Закриття вологи на полях: чи варто проводити цю операцію?

229

Закриття вологи – перша технологічна операція, яку здійснюють агрономи на полях. Її виконують для того, щоб зруйнувати капіляри в ґрунті, завдяки яким волога швидко випаровується.

Дана операція сприяє покращенню структури ґрунту, збереженню вологи, що залишилася після розталого снігу, створенню балансу пропорції вологи і повітря в поверхневому шарі ґрунту, знищенню кірки і вирівнюванню ґрунту після осінньої оранки.

Закриття вологи проводять у всіх областях України. Для цього використовують борони та культиватори.

Проте, останніми роками все частіше постає питання, чи насправді це така потрібна технологічна операція? Чи, зважаючи на погодно-кліматичні зміни, появу нової сучасної техніки: як-от сівалки прямого посіву тощо, від неї можна відмовитися?

Не поділяють думку про необхідність проведення операції з закриття вологи і закордонні сільгоспвиробники. Напркилад, американські фермери зовсім її не практикують.

У США вважають, що закриття вологи таким способом, як це роблять в Україні, навпаки, ще більше призводить до її втрати.

Проте, вітчизняні експерти стверджють, що в Україні закриття вологи проводити таки потрібно, адже у нас існує дефіцит вологи, і варто турбуватися про її запаси та збереження, аби отримувати високі врожаї.

Детальніше на цю тему ми посплікувалися з Олександром Киянцем, фахівецем з підтримки продажів «ЛЕМКЕН-УКРАЇНА»:

– Олександре, існує версія,  що весняне закриття вологи – це зайва операція, яка призводить лише до втрат цієї вологи з розпушеного шару ґрунту. Яка Ваша думка з цього приводу?

– Звісно, під час даної операції якась частина вологи втрачається. Але як порівняти збитки від втраченої вологи з недоотриманням врожаю через непідготовлений до посіву ґрунт? Кожен тип насіння потребує свою фракцію ґрунту для створення найоптимальніших умов для проростання, і створити ці умови можна тільки попереднім розрихленням. А якщо проводити посів з одночасним прикочуванням не лише посівних рядів, то можна зберегти достатню кількість вологи.

– Американські експерти кажуть, що закриття вологи не проводить ніхто в світі, крім українських агрономів. Чи можна назвати це твердження вірним?

– Тут слід порівняти технології обробітку ґрунту американськими експертами і нашими аграріями. Закордонні колеги навряд чи використають на своїх полях плуги, які є першопричиною появи такого терміну як «закриття вологи» у нас. Після зяблевої оранки виникає потреба у руйнуванні капілярів, що зменшує випаровування вологи та створення оптимальної структури ґрунту для посіву. Тут варто згадати не тільки про класичні зубчаті борони, а й про передпосівні культиватори. Компанія ЛЕМКЕН пропонує дві можливі передпосівні комбінації на вибір. Перша – Систем-Корунд – навісний легкий агрегат для раннього виходу в поле, друга – Систем-Компактор – навісний/причіпний культиватор для передпосівного обробітку на глибину від 2 см. Завдяки більшій кількості робочих органів, аніж у попереднього, маючи більшу масу, він здатен якісно підготувати ґрунт як для посіву буряка та моркви, так і для всіх зернових культур.

– А що Ви думаєте про закриття вологи боронуванням: наскільки потрібна та виправдана ця операція?  Чи несе вона якісь додаткові корисні функції, крім власне закриття вологи? Наскільки доцільно її проводити щороку? Чи має значення кліматична зона? Якщо ця операція з якихось причин недоцільна – назвіть їх, будь ласка.

– Передпосівний обробіток, що проводиться на глибину висіву насіння, дозволяє створити тверде підґрунтя для насінини. Завдяки ньому буде підніматися капілярна волога з нижніх шарів ґрунту, що особливо важливо під час недостатньої кількості опадів. При класичній технології обробітку цю операцію треба проводити щороку. В посушливих регіонах часовий проміжок між передпосівним обробітком і висівом має бути мінімальним. Для досягнення таких цілей краще використовувати посівні комбінації (Систем-Компактор+Солітер 9 або ж Компакт-Солітер), які за один прохід готують ґрунт до посіву та проводять висів. У перезволожених зонах боронування дає можливість ґрунту «протряхтись та достигнути».

– Якщо закриття вологи боронуванням не є необхідною операцією, яку схему весняного обробітку ґрунту Ви б порадили вітчизняним аграріям?

– Використання посівних комплексів та комбінацій може знівелювати проведенням весняного боронування. Подібні агрегати хоч і коштують дорожче та потребують більшого тягового зусилля у порівнянні зі звичайними сівалками, проте проводять більшість весняних  технологічних операцій за один прохід по полю.

– Наостанок,  які експертні поради Ви могли б надати аграріям стосовно технологічних операцій на полі навесні?

– Не гаяти часу, якісно налаштовувати агрегати та мати достатньо розхідників для швидкого ремонту.

Анна Артим

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here