Виробництво азотних добрив в 2020 році досягло п’ятирічного максимуму

40

За підсумками 2020 року виробництво азотних добрив в Україні склало  5,1 млн. т в фізичній вазі. Загалом обсяг виробництва зріс на 35% порівняно до 2019 року, що є найвищим показником починаючи з 2015 року. Зростання відбулося по всіх трьох основних видах продукції, зокрема: по карбаміду – на 47%, по аміачній селітрі – на 8%, по карбамідно-аміачній суміші – на 29%, пише УКАБ.

В Україні працює 5 великих заводів з виробництва азотних добрив: три заводи групи Ostchem (Черкаси, Рівне, Сєвєродонецьк), ДніпроАзот і Одеський припортовий завод (ОПЗ).  Заводи Групи Ostchem в 2020 році виробили 2/3 всіх азотних добрив в Україні. Водночас, найбільший приріст виробництва продемонстрували Сєвєродонецький завод Ostchem і ОПЗ – збільшення в 2,5 рази порівняно до 2019 по кожному з підприємств завдяки відновленню стабільної роботи заводів.

За словами генерального директора УКАБ Романа Сластьона, такий суттєвий ріст пов’язаний з порівняно низькою ціною природного газу в 2020 році, повним ембарго на всі види мінеральних добрив з РФ, а також високим попитом на азотні добрива як на внутрішньому, так і на зовнішніх ринках. Експерт наголошує, що одночасно ціни на внутрішньому ринку України продовжували бути на 15-25% вищими, порівняно до цін експорту. “Тобто українські сільгоспвиробники продовжують платити в ціні добрив додаткову маржу вітчизняному виробнику. Єдиним стримуючим фактором росту ціни на нашому монополізованому ринку добрив є наявність імпортних постачань з Білорусії, країн ЄС та інших торговельних партнерів України”, – пояснює Роман Сластьон. 

Зростання внутрішнього виробництва суттєво зменшило імпорт добрив в Україну. Так, в 2020 році обсяг імпорту азотних добрив зменшився більш ніж вдвічі і склав $152 млн. проти $365 млн. в 2019  році. У фізичній вазі імпорт в 2020 році становив 816 тис. т. Найбільшу частку імпорту – 46,7% займала аміачна селітра, виробництво якої в Україні є найбільш монополізованим.

З введенням в 2019 році повного ембарго на мінеральні добрива з Російської Федерації кардинально змінилася і географія країн-постачальників азотних добрив в Україну. В  2020 році Україна імпортувала азотні добрива з 32 країн. Найбільшими постачальниками були: Білорусь з часткою 29%, Польща – 23%, Грузія – 13%, Литва – 10%, Болгарія – 10%, Казахстан – 6%.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here