Схвалений Кабміном законопроєкт про консолідацію земель не враховує інтереси аграріїв

37

Цього тижня Кабмін схвалив законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань консолідації земель», пише УКАБ.

Першочерговою метою такого законопроєкту повинно було б бути забезпечення формування сталого та ефективного сільськогосподарського землекористування. Проте оприлюднений текст законопроєкту пропонує лише обмін суміжними земельними ділянками с/г призначення в судовому порядку та не містить положень про інші необхідні для аграріїв способи консолідації с/г земель і прав користування ними.

Зокрема не вирішуються такі питання як:

– подолання «шахматки» та черезсмужжя, коли права користування земельними ділянками в межах одного масиву належать кільком землекористувачам, і вони не можуть раціонально обробляти землі, тому що земельні ділянки не мають спільних меж;

– існування невитребуваних паїв та виділених ділянок в середині масивів і польових доріг, які зрешечують масив земель.

Всі ці невирішені проблеми у сфері землекористування спричиняють до 34 % втрат, які включають втрати продуктивних площ, матеріальні затрати аграріїв, а також до 5,3 % втрат врожаю.

З метою розробки комплексного та дієвого закону про консолідацію земель потрібно передбачити наступні механізми:

  • добровільний обмін правами користування земельними ділянками на підставі договору обміну;
  • розробка проекту консолідації по контурам паїв з урахуванням інтересів землевласників та землекористувачів;
  • врегулювання питання проектних польових доріг (у разі, якщо особа набуває у власність земельні ділянки, які межують з польовою дорогою, вона має право на викуп відповідної частини польової дороги).

Варто наголосити, що належне правове регулювання консолідації земель необхідне в умовах відкриття ринку землі та сприятиме збільшенню площ зрошуваних земель. Саме з цією метою потрібно розробити комплексний законопроєкт про консолідацію земель, який буде враховувати інтереси всіх заінтересованих осіб.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here