Аксіал® Крос – професійний підхід у захисті зернових культур від злакових і дводольних бур’янів

219

Олександр Джам, менеджер з технічної підтримки,
напрям «Гербіциди для зернових культур», компанія «Сингента»

Актуальність захисту посівів зернових культур від злакових бур’янів щороку зростає. Перехід на мінімальні способи обробітку ґрунту, недотримання сівозміни серйозно погіршують фітосанітарну ситуацію на полях. Відмова від відвальної оранки призводить до акумуляції насіння бур’янів у верхньому шарі ґрунту (як відомо, для появи сходів бур’янів глибина закладення більше як 10 см критична). Тому часто на практиці вирішувати питання зі злаковими бур’янами доводиться вже в посівах зернових.

Прагнучи подолати цю проблему, компанія «Сингента» 2020 року вивела на ринок України унікальний крос-спектра гербіцид Аксіал® Крос 050 ЕС, к. е. Дозвольте поділитися першими результатами застосування нового гербіциду. Погодні умови 2020 року стали суворим випробуванням для Аксіал® Крос. Застосування гербіциду супроводжували надзвичайно стресові погодні умови: посуха і різкі зміни температури на момент внесення, серія нічних морозів (до –3 °С) після внесення.

Фото 1

Аналіз застосування Аксіал® Крос довів, що, як і всі післясходові гербіциди, Аксіал® Крос треба вносити за сприятливих умов (температура > 5 °C і вологість > 60 %), однак він виявився менш залежним від впливу складних погодних умов, ніж інші аналогічні гербіциди. Підтвердження цьому – приклад ТОВ «Млин Агро», що в Жидачівському районі Львівської області. Господарство застосувало Аксіал® Крос і конкурентний гербіцид, щоб порівняти їхню ефективність. Через холодні умови конкурент майже не контролював бур’яни, особливо злакові, тоді як Аксіал® Крос переконливо підтвердив унікальні гербіцидні властивості з контролю злакових і дводольних бур’янів (фото 1).

Холодні погодні умови, особливо в північних і центральних областях України, суттєво впливали на швидкість дії гербіциду на бур’яни: зафіксовано її зниження порівняно з нормальними умовами для застосування гербіциду. Перші візуальні симптоми дії препарату почали проявлятися на 15–20-й день після внесення. Як і в попередні роки за сприятливих умов, так і в цьогорічних екстремальних умовах високочутливими (> 90 %) бур’янами до дії гербіциду
Аксіал® Крос виявилися так, як мітлиця звичайна, волошка синя, грабельки звичайні, сухоребрик, дескурайнія Софії, дельфіній посівний, хрінниця смердюча, жовтозілля звичайне, злинка канадська, незабудка польова, грицики звичайні, ромашка непахуча і лікарська, талабан польовий, гірчиця польова, роман польовий, грицики звичайні, герань розсічена, мак-самосійка і дикий, зірочник середній. Чудову ефективність проти цих бур’янів Аксіал® Крос показав у Білоцерківському районі Київської області на дослідних полях «Сингента» (фото 2). У Чернігівській області використання Аксіал® Крос одночасно з відмінним контролем дводольних бур’янів продемонструвало надійний захист від мітлиці звичайної (фото 2).

Фото 2

З огляду на безліч питань про здатність Аксіал® Крос самостійно контролювати IMI- і SU-падалицю соняшнику та IMI-падалицю ріпаку 2020 року по всій території України було проведено додаткові масштабні дослідження для вивчення цього питання. Дослідження проводилися в умовах створення штучного й природного фону із названими бур’янами. Результати досліджень дозволяють зробити однозначний висновок, що Аксіал® Крос демонструє відмінну ефективність проти всіх видів падалиці соняшнику. Усі конкурентні продукти з таким спектром дії забезпечували набагато нижчий рівень контролю цих бур’янів (фото 3).

Фото 3

При весняному застосуванні Аксіал® Крос проти IMI-падалиці ріпаку (на момент внесення гербіциду бур’ян мав 8–10 листків) ефективність була на доброму рівні (80 %), тоді як конкурентні продукти не контролювали цей бур’ян. При осінньому внесенні ефективність Аксіал® Крос (0,7 л/га) проти IMI-падалиці ріпаку (Білоцерківська ДС, 26 ДПВ) була на рівні 90–95 % (фото 4). Конкурентні продукти і при осінньому застосуванні не контролювали IMI-падалицю ріпаку. Найкраща дія гербіциду на однорічні дводольні бур’яни проявлялася в період їхнього активного росту, коли вони перебували у фазі 2–4 листки, а осоти мали розвинену розетку. Мінімальна фаза розвитку злакових бур’янів – 2 листки.

Крім високої селективності й ефективності Аксіал® Крос, в екстремальних умовах 2020 року було підтверджено безпечність його змішування з більшістю фунгіцидів, інсектицидів, регуляторів росту рослин, добрив, мікроелементів як при весняному, так і при осінньому застосуванні.

Фото 4

Унікальність Аксіал® Крос, яку препарат підтвердив у субекстремальних погодних умовах, ґрунтується на його одночасно високій ефективності та можливості застосовувати на всіх видах зернових культур (крім рису й вівса) без ризику пошкодити рослини і без негативного впливу на врожайність. Препарат дозволено використовувати на озимій і ярій пшениці, ячмені без сортових обмежень. На останньому тільки Аксіал® Крос може вважатися високоефективним і справді селективним гербіцидом крос-спектра. Це перша і єдина можливість оптимізувати віддачу від вирощування ячменю, одночасно контролюючи дводольні й злакові бур’яни за допомогою простого одноразового застосування, адже ефективне регулювання всіх видів бур’янів забезпечує вищі врожаї і легше збирання, дає змогу уникнути витрат при збиранні.

Препаративна форма Аксіал® Крос складається із сучасних якісних компонентів: 45 г/л піноксадену + 5 г/л флорасуламу + 11,25 г/л клоквінтосет-мексил-антидоту. Піноксаден і флорасулам – ідеальні партнери для сумішей. Обидві речовини мають короткий період напіврозпаду і в ґрунті, і в рослинах. Аксіал® Крос – це гербіцид без обмежень у сівозміні, гнучкий при плануванні наступного врожаю. Завдяки можливості для господарств обирати час застосування і здатності компонентів поєднуватися одне з одним ця комбінація стала незамінним інструментом для виробників зернових культур.

Аксіал® Крос проявляє максимум своїх властивостей тільки в комбінації з надзвичайно важливим компонентом формуляції – новітньою поверхнево-активною речовиною (ПАР) Адігор на основі метилового ефіру ріпакової олії. Наукова група компанії «Сингента» встановила, що Адігор має унікальну дію на піноксаден і флорасулам порівняно зі стандартними ПАР. Адігор сприяє кращому розтіканню робочої рідини по поверхні листя злаків, не зважаючи на їхню опушеність, розчиняє восковий шар, готуючи легкий шлях для проникнення діючих речовин усередину рослини. Як наслідок, через 30 хв. після внесення гербіцид повністю проникає всередину листка. Навіть у субоптимальних умовах Адігор порівняно з наявними наразі ПАР максимально зберігає ефективність гербіциду.

Аксіал® Крос – загальновизнаний еталон у боротьбі з вівсюгом звичайним, метлюгом звичайним, лисохвостом, видами мишіїв і курячого проса.

Багаторічні випробування препарату в Європі й Україні засвідчили, що Аксіал® Крос демонструє набагато ефективніший контроль домінантних однорічних дводольних бур’янів, особливо підмаренника чіпкого і падалиці ріпаку, порівняно з флорасуламом, застосованим без Адігору. До цього гербіциду високочутливі такі дводольні бур’яни, як волошка синя, грабельки звичайні, сухоребрик Лезеля, дескурайнія Софії, дельфіній посівний, хрінниця смердюча, жовтозілля звичайне, злинка канадська, незабудка польова, грицики звичайні, ромашка непахуча, ромашка лікарська, талабан польовий, гірчиця польова, роман польовий, герань розсічена, мак-самосійка, зірочник середній, глуха кропива стеблообгортна, спориш (BBCH 12–16).

Аксіал® Крос забезпечує високий рівень активності проти злаків і дводольних бур’янів і при осінньому, і при весняному застосуванні. У більшості випадків рекомендована норма витрати – 0,7 л/га восени та 0,9 л/га навесні.

Аксіал® Крос безпечно змішувати із широким спектром гербіцидів та з більшістю фунгіцидів, інсектицидів, регуляторів росту рослин, добрив, мікроелементів. У поєднанні з гнучкістю використання незалежно від стадії росту рослини та з високою ефективністю це робить його універсальним продуктом.

Рівень і швидкість контролю залежать від виду бур’янів, умов вирощування і конкуренції культур. Сприйнятливі види бур’янів зазвичай припиняють рости протягом 48 год. після обробки, тиждень-два жовтіють і повністю гинуть за три-п’ять тижнів.

Аксіал® Крос ефективний при низьких температурах +5 °С, в кстремальних умовах вологості та в сухих умовах, не вимагає вологості ґрунту або сонячного світла для активації. Гербіцид дозволено застосовувати в широкому діапазоні об’ємів води (50–300 л/га) від BBCH 11–39 у більшості країн. Завдяки цій гнучкості його використовують на ранніх стадіях або в складних ситуаціях аж до пізньої осені.

Підсумовуючи, можна сміливо стверджувати, що виробникам пшениці і ячменю «Сингента» пропонує новий професійний підхід у захисті від злакових і дводольних бур’янів. Адже отримані відмінні результати застосування нового гербіциду «Сингента» в господарствах і на дослідних ділянках в усіх ґрунтово-кліматичних зонах України переконливо довели доцільність і перспективність його використання.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here