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства цифрової трансформації України. Адже сучасне агровиробництво вже годі уявити без електронних карт полів, GPS-трекерів, ультразвукових сканерів, електронних вагових контролерів та всього іншого, до чого хакери можуть підібрати свій ключ, адже дані легко змінити. І завдяки цьому можна багато чого вкрасти, приміром, створити зовсім іншу віртуальні реальність, яка вам буде показувати одне, насправді ж відбуватиметься зовсім інше. А оскільки через пандемію всі переходять на цифрові технології, потрібно враховувати ці небезпеки і протистояти їм. Не покладатися виключно
на віддалений моніторинг, інколи фізично все перевіряти, проводити інвентаризацію пристроїв, щоб виявляти “шпигунів”, і розуміти, що найслабша ланка у кібербезпеці – це людина, тож треба бути обізнаними у плані безпеки і вчити персонал.

Про особливості систем паспортизації полів, управління земельним банком, супутникового моніторингу від Geosys та роботу з великими обсягами різнорідних даних і інформації поділився Віталій Бєлєнков, технічний директор Global GIS.

Про важливість контролю виконання сільськогосподарських робіт доповідала Катерина Чередниченко, керівник комерційного відділу компанії “АгроСигнал”. За її словами, цифровий контроль потрібен для того, щоб зекономити, підняти ефективність виробництва та зберегти врожай. Адже система здатна бачити вузькі місця, де ніхто б не здогадався шукати. Приміром, в одному господарстві під час збирання пшениці з’ясувалося, що на одній половині поля врожайність 19 ц/га, а на другій – 12 ц/га. Виявилося, що одну частину збирали вдень з нормальною швидкістю, а другу вночі з підвищеною – звідси й втрати. І такі системи контролю здатні значно зберегти витрати, тож цифровізація – це не модна примха, а необхідність.

Ще один практичний кейс представила компанія “Кусто Агро”. Алішер Тяжин, генеральний директор та керівники підрозділів доповіли про елементи точного землеробства, автоматизацію бізнес-процесів. Відтак, компанія зараз проводить експеримент для порівняння ефективності застосування точного землеробства у порівнянні з класичними технологіями. Вони також розробили мобільні додатки, де можна планувати і керувати виробництвом, контролювати технічні операції та виконання робіт на полі, словом, зменшувати вплив людського чинника на результати і збільшувати прибутки.

На нас чекають вертикальні ферми, штучний інтелект та хромосомні технології

Про сучасні тренди в сільському господарстві розповіла Тетяна Мілек з компанії “РусАгро”.

По-перше, нас очікує суцільна автоматизація і роботизація, адже неможливо уявити сучасне агровиробництво без датчиків, що контролюють стан ґрунту, без дронів, геозйомки, аналізу і обробки статистичних даних. Агрономи тепер починають ранок не з об’їзду полів, а з отримання даних. По-друге, все частіше в рослинництві і навіть тваринництві застосовують вертикальні ферми, які значно економлять місце і скорочують витрати. Третій тренд – це технологічне вирощування тварин, коли сучасні ферми моніторять стан здоров’я, кількість та якість води і їжі, що значно економить ресурси.

Також варто готуватися до повсякчасного застосування штучного інтелекту навіть у сільському господарстві.

Деякі компанії співпрацюють з біологами, і все більше уваги приділяють хромосомним технологіям, коли вирощують рослини чи тварин з певними якостями, у тому числі і смаковими, стійкістю до хвороб чи посухи.

І щоб у сучасному світі не пасти задніх, потрібно застосовувати усі ці новітні технології. Адже світові виробники витрачають мільярди доларів на розробку і впровадження сучасних досягнень науки у агросектор.

Ольга Соломка

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here