Майбутнє – за річковими та залізничними перевезеннями

95

11 березня у Києві відбулася IV щорічна профільна конференція “Транспорта логістика зернових” для перевізників зернових, організована Oleynik Conference. Мета конференції – знайти й обговорити оптимальні рішення в забезпеченні якісної і швидкої логістики зернових.

На захід були запрошені аграрії, представники експедиторських і логістичних компаній, а також розробники IT-рішень у сфері транспортної логістики.

Обговорювали основні види транспортування зернових: автотранспорт, залізничний транспорт, транспортування річками і контейнерні перевезення.

Залізничні перевезення через пандемію тільки виграли

Аналіз ринку перевезень зернових в Україні зробила Марина Романюк, аналітик Pro-Consulting. Визначальним чинником на ринку перевезень зернових є обсяги врожаю, і минулий рік був менш вдалим, ніж попередній. Отже, і темпи приросту попиту на послуги були меншими. Також негативного впливу завдав і COVID-19, через який найбільше постраждали автомобільні перевезення. Відбулося підвищення ставок майже вдвічі, збільшення термінів перевезення через черги на кордоні. Та й ремонтувати транспортні засоби доводиться частіше, оскільки через збільшення курсу валют чимало компаній відкладають оновлення автопарку. Трохи краща ситуація з залізничними перевезеннями, які відновилися з травня 2020 року. Можна навіть зазначити, що залізничні перевезення через пандемію виграли, тому що знижена кількість пасажирських перевезень дала можливість збільшити вантажні, у тому числі і зернові. Найменше постраждали перевезення водним транспортом, там навіть спостерігається позитивна динаміка. Хіба що нестабільна ситуація в прикордонних пунктах може чинити певний негативний вплив.

Якщо ж говорити про загальні цифри, то за п’ять років частка автомобільних перевезень збільшилася на 33,3%, перевезення залізницею – на 10,3. Причому, 97,7% перевезень на експорт відбувається саме залізничним транспортом. І саме у залізничних перевезеннях експерти вбачають перспективи, оскільки постійно збільшується кількість станцій та існує профіцит вагонів.

Що стосується водних перевезень, то за останні 5 років їх частка збільшилася на 10%. І вони також будуть перспективними з огляду на те, що торік прийнято Закон України про внутрішній водний транспорт, який покликаний створити умови для конкурентного ринку річкового вантажного транспорту, що дасть змогу збільшити вантажопотік до 30 млн. т на рік (для порівняння: в 2020-му – 2,5 млн. т) отримати економічний ефект в 13-16 млрд. грн.

Щодо прогнозів тенденцій ринку, то, за словами аналітика Pro-Consulting, подальший розвиток ринку залежатиме від наступних чинників. У автоперевезеннях – від ціни на нафту і, відповідно,  на пальне для транспорту, від стану доріг та їх ремонту і від вагового контролю. На залізничні перевезення впливатиме оновлення вагонного парку та розвиток приватної тяги.

На водні ж перевезення має позитивно вплинути Закон України про внутрішній водний транспорт, переорієнтація на який, крім економії на ремонті доріг при зменшенні автомобільного навантаження за рахунок збільшення водних перевезень, дає ще й інші переваги, адже це більш екологічний та економічний вид транспорту.

За перенавантаження транспорту скоро мають запровадити чималі штрафи

Про необхідні кроки для боротьби з перенавантаженнями розповідав Олег Логутов, директор підприємства “ЗЕРНОТРАНС”. За його словами, останнім часом перенавантаження автотранспорту стало справжнім лихом як для перевізників, так і для доріг. Перевізники почали демпінгувати, ціни значно зменшилися, а довжина маршруту – збільшилася. Незважаючи на те, що в Україні – одна з найрозвиненіших мереж залізниць у Європі, Укрзалізниця залишається без роботи, тоді, коли автомобільні дороги  руйнуються.

Незабаром Верховна Рада має прийняти у другому читанні законопроекти № 3742 та № 3743, які змусить перевізників значно зменшити навантаження і відтоді ніхто не зможе возити більше 34 тонн. Таким чином, деякі вантажівки взагалі оголошуються поза законом. Приміром, якщо вага перевищує до 2% від норми, то штраф становитиме 1700 грн, якщо від 20% до 30% – 34 тис. грн, а понад 30% – 51 тис. грн. Також цим законопроектом запроваджується штраф у розмірі 51 тис. грн. за відмову від проходження контролю.

Більше того, запроваджується відповідальність за перевищення вантажу не лише перевізника, але й вантажовідправника. Доповідач переконаний, що цей закон сприятиме підняттю цін на перевезення на 20-30% і зменшить навантаження на дороги.

Олександр Мащенко, засновник і керівник сервісів Zernovoz.ua і Zernotorg.ua доповідав про вигоди, ризики та інструменти аутсорсингу та власних ресурсів при транспортуванні зерна. На його думку, у комерційного перевезення та зберігання є кілька важливих переваг, а вартість зберігання на комерційних елеваторах не настільки висока, щоб обирати власні та не досить облаштовані.

Також під час конференції учасники ознайомилися з різними програмними рішеннями для контролю надходження і відвантаження зерна на елеваторах, перевезення на авто і залізницею, мали змогу дізнатися про сучасні технології, які значно полегшують зернову транспортну логістику, про перспективи розвитку водного транспорту, взяти участь у дискусії про основні тенденції та майбутні трансформації перевезень зерна.

Ольга Соломка

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here