Утримати баланс між минулим і майбутнім

238

Глухівський агротехнічний інститут імені С.А. Ковпака Сумського НАУ вже 120 років безупинно рухається до успіху та досконалості.

У кожного навчального закладу – свій шлях. І важливо, щоб колектив викладачів і співробітників, які визначають вектор руху, мав спільну мету, розумів, що навчання майбутніх фахівців-аграріїв – то не просто «відчитати пари», а важлива справа, від якої залежить безліч людських доль, залежить майбутнє цілої держави. Директор ГАТІ СНАУ Анатолій Литвиненко вважає: завдяки тому, що в різні часи тут працювали однодумці, залюблені в свою роботу, навчальний заклад не просто проіснував понад 120 років, він завжди був на вістрі часу та продовжує успішно готувати фахівців, затребуваних на ринку праці.

– Анатоліє Васильовичу, з чого починалася історія нинішнього Глухівського агротехінституту? Які віхи йому довелося пройти за 120 з гаком років?

– Я вважаю наш навчальний заклад унікальним. Чому? Починаючи від заснування і до сьогодні, в ньому навчають саме тим спеціальностям, які потрібні тут і зараз. А почалося все у другій половині ХІХ ст. У той час глухівська округа налічувала більше 20 цукрових і винокурних заводів із механізованим процесом виробництва. Щоб забезпечити їх кадрами, у Глухові 1899 року відкривають ремісниче училище, що отримує ім’я засновника – Ніколи Терещенка. Через 20 років уже професійно-технічна школа готує техніків-механіків із холодної обробки металів. У 1929 р. навчальний заклад стає технікумом механізації сільського господарства, який, випускаючи механізаторів, тамує кадровий голод МТС, радгоспів, ремонтних заводів і колгоспів. У 1945-му відкривають відділення електрифікації, співробітники якого беруть на себе електрифікацію сіл і впровадження електроструму на виробництві. 1950-60 роки взагалі принесли закладу визнання на рівні держави. Уявіть собі – на базі ливарного цеху, майстерень із токарної та слюсарної справи учні виготовляли вертикальні свердлильні верстати, що постачались у сільгосппідприємства всієї країни. З 1971 р. починає свою роботу відділення промислового та цивільного будівництва. У 1994 р. політехнікум імені С. А. Ковпака стає першим коледжем у системі аграрної освіти Сумщини. Для забезпечення кадрами фінансового спрямування агропромислового виробництва у 1997 році відкрито відділення бухгалтерського обліку. Одними з перших в Україні ми почали готувати бакалаврів. У 2003 р. коледж входить до структури Сумського національного аграрного університету. 2012 року навчальний заклад став Глухівським агротехнічним інститутом імені С.А. Ковпака СНАУ.

Механічна майстерня ремісничого училища

– А зараз ГАТІ СНАУ забезпечує необхідними кадрами аграрний комплекс північного регіону України?

– Не тільки. Як кажуть, нашого цвіту – по всьому світу. Cьогодні в навчальному закладі працюють 5 відділень: механізації та агропромислових технологій; електроенергетики агропромислового виробництва; економіки та інформаційних технологій; будівництва; заочне. Здійснюємо підготовку бакалаврів із трьох спеціальностей і фахових молодших бакалаврів – із восьми. Паралельно можна отримати робітничі професії: водія, тракториста-машиніста, муляра, електрозварника ручного зварювання, обліковця реєстрації бухгалтерських даних, слюсаря з ремонту с/г машин та устаткування, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування. До речі, ми одні з перших почали впроваджувати варіанти дуальної форми навчання. Завдяки участі в німецько-українському проекті «Сприяння розвитку професійної освіти в аграрних коледжах України» внесли зміни до навчального процесу, змістивши акценти на користь практичної підготовки. Активно співпрацюємо з провідними виробниками сільгосптехніки: ДП «LEMKEN-Ukraina», ТОВ «КЛААС Україна», NEW HOLLAND, ТОВ «PÖTTINGER Україна». У рамках угоди про співпрацю на базі інституту створено навчальний центр ТОВ «KUHN-Ukraina». Залучаємо їх фахівців до проведення лекційних і практичних занять.

Під час одного з практичних семінарів у рамках німецько-українського проєкту «Сприяння розвитку професійної освіти в аграрних коледжах України»

– Отже,  успіх вашого навчального закладу полягає в тому, що, використовуючи досвід минулого, ви швидко адаптуєтеся до сучасних умов?

– Саме так. З одного боку стоїть минувшина, традиція, підтверджена не одним поколінням педагогів, а з іншого – сучасні реалії, які змушують стрімголов підлаштовуватися під сьогодення. Втримати баланс між минулим і майбутнім, забезпечити своїм студентам успішну кар’єру, дати рідній державі якісних фахівців – завдання, які стоять зараз перед ГАТІ СНАУ. І я впевнений, що вони нам по силі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here