Коровай 2020: сподівання на майбутній рік

481

У попередніх випусках ми проаналізували стан збирання ранніх зернових і зернобобових культур та прогнози щодо обсягу врожаю усіх сільськогосподарських культур поточного року. Попередні висновки вже тоді засвідчили, що через погодні умови українські аграрії у 2020 році не отримують значну частину збіжжя, що може негативно відобразитися на їхніх фінансових результатах діяльності. Враховуючи поточні показники зі збору пізніх сільськогосподарських культур, стає очевидним наступне – відбудеться спад виробництва у рослинництві.

Коровай майже сформовано…

Як свідчать дані моніторингу за рівнем збору врожаю, станом на другу декаду жовтня українські аграрії вже обмолотили площу 19,9 млн га, що складає понад 81 відсотків до запланованих площ збирання основних сільськогосподарських культур. Їм вдалося зібрати вже 62,1 млн тонн збіжжя.

Значну частину короваю займають, звичайно, зернові та зернобобові культури – 61,6% до фактичної зібраної площі. Збір ранніх культур завершений. Аграріям вдалося намолотити 25,1 млн тонн пшениці, 7,8 млн тонн ячменю та 516 тис тонн гороху. При цьому середня врожайність зернових і зернобобових склала всього 3,86 т/га (пшениці – 3,83 т/га, ячменю – 3,26 т/га та гороху – 2,17 т/га). Якщо порівнювати результати з 2019 роком, то зниження обсягу виробництва у 12-14 відсотків залежно від культури спричинило факт недоотримання понад 4,3 млн тонн зерна, що при середній ціні близько 5 тис грн за тонну складає 21,7 млрд грн. Додаючи сюди ще загальне зменшення виробництва насіння ріпаку складає 0,8 млн тонн, що в еквіваленті дорівнює 10 млрд грн, сумарно сільськогосподарські товаровиробники недоотримують виручки в межах 33 млрд грн.

Сподівання в аграріїв також були на пізні зернові та технічні культури. Однак сподівання не виправдалися. Так, станом на 19 жовтня поточного року аграрні формування зібрали 11,1 млн тонн з площі 2,4 млн га, що складає лише 44% від запланованих обсягів. Урожайність при цьому склала лише 4,64 т/га, що на 35,4 відсотків (мінус 2,55 т/га) нижче ніж попереднього року. Якщо схожа тенденція збережеться і до кінця збору зерна кукурудзи, то аграрії можуть недоотримати 13,9 млн тонн валового збору даної культури. При середній ціні на ринку у 6,5 тис грн сільськогосподарські товаровиробники прогнозовано втратять майже 90 млрд грн виручки.

Таблиця 1. Ранжування регіонів України за показниками вирощування кукурудзи на зерно у 2020 році (станом на 19.10.2020 р.)

З огляду на передбачення несприятливих погодних умов вирощування 2020 року, багато вітчизняних аграріїв вирішили посіяти більш адаптивну до спеки культуру – соняшник. Так, у поточному році посівні площі під соняшником зросли на 534 тис га (або 9,1%). Станом на другу декаду жовтня товаровиробники зібрали 10,9 млн тонн з площі 5,5 млн га (87% до плану). Однак цьогорічна врожайність складає 1,96 т/га, що на 23,4 відсотки нижче, ніж у 2019 році. Навіть при істотному збільшенні посівних площ аграрії недоотримають до 3 млн тонн насіння соняшнику, що при середній ціні 9 тис грн за тонну в грошовому еквіваленті дорівнює 27 млрд грн виручки.

Подібна ситуація складається і з посівами сої – ще однієї стратегічної культури останніх років. На сьогодні аграрії намолотили 1,95 млн тонн з площі 966 тис га (72% від плану). Урожайність соєвих бобів складає 2,02 т/га, що дорівнює 80 відсоткам до попереднього року. Обсяг виробництва за таких умов за прогнозами може знизитися на 1,2 млн тонн, що у грошовому еквіваленті складе понад 11 млрд грн.

Ситуація в регіонах

Зрозуміло, шо ситуація із валовими зборами та урожайністю кардинально відрізняється у кожному регіоні. Ми спробували проаналізувати показники усіх областей та сформували відповідний рейтинг за ранжуванням якісного критерію – продуктивності культури (табл. 1, табл. 2 та табл. 3).

Таблиця 2. Ранжування регіонів України за показниками вирощування соняшнику у 2020 році (станом на 19.10.2020 р.)

Як видно із таблиці 1, у п’яти регіонах урожайність кукурудзи не досягає поки що навіть 3 т/га: Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька та Чернігівська області. В регіонах, у яких частка площі до збирання є найвищою (Миколаївська, Одеська і Донецька), середня продуктивність не перевищує 5 тонн з 1 гектара. Таким чином, більшість товаровиробників практично в усіх регіонах України «досягнули» критично низької врожайності, що спричинить у більшості випадків отримання збитків у вирощуванні даної культури.

Подібна ситуація спостерігалася і на посівах соняшнику. «Лідери» у вирощуванні цієї культури (Харківська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Миколаївська та Запорізька області) отримали найнижчу врожайність: на рівні 1,39-2,26 т/га. В інших традиційних для вирощування олійної культури регіонах товаровиробники не змогли отримати з 1 гектара більше 2 тонн насіння. Це зумовить значні негативні передумови для отримання збитків за результатами діяльності у 2020 році для більшості представників аграрної галузі.

Що стосується вирощування сої, то середня врожайність порівняно із попереднім роком знизилася на 20 відсотків і становить лише 2 т/га. Однак при цьому сільськогосподарські товаровиробники з майже половини регіонів не досягнули продуктивності культури у 2 тонни з одного гектара. До таких областей можна віднести Харківську, Донецьку, Полтавську, Київську, Вінницьку, Житомирську, Дніпропетровську, Черкаську, Миколаївську, Одеську, Кіровоградську та Луганську. Лише аграрні формування Херсонщини досягли високої урожайності – 3,22 т/га.

Таблиця 3. Ранжування регіонів України за показниками вирощування сої у 2020 році (станом на 19.10.2020 р.)

З огляду на ситуацію з вирощування сільськогосподарських культур, що виникла у 2020 році, можна зробити декілька важливих висновків: незважаючи на сучасні технології і техніку, залежність сільського господарства від природного чинника залишається доволі високою; недоотримання врожаю на рівні 10-20 відсотків залежно від культури на макрорівні практично не відчуватиметься, оскільки пропозиція більш як удвічі перевищує внутрішній попит; найбільшого негативного економічного впливу у цій ситуації зазнають самі товаровиробники і трейдери, які не зможуть реалізувати збіжжя в минулорічних обсягах.

Що будемо сіяти?..

Це накладає свій відпечаток не лише на результати поточного року, а й на процес планування під врожай 2021 року. Аграрії, вже починаючи з серпня, розпочали кампанію з формування майбутнього урожаю.

Посів озимих культур – надзвичайно виважений крок, від результату якого залежить 30-35 відсотків отриманого майбутнього збіжжя. Виходячи з реалій поточного року, що супроводжується постійною нестачею вологи в ґрунті, сільськогосподарські товаровиробники знизили площі під посівом озимих культур, порівняно з минулим роком.

Так, прогнозні показники зі сівби пшениці цьогоріч скоротяться з 6,6 до 6,1 млн га, що на 6,1% менше (табл. 4). Станом на другу декаду жовтня засіяно 4,6 млн га або 76 відсотків. Практично завершили сівбу озимої пшениці аграрії Полтавської, Луганської та Миколаївської областей (99-100%), а товаровиробники таких регіонів як Івано-Франківщина, Хмельниччина, Херсонщина та Чернівеччина засіяли менше половини від запланованих показників. Враховуючи те, що найближчим часом завершаться оптимальні строки посіву зернових культур, можна передбачити часткове невиконання поставлених цілей.

Згідно даних Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України вітчизняні аграрії вже засіяли 628 тис га ячменем, що складає лише 66 відсотків від запланованого рівня. При цьому, у ряді областей уже завершили посівну кампанію: Волинська, Житомирська, Луганська, Львівська, Полтавська та Рівненська. Однак зважаючи на завершення оптимальних строків сівби, а також невисокий рівень виконання планових показників у кількох областях (70%), існує висока ймовірність недосіву 946 тис гектарів.

Ще гірша ситуація спостерігається з посівами озимого ріпаку, строки для якого практично уже вичерпані. Як наслідок, із запланованих 1 млн га фактично засіяно 830 тис гектарів, що складає 82%. При цьому, у ряді областей уже завершили посів озимого ріпаку: Хмельницька, Волинська, Житомирська, Івано-Франківська, Київська, Полтавська, Рівненська та Тернопільська.

Таблиця 4. Ранжування регіонів України за показниками сівби озимих культур під врожай 2021 року (станом на 19.10.2020 р.)

Таким чином, залишається засіяти ще 3,1 млн гектарів під озимими культурами, або 24 відсотки до запланованих показників. Чи виконають поставлені для себе цілі сільськогосподарські товаровиробники, залишається невідомим? Адже посушливі умови на початку посівної кампанії та непрогнозовані погодні умови протягом зимових місяців можуть спричинити недостатній рівень вегетаційного розвитку та переорієнтацію аграріїв на ярі культури.

Висновки

Цьогорічна ситуація із формуванням короваю 2020 наштовхує на кілька висновків.

По-перше, клімат на території України, і це є доконаним фактом. Вплив погодних умов стає все більш визначальним у формуванні продуктивності культур, особливо у південних регіонах. Це пов’язано, в першу чергу, з відсутністю вологи у ґрунті.

По-друге, результати діяльності аграрного сектору 2020 року засвідчують про падіння обсягу виробництва на 10-20 відсотків залежно від культури. Це негативно вплине на фінансовий результат усіх товаровиробників, незважаючи на цьогорічне підвищення цін реалізації.

По-третє, озимий клин врожаю 2021 року уже буде меншим за цьогорічний. Це може вплинути на зниження частки зернових культур та збільшення навпаки технічних, що зумовить зростання антропогенного навантаження на сільськогосподарські угіддя.

По-четверте, у цій ситуації необхідно змінювати підходи до розвитку галузі: переорієнтовуватися на адаптивні та екобезпечні технології вирощування; розвивати інші напрями галузі, в т.ч. з переробки продукції, які дозволили розширити площі під кормовими культурами, овочами; впроваджувати системи зрошувального землеробства.

За таких умов найближчим часом можна досягти позитивних результатів у розвитку аграрного сектору та ефективно вирішити кризові ситуації, які були присутні у поточному році.

Підготував Сава Андрій, д.е.н., с.н.с.

Використано матеріали із джерел:

http://www.ukrstat.gov.ua/,
https://www.me.gov.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here