Асоціація “Український клуб аграрного бізнесу” спільно з агенцією UCABevent провели онлайн-зустріч членів УКАБ із серії “Уряд на зв’язку” з Владиславою Магалецькою, головою Держпродспоживслужби.
Основні тези спікера з зустрічі:
-Які основні кроки в напрямку трансформації Держпродспоживслужби в сервісну інституцію?
Хороший сервіс має бути ефективний, прозорий і вчасний. Хотілось би, щоб Держпродспоживслужба була такою інституцією, яка надає саме такий сервіс. Трансформацію ДПСС я вбачаю, в першу чергу, в тому, щоб були проведені якісні smart реформи: конкретні, вимірювані, з чіткими виконавцями, реалістичні і обмежені в часі.
По суті, це має бути діджиталізація всіх процесів, щоб будь-який громадянин міг отримати можливість подати скаргу на порушення своїх законних прав за кілька натискань у смартфоні. Особливо, якщо це стосується видачі певних сертифікатів, довідок,тощо. Все це має відбуватись максимально в автоматичному режимі. Переконана, що на наступні 10 років ми маємо закласти базу, щоб всі сервіси були доступні в електронному вигляді.
– Як запроваджується контроль транскордонних хвороб тварин в країні?
Одним із основних завдань ДПСС є захист території нашої країни від занесення особливо небезпечних хвороб з території інших держав та мінімізація ризиків їх поширення. На сьогодні в нас присутня багаторівнева система контролю транскордонних захворювань, яка включає в себе:
- Введення обмежень/заборон при ввезенні живих тварин та репродуктивного матеріалу з території країн або зон, де реєструються найбільш небезпечні захворювання тварин.
- Здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про безпечність харчових продуктів, кормів, побічних продуктів тваринного походження та державного ветеринарно-санітарного контролю під час ввезення підконтрольних вантажів та живих тварин. На сьогодні забезпечено роботою 6 регіональних служб державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті (Львів, Київ, Дніпро, Одеса, Харків, Донецька область). Відповідно до рішення уряду передбачено утворити 4 міжрегіональних головних управлінь держпродспоживслужби на державному кордоні (Одеса, Львів, Київ, Дніпро)
- Функціонування раннього оповіщення про підозру захворювання та реалізація програм моніторингу.
- Функціонування мереж акредитованих лабораторій, які здатні забезпечити своєчасну діагностику транскордонних захворювань.
Також в нас присутній контроль біобезпеки на виробничих потужностях та розроблені і прийняті ветеринарно-санітарні заходи для ліквідації спалахів.
– Які можливості відкриття нових ринків збуту української продукції: де очікувати найближчих зрушень?
Ще в період роботи заступницею Міністра Мінагрополітики, коли в 2014 році було запроваджено ембарго на ринок Росії, що до цього був основним напрямком збуту, ми відпрацювали країни ЄС, азійські ринки, працювали над ЗВТ з Канадою, Ізраїлем. Це все заклало підґрунтя для тимчасових торгових преференцій від ЄС. Наразі розглядаємо питання розширення квот та перегляду угоди в напрямку експорту і імпорту.
На сьогодні ДПСС працює над відкриттям ринків збуту української продукції на п’яти континентах. В найближчій перспективі очікуємо відкриття таких ринків, як: Канада для м’яса птиці, КНР – риба та рибні продукти, корми, мед, пшеничне борошно та бобові, Кувейт – молоко та молочні продукти. Також на днях ми отримали позитивні зрушення на погодження сертифікатів експорту ВРХ до Об’єднаних Арабських Еміратів та меду в Сербію.
В пріоритетах на 2021 рік – Китай, країни АСЕАН (В’єтнам, Малайзія, Філіппіни, Індонезія), країни GSS (Катар, Кувейт, ОАЕ), країни південної Азії (Індія, Шрі-Ланка, Пакистан, Афганістан) та країни східної Азії (Корея та Японія).
Також учасники круглого столу мали можливість обговорити проблемні питання фітосанітарних заходів у напрямку обігу насіння, встановлення та зняття карантинних зон по Україні і питання відомчої реєстрації техніки. Наразі акумулюється пропозиція від членів УКАБ, яка буде згодом направлена на Держпродспоживслужбу.